IPTPB2/415-873/12-2/JR - Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 14 marca 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-873/12-2/JR Możliwość zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychodów uzyskanych z odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 12 grudnia 2012 r. (data wpływu 14 grudzień 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego przychodów z odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 grudnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego przychodów z odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu...listopada 2011 r. Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli na prawach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego położonego w miejscowości (mieszkanie "A").

W związku ze zmianą sytuacji życiowej małżonkowie postanowili sprzedać ww. lokal mieszkalny, a całość środków uzyskanych ze sprzedaży lokalu wydatkować na własne cele mieszkaniowe tj. zakup nowego mieszkania celem uzyskania zwolnienia z podatku dochodowego.

W związku z powyższymi planami oraz zaistnieniem różnych okoliczności o charakterze rodzinnym aktem notarialnym z dnia 2 października 2012 r. Wnioskodawca wraz z małżonką nabyli na prawach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej udział do #189; części w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość, położonym w L. (mieszkanie "B") wraz z prawami z nim związanymi (zgodnie z zapisami Księgi Wieczystej dział I - SP -"spis praw związanych z własnością": udział w nieruchomości wspólnej, którą stanowi grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali). Sprzedającymi była matka oraz siostra Wnioskodawcy. Udział ten, małżonkowie zakupili za kwotę 160.000,00 PLN z zastrzeżeniem zawartym w akcie notarialnym, iż całość ceny zostanie zapłacona sprzedającym w terminie do dnia 30 kwietnia 2013 r. Ponadto akt notarialny zawiera zapis, iż udział w przedmiotowej nieruchomości wraz z prawami z nim związanymi kupuje Wnioskodawca wraz z małżonką za fundusze pochodzące z majątku wspólnego na prawie wspólności ustawowej małżeńskiej.

Pozostała cześć mieszkania "B" (#189;) stanowiła już przedmiot własności Wnioskodawcy na podstawie darowizn dokonanych przez rodziców w latach 2008 i 2012. Celem wniesienia tego udziału do majątku wspólnego, Wnioskodawca w 2012 r. podpisał z małżonką umowę majątkową rozszerzającą wspólność ustawową małżeńską.

W dniu 13 października 2012 r. po kilkumiesięcznych próbach zbycia mieszkania "A" małżonkowie podpisali umowę przedwstępną, ustalając cenę sprzedaży na kwotę 159.000,00 PLN. W umowie jednocześnie ustalony został termin podpisania umowy ostatecznej do dnia 31 grudnia 2012 r. Z chwilą podpisania umowy przedwstępnej małżonkowie otrzymali na swoje konto bankowe zadatek w wysokości 5.000,00 PLN. W dniu...grudnia 2012 r. podpisali Oni akt notarialny sprzedaży lokalu mieszkalnego "A". Odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego "A" nie nastąpiło w wyniku wykonywania działalności gospodarczej.

Otrzymane w ten sposób pieniądze ze sprzedaży lokalu mieszkalnego "A" w wysokości 159.000,00 PLN (zadatek 5.000,00 PLN otrzymany w dniu 13 października 2012 r., 154.000,00 PLN otrzymane po podpisaniu aktu notarialnego sprzedaży, tj. po dniu...grudnia 2012 r.) zostaną w całości wydatkowane na własne cele mieszkaniowe, tj. zgodnie z zapisami aktu notarialnego w terminie do dnia 30 kwietnia 2013 r. na zapłatę sprzedającym ceny za udział do #189; części w lokalu mieszkalnym "B". Wszystkie wydatki na własne cele mieszkaniowe zostaną zatem poniesione po dniu zawarcia ostatecznej umowy sprzedaży lokalu mieszkalnego "A", tj. po...grudnia 2012 r.

Mieszkanie "B", które małżonkowie zakupili, nie będzie na wynajem i będzie służyło wyłącznie własnym celom mieszkaniowym Wnioskodawcy.

Ponadto Wnioskodawca nadmienia, iż razem z małżonką dysponują tytułem prawnym do jeszcze innego lokalu mieszkalnego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Wnioskodawca w stanie faktycznym opisanym w poz. 68 będzie zwolniony od zapłaty podatku dochodowego na podstawie zapisów art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (mieszkanie "A") przychód będzie zwolniony od podatku dochodowego zgodnie z zapisami art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z dnia 26 lipca 1991 r. (w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r.) wolne od podatku dochodowego są: "dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych".

Uzyskany w opisanym stanie faktycznym przychód zostanie wydatkowany na własne cele mieszkaniowe określone przepisem art. 21 ust. 25 pkt 1 i 2 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem za wydatki poniesione na cele, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131, uważa się m.in: "wydatki poniesione na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, (...)"

Przychód uzyskany ze sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego (mieszkanie "A") stanowiący majątek wspólny zostanie wydatkowany na zakup na prawach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej udziału do 1/2 części w lokalu mieszkalnym, stanowiącym odrębną nieruchomość położonym w L. (mieszkanie "B") wraz z prawami z nim związanymi.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy zwolnienie może obejmować jedynie ten przychód z odpłatnego zbycia, który będzie wydatkowany począwszy od dnia odpłatnego zbycia. Ww. przepis wiąże skutek prawny w postaci zwolnienia określonego dochodu od podatku dochodowego z terminem wydatkowania środków pieniężnych, czyli np. z datą dokonania zapłaty na rzecz sprzedającego.

W opisanym stanie faktycznym mimo, iż sam akt notarialny nabycia mieszkania "B" został podpisany wcześniej niż akt zbycia mieszkania "A", to data rzeczywistego wydatkowania przychodu uzyskanego ze zbycia mieszkania "A", tj. data dokonania zapłaty na rzecz sprzedających za udział do #189; części w lokalu mieszkalnym "B" będzie spełniać powyższe unormowania prawne. Bowiem zgodnie z zapisami aktu notarialnego zapłata całości ceny nastąpi w terminie do dnia 30 kwietnia 2013 r. W związku z tym uzyskany przychód w wysokości 159.000,00 PLN (zadatek 5.000,00 PLN otrzymany w dniu 13 października 2012 r. + 154.000,00 PLN otrzymane po podpisaniu aktu notarialnego sprzedaży tj. po dniu...grudnia 2012 r.) w całości zostanie wydatkowany na własne cele mieszkaniowe po dniu odpłatnego zbycia mieszkania "A" tj. po...grudnia 2012 r. Tak więc zgodnie z zapisami ww. ustawy przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości zostanie przeznaczony/wydatkowany na własne cele mieszkaniowe w terminie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Zdaniem Wnioskodawcy ustawa nie uzależnia możliwości skorzystania ze zwolnienia od podatku od terminów podpisania aktów notarialnych tylko od daty faktycznego wydatkowania przychodu z odpłatnego zbycia. Fakt, iż zakup nowego prawa ma nastąpić od najbliższej rodziny (tekst jedn.: matki, siostry) pozostaje, zdaniem Wnioskodawcy, również bez znaczenia dla wypełnienia warunków zwolnienia. Tak jak również fakt dysponowania tytułem prawnym do jeszcze innego lokalu mieszkalnego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisami art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, iż odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku dochodowym. Jeżeli natomiast odpłatne zbycie nieruchomości następuje po upływie tego okresu, przychód z tego tytułu nie podlega w ogóle opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 z późn. zm.) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które obowiązują od dnia 1 stycznia 2009 r.

Zgodnie z art. 30e ust. 1 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Stosownie do art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonych zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena bez uzasadnionej przyczyny znacznie odbiega od wartości rynkowej, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej (art. 19 ust. 1 ww. ustawy).

Zgodnie z art. 22 ust. 6c ww. ustawy, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększały wartość wartości rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania

Wysokość tych nakładów, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ww. ustawy).

W myśl art. 22 ust. 6f cytowanej ustawy koszty nabycia lub koszty wytworzenia, o których mowa w ust. 6c, są corocznie podwyższane, począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Stosownie do art. 30e ust. 4 ww. ustawy, po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, wykazać:

1.

dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c) i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2.

dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł (art. 30e ust. 5 ww. ustawy).

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r., wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Katalog wydatków na własne cele mieszkaniowe określa przepis art. 21 ust. 25 pkt 1 i 2 ww. ustawy. Zgodnie z tym przepisem za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się:

1.

wydatki poniesione na:

a.

nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem,

b.

nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie, prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

c.

nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie, prawa użytkowania wieczystego takiego gruntu lub udziału w takim prawie, w tym również z rozpoczętą budową budynku mieszkalnego, oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego,

d.

budowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub remont własnego budynku mieszkalnego, jego części lub własnego lokalu mieszkalnego,

e.

rozbudowę, nadbudowę, przebudowę lub adaptację na cele mieszkalne własnego budynku niemieszkalnego, jego części, własnego lokalu niemieszkalnego lub własnego pomieszczenia niemieszkalnego

- położonych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej,

2.

wydatki poniesione na:

a.

spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), na cele określone w pkt 1,

b.

spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), na spłatę kredytu (pożyczki), o którym mowa w lit. a),

c.

spłatę każdego kolejnego kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c), na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w lit. a) lub b)

- w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.

Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 21 ust. 27 ww. ustawy, w przypadku ponoszenia wydatków na cele mieszkaniowe w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131, stosuje się pod warunkiem istnienia podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Rzeczpospolita Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium podatnik ponosi wydatki na cele mieszkaniowe.

Natomiast stosownie do art. 21 ust. 28 za wydatki, o których mowa w ust. 25, nie uważa się wydatków poniesionych na:

1.

nabycie gruntu lub udziału w gruncie, prawa wieczystego użytkowania gruntu lub udziału w takim prawie, budynku, jego części lub udziału w budynku, lub

2.

budowę, rozbudowę nadbudowę, przebudowę, adaptację lub remont budynku albo jego części

- przeznaczonych na cele rekreacyjne.

Należy również wskazać, iż przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 21 ust. 30 ustawy).

Z powyższego wynika, że warunkiem skorzystania ze zwolnienia od podatku dochodowego dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych wymienionych w ustawie jest wydatkowanie, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, otrzymanego przychodu wyłącznie na cele mieszkaniowe określone w art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślić należy, iż zgodnie z konstrukcją i systematyką ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe stanowią wyjątek od generalnej zasady powszechności opodatkowania, wyrażonej w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Oznacza to, że wszelkie odstępstwa od tej zasady muszą bezwzględnie wynikać z przepisów prawa i być interpretowane ściśle z jego literą. Tym samym tylko określone zdarzenia prawne bądź spełnienie określonych przesłanek, od których ustawodawca uzależnia prawo do zwolnienia - skutkuje zwolnieniem z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że w prawie podatkowym w stosunku do wszelkich ulg i zwolnień zabronione jest stosowanie zarówno wykładni rozszerzającej, jak i zawężającej.

Należy zauważyć, iż wyliczenie zawarte w art. 21 ust. 25 ww. ustawy o podatku dochodowym ma charakter wyczerpujący, w związku z tym tylko realizacja wskazanych w tym przepisie wydatków pozwala na obliczenie dochodu korzystającego ze zwolnienia z opodatkowania.

Zatem, podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnień wynikających z wyżej przepisów jest przeznaczenie uzyskanych dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych - nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego w którym nastąpiło odpłatne zbycie - wyłącznie na wskazane w ustawie cele mieszkaniowe m.in. na nabycie lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym lokalem (art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).

To oznacza, że dla obliczenia dochodu zwolnionego z opodatkowania uwzględnione mogą być jedynie wydatki poniesione najwcześniej w dniu odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw. Zwrot "począwszy od" wyraża w swoim znaczeniu pierwszy moment od jakiego można dokonać określonych czynności lub podjąć określone działanie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w dniu...listopada 2011 r. Wnioskodawca wraz z małżonką nabył na współwłasność spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego (mieszkanie "A").

Aktem notarialnym z dnia 2 października 2012 r. Wnioskodawca wraz z małżonką nabył na prawach wspólności ustawowej majątkowej małżeńskiej udział do #189; części w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość położonym w L. (mieszkanie "B") wraz z prawami z nim związanymi. Udział ten małżonkowie zakupili z zastrzeżeniem zawartym w akcie notarialnym, iż całość ceny zostanie zapłacona sprzedającym w terminie do dnia 30 kwietnia 2013 r. Ponadto akt notarialny zawiera zapis, iż udział w przedmiotowej nieruchomości wraz z prawami z nim związanymi kupuje Wnioskodawca wraz z małżonką za fundusze pochodzące z majątku wspólnego na prawie wspólności ustawowej małżeńskiej.

Pozostała cześć mieszkania "B" (#189;) stanowiła już przedmiot własności Wnioskodawcy na podstawie darowizn dokonanych przez rodziców wiatach 2008 i 2012. Celem wniesienia tego udziału do majątku wspólnego Wnioskodawca podpisał z małżonką w 2012 r. umowę majątkową rozszerzającą wspólność ustawową małżeńską.

Nabyte mieszkanie, małżonkowie zakupili wyłącznie na własne cele mieszkaniowe.

W dniu 13 października 2012 r. małżonkowie podpisali umowę przedwstępną zbycia mieszkania "A". W dniu...grudnia 2012 r. podpisali akt notarialny sprzedaży lokalu mieszkalnego. Odpłatne zbycie lokalu mieszkalnego nie nastąpiło w wyniku wykonywania działalności gospodarczej.

Wobec powyższego, wartość przychodu z odpłatnego zbycia udziału w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego w 2012 r., który został nabyty w 2011 r., podlega opodatkowaniu według zasad ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że w przedmiotowej sprawie zapłata części ceny nabycia udziału w lokalu mieszkalnym stanowiącym odrębną nieruchomość (mieszkanie "B") ma nastąpić ze środków uzyskanych z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego (mieszkanie "A") - które będzie miało miejsce po dniu podpisania ostatecznej umowy sprzedaży mieszkanie "A" (kiedy Wnioskodawca dysponował kwotą ze sprzedaży) i dokonana zostanie w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie mieszkania "A".

Zatem, należy uznać, iż wydatki te zostaną poniesione w celu, który zawiera się w katalogu celów, o których mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Istotne znaczenie ma data faktycznego wydatkowania dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości tj. data wydatkowania środków z odpłatnego zbycia mieszkania "A" - czyli po podpisaniu ostatecznej umowy odpłatnego zbycia udziałów w tym lokalu, na zapłatę ceny nabycia udziału do mieszkania "B" w ustawowo określonym terminie. Przepis art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a ww. ustawy mówiąc o wydatkach poniesionych "na nabycie" m.in. lokalu mieszkalnego (udziału) obejmuje m.in. cenę zakupu tego lokalu. Tym samym wydatki poniesione nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie na zapłatę ceny nabycia innego mieszkania są wydatkami mieszczącymi się w katalogu zawartym w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli zatem, Wnioskodawca, jak twierdzi w przedstawionym opisie stanu faktycznego, dochód uzyskany po dniu podpisania ostatecznej umowy odpłatnego zbycia udziałów w mieszkaniu "A", faktycznie wydatkuje (tekst jedn.: zgodnie z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) - na zapłatę części ceny zakupu udziałów w mieszkaniu "B", które zakupiono wyłącznie na własne cele mieszkaniowe, to uznać należy, iż w tej części będzie On mógł uwzględnić ten dochód do obliczenia dochodu zwolnionego z opodatkowania, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy.

Reasumując, dochód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego (mieszkanie "A") w wysokości w jakiej został on przeznaczony nie później niż w okresie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie mieszkania "A" na zapłatę ceny nabycia udziałów w lokalu mieszkalnym, stanowiącym odrębną nieruchomość (mieszkania "B"), będzie wydatkiem na własne cele mieszkaniowe w rozumieniu art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z czym kwota ta, prawidłowo udokumentowana przez Wnioskodawcę, będzie mogła zostać uwzględniona do obliczenia dochodu zwolnionego z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy zauważyć, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretacje opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Analiza i ocena dowodu może być dokonana w toku czynności sprawdzających, postępowania podatkowego lub kontrolnego, prowadzonych przez właściwy organ podatkowy.

Przedmiotem interpretacji indywidualnej wydanej na podstawie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) jest sam przepis prawa. Jeżeli zatem, przedstawiony we wniosku stan faktyczny będzie różnił się od występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Jednocześnie tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną). Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, został złożony przez Wnioskodawcę, jako jednego ze współwłaścicieli przedmiotowej nieruchomości, interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego współwłaściciela (małżonki Wnioskodawcy).

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl