IPTPB2/415-200/12-2/TS - Określenie skutków odpłatnego zbycia nieruchomości w ujęciu ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 5 czerwca 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB2/415-200/12-2/TS Określenie skutków odpłatnego zbycia nieruchomości w ujęciu ustawy o podatku dochodowego od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 19 marca 2012 r. (data wpływu 20 marca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odpłatnego zbycia nieruchomości - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 marca 2012 r., został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie odpłatnego zbycia nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 7 czerwca 2010 r. Wnioskodawca wraz z żoną kupił do majątku objętego ustawową wspólnością majątkową małżeńską nieruchomość składającą się z działki o powierzchni 0,1000 ha, oraz udział wynoszący 1/12 część działki będącej drogą dojazdowa do pierwszej z działek. Działka owa zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy jest przeznaczona pod budowę domu mieszkalnego jednorodzinnego.

W przyszłości być może Wnioskodawca będzie chciał wraz z żoną sprzedać wyżej wymienioną nieruchomość.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w przypadku, gdyby Wnioskodawca chciał sprzedać przedmiotową nieruchomość, będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od odpłatnego zbycia nieruchomości czy też podatkiem dochodowym od osób fizycznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

2.

Czy w przypadku, gdyby Wnioskodawca chciał sprzedać przedmiotową nieruchomość, będzie ona podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 1, w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast na pytanie nr 2 w zakresie podatku od towarów i usług zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż udziałów w przedmiotowej nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, przy czym tylko wtedy, kiedy zbycie nastąpi w ciągu 5 lat od zakupu tej nieruchomości. Jeżeli sprzedaż miałaby nastąpić po upływie 5 lat od nabycia, wtedy nie podlegałaby opodatkowaniu ani podatkiem dochodowym, ani podatkiem od towarów i usług.

Nabyte przez Wnioskodawcę udziały w nieruchomości zostały nabyte do majątku prywatnego, nie mają żadnego związku z prowadzoną przez Wnioskodawcę wcześniej działalności gospodarczej. Wnioskodawca nie prowadzi ani nigdy nie prowadził działalności gospodarczej w zakresie obrotu nieruchomościami. Gdyby sprzedał udziały w nieruchomości zakupionej w 2010 r. nie byłoby to dokonane w ramach działalności gospodarczej nawet wtedy, gdyby sprzedaż nastąpiła z zyskiem. Wszelkie podmioty będące uczestnikami obrotu nie działają z chęci poniesienia straty.

Zdaniem Wnioskodawcy sprzedaż nieruchomości nabytej w 2010 r. nie miałaby cech działalności ciągłej, zorganizowanej nawet wtedy, gdyby Wnioskodawca poczynił pewne przygotowania do sprzedaży, np. dał ogłoszenie w prasie. Miałoby to na celu jedynie ułatwienie dokonania sprzedaży, gdyby potrzebował uzyskać środki finansowe na zapłatę podatków do Urzędu Skarbowego.

Zbycia przedmiotowej nieruchomości nie można by było uznać za dokonane w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zatem nie byłoby opodatkowane podatkiem dochodowym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, ani też podatkiem od towarów i usług. Czynność ta byłaby jodynie opodatkowana podatkiem dochodowym z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości.

Fakt prowadzenia przez Wnioskodawcę w przeszłości działalności gospodarczej nie może rzutować na kwalifikację podatkowo prawną przyszłej czynności, jaką byłoby zbycie przedmiotowej nieruchomości.

W związku z powyższym, Wnioskodawca zajmuje stanowisko jak wyżej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) ww. ustawy podatku dochodowym od osób fizycznych, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a) - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Jak zatem wynika z powyższego przepisu, w przypadku sprzedaży nieruchomości (działki) decydujące znaczenie w kwestii opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych ma data nabycia tej nieruchomości (działki).

Należy podkreślić, iż przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych formułuje generalną zasadę, że sprzedaż nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości przed upływem 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie rodzi obowiązek podatkowy w postaci zapłaty podatku dochodowego.

Jeżeli więc, odpłatne zbycie nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, nie jest źródłem przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a tym samym przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, jej części lub udziału w nieruchomości, w ogóle nie podlega opodatkowaniu.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że w dniu 7 czerwca 2010 r., Wnioskodawca nabył wraz z żoną nieruchomość składającą się z działki o powierzchni 0,1000 ha, położoną w miejscowości Zaborów oraz udział wynoszący 1/12 części działki będącej drogą dojazdową. W przyszłości być może wnioskodawca będzie chciał sprzedać wyżej wymienioną nieruchomość.

W sytuacji więc, gdy odpłatne zbycie ww. nieruchomość (działki) nabytej w dniu 7 czerwca 2010 r., nastąpi przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie, będzie stanowiło źródło przychodu i uzyskany przychód (dochód) będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, co wynika z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast jeśli odpłatne zbycie ww. nieruchomości nastąpi po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nastąpiło nabycie ww. nieruchomości (działki) oraz odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Dochód uzyskany z odpłatnego zbycia nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie ww. nieruchomości (działki), 5 letni okres nie jest liczony od daty nabycia. W związku z powyższym, przedstawione we wniosku stanowisko Wnioskodawcy, iż dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości (działki), uzyskany po 5 latach od daty jej zakupu nie podlega opodatkowaniu, należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Jednocześnie, tut. Organ informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ww. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną).

Mając powyższe na względzie, należy stwierdzić, iż interpretacje prawa podatkowego wydaje się wyłącznie na pisemny wniosek zainteresowanego i tylko w jego indywidualnej sprawie.

Z uwagi na to, że wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczący opodatkowania dochodu ze sprzedaży nieruchomości został złożony przez Wnioskodawcę, zaznacza się, iż interpretacja nie wywiera skutku prawnego dla Jego żony.

Do wniosku (data wpływu 20 marca 2012 r.) Wnioskodawca dołączył dokumenty. Należy jednak zauważyć, że wydając interpretację w trybie art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.), Organ upoważniony nie przeprowadza postępowania dowodowego w związku z czym nie jest obowiązany do oceny załączonych dokumentów, jest związany wyłącznie opisem zdarzenia przyszłego przedstawionym przez Wnioskodawcę i Jego stanowiskiem.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, ul. Piotrkowska 135, 90-434 Łódź, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl