IPTPB2/415-762/11-3/12-S/AK - Możliwość zastosowania ulgi meldunkowej do gruntu, który został sprzedany razem z wybudowanym na nim domem.

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 1 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-762/11-3/12-S/AK Możliwość zastosowania ulgi meldunkowej do gruntu, który został sprzedany razem z wybudowanym na nim domem.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

W związku ze skargą Pana reprezentowanego przez pełnomocnika adwokata z dnia 26 kwietnia 2012 r. (data wpływu 4 maja 2012 r.), do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego na indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 15 lutego 2012 r., Nr IPTPB2/415-762/11-2/AK, w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, doręczoną w dniu 21 lutego 2012 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, w trybie art. 54 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270) oraz na podstawie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) w związku z § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.), uwzględnia skargę w całości, w związku z czym zmienia zaskarżoną indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 15 lutego 2012 r., Nr IPTPB2/415-762/11-2/AK, uznając stanowisko Wnioskodawcy za prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na wniosek Pana z dnia 28 listopada 2011 r. (data wpływu 2 grudnia 2011 r.), wydał indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego z dnia 15 lutego 2012 r. Nr IPTPB2/415-762/11-2/AK, w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości stwierdzając, że stanowisko.

Wnioskodawcy zawarte w ww. wniosku było:

* prawidłowe - w części dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi meldunkowej w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, w części przypadającej na lokal mieszkalny,

* nieprawidłowe - w części dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi meldunkowej w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, w części przypadającej na udział w gruncie przynależnym do lokalu mieszkalnego.

We wniosku z dnia 28 listopada 2011 r. (data wpływu 2 grudnia 2011 r.) przedstawiono zaistniały stan faktyczny:

W dniu 2 maja 2008 r. na podstawie umowy darowizny sporządzonej w Kancelarii Notarialnej, Rep. A Nr Wnioskodawca nabył samodzielny lokal mieszkalny, oznaczony numerem 3, dla którego w Sądzie Rejonowym jest założona księga wieczysta oraz związany z własnością tego samodzielnego lokalu mieszkalnego udział wynoszący w częściach wspólnych budynku mieszkalnego i jego urządzeniach niesłużących do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali oraz taki sam udział w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości, oznaczonej obecnie w ewidencji gruntów numerem o pow. 0,2973 ha, której właścicielem jest Skarb Państwa - dla której w Sądzie Rejonowym jest założona księga wieczysta.

W dniu 15 czerwca 2011 r. w Kancelarii Notarialnej na podstawie umowy sprzedaży Wnioskodawca zbył szczegółowo opisaną wyżej nieruchomość wraz ze związanym z tą nieruchomością udziałem wynoszącym w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości oznaczonej obecnie w ewidencji gruntów numerem, dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą.

Wnioskodawca na pobyt stały w przedmiotowej nieruchomości zameldowany był w okresie od dnia 7 października 1993 r. do dnia 15 października 2004 r., a zatem mając na uwadze powyższe, bezspornie, zgodnie z zapisami art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych spełnił przesłanki do skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej w zakresie zbycia przez Niego nieruchomości, stanowiącej samodzielny lokal mieszkalny szczegółowo opisany powyżej.

Wnioskodawca wskazuje, iż stosowne oświadczenie o spełnieniu warunków skorzystania z ulgi meldunkowej przesłał do Urzędu Skarbowego w dniu 24 czerwca 2011 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy ulga meldunkowa dotyczy także gruntu tj. w przypadku Wnioskodawcy zbytego udziału wynoszącego w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości opisanej szczegółowo poniżej przy uwzględnieniu spełnionych przez Niego warunków skorzystania z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega z tego tytułu zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, w świetle obowiązujących przepisów prawa, jak również mając na uwadze orzeczenia Sądów w tym Naczelnego Sądu Administracyjnego, ulga meldunkowa dotyczy także gruntu, tj. w przypadku Wnioskodawcy zbytego udziału wynoszącego w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości opisanej szczegółowo w poz. 68 niniejszego wniosku przy uwzględnieniu spełnionych przez Niego warunków skorzystania z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych i podlega z tego tytułu zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Warunki zastosowania ulgi meldunkowej wskazane były w art. 21 ust. 1 pkt 126 oraz ust. 21 i 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu z tego okresu. Mimo uchylenia tych przepisów ulga nadal ma zastosowanie do zbycia nieruchomości wybudowanych lub nabytych właśnie w okresie dwóch lat (2007 - 2008). Ulga meldunkowa pozwala uniknąć opodatkowania dochodu z nieruchomości mieszkalnej pod warunkiem zameldowania w niej na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, czy podatnicy sprzedający nieruchomości zastosują ulgę meldunkową do gruntu.html).

W świetle obowiązującego orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego (zob. wyrok NSA z dnia 26 lipca 2011 r., sygn. Akt II, zwolnienie, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy obejmuje przychód ze sprzedaży nieruchomości - gruntu i stanowiącego jego część składową budynku mieszkalnego) oraz orzeczeń Wojewódzkich Sądów Administracyjnych (zob. wyrok WSA w Białymstoku z dnia 20 lipca 2011 r. do sygn. akt I SA/Bk 222/11), ulga meldunkowa, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy, powinna obejmować całość sprzedanej nieruchomości lub udziału w niej, tzn. budynek mieszkalny wraz z gruntem pod takim budynkiem czy też udział w takim budynku i położonego pod nim gruntu.

W zakresie takiej wykładni tego przepisu mówić można jedynie o względnej autonomii prawa podatkowego, panuje pogląd, że autonomia prawa podatkowego ma charakter względny. W tym przypadku oznacza to, że cywilnoprawna reguła, iż budynek stanowi część składową gruntu (superficies solo cedit) znajduje swoje zastosowanie także na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych. W konsekwencji również na gruncie prawa podatkowego nie można odrębnie rozpatrywać sprzedaży nieruchomości i odrębnie sprzedaży budynku na tej nieruchomości położonego. W związku z tym ulga meldunkowa powinna obejmować całość sprzedanej nieruchomości lub udziału w niej, tzn. budynek mieszkalny wraz z gruntem pod takim budynkiem czy lokal wraz z odpowiednim udziałem gruntu z nim związanego, czy podatnicy sprzedający nieruchomości zastosują ulgę meldunkową do gruntu.html).

Mając na uwadze powyższe Wnioskodawca uważa, że tzw. "ulga meldunkowa" dotyczy całości sprzedanej nieruchomości wraz ze zbywanym udziałem w prawie użytkowania wieczystego zbywanej nieruchomości lokalowej, a zatem podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie zbytego wraz z nieruchomością udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, oznaczonej obecnie w ewidencji gruntów numerem 2541/36, o pow. 0,2973 ha, której właścicielem jest Skarb Państwa - dla której w Sądzie Rejonowym jest założona księga wieczysta, który związany jest z samodzielnym lokalem mieszkalnym oznaczonym numerem 3, dla którego w Sądzie Rejonowym jest założona księga wieczysta.

W dniu 15 lutego 2012 r., Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów wydał interpretację indywidualną Nr IPTPB2/415-762/11-2/AK, uznającą stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych z dnia 28 listopada 2011 r. (data wpływu 2 grudnia 2011 r.), za:

* prawidłowe - w części dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi meldunkowej w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, w części przypadającej na lokal mieszkalny,

* nieprawidłowe - w części dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi meldunkowej w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, w części przypadającej na udział w gruncie przynależnym do lokalu mieszkalnego.

Interpretację doręczono Stronie w dniu 21 lutego 2012 r.

Nie zgadzając się z powyższym stanowiskiem, Strona pismem z dnia 27 lutego 2012 r. (data wpływu 5 marca 2012 r.), wniosła wezwanie do usunięcia naruszenia prawa.

Następnie na powyższą interpretację przepisów prawa podatkowego dotyczącą podatku dochodowego od osób fizycznych w indywidualnej sprawie Nr IPTPB2/415-762/11-2/AK, Pan X reprezentowany przez adwokata, pismem z dnia 26 kwietnia 2012 r. (data stempla pocztowego 2 maja 2012 r., data wpływu 4 maja 2012 r.), wniósł skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w której zarzuca naruszenie prawa materialnego, tj. art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a to poprzez błędne przyjęcie, iż w świetle przepisów prawa, ulga meldunkowa nie dotyczy gruntu tj. w przypadku Jego mocodawcy zbytego udziału wynoszącego 7505/203729 w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości dla którego w Sądzie Rejonowym jest założona księga wieczysta przy uwzględnieniu spełnionych przez Niego warunków skorzystania z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Wskazując na powyżej przedstawiony zarzut wnosi o:

1.

uchylenie w zaskarżonej części pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego wydanej w indywidualnej sprawie z dnia 15 lutego 2012 r. nr IPTPB2/415-762/11-2/AK przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego w imieniu Ministra Finansów tj. w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości w części dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi meldunkowej w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, w części przypadającej na udział w gruncie przynależnym do lokalu,

2.

równocześnie wnosi o zasądzenie na rzecz Skarżącego kosztów postępowania w tym kosztów zastępstwa adwokackiego według norm przepisanych.

W skardze w całości podtrzymano dotychczasowe twierdzenia wskazane zarówno we wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji, jak również w wezwaniu Organu do usunięcia naruszenia prawa.

Strona nie zgadza się z zaprezentowanym przez Organ stanowiskiem przedstawionym w punkcie 2, tj. uznania stanowiska Skarżącego za nieprawidłowe w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości w części dotyczącej możliwości skorzystania z ulgi meldunkowej w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, w części przypadającej na udział w gruncie przynależnym do lokalu.

Pełnomocnik wskazuje, że Jego mocodawca spełnił wszystkie wymagane przepisami ustawy przesłanki w szczególności art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, do skorzystania z tzw. "ulgi meldunkowej".

Grunt na którym posadowiona jest nieruchomość stanowią integralną część i nie można rozpatrywać kwestii skorzystania z ulgi meldunkowej w zakresie sprzedaży lokalu osobno i osobno w zakresie sprzedaży udziału w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej związanej z tą nieruchomością lokalową.

Zwraca uwagę na linię orzeczniczą w tym zakresie, która potwierdza przyjęte stanowisko w zakresie skorzystania z "ulgi meldunkowej".

W pełni podziela prezentowane przez Sądy Administracyjne stanowisko, iż ulga meldunkowa dotyczy także gruntu tj. w przypadku zbytego udziału wynoszącego 7505/203729 w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości dla którego w Sądzie Rejonowym jest założona księga wieczysta przy uwzględnieniu spełnionych warunków skorzystania z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podkreśla, iż spełnił wszystkie warunki wymagane przepisami prawa do skorzystania z ulgi meldunkowej, co zostało potwierdzone przez Organ, który wydał w niniejszej sprawie indywidualną interpretację tj. w części, w której zostało uznane, iż stanowisko w części dotyczącej skorzystania z ulgi meldunkowej w odniesieniu do przychodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości, w części przypadającej na lokal mieszkalny jest prawidłowe.

Zatem, mając na uwadze powyższe, jeżeli Wnioskodawca ma prawo skorzystania z ulgi meldunkowej, co jednoznacznie wynika z pkt 1 interpretacji indywidualnej organu administracyjnego (zostały spełnione przesłanki wymagane przepisami prawa), a mając na uwadze, iż grunt, czy też udział w gruncie, na którym posadowiony jest budynek czy też lokal w nim się znajdujący stanowią trwałą i nierozerwalną całość i nie mogą być przedmiotem odrębnej sprzedaży), to, ulga meldunkowa dotyczy także sprzedaży udziału w gruncie na którym posadowiony jest budynek, w którym znajduje się sprzedany lokal mieszkalny.

Wobec powyższego, organ administracyjny błędne przyjmuje, iż w świetle przepisów prawa, ulga meldunkowa nie dotyczy gruntu tj. w przypadku zbytego udziału wynoszącego w prawie użytkowania wieczystego nieruchomości dla którego w Sądzie Rejonowym jest założona księga wieczysta przy uwzględnieniu spełnionych warunków skorzystania z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem złożenie skargi jest konieczne i w pełni uzasadnione.

Stosownie do art. 54 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270), organ, którego działanie lub bezczynność zaskarżono, może w zakresie swojej właściwości uwzględnić skargę w całości do dnia rozpoczęcia rozprawy.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów, po rozpatrzeniu skargi z dnia 26 kwietnia 2012 r. (data stempla pocztowego 5 maja 2012 r., data wpływu 4 maja 2012 r.), uwzględnia skargę w całości i stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2011 r. (data wpływu 2 grudnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z ulgi meldunkowej przy sprzedaży nieruchomości - jest prawidłowe.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, działając w imieniu Ministra Finansów rozpatrując ponownie wniosek w przedmiotowej sprawie, zważył co następuje.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, formułuje generalną zasadę, iż sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Zatem, w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma moment jej nabycia.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca, w dniu 2 maja 2008 r. na podstawie umowy darowizny nabył samodzielny lokal mieszkalny oraz związany z własnością tego samodzielnego lokalu mieszkalnego udział wynoszący 7505/203729 w częściach wspólnych budynku mieszkalnego i jego urządzeniach nie służących do wyłącznego użytku właścicieli poszczególnych lokali oraz taki sam udział w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Sprzedaży mieszkania tj. odrębnej własności lokalu mieszkalnego wraz z urządzeniami wspólnymi budynku i przynależnej do mieszkania działki gruntu, Wnioskodawca dokonał w dniu 15 czerwca 2011 r.

Wnioskodawca na pobyt stały w przedmiotowej nieruchomości zameldowany był w okresie od dnia 7 października 1993 r. do dnia 15 października 2004 r. Stosowne oświadczenie o spełnieniu warunków skorzystania z ulgi meldunkowej Wnioskodawca przesłał do Urzędu Skarbowego w dniu 24 czerwca 2011 r.

Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 z późn. zm.), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy, nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r. stosuje się zasady określone w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Z uwagi na fakt, iż nabycie przez Wnioskodawcę przedmiotowego lokalu mieszkalnego miało miejsce w 2008 r., dokonując oceny skutków prawnych przedstawionego stanu faktycznego należy stosować przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r. (obowiązujące w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r.).

W myśl art. 30e ust. 1 i 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w ww. brzmieniu, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku i jest płatny w terminie złożenia zeznania za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

Zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł, stosownie do art. 30e ust. 5 ww. ustawy.

Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Stosownie do art. 19 ust. 3 ww. ustawy, wartość rynkową, o której mowa w ust. 1, rzeczy lub praw majątkowych określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca odpłatnego zbycia.

Zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Wysokość nakładów o których mowa w ust. 6c i 6d, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ww. ustawy).

Natomiast zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a.

budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

b.

lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

c.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d.

prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a)-d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Przepis art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie określa daty, od której należy liczyć okres zameldowania. Tym samym, nie uzależnia zameldowania od posiadania tytułu własności do budynku lub lokalu, lecz stanowi, że istotny jest fakt zameldowania podatnika na pobyt stały w zbywanym lokalu czy też budynku przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia. Bez znaczenia są natomiast stosunki własnościowe istniejące w okresie tych 12 miesięcy.

W myśl art. 21 ust. 21 ww. ustawy, zwolnienie to, ma zastosowanie do przychodów podatnika, który w terminie 14 dni od dnia dokonania odpłatnego zbycia nieruchomości lub prawa majątkowego, złoży oświadczenie, że spełnia warunki do zwolnienia, w urzędzie skarbowym, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 3 ww. ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw, podatnicy, do których mają zastosowanie ust. 1 lub ust. 2, tj. podatnicy, którzy zbywają nieruchomości lub prawa nabyte w okresie od 1 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2008 r., oświadczenie, o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., składają w terminie złożenia zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za rok podatkowy, w którym nastąpiło odpłatne zbycie nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przypadku, o którym mowa w zdaniu pierwszym, 14-dniowy termin określony w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., nie ma zastosowania.

Wobec powyższego, zwolnienie o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych uzależnione jest od spełnienia łącznie dwóch warunków:

* okres zameldowania na pobyt stały nie krótszy niż dwunastomiesięczny przed datą zbycia,

* terminowe złożenie oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia.

W związku z tym stwierdzić należy, że zameldowanie w sprzedanym mieszkaniu, było dokonane na pobyt stały, zatem Wnioskodawca spełnił jedną z dwóch określonych prawem przesłanek, warunkujących możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jednocześnie podkreślić należy, że drugą niezbędną przesłanką zwolnienia jest złożenie w ustawowym terminie oświadczenia, o którym mowa w 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Jak wynika z treści wniosku, stosowne oświadczenie Wnioskodawca złożył do właściwego urzędu skarbowego.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie definiują pojęcia "nieruchomość", w związku z tym zasadne jest uwzględnienie w tym zakresie treści przepisu art. 46 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), który stanowi, że nieruchomościami są części powierzchni ziemskiej stanowiące odrębny przedmiot własności (grunty), jak również budynki trwale z gruntem związane lub części takich budynków, jeżeli na mocy przepisów szczególnych stanowią odrębny od gruntu przedmiot własności.

W myśl art. 47 Kodeksu cywilnego, część składowa rzeczy nie może być odrębnym przedmiotem własności i innych praw rzeczowych.

Natomiast przepis art. 48 Kodeksu cywilnego stanowi, że z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, do części składowych gruntu należą w szczególności budynki i inne urządzenia trwale z gruntem związane.

Wyżej wymienione przepisy wyrażają generalną zasadę, że budynek mieszkalny jako część składowa nieruchomości z wyjątkami przewidzianymi w ustawie - nie może być odrębnym przedmiotem własności i dzieli los prawny rzeczy głównej, tj. gruntu. Dlatego też, sprzedaż nieruchomości obejmuje zarówno zbycie gruntu, jak i znajdującego się na nim budynku, trwale z nim związanego. Zasada przynależności budynku do gruntu została sformułowana na gruncie prawa rzeczowego i odnosi się do stosunków w nim regulowanych, a więc przede wszystkim odnoszących się do kwestii dotyczących prawa własności (skutków rzeczowych czynności cywilnoprawnych).

Wskazać należy, iż Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie siedmiu sędziów podjął w dniu 2 kwietnia 2012 r., sygn. akt II FPS 3/11 następującą uchwałę: tzw. ulga meldunkowa przewidziana w art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.), w stanie prawnym obowiązującym do końca 2008 r., obejmowała swoim zakresem nie tylko przychody uzyskane z odpłatnego zbycia budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, ale także gruntu, na którym budynek ten został posadowiony.

Reasumując stwierdzić należy, że ulga meldunkowa, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., obejmowała swoim zakresem nie tylko przychody uzyskane z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego, ale także udziału w gruncie na którym budynek ten został posadowiony.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy, uznano jako prawidłowe, jeżeli zostały spełnione pozostałe warunki, określone przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

Należy również zastrzec, że w przypadku korzystania z ulg i zwolnień podatkowych, wynikających z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych obowiązek udowodnienia, że określony wydatek został poniesiony przy spełnieniu wszystkich warunków wynikających z przepisów podatkowych spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

Wydając interpretację w trybie art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów nie przeprowadza postępowania dowodowego, bowiem przedmiotem interpretacji indywidualnej mogą być jedynie przepisy regulujące zasady jego ustalania. Tut. Organ, jest związany wyłącznie opisem stanu faktycznego przedstawionym przez Wnioskodawcę i Jego stanowiskiem.

Mając na uwadze powyższe orzeczono jak w sentencji.

Stronie przysługuje prawo wniesienia skargi na niniejsze rozstrzygnięcie. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, w terminie trzydziestu dni od dnia jej doręczenia za pośrednictwem organu, który wydał decyzję (art. 54 § 1 ww. ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi), na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Tryb., ul. Wronia 65, 97 300 Piotrków Tryb.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl