IPTPB2/415-645/12-4/JR - Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów z odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości nabytych w 1984 r. i 1987 r.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-645/12-4/JR Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów z odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości nabytych w 1984 r. i 1987 r.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 6 września 2012 r. (data wpływu 10 września 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 31 października (data wpływu 2 listopada 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów z odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości nabytych w 1984 r. i 1987 r. - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła przychodów z odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości nabytych w 1984 r. i 1987 r. oraz kosztów uzyskania przychodów z odpłatnego zbycia udziałów w nieruchomości nabytych w wyniku zniesienia współwłasności.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749), w związku z czym pismem z dnia 26 października 2012 r., Nr IPTPB2/415-645/12-2/JR, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów wystąpił do Wnioskodawczyni o usunięcie braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 30 października 2012 r., natomiast w dniu 2 listopada 2012 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania 31 października 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni od ponad 20 lat posiada 11/20 udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę gruntową, oznaczona numerem geodezyjnym X, o powierzchni 0,4667 ha, położoną... dla której założona jest księga wieczysta. Pozostałe 9/20 części tej działki są w posiadaniu trzech osób fizycznych, których udziały wynoszą po 3/20 całości.

W październiku 2011 r., współwłaścicielka 3/20 działki gruntowej Pani C. złożyła do Sądu Rejonowego wniosek o zniesienie współwłasności ww. nieruchomości. Nie czekając na orzeczenie Sądu, umową sprzedaży z grudnia 2011 r. sprzedała swój udział (3/20) Pani Z., która to wniosła na rozprawie w Sądzie o dopuszczenie do udziału w sprawie, w charakterze "wnioskodawcy", podtrzymując wniosek o zniesienie współwłasności ww. działki, proponując jednocześnie wykup udziałów od pozostałych udziałowców. Tak wiec, w Sądzie Rejonowym toczy się sprawa o zniesienie współwłasności ww. działki (sygn. sprawy Y/11). Wnioskodawczyni podkreśla, iż nie jest możliwy geodezyjny podział tejże działki z tego względu, że ma ona trójkątny kształt, a ponadto zgodnie z planem zagospodarowania, przez działkę zaplanowane są dwie drogi dojazdowe.

Wnioskodawczyni uwzględniając ww. uwarunkowania oraz fakt, że działka ta, w całości powstała w wyniku spadkobrania po Jej rodzicach, na kolejnej rozprawie w Sądzie w lipcu 2012 r. zawnioskowała o przejęcie przez Nią całości tej działki, w zamian za spłaty pieniężne pozostałych udziałowców, określone przez Sąd. Jeżeli Sąd wyda orzeczenie zgodne z wnioskiem i ustali wysokość oraz terminy spłat na rzecz dotychczasowych udziałowców, Wnioskodawczyni zmuszona będzie najprawdopodobniej w dość krótkim czasie sprzedać całą działkę (zaznaczając że jej podział jest niemożliwy), aby mieć pieniądze na ustalone przez Sąd spłaty pieniężne.

Wnioskodawczyni podaje że zniesienie współwłasności nieruchomości, w okresie zastoju gospodarczego, nie leży w Jej interesie, a Pani Z., chce wykupić udziały od pozostałych udziałowców, korzystając z zastoju na rynku nieruchomości oraz niskich cen i dlatego jako obca osoba zdecydowała się na zakup 3/20 działki, która w całości była do grudnia 2011 r. we współposiadaniu bliskiej rodziny. Wnioskodawczyni w związku z powyższym, chciałaby wykazać, że Jej działanie zmierza jedynie do zmniejszenia strat spowodowanych koniecznością zbycia rodzinnej działki w niekorzystnym cenowo czasie.

W związku z powyższym zostały zadane następujące pytania:

Jak będzie naliczany podatek dochodowy od przychodów ze sprzedaży tej nieruchomości, zakładając, że jej sprzedaż nastąpi w okresie np. jednego roku od prawomocnej decyzji Sądu o zniesieniu współwłasności, a w szczególności:

1.

czy przychód ze sprzedaży tej części działki (11/20), która jest w posiadaniu Wnioskodawczyni od ponad 20 lat, będzie zwolniony z podatku dochodowego. (Wnioskodawczyni potwierdza że: 3/20 części działki posiada od czerwca 1984 r., a 8/20 części działki posiada od listopada 1987 r.).

2.

czy określone przez Sąd spłaty na rzecz udziałowców, powstałe w wyniku odpłatnego zniesienia współwłasności, zalicza się do kosztów nabycia tej części nieruchomości oraz czy obliczając podatek dochodowy od sprzedaży nabytej w wyniku zniesienia współwłasności pozostałej części działki (tekst jedn.: 9/20), będzie mogła od przychodów ze sprzedaży z tej części działki odliczyć koszty spłat określonych przez Sąd w decyzji o zniesieniu współwłasności, uznając je za koszty nabycia z chwilą uprawomocnienia się decyzji Sądu o odpłatnym zniesieniu współwłasności wspomnianej nieruchomości.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1. Natomiast w zakresie pytania nr 2, zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawczyni, od przychodów ze sprzedaży tej działki, którą posiada od ponad 20 lat (tekst jedn.: 11/20), podatek dochodowy nie występuje. Stanowisko to opiera na przepisie art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), w którym to sformułowana jest generalna zasada, że sprzedaż nieruchomości lub jej części, bądź udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat od nabycia lub wybudowania, rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Przepis ten jest jednoznaczny, więc jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po 5 latach od nabycia lub wybudowania, to przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło ich nabycie lub wybudowanie a w przypadku innych rzeczy pół roku licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego odpłatne zbycie nieruchomości lub jej części oraz udziału w nieruchomości stanowi źródło przychodów, jeżeli następuje przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie. Jeżeli zaś sprzedaż następuje po upływie tego terminu uzyskany przychód nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jak wynika z opisanego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawczyni posiada od ponad 20 lat, 11/20 udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę gruntową. Pozostałe 9/20 części tej działki jest w posiadaniu 3 osób fizycznych, których udziały wynoszą po 3/20 całości.

Jeżeli Sąd, w związku z toczącym się postępowaniem o zniesienie współwłasności, wyda orzeczenie o przejęciu przez Wnioskodawczynię całości tej działki w zamian za spłaty pieniężne pozostałych udziałowców oraz ustali wysokość oraz terminy spłat, Wnioskodawczyni zmuszona będzie najprawdopodobniej w dość krótkim czasie sprzedać całą działkę (zaznaczając że jej podział jest niemożliwy), aby mieć pieniądze na ustalone przez Sąd spłaty pieniężne.

Z powyższego wynika, że w stosunku do udziałów 11/20 nabytych w 1984 r. i 1987 r., pięcioletni termin, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, liczony od końca roku, w którym nastąpiło nabycie, upłynął. W związku z tym ewentualna sprzedaż tych udziałów w nieruchomości stanowiącej działkę gruntu, nie będzie stanowiła źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a cytowanej ustawy, a co za tym idzie nie będzie skutkowała obowiązkiem uiszczenia podatku dochodowego.

Należy zauważyć, że jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od stanu faktycznego występującego w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawczyni w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego stanu faktycznego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, został złożony przez Wnioskodawczynię, jako jednego ze współwłaścicieli nieruchomości stanowiącej działkę gruntową, interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla pozostałych współwłaścicieli.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl