IPTPB2/415-770/12-6/JR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-770/12-6/JR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 9 października 2012 r. (data wpływu 12 listopada 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 25 stycznia 2013 r. (data wpływu 28 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości w części dotyczącej:

* udziałów nabytych w wyniku zniesienia współwłasności majątkowej małżeńskiej - jest nieprawidłowe,

* udziałów nabytych w wyniku otrzymanej darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 listopada 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.). Pismem z dnia 17 stycznia 2013 r., Nr IPTPB2/415-770/12-2/JR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, wezwał Wnioskodawczynię do usunięcia braków pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie odebrano w dniu 21 stycznia 2013 r., natomiast w dniu 28 stycznia 2013 r. wpłynęło uzupełnienie ww. wniosku (data nadania 25 stycznia 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Dnia..października 2007 r. Wnioskodawczyni oraz Jej mąż nabyli niezabudowaną działkę o pow. 0,0767 ha (akt notarialny Rep. A nr../2007). Przedmiotową działkę małżonkowie zakupili w trakcie trwania majątkowej wspólności ustawowej za fundusze objęte ich majątkiem wspólnym.

W dniu..kwietnia 2008 r. małżonkowie zakupili projekt budynku mieszkalnego. W 2008 i 2009 r. ponieśli koszty opłat w związku z ubieganiem się o pozwolenie na budowę. Decyzją Prezydenta Miasta... wydaną dnia..września 2009 r. w sprawie zatwierdzenia projektu budowlanego i wydania pozwolenia na budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z wbudowanym garażem wraz z przyłączem wodociągowym i kanalizacji sanitarnej uzyskano pozwolenie na budowę. Budowa budynku mieszkalnego prowadzona była w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych małżonków.

Aktem notarialnym Rep. A nr../2010 z dniem..kwietnia 2010 r. małżonkowie zawarli umowę majątkową małżeńską ustanawiającą rozdzielność majątkową. Z chwilą ustania wspólności ustawowej małżonkowie mieli równe udziały w majątku wspólnym stanowiącym ich dorobek. Nie występowali z żądaniem o ustalenie nierównych udziałów w majątku wspólnym.

Po ustanowieniu rozdzielności majątkowej na podstawie umowy darowizny z dnia..kwietnia 2010 r. Rep. A nr../2010 zawartej przed notariuszem Wnioskodawczyni nabyła od męża udział we własności przedmiotowej nieruchomości wynoszący #185;/6 części, stając się jej współwłaścicielką w udziale wynoszącym łącznie #178;/3 części. Mąż Wnioskodawczyni zachował we własności nieruchomości udział wynoszący #185;/3 części.

Aktem notarialnym Rep. A nr../2012 r. w dniu..lutego 2012 r. małżonkowie sprzedali swoje udziały we własności gruntowej o pow. 0,0767 ha. Na działce realizowana była do chwili sprzedaży inwestycja budowlana polegająca na budowie domu mieszkalnego z garażem, murowanego, parterowego z poddaszem użytkowym, podpiwniczonego, którego blachodachówką, o powierzchni 142 m2, przy czym budynek nie był zgłoszony do użytkowania, pozostawał w stanie surowym otwartym zadaszonym. Nie posiadał wmontowanych otworów okiennych i drzwi, stolarki, posadzek, tynków, izolacji cieplnej i instalacji wewnętrznych. Dokonana sprzedaż opisanej powyżej nieruchomości nie nastąpiła w wykonywaniu działalności gospodarczej.

W uzupełnieniu wniosku dodano, że po zniesieniu współwłasności majątkowej małżeńskiej nie był przeprowadzony podział majątku dorobkowego. Z mocy prawa małżonkowie nabyli współwłasność nieruchomości po #189;. Od nieruchomości nie były dokonywane żadne odpisy amortyzacyjne.

W związku z powyższym zadano (ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu wniosku) następujące pytania:

1.

Jaki należy przyjąć do rozliczeń podatkowych z tytułu zbycia udziałów w nieruchomości termin nabycia tych udziałów, czy datę nabycia całej nieruchomości do wspólności majątkowej małżeńskiej, czy też datę nabycia poszczególnych udziałów tj. #189; w wyniku zniesienia wspólności majątkowej oraz #185;/6 w wyniku darowizny od męża.

2.

Czy prawidłowe będzie ustalenie kosztu uzyskania przychodów ze zbycia nieruchomości w ten sposób, iż do wartości nabycia działki dodana zostanie wartość wydatków poniesionych na budowę budynku mieszkalnego zarówno udokumentowanych fakturami VAT, jak też udokumentowanych innymi dowodami pochodzącymi od podmiotów niebędących podatnikami VAT, a następnie zwaloryzowanie poniesionych wydatków o wskaźnik wzrostu cen, przy czym koszty te nie będą pomniejszane o otrzymany zwrot podatku VAT uzyskany z tytułu rozliczenia niektórych wydatków związanych z budową budynku mieszkalnego.

3.

Czy Wnioskodawczyni może skorzystać ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych w odniesieniu do dochodu ze zbycia udziałów w odniesieniu do wszystkich udziałów, czy jedynie w odniesieniu do udziałów nabytych w drodze darowizny od męża.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 3. Natomiast w zakresie odpowiedzi na pytania oznaczone nr 1 i 2, zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawczyni (z uwagi na stanowisko zajęte odnośnie 1 pytania), będzie mogła skorzystać ze zwolnienia wskazanego w cyt. " art. 21 ust. 1 pkt 13", gdyż udziały w nieruchomości nabyła..kwietnia 2010 r., a zatem, w stanie prawnym, który Jej zdaniem uprawniał do skorzystania ze zwolnienia podatkowego dochodu uzyskanego ze zbycia udziałów, jeżeli wydatkuje środki uzyskane ze zbycia udziałów na własne cele mieszkaniowe, oczywiście z zachowaniem warunków wskazanych w art. 21 ust. 1 pkt 131.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w sprawie możliwości zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości uznaje się za:

* nieprawidłowe w części dotyczącej udziałów nabytych w wyniku zniesienia współwłasności majątkowej małżeńskiej,

* prawidłowe w części dotyczącej udziałów nabytych w wyniku otrzymanej darowizny.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.) źródłem przychodu jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2 m.in.:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Podkreślić należy, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, formułuje generalną zasadę, że odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Wobec powyższego, w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu dochodu ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż udziały w przedmiotowej nieruchomości Wnioskodawczyni nabyła w następujący sposób:

* w 2007 r. - w #189; części odpowiadającej jej udziałowi nabytemu w trakcie trwania majątkowej wspólności ustawowej,

* w 2010 r. - w #185;/6 części odpowiadającej udziałowi nabytemu od męża na podstawie umowy darowizny.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 z późn. zm.), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. Oznacza to, że do przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości nabytych od dnia 1 stycznia 2009 r. zastosowanie mają przepisy obowiązujące od dnia 1 stycznia 2009 r. zgodnie z treścią art. 14 ww. ustawy zmieniającej.

Mając na uwadze opisane we wniosku zdarzenie oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić zatem należy, iż Wnioskodawczyni, która nabyła udziały w przedmiotowej nieruchomości w roku 2007 i 2010, w zbywając je w 2012 r., czyli przed upływem pięciu lat od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce ich nabycie - do wartości przychodu ze zbycia tej części nieruchomości, którą nabyła w 2007 r. winna zastosować przepisy w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., a do wartości przychodu ze zbycia tej części nieruchomości, którą nabyła w 2010 r. winna zastosować przepisy w brzmieniu obowiązującym w 2010 r.

Zatem przychód z odpłatnego zbycia #189; części nieruchomości nabytej w 2007 r. będzie podlegać opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., a przychód z odpłatnego zbycia #185;/6 części nieruchomości nabytej w 2010 r. będzie podlegać opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r.

Z wniosku wynika, że Wnioskodawczyni zamierza przeznaczyć przychód z odpłatnego zbycia wszystkich udziałów na własne cele mieszkaniowe.

Zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ma zastosowanie w odniesieniu do przychodu ze sprzedaży nieruchomości nabytych dopiero od 1 stycznia 2009 r. Tym samym brak jest podstaw do skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego przez Wnioskodawczynię w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziałów nabytych w 2007 r., gdyż w stanie prawnym obowiązującym od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. brak jest przepisów konstytuujących tą ulgę.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2010 r., wolne od podatku są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Przepis art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wprost wylicza katalog wydatków mieszkaniowych, których realizacja powoduje zwolnienie z opodatkowania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych. Katalog wydatków ma charakter wyczerpujący a nie przykładowy. Poniesione wydatki muszą spełniać dyspozycje własnego celu mieszkaniowego.

Podkreślić należy, iż zgodnie z konstrukcją i systematyką ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe stanowią wyjątek od generalnej zasady powszechności opodatkowania, wyrażonej w art. 9 ust. 1 tej ustawy. Oznacza to, że wszelkie odstępstwa od tej zasady muszą bezwzględnie wynikać z przepisów prawa i być interpretowane ściśle z jego literą. Tym samym tylko określone zdarzenia prawne bądź spełnienie określonych przesłanek, od których ustawodawca uzależnia prawo do zwolnienia - skutkuje zwolnieniem z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Oznacza to, że w prawie podatkowym w stosunku do wszelkich ulg i zwolnień zabronione jest stosowanie zarówno wykładni rozszerzającej, jak i zawężającej. Nadto przy wszelkiej interpretacji przepisów prawa podatkowego i próbach odkodowania zawartych w nich norm prawnych należy posługiwać się przede wszystkim wykładnią językową. Ta w niniejszej sprawie jest zaś jednoznaczna i nie budzi wątpliwości.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa podatkowego stwierdzić należy, iż Wnioskodawczyni może zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wydatkować na własne cele mieszkaniowe tylko dochód uzyskany z odpłatnego zbycia #185;/6 udziałów w nieruchomości nabytych w 2010 r. Ze zwolnienia tego nie będzie korzystał dochód uzyskany ze zbycia #189; udziałów w nieruchomości nabytych w 2007 r., bowiem w dacie nabycia tych udziałów, przepis ten nie obowiązywał (obowiązuje od 1 stycznia 2009 r.).

Jednocześnie tutejszy Organ informuje, że powołany we wniosku art. 21 ust. 1 pkt 13 nie ma zastosowania w przedmiotowej sprawie. Jednakże mając na uwadze kontekst zawartych we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa informacji, Wnioskodawczyni określając własne stanowisko w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego miała na uwadze przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tej sytuacji powołanie pkt 13, a nie pkt 131 uznaje się za oczywistą omyłkę.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl