IPTPB1/415-426/12-4/ASZ

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 28 września 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-426/12-4/ASZ

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 5 lipca 2012 r. (data wpływu 6 lipca 2012 r.), uzupełnionym pismem z dnia 20 września 2012 r. (data wpływu 24 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na ubezpieczenie samochodu osobowego używanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 6 lipca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków ponoszonych na ubezpieczenie samochodu osobowego używanego na podstawie umowy leasingu operacyjnego.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w m.in. art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749), w związku z czym pismem z dnia 13 września 2012 r., Nr IPTPB1/415-426/12-2/ASZ, na podstawie art. 169 § 1 w związku z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie z dnia 13 września 2012 r. skutecznie doręczono w dniu 17 września 2012 r., następnie w dniu 24 września 2012 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania w polskiej placówce pocztowej 21 września 2012 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą, tj. szkołę nauki jazdy. Rozlicza się z podatku dochodowego od osób fizycznych na zasadach ogólnych, tj. na podstawie książki przychodów i rozchodów. Wnioskodawca nie jest podatnikiem VAT.

W dniu 24 lipca 2007 r. Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest nabycie przez Niego (zwanego w umowie Korzystającym) samochodu osobowego od leasingodawcy (zwanego w umowie Finansującym). Korzystający zobowiązany jest zgodnie z ww. umową do zapłaty Finansującemu wynagrodzenia pieniężnego, w uzgodnionych ratach, zgodnie z ww. umową leasingu.

Przedmiotem leasingu jest: samochód osobowy marki Ford Fiesta, cena zakupu ww. przedmiotu leasingu to: 30.459,02 zł netto. Zgodnie z art. 3 pkt 5 umowy leasingu, cena kupna samochodu po zakończeniu umowy leasingu wyniesie 304,59 zł netto plus aktualna stawka podatku VAT.

Zabezpieczeniami niniejszej umowy są: weksel własny Korzystającego wraz z deklaracją wekslową. Postanowienia podatkowe ww. umowy to: w czasie trwania umowy leasingu odpisów amortyzacyjnych z tytułu używania przedmiotu leasingu, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, dokonuje Finansujący.

Zgodnie z ogólnymi warunkami ww. umowy leasingowej, stanowiącymi załącznik Nr 1 do umowy leasingu: Korzystający zobowiązuje się ponosić wszelkie koszty związane z ubezpieczeniem przedmiotu leasingu przez cały czas trwania umowy, o czym mówi art. 11 ww. załącznika do ww. umowy leasingowej.

Ubezpieczając przedmiot leasingu w ramach art. 12 ww. załącznika, Finansujący posiada pakiet ubezpieczeniowy i obciąża Korzystającego kosztami ubezpieczenia auta. Korzystający może skorzystać z posiadanego przez Finansującego pakietu ubezpieczeniowego i opłacić składkę w dniu zawarcia umowy leasingowej jednorazowo, bądź w ratach. W przypadku nie zawarcia przez Korzystającego umowy ubezpieczenia w ramach posiadanego przez Finansującego pakietu ubezpieczeń - art. 13 ww. załącznika, Korzystający zobowiązany jest: ubezpieczyć przedmiot leasingu na rzecz Finansującego na swój koszt, opłacając składkę jednorazowo za cały okres ubezpieczenia, a w polisie ubezpieczeniowej zobowiązany jest wskazać wyłącznie Finansującego, jako właściciela przedmiotu leasingu oraz jako ubezpieczonego. Wnioskodawca nie zawarł umowy ubezpieczenia w ramach posiadanego przez Finansującego pakietu ubezpieczeń i wybrał drugą formę, tj. ubezpieczył przedmiot leasingu na rzecz Finansującego na Swój koszt - w polisie ubezpieczeniowej wskazał Finansującego, jako właściciela przedmiotu leasingu oraz jako ubezpieczonego, natomiast Siebie wskazał jako ubezpieczającego.

Reasumując, Wnioskodawca wykupił od firmy ubezpieczeniowej ubezpieczenie przedmiotu leasingu, poniósł koszty ubezpieczenia, jednakże nie jest ubezpieczonym, ani właścicielem auta (przedmiotu leasingu) tylko jest ubezpieczającym.

Wnioskodawca poniesione przez Siebie koszty ubezpieczenia auta (przedmiotu leasingu) chce zaksięgować w książce przychodów i rozchodów Swojej firmy, jako poniesione koszty i pomniejszyć o nie osiągane przychody Swojej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy jeśli Wnioskodawca nie zawarł umowy ubezpieczenia w ramach posiadanego przez Finansującego pakietu ubezpieczeń i wybrał inną (dopuszczalną) formę ubezpieczenia, tj. ubezpieczył przedmiot leasingu na rzecz Finansującego na Swój koszt, a w polisie ubezpieczeniowej wskazał Finansującego (leasingodawcę), jako właściciela przedmiotu leasingu oraz jako ubezpieczonego, natomiast Siebie jako ubezpieczającego, czy może zaliczyć ten poniesiony wydatek do kosztów Swojej działalności gospodarczej i pomniejszyć osiągane przez Siebie przychody w prowadzonej działalności gospodarczej o te ww. koszty zawartej samodzielnie polisy ubezpieczeniowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, przedstawionym w uzupełnieniu wniosku, może omawiane powyżej poniesione przez Siebie koszty ubezpieczenia auta ująć w książce przychodów i rozchodów, jako koszty Swojej działalność gospodarczej oraz może tym samym pomniejszyć osiągane przychody działalności gospodarczej o koszt zawartej samodzielnie polisy ubezpieczeniowej, gdzie ubezpieczonym i właścicielem przedmiotu leasingu jest Finansujący (leasingodawca), natomiast On jest ubezpieczającym.

Wnioskodawca wskazał, iż powyższe stanowisko zajął na podstawie przepisów art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i odpowiednio art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Kosztami uzyskania przychodu są zatem wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła.

Zatem, aby wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

* pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,

* nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,

* być właściwie udokumentowany.

W myśl art. 23a pkt 1 ww. ustawy, przez umowę leasingu rozumie się umowę nazwaną w Kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

W świetle art. 23b ust. 1 powołanej ustawy, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, jeżeli:

1.

umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;

2.

umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;

3.

suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Natomiast w myśl art. 23b ust. 2 tej ustawy, jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:

1.

art. 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.),

2.

przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,

3.

art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143, z 1998 r. Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 49, poz. 484 i Nr 101, poz. 1178)

- do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 23f-23h.

W związku z powyższym, jeżeli zawarta umowa leasingu spełnia określone w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych warunki oraz finansujący w dniu jej zawarcia nie korzysta ze zwolnień wymienionych w art. 23b ust. 2 ww. ustawy, to korzystający może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wszelkie poniesione koszty związane z przedmiotem umowy leasingu, w tym także wydatek związany z uiszczeniem pierwszej raty leasingowej, opłaty administracyjnej i wstępnej opłaty leasingowej.

Kosztami uzyskania przychodów korzystającego są również koszty eksploatacji samochodu (np. zakup paliwa, koszty przeglądu, serwisu, napraw) oraz składki na ubezpieczenie samochodu, jeżeli w umowie leasingu zastrzeżono, że korzystający będzie ponosił ciężar tych składek niezależnie od opłat za używanie.

W myśl art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Oznacza to, że w przypadku opłacania składek na ubezpieczenie samochodu osobowego składki te stanowią koszt uzyskania przychodu tylko w części ustalonej od wartości samochodu nieprzekraczającej równowartości 20 000 euro (przeliczonej na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez NBP z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia).

Zaznaczyć należy, iż ustawodawca wyraźnie wskazał w art. 23 ust. 3b ww. ustawy, iż samochodów osobowych używanych na podstawie umowy leasingu, o której mowa w art. 23a pkt 1 nie dotyczy przepis art. 23 ust. 1 pkt 46 tej ustawy nakładający obowiązek prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i ograniczenie kwoty kosztów do wysokości limitu ustalonego na podstawie dokonanych w niej zapisów.

Reasumując, jeżeli samochód osobowy jest użytkowany dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej, czyli spełniona jest przesłanka określona w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zawarta umowa leasingu spełnia warunki określone przepisem art. 23b ww. ustawy, to składki na ubezpieczenie samochodu, z uwzględnieniem ograniczenia wynikającego z cytowanego powyżej art. 23 ust. 1 pkt. 47 tej ustawy, mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl