IPTPB2/415-66/13-5/KR

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 9 kwietnia 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-66/13-5/KR

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 23 stycznia 2013 r. (data wpływu 30 stycznia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 20 marca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce nabytych w drodze darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 stycznia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku od spadków i darowizn.

W związku z tym, że złożony w dniu 30 stycznia 2013 r. wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14f ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, pismem z dnia 15 marca 2013 r., Nr IPTPB2/415-66/13-2/Kr, wezwał Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłano w dniu 15 marca 2013 r., (skutecznie doręczono dnia 19 marca 2013 r.), zaś w dniu 20 marca 2013 r. Wnioskodawca dokonał wpłaty brakującej opłaty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym w rozumieniu przepisów ustawy o PIT. Ojciec Wnioskodawcy zamierza przekazać Mu w formie darowizny udziały w Sp. z o.o. (dalej: Spółka) - spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce. Przedmiotem darowizny objęte będą wszystkie udziały posiadane przez Ojca Wnioskodawcy w Spółce, stanowiące 50% kapitału zakładowego tej spółki. W wyniku darowizny, udziały zostaną przekazane do majątku odrębnego Wnioskodawcy.

Umowa darowizny udziałów zostanie zawarta w formie aktu notarialnego. Na dzień dokonania darowizny określona zostanie wartość rynkowa darowanych udziałów, która zostanie wskazana w umowie darowizny.

W przyszłości, możliwa jest sytuacja, że udziały otrzymane przez Wnioskodawcę w drodze darowizny zostaną umorzone. Umorzenie udziałów może przy tym nastąpić w drodze umorzenia przymusowego lub umorzenia automatycznego, tj. w trybie przewidzianym w art. 199 § 1 oraz § 4 ustawy z 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: k.s.h.). Niezależnie od trybu umorzenia udziałów, Wnioskodawca otrzyma z tego tytułu wynagrodzenie od Spółki.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy otrzymana przez Wnioskodawcę darowizna udziałów będzie korzystać ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

2.

Czy otrzymana przez Wnioskodawcę darowizna udziałów będzie podlegała opodatkowaniu PIT.

3.

Czy dochód Wnioskodawcy z tytułu umorzenia - w trybie umorzenia przymusowego lub umorzenia automatycznego - nabytych w drodze darowizny udziałów stanowić będzie różnica pomiędzy wartością wynagrodzenia otrzymanego przez Wnioskodawcę od Spółki z tytułu umorzenia udziałów a wartością rynkową tych udziałów określoną na moment otrzymania darowizny.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce nabytych w drodze darowizny (pytanie nr 3). W pozostałym zakresie wniosku, dotyczącym podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania darowizny udziałów w spółce kapitałowej z siedzibą w Polsce oraz podatku od spadków i darowizn, zostały wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, (w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych - pytanie nr 3), w przypadku umorzenia otrzymanych w drodze darowizny udziałów w trybie umorzenia przymusowego lub umorzenia automatycznego Jego dochód stanowić będzie różnica pomiędzy:

1.

przychodem, tj. wartością wynagrodzenia otrzymanego przez Niego od Spółki z tytułu umorzenia udziałów, a

2.

wartością rynkową udziałów w Spółce na moment otrzymania darowizny (określoną w umowie darowizny).

Ustalenie dochodu z tytułu umorzenia (w trybie przymusowym lub automatycznym) udziałów, nabytych w drodze darowizny.

Zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.; dalej ustawa o PIT), od uzyskanych dochodów (przychodów) z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy.

W świetle art. 30a ust. 6 ustawy o PIT, zryczałtowany podatek, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1-4 oraz pkt 6, 8 i 9 ustawy o PIT pobiera się bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 5 pkt 1 i 4, ust. 5a i 5d ustawy o PIT.

Artykuł 24 ust. 5d ustawy o PIT wskazuje natomiast, iż dochodem z umorzenia udziałów lub akcji w spółkach mających osobowość prawną jest nadwyżka przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad kosztami uzyskania przychodu obliczonymi zgodnie z art. 22 ust. 1f albo 1f, albo art. 23 ust. 1 pkt 38; jeżeli nabycie nastąpiło w drodze spadku lub darowizny, koszty ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

W świetle powyższych regulacji - zdaniem Wnioskodawcy - dochód z tytułu umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nabytych w drodze darowizny należy określić zgodnie z art. 24 ust. 5d ustawy o PIT jako nadwyżkę:

1.

przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem nad

2.

kosztami uzyskania przychodu równymi wysokości wartości darowanych udziałów z dnia nabycia darowizny.

Określenie przychodu otrzymanego w związku z umorzeniem udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

Zdaniem Wnioskodawcy, przychodem otrzymanym w związku z umorzeniem udziałów w Spółce (w rozumieniu art. 24 ust. 1 pkt 5d ustawy o PIT) będzie wartość wynagrodzenia otrzymanego przez Niego z tego tytułu od spółki.

Instytucja umorzenia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością została uregulowana w art. 199 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks Spółek handlowych (Dz. U. z 2000 r. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm., dalej: k.s.h.), zgodnie z którym gdy umowa spółki tak stanowi, udział może być umorzony za zgodą wspólnika w drodze nabycia udziału przez spółkę (umorzenie dobrowolne) albo bez zgody wspólnika (umorzenie przymusowe). Zgodnie z art. 199 § 4 oraz § 5 k.s.h., umorzenie udziału może również nastąpić automatycznie, tj. w razie ziszczenia się zdarzenia określonego w umowie spółki. W takim przypadku stosuje się przepisy o umorzeniu przymusowym (art. 199 § 4 k.s.h.).

Zgodnie z art. 199 § 2 k.s.h., w przypadku przymusowego umorzenia udziału uchwała zgromadzenia wspólników spółki powinna określić wysokość wynagrodzenia należnego udziałowcowi za umorzone udziały. Wynagrodzenie to, nie może być niższe od wartości przypadających na udział aktywów netto, wykazanych w sprawozdaniu finansowym za ostatni rok obrotowy, pomniejszonych o kwotę przeznaczoną do podziału między wspólników.

W opisanym w niniejszym wniosku zdarzeniu przyszłym, w związku z umorzeniem udziałów (zarówno w przypadku, gdy umorzenie nastąpi w trybie umorzenia przymusowego jak i w przypadku, gdy umorzenie nastąpi w trybie umorzenia automatycznego) w uchwale zgromadzenia wspólników określone zostanie wynagrodzenie należne Wnioskodawcy z tytułu umorzenia Jego udziałów.

W związku z powyższym - zdaniem Wnioskodawcy - przychodem otrzymanym w związku z umorzeniem udziałów w Spółce (w rozumieniu art. 24 ust. 5d ustawy o PIT) będzie wartość wynagrodzenia otrzymanego przez Niego z tego tytułu od spółki.

Określenie kosztu uzyskania przychodu w związku z umorzeniem udziałów otrzymanych w drodze darowizny.

Zdaniem Wnioskodawcy, kosztem uzyskania przychodu z tytułu umorzenia w trybie przymusowym lub automatycznym udziałów w Spółce otrzymanych przez Niego w drodze darowizny będzie wartość rynkowa tych udziałów na dzień dokonania darowizny, wskazana w umowie darowizny.

Zgodnie z art. 24 ust. 5d ustawy o PIT, jeżeli nabycie udziałów lub akcji nastąpiło w drodze spadku lub darowizny wówczas koszty uzyskania przychodu ustala się do wysokości wartości z dnia nabycia spadku lub darowizny.

Przepisy ustawy o PIT nie precyzują, w jaki sposób należy ustalić wartość udziałów i akcji z dnia nabycia spadku lub darowizny. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, stosując wykładnię systemową należy pomocniczo posłużyć się przepisami ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych przyjmuje się w wysokości określonej przez nabywcę, jeżeli odpowiada ona wartości rynkowej tych rzeczy i praw.

Artykuł 8 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn stanowi ponadto, iż wartość rynkową praw majątkowych określa się na podstawie przeciętnych cen stosowanych w obrocie prawami majątkowymi tego samego rodzaju, z dnia powstania obowiązku podatkowego (nabycia darowizny).

W świetle powyższych regulacji - zdaniem Wnioskodawcy - jeżeli w umowie darowizny zostanie określona wartość udziałów i wartość ta będzie korespondowała z wartością rynkową na dzień dokonania darowizny, wówczas za koszt uzyskania przychodów przy ustalaniu dochodu z udziału w zyskach osób prawnych w związku z umorzeniem tych udziałów należy przyjąć wartość udziałów określoną (wskazaną) w umowie darowizny.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym w niniejszym wniosku zdarzeniu przyszłym, Jego dochód z tytułu umorzenia (w trybie umorzenia przymusowego lub automatycznego) udziałów w Spółce nabytych przez Niego w drodze darowizny stanowić będzie nadwyżka:

1.

wynagrodzenia otrzymanego od Spółki w związku z umorzeniem posiadanych udziałów w spółce, a

2.

wartością rynkową udziałów na moment ich nabycia w drodze darowizny, określoną w umowie darowizny zawartej pomiędzy Nim a Jego Ojcem.

Powyższe stanowisko znajduje potwierdzenie w licznych interpretacjach organów podatkowych, przykładowo:

1.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 16 stycznia 2012 r. (sygn. IPTPB2/415-652/11-2/Kr);

2.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 29 grudnia 2011 r. (sygn. IPPB2/415-922/11-2/LS);

3.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 26 października 2011 r. (sygn. ITPB1/415-818b/11/GR);

4.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 26 września 2011 r. (sygn. ILPB1/415-835/11-2/IM);

5.

interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 1 sierpnia 2011 r. (sygn. ILPB1/415-652/11-3/AO).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Zaznaczyć należy, iż mając na względzie przepisy podane w poz. 61 wniosku ORD-IN, treść pytania (poz. 69 wniosku ORD-IN) oraz stanowisko Wnioskodawcy w sprawie (poz. 70 wniosku ORD-IN) uznano, iż wskazując w treści uzasadnienia na art. 24 ust. 1 pkt 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych popełniono oczywistą omyłkę. Przyjęto więc, iż wniosek dotyczy przepisów art. 24 ust. 5d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl