IPTPB2/415-457/11-4/MD - Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia nieruchomości.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 27 października 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-457/11-4/MD Opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia nieruchomości.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2011 r. (data wpływu 1 sierpnia 2011 r.), uzupełnionym w dniu 19 października 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 1 sierpnia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości oraz podatku od towarów i usług.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych określonych w art. 14f § 1 i § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), w związku z czym na podstawie art. 169 § 2 w zw. z art. 14h ww. ustawy, pismem z dnia 17 października 2011 r., wezwano Wnioskodawcę do usunięcia braków w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania pod rygorem pozostawienia podania bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 19 października 2011 r. Natomiast w dniu 19 października 2011 r. dokonano wpłaty brakującej opłaty.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca wraz z żoną jest współwłaścicielem (ustawowa współwłasność małżonków) #189; nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym i budynkiem gospodarczym, pozostałą #189; własności tej nieruchomości posiada małżonka, jako Jej majątek odrębny. Nabycie tej nieruchomości nastąpiło jednym aktem notarialnym w 1996 r.: zarówno przez małżonkę Wnioskodawcy - na skutek darowizny, a także wspólnie - poprzez zakup.

W związku z nabyciem tej nieruchomości oraz jej remontem przeprowadzonym w 2000 r. Wnioskodawca oraz Jego małżonka nie rozliczali podatku od towarów i usług, tj. nie odliczali podatku naliczonego, a także nie korzystali z ulg w podatku dochodowym od osób fizycznych. Nieruchomość, w tym znajdujące się na niej zabudowania, nie stanowiła nigdy majątku w pozarolniczej działalności gospodarczej - to znaczy nie była (także naniesienia) przyjęta do ewidencji środków trwałych.

Od 2009 r. zabudowania znajdujące się na tej nieruchomości są przedmiotem umowy najmu. Z tego też powodu Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT (nie prowadzi żadnej działalności gospodarczej podlegającej zgłoszeniu do ewidencji działalności gospodarczej) i czynsz uzyskany w wykonaniu tej umowy opodatkowuje podatkiem od towarów i usług. Małżonka Wnioskodawcy nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług.

Na przełomie 2011 r. i 2012 r. Wnioskodawca wraz z małżonką planują dokonać podziału posiadanej nieruchomości w taki sposób aby wydzielić z dotychczasowej nieruchomości niezabudowaną działkę gruntu, a następnie dokonać sprzedaży pozostałej, zabudowanej naniesieniami wyżej opisanymi, nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy przychód ze sprzedaży, stanowiącej własność Wnioskodawcy i Jego małżonki, zabudowanej nieruchomości nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych oraz nie będzie powodował żadnego zobowiązania w tym podatku.

2.

Czy sprzedaż, stanowiącej własność Wnioskodawcy i małżonki, zabudowanej nieruchomości będzie zwolniona od podatku od towarów i usług.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone nr 1, natomiast w zakresie pytania dotyczącego podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż stanowiącej własność Wnioskodawcy oraz małżonki, zabudowanej nieruchomości, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ następuje po upływie okresu dłuższego niż pięć lat liczonych od daty jej nabycia. Sprzedaż ta nie będzie także powodowała konieczności korekty lub zwrotu podatku dochodowego, ponieważ zarówno przy nabyciu jak i podczas remontu nie korzystali z żadnych ulg podatkowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy, w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego. Tym samym, jeżeli odpłatne zbycie nieruchomości jej części lub udziału w nieruchomości nastąpiło po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie - nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z powyższego wynika zatem, iż w przypadku sprzedaży nieruchomości decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma ustalenie zarówno daty jak i formy nabycia nieruchomości.

Z analizy wniosku wynika, że Wnioskodawca jest współwłaścicielem wraz z małżonką #189; części zabudowanej nieruchomości, nabytej w drodze kupna w 1996 r. Pozostała #189; część przedmiotowej nieruchomości jest odrębną własnością małżonki Wnioskodawcy. Nieruchomość powyższa nigdy nie była wykorzystywana w pozarolniczej działalności gospodarczej. Na przełomie 2011 r. i 2012 r. małżonkowie planują dokonać podziału posiadanej nieruchomości w taki sposób, aby wydzielić z dotychczasowej nieruchomości niezabudowaną działkę gruntu, a następnie dokonać sprzedaży pozostałej zabudowanej nieruchomości.

W celu stwierdzenia czy sprzedaż nieruchomości będzie stanowić źródło przychodu wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 8 cytowanej ustawy, należy odnieść się do daty nabycia przedmiotowej nieruchomości.

Odnosząc powyższe uregulowania na grunt rozpatrywanej sprawy należy stwierdzić, iż zbycie na przełomie 2011 r. - 2012 r. części nieruchomości stanowiącej współwłasność Wnioskodawcy od 1996 r. nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło jej nabycie.

Reasumując mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy prawne, stwierdzić należy, iż przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości w części dotyczącej Wnioskodawcy, nie będzie stanowić źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż sprzedaż nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca 1996 r., w którym nastąpiło nabycie części nieruchomości.

Wskazać należy, że w przedmiotowej sprawie nie jest istotny fakt czy nieruchomość będzie sprzedana w całości czy też po jej podziale. Istotne znaczenie ma data nabycia własności nieruchomości przez Wnioskodawcę.

Nadmienić należy, iż pisemne interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z treści przepisów art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.). Oznacza to, że niniejsza interpretacja wydana została wyłącznie dla Wnioskodawcy. Małżonka Wnioskodawcy chcąc uzyskać interpretację indywidualną powinna wystąpić z odrębnym wnioskiem o jej udzielenie i uiścić stosowną opłatę.

Końcowo należy zaznaczyć, że jeżeli zdarzenie przedstawione we wniosku będzie różnić się od zdarzenia, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl