IPTPB1/415-286/14-2/AP

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 19 sierpnia 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-286/14-2/AP

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania za przychód z działalności gospodarczej odszkodowania otrzymanego za kradzież samochodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą związaną z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych (PKD 2007 - 59.11.Z). Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupił w dniu 30 stycznia 2009 r. środek trwały - samochód osobowy, który z dniem 30 stycznia 2009 r. został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Począwszy od tego dnia samochód wykorzystywany był do prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód ten objęty był zarówno ubezpieczeniem OC, jak i AC. W dniu 16 lipca 2013 r. pojazd został skradziony. Ze względu na okoliczności dokonania kradzieży, ubezpieczyciel wypłacił w dniu 17 września 2013 r. świadczenie - kulancję ubezpieczeniową. Kwota wypłaconego świadczenia została uwzględniona w podatkowej księdze przychodów i rozchodów za wrzesień 2013 r. w kolumnie 8, jako "pozostałe przychody". Po zakończeniu roku podatkowego, ubezpieczyciel przekazał podatnikowi informację PIT8-C, w której wykazał kwotę wypłaconego świadczenia w poz. 25 tej informacji, tym samym zakwalifikował świadczenie jako "przychód z innych źródeł" (art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Ostatecznie podatnik uwzględnił kwotę otrzymanej kulancji w zeznaniu o wysokości osiągniętego w 2013 r. dochodu jako "przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej".

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy otrzymane świadczenie stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, czy też należało je zakwalifikować jako przychód z innych źródeł.

Zdaniem Wnioskodawcy, otrzymane świadczenie stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, ponieważ dotyczyło ono składnika majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Towarzystwo ubezpieczeniowe w pisemnej decyzji o przyznaniu w drodze szczególnego wyjątku odszkodowania wskazuje na dane skradzionego pojazdu, datę poniesionej szkody i numer polisy ubezpieczeniowej, dodatkowo w tytule przelewu jako identyfikator transakcji występuje m.in. nr rejestracyjny skradzionego pojazdu.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychodem z działalności gospodarczej są otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

W myśl art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

W myśl art. 14 ust. 2 pkt 12 cyt. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również otrzymane odszkodowania za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą lub z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej.

Z powyższego przepisu wynika zatem, że odszkodowanie otrzymane za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, co do zasady, stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Jak wynika z treści złożonego wniosku, Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą związaną z produkcją filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zakupił środek trwały - samochód osobowy, który został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Samochód wykorzystywany był do prowadzonej działalności gospodarczej. Samochód ten objęty był zarówno ubezpieczeniem OC, jak i AC. W dniu 16 lipca 2013 r. pojazd został skradziony, a ubezpieczyciel w dniu 17 września 2013 r. wypłacił Wnioskodawcy świadczenie - kulancję ubezpieczeniową.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, że skoro Wnioskodawca otrzymał świadczenie - kulancję ubezpieczeniową w związku z kradzieżą wskazanego we wniosku samochodu, będącego składnikiem majątku prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej, a więc odszkodowanie za szkodę dotyczącą składnika majątku związanego z prowadzoną działalności gospodarczą, to w momencie jego wypłaty będzie ono stanowić przychód z prowadzonej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl