IPTPB2/415-738/11-2/KJ - Określenie sposobu udokumentowania wydatku związanego z budową budynku mieszkalnego na potrzeby ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży tego budynku, w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 20 lutego 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-738/11-2/KJ Określenie sposobu udokumentowania wydatku związanego z budową budynku mieszkalnego na potrzeby ustalenia kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży tego budynku, w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 14 listopada 2011 r. (data wpływu 21 listopada 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu udokumentowania wydatku związanego z budową budynku mieszkalnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 listopada 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu udokumentowania wydatku związanego budową budynku mieszkalnego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W 2007 r. małżonkowie (działając na zasadzie wspólnoty majątkowej wówczas i nadal) nabyli działkę budowlaną, na której rozpoczęli budowę domu.

W roku 2010 nieruchomość gruntowa wraz z wybudowanym na niej budynkiem mieszkalnym (znajdującym się wciąż w stanie budowy) została sprzedana.

Sprzedaż nałożyła na małżonków obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

W procesie budowy wykonawcami usług były podmioty będące płatnikami podatku VAT wystawiające za swoje usługi i materiały faktury VAT jak i przedsiębiorcy niepodlegający opodatkowaniu podatkiem VAT świadczący między innymi usługi geodezyjne, wykonanie pokrycia dachu, montażu okien.

Przy ustalaniu wysokości dochodu podlegającego opodatkowaniu małżonkowie po stronie kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości uwzględnili zarówno faktury VAT jak i dokumenty nieoznaczone wyrazami "faktura VAT".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy małżonkowie ustalając wysokość dochodu do opodatkowania w związku ze sprzedażą nieruchomości mogli uwzględnić koszty udokumentowane rachunkiem w kosztach uzyskania przychodu.

Zdaniem Wnioskodawcy, koszty rodzajowe jakie ustawodawca przewidział w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), art. 22 ust. 6c dotyczące zbycia nieruchomości to:

a.

udokumentowane koszty nabycia

b.

lub udokumentowane koszty wytworzenia,

c.

powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych poczynione w trakcie ich posiadania.

W niniejszej sprawie przedmiotem sprzedaży była nieruchomość gruntowa, która została nabyta (a więc mamy do czynienia z kosztem nabycia) oraz budynek mieszkalny, który został wybudowany na nieruchomości gruntowej (koszt budowy tego budynku będzie kosztem jego wytworzenia). Charakter nakładów mogą mieć koszty związane z remontem lub modernizacją budynku, w tym przypadku z takie czynności nie wystąpiły.

Przewidziany w art. 22 ust. 6e wyżej powołanej ustawy obowiązek udokumentowania fakturami VAT dotyczy tylko nakładów, o których mowa w ust. 6c. Ustawodawca nie wspomina, w jaki sposób mają być udokumentowane koszty nabycia i koszty wytworzenia.

W związku z powyższym należy przyjąć, że koszty nabycia i wytworzenia mogą być udokumentowane w każdy wiarygodny sposób, czyli również mogą to być rachunki.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawczyni, koszty nabycia i koszty wytworzenia mogą być wykazane każdym dokumentem, tj. rachunkiem, aktem notarialnym, fakturą VAT. Natomiast poniesione nakłady mogą być udokumentowane wyłącznie fakturą VAT.

Ponadto, wykonawcy świadczący swoje usługi przy budowie budynku mieszkalnego, którzy wystawili jako dowód wykonania prac rachunki, na podstawie których otrzymali zapłatę byli przedsiębiorcami niepodlegającymi opodatkowaniu podatkiem VAT, a więc nie byli uprawnieni do wystawienia faktur oznaczonych wyrazami "faktura VAT".

Z paragrafu 4 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 68, poz. 360) wynika, że uprawnienie takie przysługuje tylko podatnikom zarejestrowanym jako podatnicy VAT czynni, w takich okolicznościach wykonawcy na żądanie podatnika są obowiązani wystawić rachunek dokumentujący wykonanie usługi, do czego obliguje art. 87 § 1 Ordynacji podatkowej.

Ponadto w myśl § 17 pkt 4 powołanego wyżej rozporządzenia, za fakturę uznaje się również rachunki, o których mowa w art. 87 i 88 Ordynacji podatkowej, wystawione przez podatników nieobowiązanych do wystawiania faktur według zasad określonych w paragrafach 4, 5, 7-14, 16-20 i 23 powołanego rozporządzenia.

Reasumując, zdaniem Wnioskodawczyni, rachunek wystawiony przez przedsiębiorcę niebędącego czynnym podatnikiem podatku VAT jest na gruncie przepisów o podatku od towarów i usług uznawany za fakturę. W rezultacie taki dokument może stanowić podstawę zaliczenia udokumentowanych nim nakładów do kosztów uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Końcowo tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy - Ordynacja podatkowa minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczący sprzedaży nieruchomości, został złożony przez jednego ze współwłaścicieli, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla drugiego współwłaściciela, tj. męża Zainteresowanej.

Mąż Wnioskodawczyni, chcąc uzyskać interpretację indywidualną, powinien wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu, ul. Kośnego 70, 45-372 Opole po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl