IPTPB1/415-89/14-2/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 maja 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-89/14-2/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 4 lutego 2014 r. (data wpływu 17 lutego 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2014 r. wpłynął wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości opodatkowania podatkiem liniowym przychodów uzyskiwanych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawczyni prowadziła pozarolniczą działalność gospodarczą w okresie od 7 października 2011 r. do 31 stycznia 2014 r., której przedmiotem były usługi doradztwa rolniczego (PKD: 74.90.2). Działalność ta była opodatkowana na zasadach ogólnych według progresywnej skali podatkowej.

W dniu 1 lutego 2014 r. Wnioskodawczyni zarejestrowała nową, inną jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem jest sprzedaż hurtowa wyrobów chemicznych. Złożyła oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatnikiem liniowym według stawki 19%. Zgłosiła również działalność do rejestru w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R). Wnioskodawczyni założyła nową działalność gospodarczą ze względu na nagły zgon ojca, który prowadził jednoosobową działalność gospodarczą, której przedmiotem była sprzedaż hurtowa wyrobów chemicznych (PKD: 46.75.2), handel nawozami i środkami ochrony roślin. Wnioskodawczyni jest spadkobiercą działalności podatnika J. i będzie tę działalność prowadzić. Działalność podatnika J., była opodatkowana podatkiem liniowym wg stawki 19%.

W ocenie Wnioskodawczyni fakt, że w jednym roku podatkowym prowadzona była działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych według skali podatkowej, która w trakcie roku została zlikwidowana, a następnie została zarejestrowana nowa, inna działalność gospodarcza nie wyklucza możliwości opodatkowania tejże działalności podatkiem liniowym. Wnioskodawczyni uważa, że jeżeli podatnik zawiadomił wcześniej organ podatkowy o likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej (ze wszelkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawnych), to gdy rozpocznie on ponownie działalność, nie ma podstaw, aby odmówić statusu podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego. Urząd Skarbowy uznaje, że rozpocząć działalność może tylko ten, kto w danym roku podatkowym w ogóle nie prowadził działalności gospodarczej. Jego zdaniem podatnik ma obowiązek złożenia do 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze sposobu opodatkowania. Wobec takiego stanowiska okoliczności takie jak: likwidacja dotychczasowej działalności, zakres jednej i drugiej działalności, dziedziczenie prowadzonej działalności (która była opodatkowana podatkiem liniowym wg stawki 19%) na podstawie umowy działu spadku, nie mają znaczenia. W efekcie przy takiej interpretacji art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, po zakończeniu jednej działalności w danym roku podatkowym, niemożliwe jest rozpoczęcie drugiej, innej działalności, a jedynie kontynuacja pierwszej.

W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytanie:

1. Jak Wnioskodawczyni ma rozumieć interpretację art. 9a ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c.

2. Czy po likwidacji działalności gospodarczej w roku podatkowym i założeniu w tym samym roku podatkowym nowej, innej, Wnioskodawczyni może wybrać formę opodatkowania według stawki 19% (podatek liniowy na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), jeżeli zlikwidowana działalność była opodatkowana na ogólnych zasadach określonych w art. 27 ww. ustawy. Zwłaszcza w sytuacji, gdy założyła nową działalność ze względu na dziedziczenie działalności po zmarłym ojcu, która była opodatkowana wg stawki 19% (podatkiem liniowym), gdy najpierw miała miejsce likwidacja, a następnie założenie nowej działalności i oba zdarzenia miały miejsce w jednym roku podatkowym 2014 r.

Zdaniem Wnioskodawczyni, gdyby ustawodawca za podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą w danym roku uznawał tylko taką osobę, która wcześniej w tymże roku nie prowadziła jakiejkolwiek działalności gospodarczej, a także nie prowadziła jej w roku poprzednim, dałby temu wyraz w przepisie. Wnioskodawczyni uważa, że wybór opodatkowania liniowego podczas zakładania nowej działalności jest uprawnieniem podatników. Na poparcie tego stanowiska Wnioskodawczyni odwołuje się do wyroku WSA w R. z 18 marca 2008 r., sygn. akt...... oraz do interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 5 września 2008 r., Nr.... oraz do interpretacji z dnia 7 marca 2012 r., Nr.... W wyżej wymienionych interpretacjach podatnicy opisują takie same pod względem prawnym stany faktyczne i zadają w związku z powyższym takie same pytania.

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 9a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), dochody osiągnięte przez podatników z działalności gospodarczej są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27 ustawy podatkowej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie formy opodatkowania określonej w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Z kolei art. 9a ust. 2 ww. ustawy stanowi, że podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są zobowiązani do złożenia właściwemu Naczelnikowi Urzędu Skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z powyższego unormowania wynika, że jeżeli podatnik - osoba fizyczna w ciągu roku w trwały sposób zlikwidował pozarolniczą działalność gospodarczą, dokonał wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej, następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpoczął, uzyskując wpis do ewidencji działalności gospodarczej, prowadzenie nowej działalności, nie ma przeszkód do wyboru przez podatnika sposobu opodatkowania tej działalności. Ze względu na to, że Wnioskodawczyni dnia 31 stycznia 2014 r., zlikwidowała działalność gospodarczą, zawiadamiając o tym odpowiednie organy, dokonując wykreślenia z ewidencji, następnie 1 lutego 2014 r. rozpoczęła ponownie inną działalność, nie ma podstaw, aby odmówić Jej statusu podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego. W takim przypadku wyboru sposobu opodatkowania należy dokonać zgodnie z art. 9a ustawy podatkowej. Wnioskodawczyni zaznaczyła, że rozpoczęcie nowej działalności gospodarczej o innym charakterze wiąże się z dziedziczeniem w spadku i tym samym wejściem w prawa i obowiązki działalności, którą prowadził nagle zmarły ojciec.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 9a ust. 1 ww. ustawy, dochody osiągnięte przez podatników ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolnicza działalność gospodarcza), są opodatkowane na zasadach określonych w art. 27, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, chyba że podatnicy złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemny wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym. Podatnicy podejmujący działalność gospodarczą wniosek lub oświadczenie o zastosowanie form opodatkowania określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym mogą złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej.

Według art. 9a ust. 2 powyższej ustawy, podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Z brzmienia przytoczonego powyżej przepisu art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynika, iż ustawodawca przewidział możliwość wyboru sposobu opodatkowania podatkiem dochodowym według stawki 19% także w ciągu roku podatkowego. Prawo to ograniczone jest jednak do określonej grupy podatników, do której należą podatnicy rozpoczynający w trakcie roku podatkowego prowadzenie działalności gospodarczej. Zamysłem ustawodawcy było więc wyraźne rozdzielenie sytuacji rozpoczęcia działalności gospodarczej z początkiem roku podatkowego, dla którego nałożono wymóg złożenia oświadczenia do 20 stycznia danego roku, od sytuacji rozpoczęcia działalności gospodarczej w roku podatkowym, dla której oświadczenie o wyborze opodatkowania według stawki 19% wymagane jest do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu. Należy przy tym zauważyć, że powyższy przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wyklucza sytuacji rozpoczęcia działalności w trakcie roku, po zamknięciu dotychczasowej działalności gospodarczej. Jego treść wskazuje ponadto, że wybór danej formy opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej nie jest wiążący dla stosowania zasad opodatkowania od rozpoczęcia działalności, aż do końca roku podatkowego. Istotnym jest bowiem, że wyboru formy (lub sposobu) opodatkowania dochodów podatnik dokonuje na dany rok podatkowy tylko, jeżeli nie została zgłoszona w trakcie tego roku podatkowego likwidacja działalności gospodarczej. Natomiast w sytuacji, gdy w ciągu roku podatnik w sposób trwały zlikwidował pozarolniczą działalność gospodarczą i o tym zawiadomił Naczelnika Urzędu Skarbowego, dokonał wykreślenia tej działalności gospodarczej z Ewidencji Działalności Gospodarczej, sporządził spis pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) itp., a następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpoczął (po uzyskaniu wpisu do ewidencji) prowadzenie działalności gospodarczej, nie ma podstaw, aby odmówić mu statusu podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, nie ma też przeszkód dla wyboru przez ten podmiot formy opodatkowania przewidzianej w art. 9a ust. 2 ww. ustawy. Dla celów podatkowych bowiem podatnik pozostaje przedsiębiorcą od dnia rozpoczęcia działalności do jej zakończenia (likwidacji) ze wszelkimi konsekwencjami wynikającymi z przepisów prawnych. W przypadku zatem, jeżeli podatnik zgłosił likwidację działalności, to nie można uznać, że dla celów podatkowych jest ona kontynuowana. Fakt wyrejestrowania poprzedniej działalności w Urzędzie Statystycznym, jak również zamknięcie jej dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku VAT jest wystarczający dla uznania, iż dla celów podatkowych działalność gospodarcza została zakończona.

W konsekwencji, dla rozpoczęcia prowadzenia nowej działalności gospodarczej - w innym zakresie, pod nową nazwą i w nowym miejscu - zastosowanie będą miały przepisy dotyczące osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Fakt, że w tym samym roku podatkowym podatnik prowadził już działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, która w trakcie roku została zlikwidowana, a następnie została zarejestrowana nowa działalność gospodarczą, nie wyklucza możliwości opodatkowania nowej działalności podatkiem liniowym. W świetle powołanych wyżej przepisów nie ma bowiem znaczenia, kiedy nowa działalność zostanie rozpoczęta (przed, czy po 20 stycznia). Istotne jest jedynie to, aby było to rozpoczęcie prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego, przy założeniu że działalność gospodarcza opodatkowana na zasadach ogólnych zostanie w prawidłowy sposób zlikwidowana, oraz aby oświadczenie o wyborze opodatkowania na zasadzie podatku liniowego zostało złożone nie później niż do dnia uzyskania pierwszego przychodu. Inne stanowisko nie dawałoby się pogodzić z zasadą wolności prowadzenia działalności gospodarczej oraz zasadą równości obywateli (podmiotów gospodarczych) wobec prawa.

Gdyby ustawodawca za podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą w danym roku uznawał tylko taką osobę, która wcześniej w tymże roku nie prowadziła jakiejkolwiek działalności gospodarczej, a także nie prowadziła jej w roku poprzednim, dałby temu wyraz w przepisie art. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tak jak przykładowo wskazał w art. 9a ust. 3 ww. ustawy stwierdzając, iż prawo do opodatkowania stawką 19% tracą podatnicy prowadzący działalność gospodarczą i uzyskujący przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy. Przyjęcie stanowiska przeciwnego, stanowiłoby nieuprawnione, nie wynikające z przepisów prawa podatkowego, zawężenie uprawnienia podatnika do skorzystania z możliwości liniowego opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej.

Stosownie do art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni z dniem 31 stycznia 2014 r. zlikwidowała prowadzoną działalność gospodarczą w zakresie usług doradztwa rolniczego, która opodatkowana była podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych. Z dniem 1 lutego 2014 r. zarejestrowała działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży hurtowej wyrobów chemicznych. Kontynuowała w tym zakresie działalność gospodarczą, którą prowadził Jej zmarły ojciec. Złożyła oświadczenie o wyborze opodatkowania dochodów z tej pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatnikiem liniowym według stawki 19%. Zgłosiła również działalność do rejestru w zakresie podatku od towarów i usług (VAT-R).

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny sprawy oraz powołane wyżej przepisy prawa stwierdzić należy, że jeśli w ciągu roku podatkowego podatnik w sposób trwały zlikwiduje pozarolniczą działalność gospodarczą (dokona wykreślenia z ewidencji działalności gospodarczej), a następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpocznie (po uzyskaniu wpisu do ewidencji) prowadzenie działalności gospodarczej, to w świetle art. 9a ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie ma podstaw, aby odmówić mu statusu podatnika rozpoczynającego prowadzenie działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego.

Zatem, jeżeli Wnioskodawczyni w sposób trwały zlikwidowała pozarolniczą działalność gospodarczą, a następnie w tym samym roku podatkowym ponownie rozpoczęła (po uzyskaniu wpisu do ewidencji) prowadzenie działalności gospodarczej - nie ma przeszkód do wyboru sposobu opodatkowania dochodów na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

W odniesieniu do powołanych we wniosku indywidualnych interpretacji prawa podatkowego oraz wyroku wojewódzkiego sądu administracyjnego, tutejszy Organ informuje, że zostały wydane w indywidualnych sprawach i tylko do nich się odnoszą, nie są natomiast wiążące w niniejszej sprawie.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl