IPTPB1/415-672/12-4/MAP - Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku nieodpłatnego przekazania składników majątku wspólnikom spółki jawnej.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 lutego 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-672/12-4/MAP Określenie skutków podatkowych w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku nieodpłatnego przekazania składników majątku wspólnikom spółki jawnej.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni, przedstawione we wniosku z dnia 7 listopada 2012 r. (data wpływu 7 listopada 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 22 stycznia 2013 r. (data wpływu 23 stycznia 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania składników majątku wspólnikom Spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 listopada 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych nieodpłatnego przekazania składników majątku wspólnikom Spółki jawnej.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 16 stycznia 2013 r., Nr IPTPB1/415-672/12-2/MAP, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h ww. ustawy, wezwano Wnioskodawczynię do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie z dnia 16 stycznia 2013 r. skutecznie doręczono w dniu 18 stycznia 2013 r., następnie w dniu 23 stycznia 2013 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej 22 stycznia 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest wspólnikiem dwuosobowej Spółki jawnej, która prowadzi działalność w formie apteki ogólnodostępnej. Spółka jawna jest właścicielem lokalu użytkowego, który stanowi środek trwały. Lokal ten został zakupiony ze środków Spółki i wprowadzony do ewidencji środków trwałych w 2005 r. Obecnie wspólnicy zamierzają na mocy uchwały, powyższy lokal wycofać ze Spółki i przenieść jego własność na swoją rzecz.

W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawczyni dodała, iż wspólnicy przedmiotowej Spółki (posiadają udziały w proporcji 50:50) prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów.

Ponadto lokal, którego właścicielem jest Spółka, mieści się w pomieszczeniach użytkowych usytuowanych na parterze budynku mieszkalnego. Lokal został nabyty od X w dniu 5 października 2005 r., za kwotę 136.577,00 zł i aktualnie dokonywane są odpisy amortyzacyjne.

W myśl uchwały zgromadzenia wspólników z dnia 24 września 2012 r., nastąpiło nieodpłatne przeniesienie prawa własności ww. lokalu z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników omawianej Spółki (tekst jedn.: do majątku niezwiązanego z działalnością gospodarczą wspólników). W ten sposób wspólnicy nabyli udziały we współwłasności lokalu w podziale własności odpowiadającym posiadanym przez nich udziałom w Spółce (tekst jedn.: w proporcji 50/50). Wspólnicy zamierzają nadal prowadzić działalność gospodarczą w formie Spółki jawnej. Przeniesienie prawa własności udokumentowane zostało aktem notarialnym zawartym w dniu 5 grudnia 2012 r., celem dokonania zmian wpisów w odpowiednim dziale księgi wieczystej.

Powyżej opisane przeniesienie prawa własności dotyczyło lokalu użytkowego wraz z prawem użytkowania wieczystego działki gruntu do dnia 16 września 2103 r. (według rejestru gruntów działka należy do jednostki ewidencyjnej Y).

W związku z powyższym w uzupełnieniu wniosku zadano następujące pytanie:

Czy wycofanie lokalu użytkowego z majątku Spółki Jawnej w części odpowiadającej posiadanym udziałom w Spółce do udziału w majątku osobistym wspólników spowodowało powstanie obowiązku w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawczyni, przedstawionym w uzupełnieniu wniosku, z uwagi na fakt, że wycofanie lokalu odbyło się na zasadzie nieodpłatnego przeniesienia jego własności z majątku Spółki, do majątku osobistego wspólników omawianej Spółki nie spowoduje przesunięcia majątku pomiędzy podatnikami, w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 54 § 1 Kodeksu spółek handlowych, za zgodą wszystkich wspólników można zmniejszyć udział kapitałowy w Spółce jawnej, której potwierdzenie stanowi w niniejszym przypadku uchwała zgromadzenia wspólników z dnia 24 września 2012 r.

Tym samym, skoro ww. lokal użytkowy stanowi część wkładu można go również (za zgodą wspólników) wycofać ze Spółki. Wnioskodawczyni wskazuje, iż wycofaniu temu nie można przypisać cech odpłatności.

Artykuł 14 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wymienia jako przychód wycofania środków trwałych z działalności gospodarczej, dlatego czynność ta nie powinna skutkować jakimkolwiek zobowiązaniem w podatku dochodowym od osób fizycznych. W myśl ust. 2 pkt 1 ww. artykułu, przychodem z działalności gospodarczej jest również odpłatne zbycie składników majątku będących środkami trwałymi ujętymi w ewidencji środków trwałych. W omawianym przypadku nastąpiło nieodpłatne przekazanie środka trwałego na potrzeby własne wspólników Spółki, czyli nie doszło do odpłatnego zbycia tego środka. Tym samym, z chwilą przekazania odpowiednich części lokalu nie zostanie osiągnięty żaden przychód powodujący powstanie obowiązku podatkowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 22 § 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.), spółka jawna jest spółką osobową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą, a nie jest inną spółką handlową.

Stosownie do postanowień art. 8 § 1 ww. Kodeksu, spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana.

Z kolei, art. 28 ww. Kodeksu precyzuje, że majątek spółki jawnej stanowi wszelkie mienie wniesione jako wkład lub nabyte przez spółkę w czasie jej istnienia.

Spółka jawna może zatem posiadać własny majątek, który jest odrębny od majątków osobistych jej wspólników.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomościach,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

Przepis art. 10 ust. 2 pkt 3 powołanej ustawy stanowi, że przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

W myśl art. 14 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, tj. pozarolniczej działalności gospodarczej, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Z treści powyższych przepisów wynika, iż przychodami z działalności gospodarczej są zarówno przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą składników majątku używanych aktualnie w działalności (z wyjątkiem nieruchomości mieszkalnych wymienionych w art. 14 ust. 2c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), jak i przychody uzyskane ze sprzedaży tych składników majątku, które zostały z działalności gospodarczej z różnych względów wycofane. Jeżeli jednak między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia upłynęło 6 lat, to przychód ze sprzedaży tych składników majątku nie stanowi przychodu z działalności gospodarczej.

Odpłatne zbycie oznacza przeniesienie własności lub innych praw majątkowych w zamian za korzyść majątkową. W przypadku zaś, np. nieodpłatnego przekazania lokalu użytkowego, działek gruntu, bądź udziałów w działkach gruntu przez spółkę jawną do majątku prywatnego jej wspólników, mamy niewątpliwie do czynienia ze zbyciem tych praw. W wyniku bowiem takich czynności dojdzie do przeniesienia prawa własności ze spółki (posiadającej odrębny majątek) na jej wspólników. Czynności takie nie będą miały jednak dla spółki charakteru odpłatnego, bowiem w zamian za przeniesienie prawa własności z majątku spółki do majątku prywatnego jej wspólników, spółka nie uzyska żadnych korzyści majątkowych.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawczyni jest wspólnikiem dwuosobowej Spółki jawnej, która prowadzi działalność w formie apteki ogólnodostępnej. Spółka jawna jest właścicielem lokalu użytkowego, który stanowił środek trwały. Lokal ten został zakupiony ze środków Spółki i wprowadzony do ewidencji środków trwałych w 2005 r. W myśl uchwały zgromadzenia wspólników z dnia 24 września 2012 r. nastąpiło nieodpłatne przeniesienie praw własności ww. lokalu z majątku Spółki do majątku osobistego wspólników omawianej Spółki (tekst jedn.: do majątku niezwiązanego z działalnością gospodarczą wspólników). W ten sposób wspólnicy nabyli udziały we współwłasności lokalu w podziale własności odpowiadającym posiadanych przez nich udziałom w Spółce (tekst jedn.: w proporcji 50/50). Wspólnicy zamierzają nadal prowadzić działalność gospodarczą w formie Spółki jawnej.

Reasumując, biorąc pod uwagę powołane wyżej przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego, stwierdzić należy, iż jeżeli przekazanie prawa własności lokalu użytkowego z majątku Spółki jawnej do majątków osobistych jej wspólników będzie miało charakter nieodpłatny, to czynność ta nie będzie rodziła dla Wnioskodawczyni, jako wspólnika Spółki jawnej, skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych w postaci powstania obowiązku podatkowego.

Jednocześnie zaznacza się, że dokonując weryfikacji stanowiska Wnioskodawczyni, tut. Organ nie odniósł się do kwestii dotyczącej skutków podatkowych odpłatnego zbycia tych nieruchomości, ponieważ zagadnienie to nie było przedmiotem zapytania.

Ponadto wskazać należy, że z uwagi na to, iż interpretacje prawa podatkowego wydawane są w indywidualnej sprawie zainteresowanego, co wynika z art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) - niniejsza interpretacja dotyczy Wnioskodawczyni. Nie wywołuje skutków prawnych dla wspólnika Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl