IPTPB2/436-48/11-5/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-48/11-5/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 września 2011 r. (data wpływu 19 września 2011 r.), uzupełnionego pismem z dnia 12 grudnia 2011 r. (data wpływu 15 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału Spółki poprzez wydzielenie przedsiębiorstwa - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych podziału Spółki poprzez wydzielenie przedsiębiorstwa.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 6 grudnia 2011 r., Nr IPTPB2/436-48/11-2/k.k., wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 6 grudnia 2011 r. i skutecznie doręczono dnia 8 grudnia 2011 r. Pismem z dnia 12 grudnia 2011 r. (data nadania 14 grudnia 2011 r.) Wnioskodawca uzupełnił wniosek.

W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością w ramach swoich struktur dokonała wydzielenia działalności, którą uznaje się za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wydzielony w Spółce Pion posiada wydzielony kapitał, przydzielone aktywa trwałe (środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne), a także należności i zobowiązania. Pion ten ponadto składa się z wyodrębnionej w strukturach organizacyjnych, grupy ludzi realizujących określoną działalność w Spółce. Dla tego Pionu Spółka jest w stanie sporządzić rachunek zysków i strat, a także uproszczony bilans. Wydzielony Pion Spółki stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki, na potwierdzenie czego Spółka uzyskała opinię niezależnego doradcy podatkowego. W skład Pionu stanowiącego wydzieloną zorganizowaną część przedsiębiorstwa wchodzi: wydzielony dla Pionu kapitał, przydzielone aktywa trwałe (środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne), należności i zobowiązania związane z realizowanymi przez Pion usługami. Ponadto o wydzieleniu organizacyjnym oraz księgowym świadczą stosowne dokumenty: Regulamin Organizacyjny oraz Polityka Rachunkowości Spółki.

W związku z reorganizacją struktury planowany jest podział Spółki z o.o. przez wydzielenie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych i wniesienie jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa (opisanego Pionu) do nowoutworzonej spółki kapitałowej. W związku z tym, że podział ma nastąpić na podstawie art. 529 § I pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, w zamian za wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowoutworzonej Spółki, właściciele (udziałowcy) Spółki otrzymają udziały w nowoutworzonej Spółce.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy umowa Spółki lub zmiana umowy Spółki nowopowstałej po wydzieleniu zorganizowanej części przedsiębiorstwa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

2.

Czy umowa Spółki lub zmiana umowy Spółki, z której wydzielono zorganizowaną część przedsiębiorstwa podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 oraz art. 2 ust. 6 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, umowa spółki lub jej zmiany związane z wniesieniem do Spółki kapitałowej w zamian za jej udziały lub akcje, przedsiębiorstwa spółki lub jej zorganizowanej części nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych. W związku z powyższym, Spółka uważa, że nie ma obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych tak dla Spółki dzielonej jak i dla spółki nowopowstałej w wyniku podziału przez wydzielenie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego, uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 z późn. zm.), podatkowi temu podlegają umowy spółki oraz ich zmiany, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w przypadku umowy spółki kapitałowej za zmianę umowy uważa się podwyższenie kapitału zakładowego z wkładów lub ze środków spółki oraz dopłaty. Zgodnie z tym przepisem zwiększenie majątku może nastąpić zarówno w formie pieniężnej, jak i w formie aportu. Przepisy ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych nie przesądzają o formie dokonania tego zwiększenia.

Stosownie do art. 1 ust. 5 pkt 2 cytowanej ustawy, umowa spółki kapitałowej oraz jej zmiana podlega podatkowi, jeżeli w chwili dokonania czynności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej znajduje się:

a.

rzeczywisty ośrodek zarządzania albo

b.

siedziba tej spółki - jeżeli jej rzeczywisty ośrodek zarządzania nie znajduje się na terytorium innego państwa członkowskiego.

Niezależnie od powyższego, w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych przewidziano sytuacje, w których czynność mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy jest wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Natomiast, zgodnie z brzmieniem art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, nie podlegają podatkowi umowy spółki i ich zmiany związane z wniesieniem do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje:

* przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części,

* udziałów lub akcji innej spółki kapitałowej dających w niej większość głosów albo kolejnych udziałów lub akcji, w przypadku gdy spółka, do której są wnoszone te udziały lub akcje, posiada już większość głosów.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka w ramach swoich struktur dokonała wydzielenia działalności, którą uznaje się za zorganizowaną część przedsiębiorstwa. Wydzielony w Spółce Pion posiada wydzielony kapitał, przydzielone aktywa trwałe (środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne), a także należności i zobowiązania. Pion ten ponadto składa się z wyodrębnionej w strukturach organizacyjnych, grupy ludzi realizujących określoną działalność w Spółce. Dla tego Pionu Spółka jest w stanie sporządzić rachunek zysków i strat, a także uproszczony bilans. Wydzielony Pion Spółki stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa Spółki, na potwierdzenie czego Spółka uzyskała opinię niezależnego doradcy podatkowego. Ponadto o wydzieleniu organizacyjnym oraz księgowym świadczą stosowne dokumenty: Regulamin Organizacyjny oraz Polityka Rachunkowości Spółki.

W związku z reorganizacją struktury, planowany jest podział Spółki z o.o. przez wydzielenie zgodnie z art. 529 § 1 pkt 4 Kodeksu spółek handlowych i wniesienie, jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa (opisanego Pionu), do nowoutworzonej spółki kapitałowej. Z uwagi na to, że podział ma nastąpić na podstawie art. 529 § I pkt 4 Kodeksu spółek handlowych, w zamian za wniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa do nowoutworzonej Spółki, właściciele (udziałowcy) Spółki otrzymają udziały w nowoutworzonej Spółce.

Należy wskazać, iż implementowanie Dyrektywy Rady Nr 2008/7/WE skutkuje wyłączeniem z opodatkowania czynności związanych z przenoszeniem aktywów i pasywów w spółkach kapitałowych, będących, w świetle Dyrektywy, działaniami restrukturyzacyjnymi obligatoryjnie nie podlegającymi podatkowi kapitałowemu. Za działania restrukturyzacyjne, zgodnie z treścią art. 4 ust. 1 lit. a Dyrektywy, uznaje się przeniesienie przez jedną lub kilka spółek kapitałowych wszystkich swoich aktywów i pasywów, lub jednego bądź więcej oddziałów do jednej lub więcej spółek kapitałowych, które są w trakcie tworzenia lub już istnieją, pod warunkiem, że rekompensata obejmuje przynajmniej częściowo papiery wartościowe reprezentujące kapitał spółki przejmującej.

Z treści art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika, że opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

Odnosząc się do pojęcia zorganizowanej części przedsiębiorstwa spółki kapitałowej, biorąc pod uwagę uregulowania zawarte w Dyrektywie, należy stwierdzić, iż zorganizowaną część przedsiębiorstwa tworzy część aktywów i pasywów spółki kapitałowej, które z organizacyjnego punktu widzenia stanowią jednostkę zdolną do niezależnej, samodzielnej działalności.

Definicję "przedsiębiorstwa" zawiera przepis art. 551 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.). Na mocy tego przepisu przedsiębiorstwo jest to zorganizowany zespół składników niematerialnych i materialnych, przeznaczony do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia; patenty i inne prawa własności

6.

przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zgodnie natomiast z art. 552 Kodeksu cywilnego, czynność prawna mająca za przedmiot przedsiębiorstwo obejmuje wszystko, co wchodzi w skład przedsiębiorstwa, chyba że co innego wynika z treści czynności prawnej albo z przepisów szczególnych.

W oparciu o powyższą definicję, można również wywieść, iż część aktywów i pasywów przedsiębiorstwa o którym mowa w Kodeksie cywilnym, jeżeli jest to przedsiębiorstwo spółki kapitałowej, tworząca niezależną jednostkę gospodarczą zdolną do samodzielnej działalności można uznać za zorganizowaną część przedsiębiorstwa spółki kapitałowej.

Jak wskazuje przepis art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, opodatkowaniu nie podlega wniesienie do spółki kapitałowej, w zamian za jej udziały lub akcje, przedsiębiorstwa spółki kapitałowej lub jego zorganizowanej części.

W świetle aktualnie obowiązujących przepisów, wniesienie przedsiębiorstwa spółki kapitałowej bądź zorganizowanej części przedsiębiorstwa w zamian za jej udziały lub akcje jest zatem wprost określone jako czynność wyłączona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Reasumując, jeśli przedmiotem aportu do spółki kapitałowej będzie istotnie przedsiębiorstwo Spółki kapitałowej, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, bądź zorganizowana część przedsiębiorstwa, rozumiana jako część aktywów i pasywów spółki kapitałowej, która z organizacyjnego punktu widzenia stanowi jednostkę gospodarczą zdolną do niezależnej samodzielnej działalności w zamian za jej udziały, to czynności opisane we wniosku będą wyłączone z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na podstawie powołanego wyżej art. 2 pkt 6 lit. c ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z tym, że z podatku od czynności cywilnoprawnych wyłączona jest opisana czynność cywilnoprawna, Wnioskodawca nie ma obowiązku zapłaty podatku zarówno od spółki dzielonej jak i spółki nowopowstałej.

Jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różni się od zdarzenia przyszłego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl