IPTPB2/436-11/14-6/KK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 5 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/436-11/14-6/KK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2014 r. (data wpływu 3 lutego 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 kwietnia 2014 r. (data wpływu 17 kwietnia 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania umowy darowizny #61485; jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania umowy darowizny.

Wniosek nie spełniał wymogów, określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), w związku z powyższym, pismem z dnia 10 kwietnia 2014 r., Nr IPTPB2/436-11/14-3/k.k., Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 10 kwietnia 2014 r. (skuteczne doręczenie nastąpiło w dniu 15 kwietnia 2014 r.), zaś w dniu 17 kwietnia 2014 r. Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek pismem z dnia 16 kwietnia 2014 r. (data nadania 16 kwietnia 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 29 października 2013 r. Wnioskodawczyni otrzymała darowiznę w postaci środków pieniężnych od matki w wysokości 47.000 zł. Środki będące darowizną stanowiły majątek odrębny matki. Przekazanie darowizny nastąpiło z rachunku męża darczyńcy na rachunek męża obdarowanej i wyszczególnione było na przelewie, że jest to darowizna dla córki. Osoba obdarowana nie była właścicielem konta, ani jego posiadaczem w dniu dokonania czynności, ale wspólnie z mężem korzystała z tego konta. W dniu 27 stycznia 2014 r. został wysłany do Urzędu Skarbowego druk SD-Z2, potwierdzający fakt zgłoszenia darowizny, zgodnie z art. 4a ww. ustawy.

W piśmie z dnia 16 kwietnia 2014 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawczyni wskazała, że:

* umowa darowizny pieniędzy została zawarta w dniu 29 października 2013 r. Była to umowa ustna zawarta (przed datą przelewu), pomiędzy Wnioskodawczynią, a mamą.

* od chwili zawarcia związku małżeńskiego zaistniała wspólność majątkowa pomiędzy Wnioskodawczynią i Jej mężem. Wspólność istniała również w momencie przelania pieniędzy, Wnioskodawczyni prowadziła wraz z mężem wspólne gospodarstwo domowe, do którego zaliczany jest Jej syn. Dochody są pozyskiwane przez męża ze stosunku pracy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy darowizna środków pieniężnych otrzymanych na konto męża Obdarowanej, w którym wyszczególnione zostało to, że przelew jest darowizną dla córki, może korzystać ze zwolnienia podatkowego, określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zdaniem Wnioskodawczyni, może Ona skorzystać ze zwolnienia. Rachunek bankowy męża, na które zostały przesłane środki pieniężne, jest to rachunek, z którego Wnioskodawczyni korzysta wspólnie z mężem i innego nie posiada, ponieważ obecnie jest osobą bezrobotną.

Wnioskodawczyni podnosi, że pojęcie rachunku bankowego zawarte w ustawie może być rozumiane tak samo jak rachunek bankowy męża, który służył tylko do przekazania środków pieniężnych (w ramach przekazu). Mąż, po otrzymaniu tych środków wypłacił je i dał Wnioskodawczyni. Opisane we wniosku czynności Wnioskodawczyni wraz z mężem dokonali świadomie, aby wypełnić zapisy zawarte w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn. Wnioskodawczyni wskazuje, że nie chciała zakładać konta bankowego tylko dla tej operacji.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 z późn. zm.) podatkowi od spadków i darowizn, podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej polskiej, tytułem m.in. darowizny.

Z treści wniosku wynika, że w dniu 29 października 2013 r. Wnioskodawczyni otrzymała darowiznę w postaci środków pieniężnych od matki w wysokości 47.000 zł. Środki będące darowizną stanowiły majątek odrębny matki. Przekazanie darowizny nastąpiło z rachunku męża darczyńcy na rachunek męża obdarowanej i wyszczególnione było na przelewie, że jest to darowizna dla córki. Osoba obdarowana nie była właścicielem konta, ani jego posiadaczem w dniu dokonania czynności, ale wspólnie z mężem korzystała z tego konta.

W dniu 27 stycznia 2014 r. został wysłany do urzędu skarbowego druk SD-Z2, potwierdzający fakt zgłoszenia darowizny, zgodnie z art. 4a ww. ustawy.

Umowa darowizny pieniędzy została zawarta w dniu 29 października 2013 r. Była to umowa ustna zawarta (przed datą przelewu), pomiędzy Wnioskodawczynią, a Jej mamą.

Od chwili zawarcia związku małżeńskiego pomiędzy małżonkami zaistniała wspólność majątkowa. Wspólność istniała również w momencie przelania pieniędzy. Wnioskodawczyni prowadziła wraz z mężem wspólne gospodarstwo domowe, do którego zaliczany jest Jej syn.

Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:

1.

zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz

2.

w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - udokumentują ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

Jak wynika z powyższych przepisów, jeżeli przedmiotem darowizny są środki pieniężne, dodatkowym warunkiem zwolnienia od podatku, poza zgłoszeniem nabytych środków pieniężnych naczelnikowi urzędu skarbowego, jest udokumentowanie ich otrzymania dowodem przekazania na rachunek płatniczy nabywcy, na jego rachunek, inny niż płatniczy, w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej lub przekazem pocztowym.

W świetle powyższego, rozstrzygnięcia wymaga kwestia, czy warunek określony w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, dotyczący udokumentowania otrzymania środków pieniężnych dowodem przekazania na rachunek nabywcy, jest spełniony także w przypadku, gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny na rzecz Wnioskodawczyni zostały przekazane na rachunek bankowy Jej męża.

Zgodnie z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, w sytuacji gdy środki pieniężne będące przedmiotem darowizny zostały przekazane na rachunek osoby trzeciej, lecz na rzecz obdarowanej (w tym przypadku na rachunek bankowy męża Wnioskodawczyni), podlega zwolnieniu od podatku nabycie tytułem darowizny środków pieniężnych, jeżeli nabycie to zostało zgłoszone organowi podatkowemu we właściwym terminie i udokumentowane dowodem przekazania na rachunek bankowy prowadzony dla innego, niż obdarowany, podmiotu, ale na rzecz osoby obdarowanej.

W konsekwencji, zgodnie z art. 4a pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn, w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny są środki pieniężne, warunek określony w tym przepisie jest spełniony także wtedy, gdy nabywca udokumentuje ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek współmałżonka, jeżeli z umowy darowizny wynika, że środki pieniężne są przekazywane tytułem darowizny "na rzecz obdarowanej", ale na rachunek bankowy jej męża.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy stwierdzić, że darowizna środków pieniężnych przekazana Wnioskodawczyni przez matkę na rachunek bankowy Jej męża, korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn, po spełnieniu warunków określonych w ww. przepisie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Zauważyć należy również, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). A zatem wniosek o wydanie interpretacji może być złożony tylko w indywidualnej sprawie zainteresowanego. Z tych też względów - z uwagi na indywidualny charakter interpretacji przepisów prawa podatkowego - zaznacza się, że niniejsza interpretacja indywidualna dotyczy jedynie Wnioskodawczyni, nie zaś Jej męża.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl