IPTPB2/415-825/12-2/TS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-825/12-2/TS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 23 listopada 2012 r. (data wpływu 28 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymanej kwoty odszkodowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Na podstawie umowy najmu z dnia 4 października 2004 r. zawartej z Gminą, w imieniu której działał Zarząd Nieruchomości Miejskich, Wnioskodawczyni była najemcą komunalnego lokalu mieszkalnego. Za zgodą i wiedzą Gminy, na podstawie zawartej umowy, Wnioskodawczyni poniosła koszty remontu ww. lokalu mieszkalnego związane z:

* wykonaniem ścianek działowych w lekkiej konstrukcji, wyodrębniających z pokoju łazienkę, a z kuchni pokój i przedpokój,

* wykonanie podłóg w pokojach z płyt panelowych, a w pozostałych pomieszczeniach z płytek ceramicznych,

* wykonanie instalacji wodociągowej i kanalizacyjnej wewnętrznej z armaturą,

* wykonanie instalacji elektrycznej w przedpokoju i łazience,

* wykonanie etażowej instalacji c.o. opalanej gazem,

Ponosząc ww. wydatki Wnioskodawczyni nie korzystała z żadnych ulg podatkowych w podatku dochodowym, jak również w podatku VAT. W wyniku awarii komina konieczna była naprawa, którą wykonywała obca firma na zlecenie i koszt właściciela mieszkania. Podczas usuwania awarii, nastąpiła szkoda polegająca na cofnięciu się sadzy z komina do mieszkania, co skutkowało zabrudzeniem i zatłuszczeniem ścian, posadzek, dywanów, ubrań, itp. Wykonawca przyznał, że szkoda powstała z jego winy, w związku z czym z ubezpieczenia OC wykonawcy - w wyniku pozasądowego porozumienia z jego ubezpieczycielem w roku 2012 Wnioskodawczyni zostało wypłacone odszkodowanie. Wnioskodawczyni nadmienia, iż nie była to szkoda dotycząca składników majątku związanych z działalnością gospodarczą, gdyż była ona wyrządzona w mieszkaniu. Biorąc pod uwagę stan mieszkania, z dniem 31 lipca 2012 r., Wnioskodawczyni oddała do dyspozycji Gminy lokal, natomiast z dniem 15 listopada 2012 r., Wnioskodawczyni zawarła porozumienie z właścicielem reprezentowanym przez Zarząd Nieruchomości Miejskich w sprawie zwrotu ww. nakładów poniesionych przez Wnioskodawczynię na remont lokalu. Zgodnie z ww. porozumieniem, zwrot miał nastąpić w wysokości oszacowanej przez rzeczoznawcę majątkowego w terminie 7 dni od dnia zawarcia porozumienia.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy otrzymana przez Wnioskodawczynię kwota odszkodowania od ubezpieczyciela podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też - zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym - podlega zwolnieniu od podatku.

2.

Czy otrzymana przez Wnioskodawczynię kwota zwrotu wydatków poniesionych na remont mieszkania komunalnego stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. Natomiast w zakresie pytania nr 2 zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawczyni (odnośnie pytania nr 1), rolą odszkodowania jest zrekompensowanie poszkodowanemu poniesionej szkody i nie jest ono świadczeniem, którego celem jest wzbogacenie podatnika. Z art. 822 § 1 Kodeksu cywilnego wynika, że przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony.

Ubezpieczenia gospodarcze dzielą się na ubezpieczenia majątkowe oraz osobowe. W ubezpieczeniach majątkowych przedmiotem może być każdy interes majątkowy, który nie jest sprzeczny z prawem i daje się ocenić w pieniądzu (art. 821 k.c.), a więc przedmiotem ochrony jest mienie lub odpowiedzialność cywilna. W razie zaistnienia zdarzenia skutkującego powstaniem wypadku ubezpieczeniowego, w przypadku ubezpieczenia majątkowego, ubezpieczyciel ma obowiązek spełnić świadczenie polegające w szczególności na zapłacie określonego odszkodowania za szkodę.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

a.

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,

b.

dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15.

Biorąc powyższe pod uwagę, Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że otrzymane odszkodowanie z tytułu ubezpieczeń majątkowych, zawartych również w ramach ubezpieczenia OC wykonawcy, przyznane na podstawie uznania ubezpieczyciela, jest zwolnione z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W tej kwestii wypowiedział się m.in. Dyrektor Izby.Skarbowej w Poznaniu, wydając dnia 14 września 2009 r. interpretację indywidualną oznaczoną sygn. ILPB1/415-712/09-4/IM, w której wypłacone osobie poszkodowanej odszkodowanie, pochodzące z ubezpieczenia OC sprawcy awarii, uznano za korzystające ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są kwoty otrzymane z tytułu ubezpieczeń majątkowych i osobowych, z wyjątkiem:

a.

odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane zgodnie z art. 27 ust. 1 lub art. 30c,

b.

dochodu, o którym mowa w art. 24 ust. 15

Artykuł 821 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.) stanowi, że przedmiotem ubezpieczenia majątkowego może być każdy interes majątkowy, który nie jest sprzeczny z prawem i daje się ocenić w pieniądzu.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej jest szczególnym rodzajem ubezpieczenia majątkowego, jako ubezpieczenie obejmujące ochronę pasywów.

Z art. 822 § 1 ww. Kodeksu wynika, że przez umowę ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej ubezpieczyciel zobowiązuje się do zapłacenia określonego w umowie odszkodowania za szkody wyrządzone osobom trzecim, wobec których odpowiedzialność za szkodę ponosi ubezpieczający albo ubezpieczony.

W myśl § 2 powołanego przepisu, jeżeli strony nie umówiły się inaczej, umowa ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej obejmuje szkody, o jakich mowa w § 1, będące następstwem przewidzianego w umowie zdarzenia, które miało miejsce w okresie ubezpieczenia.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że podczas remontu komina nastąpiła szkoda. Wykonawca przyznał, że szkoda powstała z jego winy. W związku z tym ubezpieczyciel wykonawcy przyznał odszkodowanie za awarię komina, które zostało wypłacone Wnioskodawczyni w 2012 r.

Mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe i przytoczone przepisy prawne stwierdzić należy, iż jeżeli wypłacone przez ubezpieczyciela wykonawcy odszkodowanie pochodzi z ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, wówczas korzysta ono ze zwolnienia od podatku dochodowego na mocy regulacji prawnej zawartej w cytowanym wyżej art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, Wnioskodawczyni otrzymując od ubezpieczyciela kwotę odszkodowania, które objęte jest zwolnieniem przedmiotowym, nie jest zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl