IPTPB2/415-627/12-2/KSM - Opodatkowanie umowy użyczenia.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 21 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-627/12-2/KSM Opodatkowanie umowy użyczenia.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2012 r. (data wpływu 30 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania umowy użyczenia - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania umowy użyczenia.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni, Jej siostra, i rodzice Wnioskodawczyni są właścicielami (po 25%) małej kamienicy, w której mieszkania są wynajmowane.

Kamienica 35 lat była pod zarządem gminy. Jej stan techniczny jest zły. Do tej pory kamienicą zajmowali się rodzice, natomiast przychody, koszty, zyski i płacone podatki były rozliczane po 25% na każdą z osób.

Obecnie, Wnioskodawczyni nie chce partycypować ani w kosztach, ani w zyskach.

Wnioskodawczyni sporządziła więc umowę użyczenia rodzicom, Jej części kamienicy. W umowie jest następujący punkt cyt.: "Biorący do używania zapewnia, że będzie używał przedmiotu umowy wyłącznie w celach mieszkaniowych. Użyczający wyraża zgodę na podnajem używanej powierzchni". "Przychody i koszty wynikające z podnajmowania używanej powierzchni będą przychodami i kosztami biorących i będą rozliczane przez nich z Urzędem Skarbowym".

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Urząd Skarbowy nie obciąży Wnioskodawczyni podatkiem dochodowym od "przychodów" z nieruchomości użyczonych nieodpłatnie, czyli od domniemanych zysków.

Zdaniem Wnioskodawczyni, obowiązek podatku będzie spoczywał tylko na rodzicach Wnioskodawczyni, ponieważ od 1 stycznia 2009 r. uchylono art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni zaznacza, że kwota podatku wpływająca do Urzędu Skarbowego nie uległaby zmianie, a wpłacający byliby zgodni ze stanem faktycznym. Zatem Wnioskodawczyni zwraca się z zapytaniem, ponieważ w Urzędzie Skarbowym (Urząd Rodziców) poinformowano Ich, że taka umowa użyczenia jest zgodna z przepisami i nie obciąży Ich podatkiem od zysków domniemanych, a w Urzędzie Skarbowym X polecono zwrócić się z zapytaniem do Biura Krajowej Informacji Podatkowej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosowanie do art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni sporządziła umowę użyczenia rodzicom swojej części kamienicy. Nie chce ona partycypować ani w kosztach, ani w zyskach osiąganych z posiadania współwłasności przedmiotowej nieruchomości.

Zgodnie z art. 710 ustawy - Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), przez umowę użyczenia rozumie się umowę, na podstawie której użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Istotą tej umowy jest jej bezpłatny charakter co oznacza, że biorący w używanie nie ma obowiązku dokonywania żadnych świadczeń i opłat na rzecz dającego do bezpłatnego używania.

Z przepisów art. 710-719 Kodeksu cywilnego regulujących prawa i obowiązku stron umowy użyczenia wynika, że użytkującego obciążają koszty zwykłego użytkowania rzeczy i utrzymania jej w stanie niepogorszonym. Biorącego do używania można zatem obciążyć obowiązkiem regulowania zwykłych kosztów utrzymania rzeczy użyczonej, np. należnościami za różne postaci energii, wywóz nieczystości, zużycie wody, gazu, drobne remonty i konserwację przedmiotu użyczenia. Inne nakłady poniesione przez biorącego do używania podlegają zwrotowi.

Należy wyjaśnić, iż ustawą z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 1316 z późn. zm.) z dniem 1 stycznia 2009 r. uchylono przepisy art. 10 ust. 1 pkt 5 oraz art. 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W następstwie tej zmiany, biorąc pod uwagę powołanej wyżej przepisy oraz przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż w związku z nieodpłatnym przekazaniem części kamienicy do używania, po stronie osoby użyczającej (Wnioskodawczyni) nie powstanie przychód w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z czym, nie będzie zobowiązana do uiszczenia podatku dochodowego od osób fizycznych z tego tytułu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie wskazać należy, iż zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. (Dz. U. z 2012 r. poz. 749) Ordynacja podatkowa interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, a zatem niniejsza interpretacja skierowana jest wyłącznie do Wnioskodawczyni i nie dotyczy konsekwencji podatkowych z tytułu zwarcia umowy użyczenia dla rodziców Wnioskodawczyni.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl