IPTPB1/415-539/12-5/MD - Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 28 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-539/12-5/MD Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, reprezentowanego przez radcę prawnego, przedstawione we wniosku z dnia 30 sierpnia 2012 r. (data wpływu 3 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 września 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka" wchodzi w skład międzynarodowego holdingu, w którym podmiotem wiodącym jest Spółka prawa brytyjskiego ("Spółka matka"). Akcje Spółki matki są notowane na giełdzie papierów wartościowych.

Według wiedzy Spółki, Zarząd Spółki matki podjął uchwałę o przyjęciu "DSBP" - plan odroczonego premiowania akcjami (zwany dalej "DSBP"). Na podstawie DSBP, w jego brzmieniu przyjętym przez Zarząd Spółki matki, wybrani pracownicy Spółek wchodzących w skład międzynarodowego holdingu uprawnieni są do Nagrody. Nagrodą jest prawo do nabycia akcji Spółki matki, po upływie trzech lat od dnia przyznania Nagrody. Uprawnionymi do Nagrody są osoby fizyczne, o ile są spełnione następujące warunki: (I) osoba fizyczna jest pracownikiem jednej ze Spółek wchodzącej w skład międzynarodowego holdingu oraz (II) pracownik na podstawie umowy o pracę zawartej ze Spółką, jest uprawniony do premii za realizację zadań (celów). W przypadku przyznania Nagrody, z upływem trzech lat od dnia jej przyznania, następuje automatyczne nabycie akcji Spółki matki przez uprawnionego (z upływem tego trzyletniego terminu uprawniony nabywa akcje Spółki matki i staje się uprawnionym do dywidendy, może uczestniczyć w zgromadzeniu akcjonariuszy z prawem głosu, nabywa uprawnienie do rozporządzania akcjami). Nagroda jest przyznawana uprawnionemu, przez jeden z organów funkcjonujących w strukturach Spółki matki, tj. Komisję do spraw wynagrodzeń. Nabycie akcji następuje co do zasady, o ile uprawniony będzie pracownikiem Spółki, w dniu, w którym upływają trzy lata od przyznania Nagrody. Jeżeli stosunek pracy ustanie wcześniej, nabycie akcji nie nastąpi. Wyjątek może dotyczyć wypadków szczególnych (np. przejście na emeryturę za zgodą Komisji do spraw wynagrodzeń).

Jeden z pracowników zatrudnionych przez Spółkę, posiadający miejsce zamieszkania w Polsce ("Pracownik"), na podstawie umowy o pracę, zawartej ze Spółką, uprawniony był do premii za realizację zadań (celów). Wysokość premii uzależniona była od stopnia realizacji zadań i przysługiwała w maksymalnej wysokości do 50% 12 - miesięcznego wynagrodzenia stałego przysługującemu Pracownikowi na podstawie umowy o pracę.

W związku z objęciem Pracownika postanowieniami DSBP, zmieniona została umowa o pracę, zawarta z Pracownikiem. Zgodnie ze zmienioną umową, Pracownikowi przysługuje jednorazowa premia za realizację zadań (celów). Wysokość premii uzależniona będzie od stopnia realizacji zadań i wynosić będzie do 50% 12 - miesięcznego wynagrodzenia stałego przysługującemu Pracownikowi na podstawie umowy o pracę, z tym, że 25% należnej Pracownikowi premii rocznej za realizację celów, podlegać będzie zamianie na akcje Spółki matki zgodnie z warunkami określonymi w DSBP. Zamianę 25% należnej Pracownikowi premii rocznej za realizację celów na akcje Spółki matki należy rozumieć w ten sposób, że Pracownik nabywa uprawnienie do tej części premii z chwilą nabycia akcji Spółki matki (co do zasady nastąpi to z upływem trzech lat od dnia przyznania Nagrody), z tym, że na podstawie umowy o pracę zawartej z Pracownikiem i w związku z postanowieniami DSBP, Spółka nie ma obowiązku wypłaty tej części premii rocznej bezpośrednio na rzecz Pracownika, lecz na podstawie oświadczeń woli Pracownika zawartych w umowie o pracę i związku z postanowieniami DSBP, Spółka ma obowiązek przekazać tą część premii wskazanej w DSBP osobie prawnej, tj. Powiernikowi ustanowionemu przez Spółkę matkę, celem jej wykorzystania do sfinansowania nabycia akcji Spółki matki, przekazywanych Pracownikowi. Spółka nigdy nie nabywa akcji Spółki matki (nie staje się akcjonariuszem Spółki matki).

Spółka wskazuje, że nie jest stroną DSBP. Stroną DSBP jest Pracownik i Spółka matka. Spółka matka przyznaje Pracownikowi, na podstawie DSBP określone uprawnienia, z uwagi na to, że Spółka wchodzi w skład międzynarodowego holdingu, a Pracownik jest pracownikiem Spółki. Jedynym obowiązkiem Spółki jest, w związku z uczestnictwem jej Pracownika w DSBP, spełnienie części świadczenia należnego Pracownikowi na podstawie umowy o pracę, w związku z zawartą z Pracownikiem umową, nie na jego rzecz, lecz na rzecz innego podmiotu, tj. Powiernika. Kwota premii przekazana przez Spółkę na rzecz Powiernika na podstawie oświadczeń woli Pracownika zawartej w umowie o pracę i związku z postanowieniami DSBP jest wykorzystywana do sfinansowania nabycia przez Powiernika akcji Spółki matki, celem ich przekazania Pracownikowi.

Spółka zobowiązana będzie do przekazania na rzecz Powiernika kwoty odpowiadającej 25% należnej Pracownikowi premii rocznej za realizację celów. Może zdarzyć się, że przekazanie tych środków pieniężnych nastąpi wcześniej niż nabycie przez Pracownika uprawnienia do tej części premii. Uprawnienie to, Pracownik nabędzie bowiem dopiero w chwili nabycia akcji Spółki matki. Spółka zaznacza, że moment przekazania tej części premii ma charakter wyłącznie techniczny. W przypadku bowiem, gdy przekazanie nastąpi wcześniej niż nabycie uprawnień Pracownika do tej części premii, a ostatecznie Pracownik uprawnienia do tej części premii nie nabędzie, powiernik dokona zwrotu przekazanej kwoty premii na rzecz Spółki.

Prawo do nabycia akcji Spółki matki, po upływie trzech lat od dnia przyznania Nagrody, przyznane Pracownikowi nie może być przenoszone, nie może być przedmiotem cesji, zbycia ani obciążenia. Nagroda, ani prawo z niej wynikające nie jest pochodnym instrumentem finansowym w rozumieniu art. 5a pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto Spółka wskazuje, że według jej wiedzy, w przypadku, gdy Pracownik nabędzie akcje Spółki matki (co następuje automatycznie z upływem trzech lat od dnia przyznania Nagrody), będzie on uprawniony na podstawie stosownych postanowień DSBP do uzyskania ekwiwalentu, którego wartość zostanie określona poprzez odwołanie się do dywidendy, która zostałaby wypłacona od nabytych akcji Spółki matki, gdyby Pracownik był akcjonariuszem Spółki matki pomiędzy dniem przydziału Nagrody, a dniem nabycia akcji Spółki matki. Ekwiwalent dywidendy będzie wypłacany w pieniądzu. Ekwiwalent nie będzie wypłacany przez Spółkę.

Spółka nie uczestniczyła w tworzeniu DSBP i nie miała wpływu na jego postanowienie oraz jakiekolwiek decyzje związane z planem. Spółka nie ma wpływu na to, czy jej Pracownik będzie objęty postanowieniami DSBP. Spółka nie uczestniczy także w przyznawaniu osobom uprawnionym, w tym Pracownikowi Spółki Nagród.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy w związku z nabyciem przez Pracownika uprawnienia do premii rocznej, w tej części, która odpowiada 25% należnej Pracownikowi premii rocznej za realizację celów, Pracownik uzyskuje w ten sposób przychód ze źródła "stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta", a w konsekwencji Spółka ma obowiązek, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

2.

Czy w przypadku, gdy Spółka przekazuje na rzecz Powiernika część kwoty premii rocznej, wcześniej niż w momencie nabycia przez Pracownika uprawnienia do premii rocznej, w tej części, która odpowiada 25% należnej Pracownikowi premii rocznej za realizację celów, to czy w momencie, gdy Spółka przekazuje środki pieniężne stanowiące równowartość premii Powiernikowi, Pracownik uzyskuje w ten sposób przychód ze źródła "stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta", a w konsekwencji Spółka ma obowiązek, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

3.

Czy w związku z przyznaniem Pracownikowi Nagrody, Pracownik uzyskuje w ten sposób przychód ze źródła "stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub inne; spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta", a w konsekwencji Spółka ma obowiązek, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

4.

Czy w związku z nabyciem przez Pracownika akcji Spółki matki, Pracownik uzyskuje w ten sposób przychód ze źródła "stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta", a w konsekwencji Spółka ma obowiązek, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

5.

Czy w związku z przyznaniem Pracownikowi Nagrody lub w związku z nabyciem przez Pracownika akcji Spółki matki Pracownik uzyskuje w ten sposób przychód od Spółki ze źródła "inne źródła", a w konsekwencji Spółka ma obowiązek, jak płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych albo Spółka ma obowiązek sporządzenia PIT - 8C.

6.

Czy w związku z wypłatą na rzecz Pracownika ekwiwalentu dywidendy, Pracownik uzyskuje w ten sposób przychód od Spółki ze źródła "inne źródła", a w konsekwencji Spółka ma obowiązek, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych albo Spółka ma obowiązek sporządzenia PIT - 8C.

Przedmiotem interpretacji jest odpowiedź na pytanie oznaczone we wniosku numerem 4, natomiast w pozostałym zakresie zostaną wydane odrębne rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy: zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm. - dalej "ustawa o PIT"), przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Zgodnie natomiast z art. 12 ust. 1 ustawy o PIT, za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej oraz spółdzielczego stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

Biorąc pod uwagę powyższe, zdaniem Spółki, z dniem nabycia akcji, Pracownik nie uzyskuje w ten sposób przychodu ze źródła "stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta", a w konsekwencji Spółka nie ma obowiązku, jako płatnik, pobrać zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Zdaniem Spółki wynika to z następujących przyczyn:

1.

Aby mówić o przychodzie ze stosunku służbowego, stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy przychód ten musi mieć swą podstawę prawną w tym stosunku prawnym, tj. istnienie i treść stosunku pracy jest podstawą do otrzymania przez osobę będącą pracownikiem konkretnego świadczenia, w tym również takiego świadczenia jak nabycie akcji. Prawo do otrzymania określonego świadczenia powinno wynikać z przepisów prawa pracy, tj. przepisów powszechnie obowiązującego prawa (ustawy, w tym kodeks pracy, inne ustawy regulujące prawa i obowiązki pracowników, akty wykonawcze wydane na podstawie ustaw i w celu ich wykonania) albo przepisów zakładowych (układy zbiorowe, względnie inne oparte na ustawie statuty, regulaminy i porozumienia) lub z umowy o pracę. Żaden z tych aktów nie daje Pracownikowi Spółki, uprawnienia do Nagrody;

2.

Jak już wskazano, Spółka żadnym innym aktem (w sposób wyraźny lub dorozumiany) nie przyznała swojemu Pracownikowi Nagrody, w wyniku której Pracownik może stać się akcjonariuszem Spółki matki. Spółka nie uczestniczyła w tworzeniu DSBP i nie miała wpływu na jego postanowienia oraz jakiekolwiek decyzje związane z planem. Spółka nie ma wpływu na to, czy jej Pracownik będzie objęty postanowieniami DSBP. Spółka nie uczestniczy także w przyznawaniu osobom uprawnionym, w tym Pracownikowi Spółki Nagród.

3.

Aby mówić o przychodzie ze stosunku pracy, przysporzenie dokonane na rzecz Pracownika, czy to w postaci wypłat pieniężnych, świadczeń w naturze, wypłat finansowanych za pracownika, nieodpłatnych świadczeń czy świadczeń częściowo odpłatnych, musi pozostawać w związku z treścią tego stosunku, w szczególności z wykonywaną pracą. Nabycie przez Pracownika akcji Spółki mogłoby być klasyfikowane jako przychód z stosunku pracy, gdyby przychód ten pozostawał w jakimkolwiek związku z treścią stosunku pracy i przyjąłby jedną z następujących postaci: (I) nabycie akcji Spółki matki przez Spółkę i ich zbycie na rzecz Pracownika, (II) zawarcia umowy pomiędzy Spółką, a Spółką matką (względnie Powiernikiem), zgodnie z którą Spółka matka (Powiernik) miałaby obowiązek spełnić świadczenie na rzecz Pracownika w postaci przeniesienia tytułu własności do akcji Spółki matki (umowa o świadczenie na rzecz osoby trzeciej) zawarcia umowy pomiędzy Pracownikiem, a Spółką o finansowaniu nabyciu przez Pracownika akcji Spółki matki. Żadna z tych okoliczności nie zachodzi w stanie faktycznym przedstawionym przez Pracownika. W szczególności Spółka nie finansuje uczestnictwa Pracownika w DSBP (nabycia akcji przez Pracownika w ramach DSBP). Spółka jedynie ma obowiązek przekazać na rzecz Powiernika część kwoty premii rocznej należnej Pracownikowi. Służy to uproszczeniu przepływów pieniężnych (zamiast dokonywać wypłaty na rzecz Pracownika, który następnie mógłby przeznaczyć te pieniądze celem sfinansowania swego uczestnictwa w DSBP, Spółka od razu przekazuje te pieniądze, za zgodą Pracownika, na rzecz Powiernika).

4.

Pracownik nie może podnosić jakichkolwiek roszczeń do Spółki w przypadku, gdy z jakichkolwiek przyczyn do nabycia akcji nie dojdzie.

5.

Wreszcie, nabycie akcji Spółki matki przez Pracownika nie ma charakteru nieodpłatnego, gdyż następuje z wykorzystaniem odroczonej kwoty premii.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl