IPTPB1/415-295/12-2/DS - Moment powstania przychodu z tytułu świadczenia usług.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 9 sierpnia 2012 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-295/12-2/DS Moment powstania przychodu z tytułu świadczenia usług.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 maja 2012 r. (data wpływu 14 maja 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu z tytułu świadczenia usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 maja 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie momentu powstania przychodu.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca, prowadząc działalność gospodarczą zawarł umowę z kontrahentem, której przedmiotem jest organizacja i realizacja szkolenia E-marketing. Szkoleniem obejmuje się 6 grup szkoleniowych po około 10 osób. W umowie strony ustaliły, iż zajęcia będą przeprowadzone w okresie od marca 2012 r. do lutego 2013 r.

W umowie określono również, że wypłata kwoty za przeprowadzenie szkolenia dla każdej grupy szkoleniowej nastąpi w dwóch transzach:

* 80% kwoty należnej za daną grupę płatne będzie na początku realizacji szkolenia w danej grupie,

* 20% kwoty należnej za daną grupę, płatne będzie po zakończeniu szkolenia w danej grupie.

Zgodnie z zapisami umowy, zapłata za usługę nastąpi na podstawie prawidłowo wystawionego rachunku/faktury VAT.

Wnioskodawca wystawił fakturę w dniu 30 marca 2012 r. oraz otrzymał zapłatę należności w dniu 2 kwietnia 2012 r.

Pytanie przyporządkowane do przedstawionego zdarzenia faktycznego dotyczy okresu podatkowego 2012 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Kiedy powstanie przychód podatkowy dla Wnioskodawcy w myśl ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 z późn. zm.), za datę powstania przychodu, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

W ocenie Wnioskodawcy, momentem powstania obowiązku podatkowego jest dzień wystawienia faktury, tj. 30 marca 2012 r., gdyż według:

1.

art. 14 ust. 1c ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, rozpoznanie przychodu następuje z dniem wystąpienia pierwszego ze wskazanych zdarzeń, tj. wydania rzeczy lub wystawienia faktury lub uregulowania należności.

Strony ustaliły, że wypłata kwoty nastąpi na podstawie prawidłowo wystawionego rachunku/faktury VAT. W związku z tym, Wnioskodawca najpierw wystawił fakturę VAT kontrahentowi, po czym otrzymał zapłatę.

1.

art. 14 ust. 3 pkt 1 ww. ustawy, do przychodów nie zalicza się pobranych wpłat lub zarachowanych należności na poczet dostaw towarów i usług, które zostaną wykonane w następnych okresach sprawozdawczych.

Wnioskodawca wyklucza powstanie zaliczki, którą ustawodawca wyłącza z przychodów.

Przychód może powstać wówczas, gdy zostanie ustalona kwota należna za wykonanie usługi. W umowie strony ustaliły kwoty należności za poszczególne etapy realizacji usługi, tj. na początku realizacji szkolenia w danej grupie oraz po zakończeniu szkolenia w danej grupie. Należność, którą określono w umowie, Wnioskodaca otrzymał przed wykonaniem danego etapu prac, a to powoduje powstanie przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych w dniu otrzymania tej należności.

Wnioskodawca wystawił fakturę w dniu 30 marca 2012 r. oraz otrzymał zapłatę należności w dniu 2 kwietnia 2012 r. Zatem, przychód podatkowy powstał z dniem 30 marca 2012 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.), odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania niniejszej interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl