IPTPB2/436-55/14-2/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 lipca 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-55/14-2/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2014 r. (data wpływu 22 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego działu spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 kwietnia 2014 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn, podatku od czynności cywilnoprawnych oraz podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

B. i J. będący małżeństwem posiadali trójkę dzieci tj. mąż Wnioskodawczyni oraz jego brat i siostra. B. zmarł 31 sierpnia 1978 r. natomiast J. zmarła 13 października 1982 r. Postępowanie spadkowe po B. i J. zostało zakończone postanowieniem Sądu z dnia 26 listopada 2013 r.

Postanowienie to stwierdzało, że spadek po B. nabyli w 1/4 części J., mąż Wnioskodawczyni, oraz jego brat i siostra. Natomiast spadek po J. nabyli w 1/3 części każde: mąż Wnioskodawczyni oraz jego rodzeństwo. Przedmiotem masy spadkowej jest nieruchomość zabudowana budynkiem mieszkalnym. Przedmiotowe nabycie tytułem dziedziczenia zostało zgłoszone do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Przed zakończeniem ww. postępowania spadkowego, tj. w dniu 28 czerwca 2013 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni, a spadek po nim objęli Wnioskodawczyni oraz dwójka ich dzieci (syn oraz córka). Stwierdzenie prawa do spadku po mężu Wnioskodawczyni nastąpi w drodze notarialnego poświadczenia dziedziczenia.

Obecnie planowany jest następujący umowny dział spadku w taki sposób, że brat oraz siostra zmarłego męża Wnioskodawczyni przekażą swój cały przysługujący im indywidualnie udział w nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym na rzecz Wnioskodawczyni w drodze nieodpłatnego przekazania (tekst jedn.: bez żadnych spłat bądź dopłat). W wyniku tego umownego działu spadku, nieruchomość zabudowana będzie stanowiła współwłasność Wnioskodawczyni oraz Jej dzieci (syna oraz córki).

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytania.

1. Czy Wnioskodawczyni postąpi prawidłowo uznając, że w przypadku dokonania nieodpłatnego działu spadku po stronie Wnioskodawczyni nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn.

2. Czy Wnioskodawczyni postąpi prawidłowo uznając, że nieodpłatny dział spadku będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i jednocześnie będzie korzystał ze zwolnienia z tego podatku.

3. Czy Wnioskodawczyni postąpi prawidłowo uznając, że w przypadku dokonania nieodpłatnego działu spadku po stronie Wnioskodawczyni nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie Nr 3 wniosku dotyczące podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie pytania Nr 1 i Nr 2 zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawczyni, (w zakresie pytania Nr 3) nieodpłatny dział spadku (bez spłat i dopłat) nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, w przedstawionej sprawie nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku od czynności cywilnoprawnych.

W myśl art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają następujące czynności cywilnoprawne: umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych, umowy pożyczki, umowy darowizny - w części dotyczącej przejęcia przez obdarowanego długów i ciężarów albo zobowiązań darczyńcy, umowy dożywocia, umowy o dział spadku oraz umowy o zniesienie współwłasności - w części dotyczącej spłat lub dopłat, ustanowienie hipoteki, ustanowienie odpłatnego użytkowania, w tym nieprawidłowego, oraz odpłatnej służebności, umowy depozytu nieprawidłowego oraz umowy spółki (akty założycielskie), a także zmiany tych umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych oraz orzeczenia sądów, w tym również polubownych, oraz ugody, jeżeli wywołują one takie same skutki prawne, jak czynności cywilnoprawne wyżej wymienione.

Zawarty w przytoczonym przepisie katalog czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jest katalogiem zamkniętym, co oznacza, że tylko czynności w nim wymienione mogą być przedmiotem tego podatku.

W związku z powyższym, Wnioskodawczyni stwierdza, że dokonany pomiędzy spadkobiercami nieodpłatny dział spadku nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, albowiem podatkowi temu podlegać może jedynie umowa o dział spadku i zniesienie współwłasności, w której występuje obowiązek dokonania spłat i dopłat.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Biorąc pod uwagę powyższe, zgodnie z przepisem art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl