IPTPB2/415-435/12-4/AKr - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia nieruchomości, nabytej uprzednio w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 24 września 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-435/12-4/AKr Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odpłatnego zbycia nieruchomości, nabytej uprzednio w wyniku podziału majątku wspólnego małżonków.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 18 czerwca 2012 r. (data wpływu 21 czerwca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 sierpnia 2012 r. (data wpływu 28 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości.

Wniosek nie spełniał wymogów, określonych w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749), w związku z powyższym, pismem z dnia 17 sierpnia 2012 r., nr IPTPB2/415-435/12-2/AKr, wezwano Wnioskodawczynię, na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy - Ordynacja podatkowa, do jego uzupełnienia w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie wysłane zostało w dniu 17 sierpnia 2012 r. (skutecznie doręczone w dniu 21 sierpnia 2012 r.). W dniu 28 sierpnia 2012 r. (data nadania 25 sierpnia 2012 r.) wpłynęło uzupełnienie wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą - sprzedaż artykułów spożywczych w sklepie jako wspólnik spółki jawnej. Jednak przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe dotyczy Jej jako osoby fizycznej.

Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła w ramach ustawowej wspólności małżeńskiej w 2007 r. nieruchomość gruntową, grunt orny o powierzchni 1,15 ha o Nr X (akt notarialny Rep. A Y/2007). Małżonkowie nigdy nie utworzyli gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym oraz nigdy nie wykorzystali tego gruntu do prowadzenia działalności gospodarczej. Grunt ten nie był i nie jest przedmiotem najmu lub dzierżawy. Początkowo Wnioskodawczyni wraz z mężem planowała wybudować na tym terenie dla siebie (na własne potrzeby) dom z dużym ogrodem. Wiązało się z tym uzbrojenie terenu i uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy. Plany osobiste jednak z roku na rok uległy zmianie. W 2010 r. geodezyjnie wydzielono 6 mniejszych działek, na które wydane zostały decyzje o warunkach zabudowy (budowa domu jednorodzinnego z garażem). W czerwcu 2010 r. małżonkowie zbyli jedną z działek, pomimo, że nie podjęli żadnych działań w kierunku sprzedaży, czy też działań reklamowych. Kupiec sam się zgłosił. Uregulowany został podatek dochodowy.

W październiku 2010 r. Wnioskodawczyni na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu o podział majątku wspólnego małżonków, bez wyrównywania dorobku - stała się jedynym właścicielem gruntu. Mąż otrzymał inne nieruchomości nabyte w czasie trwania ustawowej wspólności małżeńskiej. Podział był zgodny, równy i nie wystąpiły spłaty, dopłaty ani wyrównywanie dorobku małżonków.

Wnioskodawczyni licząc, że w przyszłości wybuduje na jednej z działek dom dla siebie, postanowiła uzbroić działki. W 2011 r. działki uzbrojone zostały w prąd, w 2012 r. w kanalizację. W 2012 r. Wnioskodawczyni podarowała jedną z działek swojej siostrze, licząc, że w przyszłości będą sąsiadkami.

Mając na uwadze, że pozostałe, wydzielone działki są jej niepotrzebne, Wnioskodawczyni rozważa możliwość zbycia jednej lub kilku działek. Rozważa też możliwość, że jedną działkę podaruje córce.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni wskazuje, że nabycie nieruchomości gruntowej w 2007 r. nastąpiło w drodze zakupu przez małżonków do ich majątku wspólnego w ustawowej wspólności małżeńskiej. Wskazuje też, że przyszła sprzedaż działki (działek) nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej. Działki te stanowią jej majątek osobisty i obecnie jest ich jedynym właścicielem na podstawie prawomocnego ww. postanowienia Sądu o zgodny, równy podział majątku małżonków.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy wystąpi podatek dochodowy od osób fizycznych, jeśli Wnioskodawczyni sprzeda jedną z działek lub kilka działek w 2012 r.

2.

Czy podatek dochodowy wystąpi, jeśli zbycie będzie miało miejsce w 2013 r. i później.

Zdaniem Wnioskodawczyni, jeśli zbycie działek nastąpi w 2012 r. wystąpi podatek dochodowy od osób fizycznych i nie będzie miała możliwości skorzystania z żadnej ulgi podatkowej. Jeśli natomiast zbycie nastąpi w 2013 r. i później to podatek dochodowy od osób fizycznych nie wystąpi. Co prawda jedynym właścicielem nieruchomości Wnioskodawczyni jest od października 2010 r., na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu o podział majątku małżonków, ale podział był równy i nie wystąpiło wyrównywanie dorobku przez jednego z małżonków na rzecz drugiego małżonka, a od nabycia w 2007 r. minie 5 lat począwszy od 1 stycznia 2013 r.

Wnioskodawczym uważa, że jeśli sprzedałaby działkę lub działki w 2012 r. to, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 a)-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wystąpi podatek dochodowy z tytułu odpłatnego zbycia, gdyż źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeż ust. 2, nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie nieruchomości.

Jednocześnie, Jej zdaniem, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy, jeśli odpłatne zbycie dokonałoby się w 2013 r. to podatek dochodowy nie wystąpi.

Według Wnioskodawczyni, kluczowe jest ustalenie momentu nabycia nieruchomości dla wskazania biegu pięcioletniego terminu o którym mowa w cytowanym wyżej art. 10 ust. 1 pkt 8 powyższej ustawy.

Uważa, że zgodnie z art. 31 ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. z 1964 r. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.) i zgodnie z ogólną zasadą regulowaną w art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego, oboje małżonkowie mają równy udział w ich wspólnym majątku i za datę nabycia nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która przypadła danemu małżonkowi w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę Jej nabycia w czasie trwania ustawowej małżeńskiej wspólności majątkowej (w przypadku Wnioskodawczyni 2007 r.), jeśli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału majątku, mieści się w udziale jaki przysługuje małżonkowi. Podział majątku małżonków był zgodny, równy i nie wystąpiły spłaty czy dopłaty jednego małżonka na rzecz drugiego.

Zgodnie z powyższym, Jej zdaniem, za datę nabycia ww. nieruchomości przyjąć może datę z 2007 r. W związku z tym, jeśli odpłatne zbycie działek nastąpi w 2013 r. to upłynie 5 lat od nabycia nieruchomości i podatek dochodowy nie wystąpi. Jeśli zbycie dokona się w 2012 r. to zgodnie z art. 30e ust. 1-2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wystąpi podatek dochodowy w wysokości 19% podstawy obliczenia podatku, dochodu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z treścią art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

Wobec powyższego odpłatne zbycie nieruchomości lub praw majątkowych stanowi źródło przychodu podlegające opodatkowaniu, jeżeli zbycie to ma miejsce przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie.

W przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych uzyskanego z tego tytułu przychodu (dochodu) ma moment ich nabycia z uwagi na fakt, iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ulegały zmianie.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni wraz z mężem nabyła do ustawowej wspólności małżeńskiej w 2007 r., w drodze zakupu, na podstawie aktu notarialnego, nieruchomość gruntową, grunt orny o powierzchni 1,15 ha. W 2010 r. geodezyjnie wydzielono 6 mniejszych działek, na które wydane zostały decyzje o warunkach zabudowy (budowa domu jednorodzinnego z garażem). W czerwcu 2010 r. małżonkowie zbyli jedną z działek. Uregulowany został podatek dochodowy. W październiku 2010 r. Wnioskodawczyni na podstawie prawomocnego postanowienia Sądu o podział majątku wspólnego małżonków, bez wyrównywania dorobku - stała się jedynym właścicielem gruntu. Mąż otrzymał inne nieruchomości nabyte w czasie trwania ustawowej wspólności małżeńskiej. Podział był zgodny, równy i nie wystąpiły spłaty, dopłaty ani wyrównywanie dorobku małżonków. Wnioskodawczyni licząc, że w przyszłości wybuduje na jednej z działek dom dla siebie, postanowiła uzbroić działki. W 2011 r. działki uzbrojone zostały w prąd, w 2012 r. w kanalizację. W 2012 r. Wnioskodawczyni podarowała jedną z działek swojej siostrze, licząc, że w przyszłości będą sąsiadkami. Wnioskodawczyni rozważa możliwość zbycia jednej lub kilku działek. Przyszła sprzedaż działki (działek) nie nastąpi w wykonaniu działalności gospodarczej.

Stosunki majątkowe między małżonkami zostały uregulowane przepisami ustawy z dnia 25 lutego 1964 r. - Kodeks rodzinny i opiekuńczy (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 788).

Zgodnie z art. 31 § 1 ww. ustawy, z chwilą zawarcia małżeństwa między małżonkami z mocy prawa powstaje wspólność majątkowa obejmująca przedmioty nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków.

Ustrój wspólności ustawowej obejmujący dorobek obojga małżonków, ukształtowany został przez ustawodawcę jako wspólność łączna, bezudziałowa. Wspólność ta charakteryzuje się tym, że w czasie jej trwania małżonkowie nie mają określonych udziałów w majątku wspólnym, nie mogą zatem rozporządzać udziałami, a także nie mogą żądać podziału majątku objętego wspólnością - art. 35 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Dopiero z chwilą ustania małżeństwa wspólność ta ulega przekształceniu i wówczas małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym stanowiącym ich dorobek (art. 43 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego). Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, aby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku (art. 43 § 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).

Zgodnie z teorią prawa rzeczowego przyznanie danej osobie na wyłączną własność rzeczy w wyniku podział majątku wspólnego jest nabyciem tych rzeczy.

Natomiast, biorąc pod uwagę przyjętą linię orzecznictwa Naczelnego Sądu Administracyjnego, nabyciem w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku pochodowym od osób fizycznych nie jest przyznanie nieruchomości na wyłączną własność jednemu z małżonków w wyniku podziału majątku wspólnego, jeśli:

* podział taki jest ekwiwalentny w naturze i nie towarzyszą mu spłaty i dopłaty lub

* jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku, mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim.

Za datę nabycia nieruchomości, w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która przypadła danej osobie w wyniku podziału majątku dorobkowego małżeńskiego, należy przyjąć datę jej nabycia w czasie trwania związku małżeńskiego, jeżeli wartość otrzymanej przez daną osobę nieruchomości w wyniku podziału tego majątku mieści się w udziale, jaki byłemu małżonkowi przysługuje w majątku dorobkowym małżeńskim. Jeżeli natomiast wartość otrzymanej przez małżonka nieruchomości przekracza jego udział w majątku dorobkowym małżeńskim, to wówczas za datę nabycia tej części nieruchomości, która przekracza udział małżonka w majątku dorobkowym małżeńskim, należy przyjąć dzień, w którym dokonano podziału majątku dorobkowego małżeńskiego.

Zatem, uwzględniając powyższe oraz przyjmując za Wnioskodawczynią, iż podział majątku był ekwiwalentny, nie wystąpiły spłaty, dopłaty ani wyrównywanie dorobku małżonków uznać należy, że nabycie przez Wnioskodawczynię nieruchomości, nastąpiło w 2007 r., tj. w dacie nabycia nieruchomości w czasie trwania związku małżeńskiego.

W odniesieniu do odpłatnego zbycia nieruchomości (działki, działek) nabytej w 2007 r., której odpłatne zbycie nastąpi w 2012 r., tj. przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło jej nabycie, zastosowanie znajdą przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym dzień 31 grudnia 2008 r.

Zgodnie bowiem z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2008 r. Nr 209, poz. 1316 z późn. zm.), do przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ustawy zmienianej w art. 1 (ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), nabytych lub wybudowanych (oddanych do użytkowania) w okresie od dnia 1 stycznia 2007 r. do dnia 31 grudnia 2008 r., stosuje się zasady określone w ustawie zmienianej w art. 1, w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r.

W myśl art. 30e ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym na dzień 31 grudnia 2008 r., od dochodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c) podatek dochodowy wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Zgodnie z art. 30e ust. 2 ww. ustawy, podstawą obliczenia podatku jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw określonym zgodnie z art. 19, a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22h ust. 1 pkt 1, dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw.

Przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, co wynika z treści art. 19 ust. 1 ustawy, jest ich wartość wyrażona w cenie określonej w umowie, pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia. Jeżeli jednak cena, bez uzasadnionej przyczyny, znacznie odbiega od wartości rynkowej tych rzeczy lub praw, przychód ten określa organ podatkowy lub organ kontroli skarbowej w wysokości wartości rynkowej.

Pojęcie kosztów odpłatnego zbycia (sprzedaży) nie zostało przez ustawodawcę zdefiniowane w ustawie, należy zatem stosować językowe (potoczne) rozumienie tego wyrażenia, zgodnie z którym za koszty sprzedaży nieruchomości lub praw majątkowych uważa się wszystkie wydatki poniesione przez sprzedającego, które są konieczne, aby transakcja mogła dojść do skutku (wszystkie niezbędne wydatki bezpośrednio związane z tą czynnością).

Można do takich kosztów zaliczyć:

* koszty wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego,

* prowizje pośredników w sprzedaży nieruchomości,

* koszty ogłoszeń w prasie związanych z zamiarem sprzedaży nieruchomości,

* wydatki związane ze sporządzeniem przez notariusza umowy cywilnoprawnej,

* koszty i opłaty sądowe.

Natomiast w myśl art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodu z tytułu odpłatnego zbycia, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c), z zastrzeżeniem ust. 6d, stanowią udokumentowane koszty nabycia lub udokumentowane koszty wytworzenia, powiększone o udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość rzeczy i praw majątkowych, poczynione w czasie ich posiadania.

Ponadto, zgodnie z art. 22 ust. 6e ww. ustawy, wysokość nakładów, o których mowa powyżej, ustala się na podstawie faktur VAT w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Stosownie do art. 22 ust. 6f ww. ustawy, koszty nabycia lub koszty wytworzenia, o których mowa w ust. 6c, są corocznie podwyższane, począwszy od roku następującego po roku, w którym nastąpiło nabycie lub wytworzenie zbywanych rzeczy lub praw majątkowych, do roku poprzedzającego rok podatkowy, w którym nastąpiło ich zbycie, w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku podatkowego w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego, ogłaszanemu przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".

Jednakże, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 126 cyt. ustawy, wolne od podatku dochodowego są przychody uzyskane z odpłatnego zbycia:

a.

budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku,

b.

lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu,

c.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie,

d.

prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie,

- jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu wymienionym w lit. a - d) na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia, z zastrzeżeniem ust. 21 i 22.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa należy stwierdzić, że jeżeli Wnioskodawczyni dokona odpłatnego zbycia w 2012 r. jednej lub kilku działek, których nabycie miało miejsce w 2007 r., zbycie to będzie stanowiło źródło przychodów, o którym w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Natomiast, jeżeli zbycie to nastąpi w 2013 r. lub później, nie będzie stanowiło źródła przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, ponieważ nastąpi po upływie pięcioletniego terminu, o którym mowa w ww. przepisie.

Ponadto stwierdza się, iż tut. Organ wydając indywidualną interpretację przepisów prawa podatkowego jest związany wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i Jej stanowiskiem.

Tym samym, jeżeli przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe różnić się będzie od zdarzenia przyszłego, które wystąpi w rzeczywistości, wówczas wydana interpretacja nie będzie chroniła Wnioskodawcy w zakresie dotyczącym rzeczywiście zaistniałego zdarzenia przyszłego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl