IPTPB2/415-772/11-4/AKr

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-772/11-4/AKr

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 2 grudnia 2011 r. (data wpływu 5 grudnia 2011 r.), uzupełnionym pismem z dnia 6 marca 2012 r. (data wpływu 9 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z powyższym, pismem z dnia 28 lutego 2012 r., nr IPTPB2/415-772/11-2/AKr, wezwano Wnioskodawczynię, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h Ordynacji podatkowej, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłane w dniu 28 lutego 2012 r., doręczone zostało w dniu 1 marca 2012 r. W dniu 9 marca 2012 r. (data nadania 7 marca 2012 r.) wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 2004 r. Wnioskodawczyni wspólnie z Panem X nabyła na podstawie aktu notarialnego nieruchomość położoną na terytorium RP. Nieruchomość ta składa się z działki o powierzchni obecnie ok 1.500 m 2, która stanowi jedną całość oraz z dwóch budynków wybudowanych na tej działce. Zgodnie z aktem notarialnym każdy współwłaściciel posiada 50% udziału we współwłasności nabytej wskazanej wyżej nieruchomości.

Ze względu na trudności natury prawno-technicznej stwarzane przez Zakład Energetyczny w zakresie uzyskania dostępności energii elektrycznej do drugiego z budynków, znajdującego się na tej działce, przed Wnioskodawczynią i współwłaścicielem zachodzi konieczność podziału nabytej w 2004 r. nieruchomości. W wyniku podziału tej nieruchomości powstaną na jej bazie dwie nieruchomości w postaci jednej działki o pow. 750 m 2 wraz z budynkiem oraz drugiej działki również o pow. 750 m 2 wraz z budynkiem. W każdej z tych powstałych w wyniku opisanego podziału nieruchomości Wnioskodawczyni będzie posiadała 50% udziału z tytułu współwłasności.

Wnioskodawczyni wskazuje, iż załącza skan mapki geodezyjnej oraz kserokopię aktu notarialnego.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazuje, iż w 2005 r. Wnioskodawczyni wspólnie z Panem nabyła na podstawie aktu notarialnego nieruchomość położoną na terytorium RP. Nieruchomość ta składa się z działki O powierzchni 1.500 m 2, która stanowi jedną całość oraz z dwóch budynków wybudowanych na tej działce. Zgodnie z aktem notarialnym każdy z nabywców posiada 50% udziału we współwłasności nabytej, wskazanej wyżej nieruchomości.

Ze względu na trudności natury prawno-technicznej stwarzane przez Zakład Energetyczny w zakresie uzyskania dostępności energii elektrycznej do drugiego z budynków, znajdującego się na tej działce, przed Wnioskodawczynią i współwłaścicielem zachodzi konieczność podziału nabytej w 2005 r. nieruchomości na dwie części. W wyniku planowanego podziału tej nieruchomości powstaną w jej granicach dwie odrębne nieruchomości w postaci dwóch odrębnych działek z jednym budynkiem na każdej z tych działek.

Wnioskodawczyni stwierdza, iż "Planowany podział nieruchomości nabytej przez nas wspólnie w 2005 r. nie spowoduje nabycia przez każdego ze współwłaścicieli żadnych dodatkowych korzyści majątkowych. Każdy ze współwłaścicieli posiada bowiem 50% udziału z tytułu współwłasności nieruchomości nabytej przed planowanym podziałem. Planowany podział nastąpi jedynie w ramach ogólnych granic obecnej wspólnej nieruchomości i w ramach ogólnej wartości jej powierzchni. Jedyna formalna zmiana to założenie dwóch ksiąg wieczystych w miejsce jednej dotychczasowej".

Po dokonaniu podziału Wnioskodawczyni i współwłaściciel zamierzają dokonać odpłatnego zbycia powstałych w wyniku podziału odrębnych nieruchomości. Odpłatne zbycie powstałych w wyniku podziału dwóch odrębnych nieruchomości nie nastąpi w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w przypadku dokonania podziału tej nieruchomości w opisany sposób przy ewentualnym zbyciu nieruchomości powstałej po dokonaniu podziału będzie miał zastosowanie przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, "...w opisanym przyszłym stanie prawnym w przypadku zbycia nieruchomości znajdzie zastosowanie przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ opisane zdarzenie polega jedynie na podziale nieruchomości nabytej aktem notarialnym w 2004 r. Podział ten nie powoduje zmian w stanie faktycznym nabytej w 2005 r. nieruchomości".

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni stwierdziła: "...w opisanym przyszłym stanie prawnym w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości po dokonanym planowanym podziale znajdzie zastosowanie przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ odpłatne zbycie będzie dotyczyło nieruchomości nabytej w 2005 r.".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Zatem, przychód z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości nie podlega, w świetle ww. przepisu, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane po upływie pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie.

Wnioskodawczyni wskazała we wniosku, iż w 2005 r. nabyła we współwłasności (po 1/2) na podstawie aktu notarialnego nieruchomość położoną na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Nieruchomość ta składa się z działki o powierzchni 1.500 m 2, która stanowi jedną całość oraz z dwóch budynków wybudowanych na tej działce. Wnioskodawczyni oraz współwłaściciel zamierzają dokonać podziału ww. nieruchomości na dwie części. W wyniku planowanego podziału tej nieruchomości powstaną w jej granicach dwie odrębne nieruchomości w postaci dwóch odrębnych działek z jednym budynkiem na każdej z tych działek. Podział ten nie spowoduje nabycia przez współwłaścicieli żadnych dodatkowych korzyści majątkowych. Planowany podział nastąpi jedynie w ramach ogólnych granic obecnej wspólnej nieruchomości i w ramach jej powierzchni. Jedyna formalna zmiana to założenie dwóch ksiąg wieczystych w miejsce jednej dotychczasowej. Po dokonaniu podziału Wnioskodawczyni i współwłaściciel zamierzają dokonać odpłatnego zbycia, powstałych w wyniku podziału, odrębnych nieruchomości. Odpłatne zbycie nie nastąpi w wyniku prowadzenia działalności gospodarczej.

W przedstawionej sytuacji istotne znaczenie dla opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment nabycia nieruchomości. Wnioskodawczyni nabyła udział w wysokości 1/2 w przedmiotowej nieruchomości w 2005 r. Planowany podział ww. nieruchomości, w wyniku którego nie zmienia się wielkość udziału Wnioskodawczyni w tej nieruchomości nie ma znaczenia dla celów podatku dochodowego.

Pięcioletni termin, wskazany w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie. Termin ten winien być zatem liczony od końca 2005 r., upłynął więc z dniem 31 grudnia 2010 r.

Reasumując, przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie miał zastosowanie przy odpłatnym zbyciu nieruchomości powstałej po dokonaniu podziału, w wyniku którego nie zmieni się wielkość udziału Wnioskodawczyni w tej nieruchomości. Ww. odpłatne zbycie nie będzie stanowiło źródła przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nastąpi po upływie pięcioletniego terminu, o którym mowa w tym przepisie.

Końcowo organ podatkowy zauważa, że wydając interpretacje w trybie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej, działając w imieniu Ministra Finansów, nie przeprowadza postępowania dowodowego. Zatem, dokumenty dołączone do wniosku nie podlegają analizie i weryfikacji w ramach postępowania o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Organ podatkowy wydając indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego jest związany wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i Jej stanowiskiem.

Ponadto należy wskazać, iż z uwagi na to, że interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z treści art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, a zatem wywierają skutki prawne w stosunku do tego podmiotu, do którego są skierowane. Niniejsza interpretacja jest wiążąca dla Wnioskodawczyni, jako osoby występującej z wnioskiem, natomiast nie chroni współwłaściciela przedmiotowej nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl