IPTPB2/436-46/11-6/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 grudnia 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-46/11-6/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 7 września 2011 r. (data wpływu 13 września 2011 r.), uzupełnionego pismem z dnia 12 grudnia 2011 r. (wpływ 13 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązku zgłoszenia darowizny otrzymanej od rodziców na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązku zgłoszenia darowizny otrzymanej od rodziców na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14f § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), ponieważ od wniosku nie została wpłacona opłata w kwocie 40 zł W związku z powyższym, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 6 grudnia 2011 r. Nr IPTPB2/436-46/11-2/k.k., wezwał Wnioskodawczynię do wpłaty brakującej opłaty w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 6 grudnia 2011 r. i skutecznie doręczono dnia 9 grudnia 2011 r. W dniu 11 grudnia 2011 r. Wnioskodawczyni wpłaciła opłatę w kwocie 40 zł. Pismem z dnia 12 grudnia 2011 r. (data wpływu 13 grudnia 2011 r.) Wnioskodawczyni poinformowała Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi o dokonanej wpłacie.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Matka Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W skład przedsiębiorstwa, które prowadzi oprócz innych elementów, składających się funkcjonalnie na przedsiębiorstwo, w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego, wchodzą środki trwałe, w tym m. innymi część budynku trójkondygnacyjnego (pierwsza i druga kondygnacja), który, z cywilistycznego punktu widzenia, stanowi część składową nieruchomości gruntowej, będącej przedmiotem majątkowej współwłasności ustawowej rodziców Wnioskodawczyni. Z uwagi jednak, że Ojciec Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej, część budynku wykorzystywana na cele działalności gospodarczej Jej Matki, z podatkowego punktu widzenia, stanowi majątek - środek trwały przedsiębiorstwa Matki. Wkrótce rodzice Wnioskodawczyni zamierzają przekazać Jej opisaną wyżej zabudowaną nieruchomość, a Matka całe prowadzone przez Nią przedsiębiorstwo, w drodze darowizny, która zostanie dokonana w formie aktu notarialnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy darowizna opisanej nieruchomości i przedsiębiorstwa podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn.

2.

Czy sporządzenie umowy darowizny w formie aktu notarialnego zwalnia Wnioskodawczynię z obowiązku zgłaszania tej darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.

Niniejsza interpretacja dotyczy odpowiedzi na pytanie numer 2 wniosku. W sprawie odpowiedzi na pytanie nr 1 została wydana interpretacja Nr IPTPB2/436-46/11-4/k.k. z dnia 9 grudnia 2011 r.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn.: z 2009 r. Dz. U. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), podatkowi temu podlega m. innymi nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem darowizny.

Jednak, w myśl art. 4a ust. 1 pkt 1 tej ustawy, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma, macochę, jeżeli zgłoszą to nabycie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4. Z treści art. 4a ust. 4 pkt 2 ustawy wynika, że obowiązek zgłoszenia nie obejmuje przypadków, gdy nabycie następuje na podstawie umowy zawartej w formie aktu notarialnego.

Dla skorzystania z tego zwolnienia, w okolicznościach przedstawionych wyżej, Wnioskodawczyni nie jest zobowiązania do zgłaszania tej darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w jakiejkolwiek formie i terminie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego (pytanie nr 2) uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zaistniałego zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl