IPTPB1/415-9/13-3/MD - Możliwość opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 29 marca 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-9/13-3/MD Możliwość opodatkowania podatkiem liniowym dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej, w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 4 stycznia 2013 r. (data wpływu 4 stycznia 2013 r.), uzupełnionym w dniu 10 stycznia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 stycznia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej podatkiem liniowym.

W dniu 10 stycznia 2013 r. wpłynęło do tut. Organu potwierdzenie dokonania w dniu 3 stycznia 2013 r. przelewu należnej od ww. wniosku opłaty w wysokości 40 zł.

W przedmiotowym wniosku zostało przestawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w 2012 r., będący jednocześnie przedsiębiorcą i pracownikiem (umowa o pracę) dokonywał transakcji kupna i sprzedaży towarów handlowych (części samochodowych), ze swoim pracodawcą, jak i klientami pracodawcy. Jednocześnie Wnioskodawca zajmuje stanowisko dyrektora ds. handlowych, w zakres obowiązków którego wchodzi pozyskiwanie odbiorców i dostawców. Wnioskodawca przestaje być pracownikiem z końcem stycznia 2013 r. Z tym dniem przestaje pozyskiwać kontrahentów dla pracodawcy. Wnioskodawca od lutego 2013 r. nadal będzie zawierał transakcje z byłym pracodawcą. Transakcje będą polegały na kupnie i sprzedaży rzeczy ruchomych, w tym części samochodowych. Wnioskodawca od dnia 1 stycznia 2013 r. zamierza skorzystać z rozliczenia za pomocą 19% podatku liniowego, zgodnie z art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dokonując transakcji kupna - sprzedaży (mających na celu przeniesienie praw do rozporządzania rzeczami ruchomymi, jakimi są towary handlowe, w tym części samochodowe) Wnioskodawca utraci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, nie straci On prawa do opodatkowania w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 pkt 2 ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek. Przytoczony przepis dotyczy wyłącznie transakcji polegających na świadczeniu usług, a nie transakcji handlu (sprzedaży), odpłatnego zbycia rzeczy.

W polskim prawie podatkowym istnieje dość wyraźny i jednoznaczny podział czynności na czynności polegające na świadczeniu usług i czynności polegające na sprzedaży towarów. Podział ten funkcjonuje także w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, np. art. 5a pkt 6, a w ramach działalności gospodarczej wymienia m.in. działalność handlową i działalność usługową. Ustawodawca ograniczając wyłączenie prawa do opodatkowania w sposób określony w art. 30c cytowanej ustawy jednoznacznie wskazał, że wyłączenie to dotyczy uzyskania przychodu ze świadczenia usług, a zatem nie dotyczy ono transakcji obejmujących kupno i sprzedaż rzeczy. Kupno i sprzedaż rzeczy ze swej istoty nie są tożsame z wykonywaną wcześniej w ramach obowiązków pracownika usługą pozyskiwania odbiorców i dostawców.

Wnioskodawca wskazuje, iż zbliżony problem prawny dotyczący transakcji z byłym pracodawcą (wynajmu części nieruchomości od byłego pracodawcy) został omówiony w interpretacji z dnia 8 lipca 2008 r., Nr ITPB1/415-307/08/PSZ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych (art. 1 tej ustawy).

Stosownie do postanowień art. 5a pkt 24 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o PKWiU - oznacza to Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 i Nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. Nr 33, poz. 256 i Nr 222, poz. 1753).

Zgodnie z treścią art. 9 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl przepisu art. 9a ust. 2 ww. ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub ust. 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30, 30d wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wybór 19% podatku liniowego podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 9a ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Możliwość opodatkowania podatkiem liniowym jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik, lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki osobowej), wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Podkreślenia wymaga fakt, iż w świetle wyżej wskazanego przepisu wykonywanie przez podatnika w ramach prowadzonej działalności gospodarczej jakiejkolwiek usługi, obejmującej swoim zakresem chociażby część czynności wykonywanych na rzecz pracodawcy w ramach stosunku pracy, wyklucza możliwość opodatkowania tzw. podatkiem liniowym.

W Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług, pod pojęciem produktów rozumie się wyroby i usługi:

* pod pojęciem wyrobów rozumie się surowce, półfabrykaty, wyroby finalne oraz zespoły i części tych wyrobów - o ile występują w obrocie,

* pod pojęciem usług rozumie się:

* wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarczych prowadzących działalność o charakterze produkcyjnym, tzn. usługi dla celów produkcji nietworzące bezpośrednio nowych dóbr materialnych,

* wszelkie czynności świadczone na rzecz jednostek gospodarki narodowej oraz na rzecz ludności, przeznaczone do celów konsumpcji.

Usługi w PKWiU zostały podzielone na:

* usługi produkcyjne - czynności będące współdziałaniem w procesie produkcji, ale nietworzące bezpośrednio nowych dóbr, wykonywane przez jedną jednostkę na zlecenie innej jednostki gospodarczej,

* usługi konsumpcyjne - wszelkie czynności związane bezpośrednio lub pośrednio z zaspokajaniem potrzeb ludności,

* usługi ogólnospołeczne - czynności zaspokajające potrzeby porządkowo - organizacyjne gospodarki narodowej i społeczeństwa jako całości.

Pojęcie działalności usługowej jest bardzo szerokie, a zatem niemal wszystkie czynności dokonane w obrocie gospodarczym na rzecz (w interesie) drugiej osoby mogą być, z punktu widzenia tej osoby, potraktowane jako usługa. Usługi można podzielić na materialne i niematerialne. Te pierwsze są nierozdzielnie związane z produkcją lub przemieszczaniem dóbr i dostarczaniem ich odbiorcom (np. handel). Usługi niematerialne zaś są następstwem pracy intelektualnej i zaspokajają określone potrzeby w sposób bezpośredni (M. Szydło, Swoboda działalności gospodarczej, wyd. C.H. Beck, Warszawa 2005, s. 29).

W znaczeniu słownikowym usługi pojmowane są jako działalność gospodarcza służąca do zaspokajania potrzeb ludzi, prowadzona przez osoby mające odpowiednie kwalifikacje i dysponujące odpowiednim lokalem, sprzętem itp. (S. Dubisz, Uniwersalny słownik języka polskiego, t. IV, Warszawa 2006, s. 281).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca w 2012 r., będący jednocześnie przedsiębiorcą i pracownikiem (umowa o pracę) dokonywał transakcji kupna i sprzedaży towarów handlowych (części samochodowych), ze swoim pracodawcą, jak i klientami pracodawcy. Jednocześnie Wnioskodawca zajmuje stanowisko dyrektora ds. handlowych, w zakres obowiązków którego wchodzi pozyskiwanie odbiorców i dostawców. Wnioskodawca przestaje być pracownikiem z końcem stycznia 2013 r. Z tym dniem przestaje pozyskiwać kontrahentów dla pracodawcy. Wnioskodawca od lutego 2013 r. nadal będzie zawierał transakcje z byłym pracodawcą. Transakcje będą polegały na kupnie i sprzedaży rzeczy ruchomych, w tym części samochodowych. Wnioskodawca od dnia 1 stycznia 2013 r. zamierza skorzystać z rozliczenia za pomocą 19% podatku liniowego, zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż odwołując się zatem do PKWiU z 2008 r., działalność handlową, jaką będzie wykonywał Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej należy zaliczyć do usług konsumpcyjnych. Wobec powyższego, w przedmiotowej sprawie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż Wnioskodawca w ramach indywidualnej działalności gospodarczej będzie wykonywał czynności na rzecz byłego pracodawcy, odpowiadające czynnościom, które wykonywał w roku podatkowym - w ramach stosunku pracy (dokonywanie transakcji kupna - sprzedaży m.in. części samochodowych, tj. usługa handlowa).

Ponadto należy zauważyć, iż ustawa z dnia 4 marca 2010 r. o świadczeniu usług na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2010 r. Nr 47, poz. 278 z późn. zm.) w art. 2 ust. 1 pkt 1 definiuje usługę jako świadczenie wykonywane przez usługodawcę na własny rachunek, zwykle za wynagrodzeniem, w szczególności usługi budowlane, handlowe oraz usługi świadczone w ramach wykonywanego zawodu.

W świetle obowiązujących przepisów prawa, mając na uwadze przedstawione we wniosku zdarzenie przyszłe, stwierdzić należy, iż dochody uzyskiwane przez Wnioskodawcę w 2013 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, nie mogą być opodatkowane 19% podatkiem liniowym, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ czynności które Wnioskodawca będzie wykonywał w ramach indywidualnej działalności gospodarczej będą pokrywały się z czynnościami, które Wnioskodawca wykonywał na rzecz byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy.

Odnosząc się do powołanej przez Wnioskodawcę interpretacji indywidualnej, tut. Organ informuje, że została ona wydana w indywidualnej sprawie i nie ma zastosowania, ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego, czy też zdarzenia przyszłego.

Końcowo należy wskazać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku - nie prowadzi postępowania dowodowego. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych nie jest bowiem ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny (zdarzenie przyszłe) jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl