IPTPB2/436-28/12-2/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 maja 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-28/12-2/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 lutego 2012 r. (data wpływu 20 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązków przy wypłacie wkładu spadkobiercy - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn w zakresie obowiązków przy wypłacie wkładu spadkobiercy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, zwany dalej MPKZP, jest Międzyzakładową Pracowniczą Kasą Zapomogowo - Pożyczkową. Działa na podstawie przepisów art. 39 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych w zakładach pracy (Dz. U. Nr 100, poz. 502 z późn. zm.) i statutu. MPKZP posiada organy statutowe w postaci Walnego Zebrania Delegatów, Zarządu i Komisji Rewizyjnej, posiada fundusze niezależne od zakładów pracy, z których pracowników (emerytów, czy rencistów) zrzesza, posiada rachunek bankowy, ma prawo przyjmować subwencje i darowizny. Fundusze prowadzone przez Wnioskodawcę to fundusz oszczędnościowo-pożyczkowy powstający z wkładów członkowskich, fundusz rezerwowy powstający z wpłat wpisowego oraz subwencji i darowizn, fundusz zapomogowy powstający z odpisów funduszu rezerwowego oraz dobrowolnych wpłat członków i innych wpływów przewidzianych w statucie. MPKZP ma też prawo do wnoszenia powództwa do sądu. Osoby przystępujące do MPKZP w deklaracji przystąpienia określają kwotę comiesięcznej składki członkowskiej oraz mogą wskazać tzw. osobę uposażoną, czyli osobę uprawnioną do wypłaty wkładów po śmierci członka. Po śmierci członka MPKZP, wkłady mogą być wypłacane osobie uposażonej, a w razie jej niewskazania, wchodzą do masy spadkowej i mogą być wypłacane spadkobiercom wskazanym w postanowieniu sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo w akcie poświadczenia dziedziczenia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy Wnioskodawca, wypłacając wkłady na rzecz osoby uposażonej, jest płatnikiem w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych i czy ciążą na Nim obowiązki płatnika, wskazane w art. 41 i art. 42 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. czy ciążą na Nim obowiązki związane z naliczeniem, potrąceniem i odprowadzeniem podatku oraz obowiązki związane ze sporządzeniem i przekazaniem do właściwego Urzędu Skarbowego rocznej deklaracji PIT - 4R i informacji PIT - 11 oraz przekazanie osobie, która wkład pobrała oraz właściwemu Urzędowi Skarbowemu.

2.

Czy Wnioskodawca, w sytuacji wypłacania wkładu spadkobiercom, będzie traktowany jak dłużnik spadkobierców, w rozumieniu art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, a co za tym idzie, czy będzie zobowiązany do przekazania Naczelnikowi Urzędu skarbowego, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela, informacji o dokonanych wpłatach (zwrocie długu) i ich wysokości w terminie wynikającym z przywołanego art. 19.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie Nr 2 wniosku. W sprawie odpowiedzi na pytanie Nr 1 wniosku zostanie wydane przez tut. Organ odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji, gdy nie została wskazana w deklaracji osoba uposażona, albo nie można wykonać dyspozycji zawartej w deklaracji, np. z uwagi na śmierć osoby uposażonej, przy wypłacie wkładów po zmarłym członku MPKZP zastosowanie mają jedynie przepisy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.). Oznacza to, że w przypadku, gdy prawo do wkładu wchodzi do masy spadkowej, spadkobiercy stają się wierzycielami Wnioskodawcy, w zakresie uprawnienia do żądania wypłaty wkładu członkowskiego, co skutkuje obowiązkami wynikającymi z przywołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn. Art. 19 ust. 1 tej ustawy nakłada na dłużników spadkodawcy lub osób, którym przysługują wierzytelności z tytułu zapisu (spadkobierców)... obowiązek przekazania naczelnikowi urzędu skarbowego, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela, czyli spadkobierców informację o dokonanych wypłatach i ich wysokości w terminie 14 dni od dnia wypłaty, czyli w niniejszej sprawie należy uznać, że w zakresie podatku od spadków i darowizn MPKZP ma obowiązek przekazania informacji o dokonanych wypłatach naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania spadkobierców w terminie 14 dni od daty jej dokonania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego, stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Jak stanowi art. 922 § 1 i § 2 ustawy z dnia z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób stosownie do przepisów księgi niniejszej. Nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn (tekst jedn. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.), podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem dziedziczenia, zapisu zwykłego, dalszego zapisu, zapisu windykacyjnego, polecenia testamentowego.

Stosownie do treści art. 19 ww. ustawy, dłużnicy spadkodawcy lub osób, którym przysługują wierzytelności z tytułu zapisu (dalszego zapisu), wkładu oszczędnościowego na podstawie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci lub umorzenia jednostek uczestnictwa funduszu inwestycyjnego otwartego lub specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego na podstawie dyspozycji uczestnika tych funduszy na wypadek jego śmierci są obowiązani przekazać naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela, informację o dokonanych wypłatach (zwrocie długu) i ich wysokości, w terminie 14 dni od dnia wypłaty.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca działa na podstawie przepisów art. 39 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 grudnia 1992 r. w sprawie pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych oraz spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych w zakładach pracy i statutu. MPKZP posiada organy statutowe w postaci Walnego Zebrania Delegatów, Zarządu i Komisji Rewizyjnej, posiada fundusze niezależne od zakładów pracy, z których pracowników (emerytów, czy rencistów) zrzesza, posiada rachunek bankowy, ma prawo przyjmować subwencje i darowizny. Fundusze prowadzone przez Wnioskodawcę to fundusz oszczędnościowo-pożyczkowy powstający z wkładów członkowskich, fundusz rezerwowy powstający z wpłat wpisowego oraz subwencji i darowizn, fundusz zapomogowy powstający z odpisów funduszu rezerwowego oraz dobrowolnych wpłat członków i innych wpływów przewidzianych w statucie. Osoby przystępujące do MPKZP w deklaracji przystąpienia określają kwotę comiesięcznej składki członkowskiej oraz mogą wskazać tzw. osobę uposażoną, czyli osobę uprawnioną do wypłaty wkładów po śmierci członka. Po śmierci członka wkłady mogą być wypłacane osobie uposażonej, a w razie jej niewskazania wchodzą do masy spadkowej i mogą być wypłacane spadkobiercom wskazanym w postanowieniu sądu o stwierdzeniu nabycia spadku albo w akcie poświadczenia dziedziczenia.

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy, stwierdzić należy, że jeżeli po śmierci członka Kasy, wkład zostanie wypłacony innej osobie, niż wskazana w deklaracji przystąpienia do Kasy, wskazany wkład stanowi część masy spadkowej. W związku z tym, o wypłacie tej Wnioskodawca powinien poinformować naczelnika urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania wierzyciela o dokonanych wypłatach (zwrocie długu) i ich wysokości, w terminie 14 dni od dnia wypłaty.

Natomiast w sytuacji, gdy członek w deklaracji przystąpienia do Kasy wskazał osobę, której Wnioskodawca obowiązany jest po jego śmierci wypłacić wkład członkowski, kwota wypłaconego wkładu nie wchodzi do masy spadkowej, a na Wnioskodawcy nie spoczywa obowiązek określony w art. 19 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, ul. M. C. Skłodowskiej 40, 20-029 Lublin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270. Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl