IPTPB2/415-64/14-2/KR - Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w drodze sądowego działu spadku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 kwietnia 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-64/14-2/KR Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w drodze sądowego działu spadku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 20 stycznia 2014 r. (data wpływu 28 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w drodze sądowego działu spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w drodze sądowego działu spadku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Postanowieniem z dnia 17 stycznia 2006 r. Sąd Rejonowy stwierdził, że Wnioskodawca jest jednym ze spadkobierców po zmarłym T oraz określił udział Wnioskodawcy w spadku jako 1/3. T był ojcem Wnioskodawcy i zmarł w dniu 30 stycznia 2005 r.

Mocą prawomocnej ugody sądowej zawartej dnia 25 lipca 2013 r. przed Sądem Rejonowym, dokonany został częściowy dział spadku po zmarłym T.

Na część spadku objętą rzeczoną ugodą składało się wyłącznie prawo własności nieruchomości położonej w...., oznaczonej jako działka nr..., dla której Sąd Rejonowy prowadzi księgę wieczystą. Prawo to w całości zostało przyznane Wnioskodawcy, na którego jednocześnie nałożony został obowiązek spłaty pozostałych spadkodawców dziedziczących w zakresie objętym ugodą po zmarłym T. Wysokość spłaty została określona przez ugodę na łączną kwotę 199 950 zł, należną 4 spadkobiercom.

Po dokonaniu wpisu prawa własności Wnioskodawcy do księgi wieczystej prowadzonej dla rzeczonej nieruchomości, w dniu 5 listopada 2013 r. Wnioskodawca zawarł w formie aktu notarialnego przed notariuszem umowę jej sprzedaży. W umowie tej, jej strony określiły, że zapłata części ceny sprzedaży nieruchomości, w wysokości 199 950 zł (a zatem równej wysokości spłat obciążających Wnioskodawcę z mocy rzeczonej ugody), nastąpi bezpośrednio na rachunki tych spadkobierców, wobec których Wnioskodawca zobowiązany został ugodą sądową do spłat.

Spadkobiercy ci zostali w umowie wskazani z imienia i nazwiska, a także podane zostały posiadane przez te osoby numery rachunków bankowych, na które kupujący nieruchomość zobowiązał się zapłacić kwoty należne tym osobom od Wnioskodawcy z mocy rzeczonej ugody sądowej.

Kupujący nieruchomość wykonał obowiązki przyjęte mocą umowy sprzedaży nieruchomości, tj. wpłacił na rachunki bankowe spadkobierców wobec których Wnioskodawca zobowiązany był z mocy ugody sądowej do spłat kwoty tożsame co do wysokości z tymi określonymi we wspomnianej ugodzie, zaś pozostałą część ceny sprzedaży (wyrażającą się w różnicy między ceną sprzedaży a wysokością spłat z ugody) zapłacił Wnioskodawcy.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztem uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości jest kwota spłaty dokonanej przez Wnioskodawcę zgodnie z ugodą sądową - ta część ceny sprzedaży nieruchomości, która została zapłacona przez kupującego bezpośrednio spadkobiercom uprawnionym do otrzymania spłat od Wnioskodawcy.

Zdaniem Wnioskodawcy, kwota spłaty dokonanej przez Niego zgodnie z ugodą sądową, a zatem ta część ceny sprzedaży nieruchomości, która została zapłacona przez kupującego bezpośrednio spadkobiercom uprawnionym do otrzymania spłat od Wnioskodawcy, stanowi - w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie nieruchomości, jeżeli nie następuje ono w wykonaniu działalności gospodarczej oraz zostało ono dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości.

Wnioskodawca w dniu uprawomocnienia się postanowienia Sądu Rejonowego wydanego w dniu 17 stycznia 2006 r., nabył w spadku po zmarłym ojcu T określony w tym orzeczeniu udział w prawie własności nieruchomości położonej w..., wynoszący 1/3 tego prawa.

Pozostałe 2/3 udziału w rzeczonym prawie Wnioskodawca nabył w dniu uprawomocnienia się ugody sądowej zawartej dnia 25 lipca 2013 r. przed Sądem Rejonowym, mocą której dokonany został częściowy dział spadku po zmarłym T.

Wnioskodawca sprzedał prawo własności nieruchomości położonej w.... w dniu 5 listopada 2013 r., a zatem w odniesieniu do:

* 1/3 udziału nabytego przez Wnioskodawcę w 2006 r. na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu Rejonowego z dnia 17 stycznia 2006 r., po upływie 5-cio letniego okresu od dnia nabycia tego udziału, co decyduje o braku, zastosowania art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* 2/3 udziału nabytego przez Wnioskodawcę na podstawie prawomocnej ugody sądowej z dnia 25 lipca 2013 r., przed upływem 5-cio letniego okresu od dnia nabycia tego udziału, co decyduje o zastosowaniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem o uzyskaniu przychodu przez Wnioskodawcę.

W świetle art. 19 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest zaś ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Od tak określonego przychodu Wnioskodawca winien odjąć koszty jego uzyskania, otrzymując w ten sposób dochód.

Zgodnie z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kosztem uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Nie ulega zaś wątpliwości, że spłata udziałów innych spadkobierców przez Wnioskodawcę w sposób określony w rzeczonej ugodzie sądowej stanowi poniesiony (udokumentowany) przez Wnioskodawcę koszt nabycia nieruchomości..... W efekcie bowiem działu spadku dokonanego ugodą sądową z dnia 25 lipca 2013 r. zniesiona została współwłasność tej nieruchomości (powstała w wyniku stwierdzenia nabycia spadku po zmarłym T) poprzez przyznanie w całości Wnioskodawcy służącego wobec niej prawa własności i obciążenie go z tego tytułu obowiązkiem spłaty pozostałych spadkobierców (współwłaścicieli).

Podsumowując, kwota spłaty dokonanej przez Wnioskodawcę zgodnie z ugodą sądową, a zatem ta część ceny sprzedaży nieruchomości, która została zapłacona przez kupującego bezpośrednio spadkobiercom uprawnionym z mocy ugody sądowej z dnia 25 lipca 2013 r. do otrzymania spłat od Wnioskodawcy, stanowi - w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - koszt uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości przez Wnioskodawcę.

Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, że zaprezentowane wyższej stanowisko odpowiada temu, jakie Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zajął w interpretacji indywidualnej z dnia 14 października 2013 r. nr IPTPB2/415-462/13-4/JR.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w drodze sądowego działu spadku jest prawidłowe.

Niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska Wnioskodawcy wyłącznie w zakresie kosztów uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości nabytego w drodze sądowego działu spadku, zgodnie z zakresem sformułowanego przez Wnioskodawcę we wniosku pytania. Przedmiotem niniejszej interpretacji nie są skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości w części nabytej w drodze spadku.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c) ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym jeżeli sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany z odpłatnego zbycia nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z powyższego wynika, że w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma data nabycia tej nieruchomości (udziałów w nieruchomości) i forma prawna jej (ich) nabycia.

Z przedstawionego opisu zaistniałego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca nabył udział 1/3 w spadku po zmarłym w dniu 30 stycznia 2005 r. T - ojcu Wnioskodawcy. Mocą prawomocnej ugody sądowej zawartej dnia 25 lipca 2013 r. przed Sądem Rejonowym dokonany został częściowy dział spadku po zmarłym T. Na część spadku objętą ww. ugodą składało się wyłącznie prawo własności nieruchomości położonej w, oznaczonej jako działka nr.... Prawo to w całości zostało przyznane Wnioskodawcy, na którego jednocześnie nałożony został obowiązek spłaty pozostałych spadkobierców dziedziczących w zakresie objętym ugodą po zmarłym T. Wysokość spłaty została określona przez ugodę na łączną kwotę 199 950 zł, należną 4 spadkobiercom. Po dokonaniu wpisu prawa własności Wnioskodawcy do księgi wieczystej prowadzonej dla ww. nieruchomości, w dniu 5 listopada 2013 r. Wnioskodawca zawarł w formie aktu notarialnego umowę jej sprzedaży. W umowie tej, jej strony, określiły, że zapłata części ceny sprzedaży nieruchomości, w wysokości 199 950 zł (a zatem równej wysokości spłat obciążających Wnioskodawcę z mocy ww. ugody), nastąpi bezpośrednio na rachunki tych spadkobierców, wobec których Wnioskodawca zobowiązany został ugodą sądową do spłat. Spadkobiercy ci zostali w umowie wskazani z imienia i nazwiska, a także podane zostały posiadane przez te osoby numery rachunków bankowych, na które kupujący nieruchomość zobowiązał się zapłacić kwoty należne tym osobom od Wnioskodawcy z mocy ugody sądowej. Kupujący nieruchomość wykonał obowiązki przyjęte mocą umowy sprzedaży nieruchomości, tj. wpłacił na rachunki bankowe spadkobierców wobec których Wnioskodawca zobowiązany był z mocy ugody sądowej do spłat kwoty tożsame co do wysokości z tymi określonymi w ww. ugodzie, zaś pozostałą część ceny sprzedaży (wyrażającą się w różnicy między ceną sprzedaży a wysokością spłat z ugody) zapłacił Wnioskodawcy.

Stosownie do art. 1035 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. z 2014 r. poz. 121), jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego stosuje się przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych. Do momentu działu spadku spadkobiercy są współwłaścicielami rzeczy i praw wchodzących w skład spadku. Wskutek działu spadku poszczególni spadkobiercy stają się podmiotami wyłącznie uprawnionymi względem przyznanych im praw majątkowych, stanowiących do tego momentu przedmiot wspólności.

Tak więc, na skutek działu spadku następuje "konkretyzacja" składników masy spadkowej przypadających poszczególnym spadkobiercom. Jeżeli w drodze działu spadku będąca jego przedmiotem nieruchomość przypada w całości jednemu ze spadkobierców z obowiązkiem spłaty pozostałych, to nabycie w drodze działu spadku, w części przekraczającej udział posiadany w spadku należy traktować jako nowe nabycie.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że prawo własności nieruchomości będącej przedmiotem sprzedaży w 2013 r., Wnioskodawca nabył w części 1/3 w drodze spadku oraz w części 2/3 w drodze sądowego działu spadku (2013 r.), kiedy to Sąd przyznał tą nieruchomość Wnioskodawcy na wyłączną własność zasądzając od Niego na rzecz pozostałych spadkobierców spłaty.

Analizując zatem skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w nieruchomości w części nabytej w drodze sądowego działu spadku w 2013 r., należy stwierdzić, że przychód uzyskany ze sprzedaży tego udziału podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bowiem zbycie tego udziału w nieruchomości miało miejsce przed upływem pięciu lat licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło nabycie. Zatem, w odniesieniu do udziału nabytego w drodze sądowego działu spadku zastosowanie znajdują przepisy w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 stycznia 2009 r. Ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 z późn. zm.) zmieniono m.in. zasady opodatkowania przychodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowe zasady opodatkowania, zgodnie z art. 14 ustawy zmieniającej, mają zastosowanie do uzyskanych dochodów (poniesionej straty) od dnia 1 stycznia 2009 r. i pochodzących z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) - c) ww. ustawy nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) po dniu 31 grudnia 2008 r.

W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku, o której mowa w ust. 1, jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Stosownie do art. 19 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych oraz innych rzeczy, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez zbywającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością). Można do takich kosztów zaliczyć np.: koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego w związku ze sprzedażą, prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości, koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości. Pomiędzy tymi wydatkami a dokonanym zbyciem musi istnieć związek przyczynowo - skutkowy. Koszty te nie są kosztami nabycia, lecz jako koszty odpłatnego zbycia pomniejszają przychód. Przychodem ze sprzedaży jak wskazano powyżej jest cena pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia.

Od kosztów odpłatnego zbycia odróżnić należy koszty uzyskania przychodu, których zasady ustalania zostały określone w art. 22 ust. 6c i 6d.

Stosownie do art. 22 ust. 6c ww. ustawy koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a - c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Zgodnie z art. 22 ust. 6d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), nabytych w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, uważa się udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania oraz kwotę zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej rzeczy lub prawa przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Wysokość nakładów, o których mowa w ust. 6c i 6d ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych (art. 22 ust. 6e ww. ustawy).

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w wyniku działu spadku ponad udział pierwotnie posiadany, kosztem uzyskania przychodu mogą być udokumentowane (faktyczne) kwoty spłaty na rzecz pozostałych spadkobierców, ponieważ mieszczą się one w kategorii kosztów nabycia, o których mowa w ww. art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwestią bezsporną jest, że w momencie przeprowadzenia działu spadku Wnioskodawca nabył własność udziałów w nieruchomości, które to udziały należały uprzednio do innych spadkobierców. Bezspornym jest to, że spadkobiercy utracili prawo własności posiadanych udziałów za odpłatnością. Sąd przyznał im bowiem spłaty od Wnioskodawcy, w zamian za utracone udziały w spadku. Spłata na rzecz pozostałych spadkobierców jest zatem dla Wnioskodawcy niejako ceną nabycia udziałów w spadku, w tym również w nieruchomości. Zatem, wypłacone faktycznie kwoty zasądzone przez Sąd tytułem spłaty na rzecz pozostałych spadkobierców, Wnioskodawca może uznać jako koszt uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.

W myśl art. 30e ust. 4 ww. ustawy po zakończeniu roku podatkowego podatnik jest obowiązany w zeznaniu podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3 (PIT-39), wykazać:

1.

dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c i obliczyć należny podatek dochodowy od dochodu, do którego nie ma zastosowania art. 21 ust. 1 pkt 131, lub

2.

dochody, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Natomiast w przypadku niewypełnienia warunków określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 podatnik jest obowiązany do złożenia korekty zeznania, o którym mowa w art. 45 ust. 1a pkt 3, i do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę; odsetki nalicza się od następnego dnia po upływie terminu płatności, o którym mowa w art. 45 ust. 4 pkt 4, do dnia zapłaty podatku włącznie (art. 30e ust. 7 ww. ustawy).

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne jak i przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości odpowiadający udziałowi nabytemu w 2013 r. w drodze działu spadku podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym na zasadach określonych w art. 30e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2009 r. Przychód określony zgodnie z art. 19, Wnioskodawca będzie mógł pomniejszyć o koszty uzyskania przychodu zdefiniowane w art. 22 ust. 6c, obejmujące wydatki związane z nabyciem nieruchomości. Zatem, kwoty faktycznie wypłacone na rzecz pozostałych spadkobierców tytułem spłat Wnioskodawca będzie mógł uznać jako koszt uzyskania przychodu z tytułu ww. odpłatnego zbycia nieruchomości.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację - w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl