IPTPB1/415-63/11-2/DS

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 września 2011 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-63/11-2/DS

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 17 czerwca 2011 r. (data wpływu 24 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powiadomienia urzędu skarbowego o przystąpieniu do spółki joint venture zarejestrowanej w Belgii oraz składania zeznania podatkowego z tytułu udziału w spółce joint venture zarejestrowanej w Belgii - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej:

* podatku od towarów i usług,

* podatku dochodowego od osób fizycznych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Jest również płatnikiem podatku od towarów i usług. W najbliższym czasie zamierza założyć spółkę joint venture z kapitałem zagranicznym. Stronami spółki będą dwie firmy belgijskie oraz firma Wnioskodawczyni. Koszty związane z założeniem oraz funkcjonowaniem spółki będą pokrywać tylko i wyłącznie firmy belgijskie. Spółka będzie zarejestrowana w Belgii, a co za tym idzie, wszelkie rozliczenia finansowo-księgowe prowadzone będą zgodnie z prawem belgijskim.

Według projektu umowy, firma Wnioskodawczyni będzie sprzedawała towary do spółki joint venture. Ewentualne zyski z odsprzedaży towarów zakupionych w firmie Wnioskodawczyni będą czerpały tylko firmy belgijskie. Zyskiem dla firmy Wnioskodawczyni będzie możliwość sprzedaży wyrobów na rynek zagraniczny z zawartym zyskiem w cenie sprzedaży.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

1.

Czy firma Wnioskodawczyni, dokonując wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów do spółki joint venture, której jest stroną, może stosować stawkę "0" w podatku od towarów i usług.

2.

Czy o fakcie przystąpienia do spółki joint venture zarejestrowanej w Belgii Wnioskodawczyni powinna powiadomić urząd skarbowy lub inne instytucje administracji państwowej w Polsce.

3.

Czy pomimo nieosiągania zysku z tytułu udziału w spółce joint venture, Wnioskodawczyni powinna składać zeznanie podatkowe z tytułu tej działalności, a jeśli tak, to w jakim terminie i na jakim druku.

Tut. Organ informuje, że przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2 (w zakresie powiadomienia urzędu skarbowego o przystąpieniu do spółki joint venture zarejestrowanej w Belgii) i pytanie nr 3. Natomiast wniosek odnośnie kwestii powiadomienia o przystąpieniu do spółki joint venture w Belgii, innych instytucji administracji państwowej w Polsce (część pytania nr 2), został rozpatrzony odrębnym postanowieniem.

Tut. Organ informuje ponadto, że w kwestii dotyczącej pytania nr 1 w zakresie podatku od towarów i usług, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Zdaniem Wnioskodawczyni, nie ma obowiązku powiadamiania urzędu skarbowego o fakcie przystąpienia do spółki joint venture zarejestrowanej poza granicami kraju. Natomiast z uwagi na brak jakichkolwiek dochodów wynikających z udziału w spółce joint venture, nie ma obowiązku składania zeznania podatkowego w kraju, a także w Belgii, czyli w miejscu rejestracji spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm.), ustawa reguluje opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 3 ust. 1 ww. ustawy, osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Natomiast zgodnie z art. 4a cyt. ustawy, przepisy art. 3 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W myśl art. 23 konwencji podpisanej w dniu 20 sierpnia 2001 r. między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2004 r. Nr 211, poz. 2139), w przypadku Polski, podwójnego opodatkowania unika się w następujący sposób:

a.

jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga przychody lub posiada majątek, które stosownie do postanowień niniejszej Umowy podlegają opodatkowaniu w Belgii, wówczas Polska, z zastrzeżeniem postanowień punktu 2, wyłączy te przychody albo ten majątek spod opodatkowania; może jednak przy ustalaniu podatku od pozostałego dochodu albo pozostałego majątku tej osoby zastosować stawkę podatkową, która zostałaby zastosowana, gdyby te przychody albo ten majątek nie zostały wyłączone spod opodatkowania,

b.

jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce osiąga przychody, które zgodnie z postanowieniami artykułów 10 (dywidendy), 11 (odsetki), 12 (należności licencyjne) podlegają opodatkowaniu w Belgii, wówczas Polska zaliczy na poczet podatku należnego od dochodu tej osoby kwotę, która odpowiada podatkowi zapłaconemu w Belgii. Podlegająca zaliczeniu kwota nie może jednak przekraczać części podatku obliczonego przed zaliczeniem, która przypada na przychody osiągane w Belgii.

W myśl art. 9 ust. 1 cyt. wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do art. 10 ww. ustawy, do źródeł przychodów należy:

1.

stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;

2.

działalność wykonywana osobiście;

3.

pozarolnicza działalność gospodarcza;

4.

działy specjalne produkcji rolnej;

5.

najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;

6.

kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c);

7.

odpłatne zbycie

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;

8.

inne źródła.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ww. ustawy, podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.

Stosownie zaś do brzmienia art. 45 ust. 1a cyt. ustawy, w terminie określonym w ust. 1 podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) z:

1.

kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b;

2.

pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c;

3.

odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30e.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni zamierza założyć spółkę z udziałem zagranicznym (joint venture), w której stronami będą dwie firmy belgijskie oraz firma Wnioskodawczyni (osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą). Spółka będzie zarejestrowana w Belgii, gdzie będzie podlegać opodatkowaniu. Z tytułu udziału w Spółce, zyskiem dla Wnioskodawczyni będzie możliwość sprzedaży swoich wyrobów na rynek zagraniczny z zawartym zyskiem w cenie sprzedaży.

Reasumując, Wnioskodawczyni będąc osobą fizyczną, mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, stosownie do art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

W związku z tym, po zakończeniu roku podatkowego, zgodnie z art. 45 ust. 1 i 1a ww. ustawy Wnioskodawczyni będzie zobowiązana składać do urzędu skarbowego zeznanie o wysokości dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. W przypadku uzyskiwania dochodów z tytułu działalności wykonywanej za granicą lub ze źródeł przychodów położonych za granicą, Wnioskodawczyni winna wykazać je w zeznaniu rocznym, dołączając do zeznania załącznik na druku PIT/ZG - Informacja o wysokości dochodów i zapłaconym podatku w roku podatkowym.

Tak więc polski rezydent osiągając jakiekolwiek dochody, obowiązany jest do złożenia stosownego zeznania podatkowego.

Dodatkowo należy wskazać, że na Wnioskodawczyni nie ciąży obowiązek informowania urzędu skarbowego o fakcie wstąpienia do spółki joint venture z udziałem zagranicznym zarejestrowanej w Belgii.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach, ul. Prosta 10, 25-366 Kielce, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl