IPTPB1/415-246/13-6/KSU

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 12 lipca 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-246/13-6/KSU

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, reprezentowanego przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 4 kwietnia 2013 r. (data wpływu 8 kwietnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 czerwca 2013 r. (data wpływu 14 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu likwidacji spółki jawnej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 kwietnia 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 3 czerwca 2013 r., Nr IPTPB1/415-246/13-2/KSU, na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w związku z art. 14h ww. ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie z dnia 3 czerwca 2013 r. skutecznie doręczono w dniu 5 czerwca 2013 r., następnie w dniu 14 czerwca 2013 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania 12 czerwca 2013 r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną narodowości koreańskiej. Jest On również rezydentem podatkowym Rzeczpospolitej Polskiej, rozliczającym w Polsce podatek dochodowy od całości swoich światowych przychodów.

W kwietniu 2013 r. Wnioskodawca nabył akcje Spółki komandytowo-akcyjnej (dalej również jako "SKA"), stając się tym samym jej wspólnikiem o statusie akcjonariusza. Jako akcjonariusz, posiada On procentowy udział w zyskach Spółki komandytowo-akcyjnej. Wielkość tego udziału określona jest na podstawie postanowień statutu Spółki. Spółka osiąga i osiągać będzie dochody z podstawowej działalności operacyjnej. Wnioskodawca nie ma innych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca nie wyklucza zakończenia prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, w tym w formie Spółki komandytowo-akcyjnej, czy też innej spółki osobowej. Wnioskodawca rozważa możliwość realizacji scenariusza, w którym - z uwagi na dłuższy horyzont czasowy - pomiędzy nabyciem przez Niego akcji Spółki komandytowo-akcyjnej a likwidacją tej Spółki może zostać przeprowadzony kolejny proces przekształcenia osobowej spółki prawa handlowego w inną spółkę osobową. W konsekwencji likwidacji spółki osobowej Wnioskodawca otrzyma środki pieniężne uzyskane przez tę spółkę (jawną, spółkę komandytowo-akcyjną lub komandytową) w trakcie całego okresu jej istnienia i działalności.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 12 czerwca 2013 r. dodano, iż w kwietniu 2013 r. Wnioskodawca nabył akcje Spółki komandytowo-akcyjnej (dalej również jako "SKA"), stając się tym samym jej wspólnikiem o statusie akcjonariusza. Wnioskodawca nie ma statusu komplementariusza SKA. Innymi słowy, w wyniku nabycia akcji Spółki komandytowo-akcyjnej Wnioskodawca stał się akcjonariuszem niebędącym komplementariuszem. Jako akcjonariusz, posiada On procentowy udział w zyskach Spółki komandytowo-akcyjnej. Wielkość tego udziału określona jest na podstawie postanowień statutu Spółki. Zgodnie ze statutem SKA wynosi on 99,9%. Obecnie siedziba Spółki mieści się we W. Spółka osiąga i osiągać będzie dochody z podstawowej działalności operacyjnej.

W myśl postanowień statutu Spółki komandytowo-akcyjnej, przedmiotem jej działalności jest prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie:

* upraw rolnych, chowu i hodowli zwierząt, łowiectwa, włączając działalność usługową,

* leśnictwa i pozyskiwania drewna,

* produkcji artykułów spożywczych,

* produkcji napojów,

* produkcji wyrobów tekstylnych,

* produkcji odzieży,

* produkcji wyrobów z drewna oraz korka, z wyłączeniem mebli, produkcji wyrobów ze słomy i materiałów używanych do wyplatania,

* produkcji papieru i wyrobów z papieru,

* poligrafii i reprodukcji zapisanych nośników informacji,

* produkcji chemikaliów i wyrobów chemicznych,

* produkcji podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych,

* produkcji wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych,

* produkcji wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych,

* architektury i inżynierii; badania i analiz technicznych,

* badań naukowych i prac rozwojowych,

* reklamy, badania rynku i opinii publicznej,

* pozostałej działalności profesjonalnej, naukowej i technicznej,

* wynajmu i dzierżawy,

* działalności związanej z zatrudnieniem,

* działalności organizatorów turystyki, pośredników i agentów turystycznych oraz pozostałej działalności usługowej w zakresie rezerwacji i działalności z nią związanych,

* działalności usługowej związanej z utrzymaniem porządku w budynkach, i zagospodarowaniem terenów zieleni,

* działalności związanej z administracyjną obsługą biura i pozostałej działalności wspomagającej prowadzenie działalności gospodarczej,

* pozaszkolnych form edukacji,

* działalności wspomagającej edukację,

* działalności twórczej związanej z kulturą i rozrywką,

* działalności sportowej, rozrywkowej i rekreacyjnej,

* naprawy i konserwacji komputerów i artykułów użytku osobistego i domowego,

* pozostałej indywidualnej działalność usługowej,

* produkcji metali,

* produkcji metalowych wyrobów gotowych, z wyłączeniem maszyn i urządzeń,

* produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych,

* produkcji urządzeń elektrycznych,

* produkcji maszyn i urządzeń, gdzie indziej niesklasyfikowanej,

* produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, z wyłączeniem motocykli,

* produkcji pozostałego sprzętu transportowego,

* produkcji mebli,

* pozostałej produkcji wyrobów,

* naprawy, konserwacji i instalowania maszyn i urządzeń,

* działalności związanej ze zbieraniem, przetwarzaniem i unieszkodliwianiem odpadów, odzysk surowców,

* działalności związanej z rekultywacją i pozostałej działalności usługowej związanej z gospodarką odpadami,

* robót związanych ze wznoszeniem budynków,

* robót związanych z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej,

* robót budowlanych specjalistycznych,

* handlu hurtowego i detalicznego pojazdami samochodowymi; naprawy pojazdów samochodowych,

* handlu hurtowego z wyłączeniem handlu pojazdami samochodowymi,

* handlu detalicznego, z wyłączeniem handlu detalicznego pojazdami samochodowymi,

* transportu lądowego oraz transportu rurociągowego,

* magazynowania i działalności usługowej wspomagającej transport,

* pozostałej działalności pocztowej i kurierskiej,

* zakwaterowania,

* działalności usługowej związanej z wyżywieniem,

* działalności wydawniczej,

* działalności związanej z produkcją filmów nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych,

* działalności związanej z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalności powiązanej,

* działalności usługowej w zakresie informacji,

* działalności holdingów finansowych,

* działalności trustów, funduszów i podobnych instytucji finansowych,

* pozostałej finansowej działalności usługowej, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych,

* działalności związanej z obsługą rynku nieruchomości,

* działalności firm centralnych (head offices); doradztwa związanego z zarządzaniem,

Dalej wskazano, że rodzaj przeważającej działalności Spółki komandytowo-akcyjnej, zgodnie z zaświadczeniem o numerze identyfikacyjnym REGON z dnia 30 sierpnia 2012 r. (numer XXX) wg Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD 2007), to pozostałe doradztwo w zakresie prowadzenia działalności gospodarczej (PKD 70.22.Z).

Następnie podano, iż we wniosku z dnia 4 kwietnia 2013 r., wskazano, iż Wnioskodawca nie ma innych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. W uzupełnieniu wniosku Wnioskodawca zaznacza, iż nie prowadzi jednoosobowej działalności gospodarczej, natomiast użyte w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego sformułowanie wynika z faktu, iż w myśl przepisu art. 5b ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307), przychody wspólnika ze spółki nieposiadającej osobowości prawnej (a do takiej kategorii należy spółka komandytowo-akcyjna), prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, czyli za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej. Dodaje także, iż Wnioskodawca zawarł powyższą tezę w części H - dotyczącej własnego stanowiska w sprawie oceny prawnej zaistniałego stanu faktycznego/prezentowanego zdarzenia przyszłego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

W jaki sposób będą opodatkowane przychody osoby fizycznej, która jako wspólnik Spółki komandytowo-akcyjnej będzie mieć status akcjonariusza, z tytułu udziału w zysku w tej Spółce.

2.

Czy w przypadku likwidacji spółki osobowej (Spółki komandytowo-akcyjnej lub - po ewentualnym przekształceniu - spółki jawnej), do przychodów wspólnika będącego osobą fizyczną i posiadającego status akcjonariusza nie będą zaliczane, zgodnie z treścią art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, środki pieniężne otrzymane przez tego akcjonariusza z tytułu likwidacji spółki osobowej.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 12 czerwca 2013 r. Wnioskodawca doprecyzował ww. pytania i wskazał, że pytanie nr 1 dotyczy następujących kwestii:

* ustalenia do jakiego źródła należy kwalifikować przychody uzyskane przez Wnioskodawcę (o statusie akcjonariusza z tytułu udziału w SKA - czyli "Czy przychód Wnioskodawcy będzie stanowił przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej...",

* ustalenia formy opodatkowania ww. przychodu - czyli "Czy przychód Wnioskodawcy jako przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej będzie mógł być opodatkowany zarówno na zasadach ogólnych (skala), jak i podatkiem liniowym...",

* ustalenia momentu uzyskania ww. przychodu przez wspólnika SKA o statusie akcjonariusza - czyli "Czy przychód Wnioskodawcy (akcjonariusza) z tytułu udziału w Spółce komandytowo-akcyjnej powstanie po Jego stronie z chwilą podjęcia przez Walne Zgromadzenie uchwały o przeznaczeniu zysku na wypłatę dywidendy, a jeżeli zostanie wyznaczony dzień dywidendy - to w tym dniu...",

* ustalenia, czy w związku z powyższym Wnioskodawca nie będzie miał obowiązku: ustalania przychodów i kosztów ich uzyskania, na podstawie ksiąg rachunkowych prowadzonych przez Spółkę, w konsekwencji czego nie będzie On zobowiązany do odprowadzania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.

natomiast pytanie nr 2 dotyczy:

* Czy w przypadku likwidacji Spółki komandytowo-akcyjnej do przychodów Wspólnika będącego osobą fizyczną i posiadającego status akcjonariusza nie będą zaliczane, zgodnie z treścią art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, środki pieniężne otrzymane przez tego akcjonariusza z tytułu likwidacji SKA.

* Czy w przypadku likwidacji Spółki jawnej do przychodów wspólnika będącego osobą fizyczną, nie będą zaliczane, zgodnie z treścią art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, środki pieniężne otrzymane przez tego wspólnika z tytułu likwidacji Spółki jawnej.

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest odpowiedź na pytanie nr 2 w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu likwidacji spółki jawnej. Natomiast wniosek w zakresie pytania nr 2 w części dotyczącej opodatkowania przychodów z tytułu likwidacji spółki komandytowo-akcyjnej oraz pytania nr 1 zostanie rozpatrzony odrębnie.

Zdaniem Wnioskodawcy, likwidacja spółki osobowej oraz otrzymanie środków pieniężnych z tego tytułu będzie dla Niego zdarzeniem neutralnym podatkowo. Zgodnie bowiem z literalnym brzmieniem przepisu art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Dalej Wnioskodawca wskazuje, iż w przypadku spółki osobowej, w przedmiotowej sprawie Spółki jawnej, sposób opodatkowania dochodu z udziału w niej uzależniony jest od cywilnoprawnego statusu danego wspólnika. Jeżeli wspólnikiem jest osoba fizyczna, to dochód z udziału w spółce osobowej będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W myśl przepisu art. 5b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychody wspólnika ze spółki nieposiadającej osobowości prawnej, prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą uznaje się za przychody ze źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, czyli za przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W konsekwencji prowadzi to do zrównania co do skutków prawnych dwóch sytuacji:

a.

prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej przez osobę fizyczną; zgodnie z definicją ustawową, zawartą w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, prowadzonej we własnym imieniu bez względu na jej rezultat w sposób zorganizowany i ciągły oraz

b.

faktu pozostawania wspólnikiem spółki osobowej (czyli zgodnie z art. 5a pkt 26 ww. ustawy - spółki niebędącej podatnikiem podatku dochodowego), która prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą we własnym imieniu.

Reasumując, status wspólnika spółki osobowej (jawnej) w skutkach podatkowo - prawnych jest tożsamy z prowadzeniem działalności gospodarczej. Za przychód z działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady, do kategorii tej należą wszystkie przychody osiągane w związku z nią, z wyjątkiem przychodów wymienionych wprost w przepisie w art. 14 ust. 3 ww. ustawy.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 10 ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 (czyli przychodów z działalności gospodarczej), nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki. A zatem, stosownie do literalnego brzmienia powyższego przepisu, środki pieniężne otrzymane przez wspólnika spółki osobowej, w związku (w konsekwencji) z jej likwidacją nie są zaliczane do przychodów z działalności gospodarczej. Ponieważ ze względu na zasady wykładni systemowej, przepis art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, należy zdaniem Wnioskodawcy, interpretować w powiązaniu z art. 14 ust. 1 tej ustawy oraz art. 10 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, logiczną konsekwencją procesu wykładni będzie konstatacja, iż wspólnik którejkolwiek kategorii spółki osobowej, przewidzianej przepisami k.s.h., otrzymując środki pieniężne w konsekwencji likwidacji spółki, nie będzie rozpoznawał z tego tytułu przychodu do opodatkowania. Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca przytoczył m.in. uzasadnienie projektu ustawy, którym wprowadzono począwszy od dnia 1 stycznia 2012 r. przepis art. 14 ust. 3 pkt 10 (druk sejmowy nr 3500), gdzie wskazano: "Mając na uwadze rozbieżności i brak jednolitych regulacji, w projekcie przewidziano wprowadzenie przepisów precyzujących sposób opodatkowania wspólników w przypadku zakończenia działalności spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpienia wspólnika z takiej spółki."

W zakresie dotyczącym likwidacji spółki projekt zakłada zróżnicowanie zasad opodatkowania otrzymanego przez wspólnika likwidowanej spółki majątku, w zależności od tego, w jakiej formie majątek ten jest przez wspólnika otrzymywany - tj. w formie pieniężnej czy niepieniężnej. I tak, w przypadku otrzymania przez wspólnika środków pieniężnych - ich wartość nie będzie stanowiła przychodu (...). W związku z powyższym, z przychodów podlegających opodatkowaniu wyłączono przychód odpowiadający wartości środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika z tytułu likwidacji spółki."

Dodatkowo, Wnioskodawca wskazuje, iż prezentowane przez Niego stanowisko zostało potwierdzone w licznych interpretacjach indywidualnych, z których przykładowo można wskazać interpretacje indywidualne wydane przez: Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w dniu 22 października 2012 r., Nr IPPB1/415-943/12-2/IF, w dniu 23 listopada 2012 r., Nr IPPB1/415-1011/12-2/IF, Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w dniu 28 września 2012 r., Nr IBPBI/1/415-792/12/K8, Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi w dniu 5 czerwca 2012 r., Nr IPTPB1/415-233/12-2/MD. Interpretacje te potwierdzają prawidłowość przeprowadzonej przez Wnioskodawcę wykładni literalnej przepisu, której dyrektywa - zgodnie z treścią wyroku Trybunału Konstytucyjnego o sygn. akt K 25/99 - powinna mieć zawsze pierwszeństwo wśród możliwych reguł interpretacyjnych. Zasada pierwszeństwa językowej wykładni przepisów podatkowych i ograniczenia wykładni celowościowej znajduje w przepisach prawa podatkowego szczególne uzasadnienie. Adresatem norm tej gałęzi prawa jest bowiem przede wszystkim podatnik, który - aby móc wywiązać się ze swoich rozbudowanych prawem i obwarowanych surowymi sankcjami obowiązków - musi poznać regulacje prawne do nich się odnoszące. Podatnik musi znać prawo, aby się do niego móc zastosować. Źródłem wiedzy o prawie jest natomiast tekst aktu normatywnego. Jeżeli jego interpretacja ciąży głównie na podatniku, to konieczne staje się uznanie, że podstawowe znaczenie ma tekst przepisów prawa. Podatnik nie ma obowiązku ani możliwości poznania intencji ustawodawcy ani celów ustawy. Stąd przy jednoznacznych rezultatach wykładni literalnej nieprawidłowe jest dokonywania dalszej wykładni celowościowej (w myśl maksymy - interpretatio cessat in claris - wykładnia kończy się wtedy, gdy osiągamy jasność), a tym bardziej niedopuszczalne jest dawanie prymatu rezultatom wykładni celowościowej nad językową w sytuacji, w której mogłoby to pogorszyć sytuację prawną podatnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Jak podaje przepis art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną - oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody z udziału w spółce osobowej opodatkowuje się osobno u każdej osoby w stosunku do jej udziałów. Udział wspólnika - występującego ze spółki - w zysku odpowiada wartości majątku wspólnego po odliczeniu wartości wkładów wszystkich wspólników, przy uwzględnieniu proporcji, w jakiej wspólnik występujący ze spółki uczestniczył w zyskach spółki.

W myśl z art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Co do zasady należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

Stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki.

Przyjęcie tej zasady jest podyktowane faktem, że podatnikiem podatku dochodowego z udziału w zyskach spółki niebędącej osobą prawną jest wspólnik tej spółki. Zyski osiągane przez tę spółkę, w czasie jej trwania, są na bieżąco uwzględniane u wspólników, jako przychody i koszty z udziału w niej.

A zatem, stosownie do treści art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, środki pieniężne otrzymane w związku z likwidacją spółki osobowej, nie stanowią przychodu z działalności gospodarczej.

Stosownie natomiast do treści art. 14 ust. 3 pkt 12 ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku:

a.

pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,

b.

otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki

- jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, że Wnioskodawca w kwietniu 2013 r. nabył akcje Spółki komandytowo-akcyjnej (dalej również jako "SKA"), stając się tym samym jej wspólnikiem o statusie akcjonariusza. Jako akcjonariusz, posiada On procentowy udział w zyskach Spółki komandytowo-akcyjnej. Wielkość tego udziału określona jest na podstawie postanowień statutu Spółki. Spółka osiąga i osiągać będzie dochody z podstawowej działalności operacyjnej. Wnioskodawca nie ma innych przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wnioskodawca nie wyklucza zakończenia prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, w tym w formie Spółki komandytowo-akcyjnej, czy też innej spółki osobowej. Wnioskodawca rozważa możliwość realizacji scenariusza, w którym - z uwagi na dłuższy horyzont czasowy - pomiędzy nabyciem przez Niego akcji Spółki komandytowo-akcyjnej a likwidacją tej Spółki może zostać przeprowadzony kolejny proces przekształcenia osobowej spółki prawa handlowego w inną spółkę osobową. W konsekwencji likwidacji spółki osobowej Wnioskodawca otrzyma środki pieniężne uzyskane przez tę spółkę (w przedmiotowej sprawie Spółkę jawną) w trakcie całego okresu jej istnienia i działalności.

Tak więc, w przypadku, gdy w wyniku likwidacji Spółki jawnej, Wnioskodawca otrzyma środki pieniężne, w chwili wystąpienia ze Spółki, po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód z działalności gospodarczej.

Biorąc pod uwagę treść analizowanych przepisów stwierdzić należy, że w przedstawionym zdarzeniu przyszłym otrzymanie przez Wnioskodawcę, jako wspólnika Spółki jawnej (spółki osobowej) środków pieniężnych w związku z likwidacją tej spółki - nie będzie skutkować dla Niego powstaniem przychodu, stosownie do art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W odniesieniu do powołanych przez Wnioskodawcę interpretacji organów podatkowych należy stwierdzić, że zapadły one w indywidualnych sprawach i nie są wiążące dla Organu wydającego przedmiotową interpretację.

Końcowo - odnosząc się do powołanych tez wyroków sądów administracyjnych - wskazać należy, iż dotyczą one konkretnych, indywidualnych spraw podatników podjętych w określonym stanie faktycznym i są wiążące tylko w tych sprawach. Dlatego, stosownie do art. 87 ustawy z dnia 2 kwietnia 1997 r. - Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 78, poz. 483 z późn. zm.), nie są źródłem powszechnie obowiązującego prawa i tym samym nie mogą być wiążące dla Organu wydającego interpretację indywidualną.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl