IPTPB2/436-53/12-4/MF - Możliwość opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych podziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez przeniesienie części jej majątku do innej istniejącej spółki.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 lipca 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-53/12-4/MF Możliwość opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych podziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez przeniesienie części jej majątku do innej istniejącej spółki.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. Nr 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 13 kwietnia 2012 r. (data wpływu 16 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 lipca 2012 r. (data wpływu 10 lipca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania podziału spółki z ograniczoną odpowiedzialnością poprzez przeniesienie części jej majątku na istniejącą spółkę (podział przez wydzielenie) #61485; jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, podatku dochodowego od osób fizycznych, podatku od towarów i usług oraz podatku od czynności cywilnoprawnych.

Z uwagi na braki wniosku, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. Nr 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), pismem z dnia 26 czerwca 2012 r., wezwał Wnioskodawcę do jego uzupełnienia.

W odpowiedzi na ww. wezwanie, dnia 10 lipca 2012 r. wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą trojakiego rodzaju. Pierwszym i przeważającym rodzajem działalności Wnioskodawcy jest działalność w zakresie gospodarki odpadami, co wynika choćby z przeważającej działalności zgłoszonej właściwym organom na formularzach NIP-2 oraz RG-1. Drugim obszarem działalności Wnioskodawcy jest hurtowa sprzedaż artykułów medycznych, natomiast trzecim obszarem działalności Wnioskodawcy jest obszar działalności związany z obsługą rynku nieruchomości, w głównej mierze polegający na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

W zakresie trzeciego obszaru działalności Wnioskodawca rozpoczął inwestycję na nieruchomości polegającą na budowie obiektu - budynku przeznaczonego pod wynajem powierzchni handlowych. W związku z powyżej wskazanym, rozpoczętym już procesem budowlanym Wnioskodawca uzyskał w stosunku do ww. nieruchomości decyzję o warunkach zabudowy, sporządzono koncepcję budynku i zagospodarowania terenu oraz uporządkowano teren pod budowę obiektu.

Spośród ogółu pracowników Wnioskodawcy czterech pracowników, w tym jedna osoba zatrudniona na stanowisku księgowej, będą zajmować się wyłącznie obsługą rynku nieruchomości, a na obecnym etapie prac prawidłowym przeprowadzeniem inwestycji na ww. nieruchomości Wnioskodawcy. W celu realizacji swoich zadań pracownicy ci korzystają ze sprzętu biurowego Wnioskodawcy.

W stosunku do ww. obszarów działalności Wnioskodawca prowadzi wewnętrzną dokumentację finansową wskazującą na rentowność poszczególnych obszarów działalności.

Zdarzenie przyszłe planowane przez Wnioskodawcę, polegające na przeniesieniu części majątku Spółki dzielonej, stanowiącej organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, polegających na przygotowaniu oraz późniejszej obsłudze i prowadzeniu działalności w zakresie ww. trzeciego obszaru działalności Wnioskodawcy, na istniejącą Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, tj.Sp. z o.o., (podział przez wydzielenie; art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h.), motywowane jest niską rentownością działalności prowadzonej dotychczas przez Wnioskodawcę w dwóch pierwszych obszarach działalności, co znacznie utrudnia, w porównaniu do sytuacji po planowanym podziale, pozyskanie przez inwestora zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji opisanej na wstępie, w postaci m.in. kredytów bankowych.

Powodem podziału przez wydzielenie jest także możliwość sprzedaży spółki pozostałej po wydzieleniu (spółki dzielonej), która kontynuowałaby działalność w dwóch pierwszych obszarach.

Przedmiotem wydzielenia z majątku Wnioskodawcy byłby zespół składników materialnych i niematerialnych, na który składałyby się następujące elementy:

* prawo własności nieruchomości wraz z koncepcją obiektu handlowo - usługowego oraz ważną decyzją o warunkach zabudowy tejże nieruchomości;

* sprzęt biurowy, w tym sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, warunkujący prawidłową pracę 4 pracowników zajmujących się obszarem działalności odnoszącym się do obsługi rynku nieruchomości, tj. notebook, zestaw komputerowy z drukarką, mobilny zestaw estradowy, nagrzewnice, ekran projekcyjny, telefon, słuchawki, aparat tel. bezprzew., krzesła, krzesło obrotowe, drukarka, bindownica, laminator, skaner, drukarka, biurko z kontenerem;

* trzy samochody ciężarowe, obecnie leasingowane, służące jako samochody służbowe dla osób zajmujących się obsługą rynku nieruchomości.

W związku z wydzieleniem z majątku Wnioskodawcy zespołu składników materialnych i niematerialnych, Sp. z o.o. wstąpiłaby w miejsce Wnioskodawcy w czterech umowach o pracę, w których Wnioskodawca występuje obecnie jako Pracodawca, w odniesieniu do pracowników zajmujących się realizacją inwestycji na działce.

W wyniku przeprowadzenia podziału Wnioskodawca dalej będzie prowadził działalność w obszarze gospodarki odpadami i hurtowej sprzedaży artykułów medycznych, przy pomocy pracowników, składników materialnych i niematerialnych pozostałych u Wnioskodawcy po podziale.

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że Sp. z o.o. nie jest udziałowcem Wnioskodawcy.

W piśmie z dnia 2 lipca 2012 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku Wnioskodawca wskazał, że kwalifikuje zespoły składników majątkowych powstałe w związku z podziałem przez wydzielenie dla celów podatku dochodowego od osób prawych oraz podatku od towarów i usług jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Wnioskodawca zaznaczył, że obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych nie powstanie także, w sytuacji, gdy zarówno majątek przejmowany przez Sp. z o.o. oraz majątek pozostający u Wnioskodawcy, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa. W związku z tym nie będzie miał zastosowania przepis art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowiący, iż dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych (...) jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także w przypadku podziału spółek, jeżeli majątek przejmowany na skutek podziału, a przy podziale przez wydzielenie, majątek przejmowany na skutek podziału lub majątek pozostający w spółce, nie stanowią zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a jak wskazano majątek pozostający u Wnioskodawcy po podziale, jak i majątek przenoszony na Sp. z o.o. w wyniku podziału stanowią zorganizowane części przedsiębiorstwa (por. interpretacja indywidualna z dnia 21 października 201I r.)

Wnioskodawca wskazał, iż powoływanie się w art. 24 ust. 5 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych na pojęcie "zorganizowanej części przedsiębiorstwa, wymaga wskazania czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 5a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (i) zespół składników majątkowych Wnioskodawcy - wydzielony z majątku Wnioskodawcy na skutek podziału Wnioskodawcy oraz przeniesiony na Sp. z o.o., na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. - niezbędny do prowadzenia działalności w zakresie obsługi rynku nieruchomości, a w szczególności wynajmu nieruchomości własnych i dzierżawionych, przez Sp. z o.o. oraz (ii) zespół składników majątkowych pozostałych u Wnioskodawcy niezbędnych do prowadzenia działalności w zakresie gospodarki odpadami oraz hurtowej sprzedaży artykułów medycznych przez Wnioskodawcę, stanowią "zorganizowane części przedsiębiorstwa".

Wnioskodawca wskazał, iż podmioty będące wspólnikami (udziałowcami) Wnioskodawcy są osobami fizycznymi.

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, art. 5a pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i art. 2 pkt 27e ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, (i) zespół składników majątkowych Wnioskodawcy - wydzielony z majątku Wnioskodawcy na skutek podziału Wnioskodawcy oraz przeniesiony na Sp. z o.o. na podstawie art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h. - niezbędny do prowadzenia działalności w zakresie obsługi rynku nieruchomości, a w szczególności wynajmu nieruchomości własnych i dzierżawionych, przez Sp. z o.o. oraz (ii) zespół składników majątkowych pozostałych u Wnioskodawcy niezbędnych do prowadzenia działalności w zakresie gospodarki odpadami oraz hurtowej sprzedaży artykułów medycznych przez Wnioskodawcę, stanowią "zorganizowaną część przedsiębiorstwa".

2.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 12 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podział Wnioskodawcy nie będzie czynnością powodującą powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych po stronie Wnioskodawcy.

3.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 10 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podział Wnioskodawcy nie będzie czynnością powodującą powstanie obowiązku podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych po stronie Sp. z o.o....

4.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 24 ust. 5 pkt 4 i 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podział Wnioskodawcy nie jest czynnością powodującą powstanie obowiązku podatkowego po stronie udziałowców Wnioskodawcy w podatku dochodowym od osób fizycznych od dochodu (przychodu) z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

5.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku, podział Wnioskodawcy przez wydzielenie zorganizowanej części przedsiębiorstwa będzie objęty hipotezą przepisu art. 6 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług i w związku z tym nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

6.

Czy prawidłowe jest stanowisko, iż w świetle art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych, podział Wnioskodawcy przez wydzielenie nie będzie rodził obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi odpowiedź na pytanie nr 6.

Wniosek Spółki w zakresie pozostałych pytań zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podatkowi temu podlegają umowy spółki i jej zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4. Przy czym, jak wskazuje Wnioskodawca, w przypadku umowy spółki ustawodawca w art. 1 ust. 3 ww. ustawy nie wymienił zdarzenia w postaci podziału spółki kapitałowej, jako zdarzenia, które należy uznać dla potrzeb ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych za zmianę umowy spółki.

W ocenie Wnioskodawcy, uwzględniając powyższe, podkreślić należy, iż ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych zawiera zamknięty katalog czynności objętych tym podatkiem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają czynności wymienione w przywołanej regulacji art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Biorąc pod uwagę przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych znajdujące zastosowanie w przedmiotowej sprawie, wskazać należy, że podział spółki kapitałowej nie mieści się w katalogu czynności objętych podatkiem od czynności cywilnoprawnych zawartym w art. 1 tej ustawy.

Powyższe wynika z obowiązującej od dnia 1 stycznia 2009 r. nowelizacji art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych - dokonanej na mocy ustawy z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. Nr 209, poz. 1319) - skutkiem czego było zniesienie opodatkowania podziału spółek jako czynności restrukturyzacyjnych w świetle Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE z dnia 12 lutego 2008 r. dotyczącej podatków pośrednich od gromadzenia kapitału (Dz. Urz. UE L 46 z dnia 21 lutego 2008 r., s. 11). Takie stanowisko znalazło odzwierciedlenie w uzasadnieniu do projektu przytoczonej ustawy zmieniającej.

Zdaniem Wnioskodawcy, jedynie do dnia 31 grudnia 2008 r. podział spółek podlegał, zgodnie z art. 1 ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, opodatkowaniu, jeżeli jego wynikiem było zwiększenie majątku spółki lub podwyższenie kapitału zakładowego (por. interpretacja indywidulana z dnia 23 września 2010 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu,).

W ocenie Wnioskodawcy, nawet gdyby uznać, że podział spółki kapitałowej jest czynnością wymienioną w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, to należałoby podnieść, iż w świetle art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 w zw. z art. 1 ust. 3 pkt 2 w zw. z art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwszy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, podział Wnioskodawcy przez wydzielenie nie skutkowałby w niniejszej sprawie opodatkowaniem podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Od dnia 22 kwietnia 2010 r. zmieniono art. 2 pkt 6 lit. c) tiret pierwszy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, wskazując wprost, iż jeżeli majątek wnoszony do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje będzie stanowił "przedsiębiorstwo" lub "zorganizowaną część przedsiębiorstwa"- wówczas taka czynność nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych (por. interpretacja indywidualna z dnia 22 października 2010 r. wydana przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) i pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Stosownie do art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki za zmianę umowy uważa się:

1.

przy spółce osobowej - wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego, pożyczkę udzieloną spółce przez wspólnika, dopłaty oraz oddanie przez wspólnika spółce rzeczy lub praw majątkowych do nieodpłatnego używania;

2.

przy spółce kapitałowej - podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty;

3.

przekształcenie lub łączenie spółek, jeżeli ich wynikiem jest zwiększenie majątku spółki osobowej lub podwyższenie kapitału zakładowego;

4.

przeniesienie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa niebędącego państwem członkowskim:

a.

rzeczywistego ośrodka zarządzania spółki kapitałowej, jeżeli jej siedziba nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego,

b.

siedziby spółki kapitałowej, jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium państwa członkowskiego

- także wtedy, gdy czynność ta nie powoduje podwyższenia kapitału zakładowego.

Stosownie do art. 529 § 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.) podział może być dokonany przez przeniesienie części majątku spółki dzielonej na istniejącą spółkę lub spółkę nowo zawiązaną (podział przez wydzielenie).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą trojakiego rodzaju. Pierwszym i przeważającym rodzajem działalności Wnioskodawcy jest działalność w zakresie gospodarki odpadami, co wynika choćby z przeważającej działalności zgłoszonej właściwym organom na formularzach NIP-2 oraz RG-1. Drugim obszarem działalności Wnioskodawcy jest hurtowa sprzedaż artykułów medycznych, natomiast trzecim obszarem działalności Wnioskodawcy jest obszar działalności związany z obsługą rynku nieruchomości, w głównej mierze polegający na wynajmie i zarządzaniu nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi.

W zakresie trzeciego obszaru działalności, Wnioskodawca rozpoczął inwestycję na nieruchomości polegającej na budowie obiektu - budynku przeznaczonego pod wynajem powierzchni handlowych. W związku z powyżej wskazanym, rozpoczętym już procesem budowlanym Wnioskodawca uzyskał w stosunku do ww. nieruchomości decyzję o warunkach zabudowy, sporządzono koncepcję budynku i zagospodarowania terenu oraz uporządkowano teren pod budowę obiektu. Spośród ogółu pracowników Wnioskodawcy czterech pracowników, w tym jedna osoba zatrudniona na stanowisku księgowej, będą zajmować się wyłącznie obsługą rynku nieruchomości, a na obecnym etapie prac prawidłowym przeprowadzeniem inwestycji na ww. nieruchomości Wnioskodawcy. W celu realizacji swoich zadań pracownicy ci korzystają ze sprzętu biurowego Wnioskodawcy.

W stosunku do ww. obszarów działalności Wnioskodawca prowadzi wewnętrzną dokumentację finansową wskazującą na rentowność poszczególnych obszarów działalności.

Zdarzenie przyszłe planowane przez Wnioskodawcę, polegające na przeniesieniu części majątku spółki dzielonej, stanowiącej organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczony do realizacji określonych zadań gospodarczych, polegających na przygotowaniu oraz późniejszej obsłudze i prowadzeniu działalności w zakresie ww. trzeciego obszaru działalności Wnioskodawcy, na istniejącą spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, tj.Sp. z o.o. (podział przez wydzielenie; art. 529 § 1 pkt 4 k.s.h.), motywowane jest niską rentownością działalności prowadzonej dotychczas przez Wnioskodawcę w dwóch pierwszych obszarach działalności, co znacznie utrudnia, w porównaniu do sytuacji po planowanym podziale, pozyskanie przez inwestora zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji opisanej na wstępie, w postaci m.in. kredytów bankowych.

Powodem podziału przez wydzielenie jest także możliwość sprzedaży spółki pozostałej po wydzieleniu (spółki dzielonej), która kontynuowałaby działalność w dwóch pierwszych obszarach.

Przedmiotem wydzielenia z majątku Wnioskodawcy byłby zespół składników materialnych i niematerialnych, na który składałyby się następujące elementy:

* prawo własności nieruchomości wraz z koncepcją obiektu handlowo - usługowego oraz ważną decyzją o warunkach zabudowy tejże nieruchomości;

* sprzęt biurowy, w tym sprzęt komputerowy wraz z oprogramowaniem, warunkujący prawidłową pracę 4 pracowników zajmujących się obszarem działalności odnoszącym się do obsługi rynku nieruchomości, tj. notebook, zestaw komputerowy z drukarką, mobilny zestaw estradowy, nagrzewnice, ekran projekcyjny, telefon, słuchawki, aparat tel. bezprzew., krzesła, krzesło obrotowe, drukarka, bindownica, laminator, skaner, drukarka, biurko z kontenerem;

* trzy samochody ciężarowe, obecnie leasingowane, służące jako samochody służbowe dla osób zajmujących się obsługą rynku nieruchomości.

W związku z wydzieleniem z majątku Wnioskodawcy zespołu składników materialnych i niematerialnych, Sp. z o.o. wstąpiłaby w miejsce Wnioskodawcy w czterech umowach o pracę, w których Wnioskodawca występuje obecnie jako Pracodawca, w odniesieniu do pracowników zajmujących się realizacją inwestycji na działce.

W wyniku przeprowadzenia podziału Wnioskodawca dalej będzie prowadził działalność w obszarze gospodarki odpadami i hurtowej sprzedaży artykułów medycznych, przy pomocy pracowników, składników materialnych i niematerialnych pozostałych u Wnioskodawcy po podziale. Sp. z o.o. nie jest udziałowcem Wnioskodawcy.

Wnioskodawca wskazał, że kwalifikuje zespoły składników majątkowych powstałe w związku z podziałem przez wydzielenie dla celów podatku dochodowego od osób prawych oraz podatku od towarów i usług jako zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

Jak już wcześniej wskazano, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają umowy spółki oraz zmiany tych umów wyłącznie wymienione w art. 1 ust. 3 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Do zakresu zmian umowy spółki podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie kwalifikują się zatem podziały spółek.

Reasumując, należy stwierdzić, iż opisany we wniosku sposób podziału Spółki przez wydzielenie, przeprowadzony w ramach procedury przewidzianej przepisami art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, nie będzie czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl