IPTPB1/415-155/13-4/AG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 11 czerwca 2013 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-155/13-4/AG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 lutego 2013 r. (data wpływu 4 marca 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 4 czerwca 2013 r. (data wpływu 6 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w ruchomościach nabytych w drodze spadku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 marca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży udziału w ruchomościach nabytych w drodze spadku.

Wniosek nie spełniał wymogów, o których mowa w art. 14b § 1 i § 3, art. 14f § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia.... Nr...., na podstawie art. 169 § 1 i § 2 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie do uzupełnienia ww. wniosku wysłano w dniu 29 maja 2013 r. (data doręczenia 3 kwietnia 2013 r.), Wnioskodawca uzupełnił ww. wniosek w dniu 6 czerwca 2013 r. pismem z dnia 4 czerwca 2013 r. (data nadania w polskiej placówce operatora wyznaczonego 5 czerwca 2013 r.).

We wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W styczniu 2013 r. zmarł ojciec Wnioskodawcy, który przez wiele lat prowadził działalność gospodarczą jako przedsiębiorca na własne nazwisko. Dochody z tej działalności, w ostatnich latach przed śmiercią rozliczał wg liniowej 19% stawki podatku, prowadząc księgi rachunkowe. Spadkobiercami po zmarłym ojcu jest matka Wnioskodawcy, Wnioskodawca i Jego dwójka dorosłego rodzeństwa.

W celu kontynuowania działalności prowadzonej przez ojca, wraz z pozostałymi spadkobiercami w styczniu 2013 r. zawiązali spółkę cywilną.

W skład przedsiębiorstwa prowadzonego przez ojca wchodziły m.in. środki trwałe, wyposażenie oraz towary i materiały. Z tytułu spadkobrania przysługuje Wnioskodawcy udział w tych aktywach. W drugiej połowie roku Wnioskodawca chciałby sprzedać swój udział w części nabytych w drodze spadkobrania ruchomościach. Nie wyklucza On, że kupującym będzie spółka cywilna, o której mowa wyżej, a której jest wspólnikiem.

W piśmie z dnia 4 czerwca 2013 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca wskazał, iż:

* w drodze spadku nabył udział we wszystkich ruchomościach należących do Jego ojca, zarówno tych, które wchodziły w skład prowadzonego przez ojca przedsiębiorstwa, jak i tych, które nie posiadały takiego statusu. Z tych, które wchodziły w skład przedsiębiorstwa ojca, to grupa aktywów będąca środkami trwałymi, wyposażeniem oraz towarami i materiałami (maszyny i urządzenia, samochody, towary i materiały do produkcji),

* do spółki cywilnej jako wkład wniósł pieniądze i udział w części towarów i materiałów niezbędnych do produkcji i funkcjonowania spółki cywilnej,

* udział w pozostałym majątku ruchomym nabytym w spadku po ojcu, w tym wchodzącym wcześniej w skład przedsiębiorstwa ojca, pozostaje Jego majątkiem osobistym,

* uzyskane przychody/dochody z działalności gospodarczej prowadzonej w formie spółki cywilnej opodatkowuje na zasadach ogólnych, nie ma w planach wystąpienia z tej spółki.

Wnioskodawca dodał, że przedmiotem ewentualnej sprzedaży, której wniosek dotyczy, będzie udział w majątku ruchomym należącym do Jego majątku osobistego, niewniesionym do spółki cywilnej w formie wkładu. Pytanie nie dotyczy sprzedaży udziału w majątku ruchomym, który wniesiony został (część towarów i materiałów) lub też zostanie wniesiony do spółki w formie wkładu.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy sprzedaż udziału w ruchomościach nabytych przez Wnioskodawcę w drodze spadku po zmarłym ojcu, należących wcześniej do prowadzonego przez niego przedsiębiorstwa, na rzecz spółki cywilnej, której jest wspólnikiem, po upływie pół roku, licząc od końca stycznia 2013 r., będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zdaniem Wnioskodawcy, źródło przychodów, zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi odpłatne zbycie innych rzeczy, jeżeli nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej, zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. Spadek, zgodnie z art. 924 k.c., otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy, Spadkodawca zaś nabywa spadek z chwilą otwarcia spadku (art. 925 k.c.). Momentem nabycia praw do spadku jest więc moment śmierci spadkodawcy, w stanie faktycznym wniosku - 22 stycznia 2013 r.

Sprzedaż przez Wnioskodawcę udziału w ruchomościach nabytych w drodze spadku po zmarłym ojcu, należących wcześniej do prowadzonego przez ojca przedsiębiorstwa, na rzecz spółki cywilnej, której Wnioskodawca jest wspólnikiem, po upływie pół roku, licząc od końca stycznia 2013 r., nie będzie stanowiło źródła przychodów, a w konsekwencji czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W świetle powyższego, opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają wszelkiego rodzaju dochody uzyskane przez podatnika, z wyjątkiem tych, które zostały enumeratywnie wymienione w katalogu zwolnień przedmiotowych zawartym w powyższej ustawie, bądź, od których zaniechano poboru podatku.

Wyszczególnienia źródeł przychodów osiągniętych przez osoby fizyczne ustawodawca dokonał w art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy, źródłem przychodów jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

W myśl art. 5a pkt 6 wyżej powołanej ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej - oznacza to działalność zarobkową:

a.

wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,

b.

polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,

c.

polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Przepis art. 14 ust. 2 pkt 1 powyższej ustawy stanowi, iż przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

a.

środkami trwałymi,

b.

składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1 ww. ustawy, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g, nie przekracza 1.500 zł,

c.

wartościami niematerialnymi i prawnymi

- ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Przepis ten wskazuje, iż dla powstania przychodu z działalności gospodarczej konieczne jest, aby wymienione w tym przepisie składniki majątku były przez podatnika wykorzystywane w działalności gospodarczej. Reguły gramatyczne języka polskiego nakazują przyjąć, iż chodzi tu o składniki majątku, które są albo były używane przez podatnika, użytkowane w prowadzonej działalności gospodarczej. Przepis będzie odnosił się zatem zarówno do składników majątkowych, które w chwili zbycia są używane w działalności gospodarczej, jak i do składników majątkowych, które były, lecz nie są używane w prowadzonej działalności gospodarczej w chwili ich zbycia.

Stosownie natomiast do art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodów jest odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:

a.

nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,

b.

spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,

c.

prawa wieczystego użytkowania gruntów,

d.

innych rzeczy,

- jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a - c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W świetle powyższego, obowiązek podatkowy powstanie w przypadku wystąpienia okoliczności wskazanych w powołanych wyżej przepisach. W sytuacji, gdy sprzedaż rzeczy dokonywana jest przez podatnika w wykonywaniu działalności gospodarczej, to uzyskane z tego tytułu przychody zalicza się do przychodów z działalności gospodarczej.

Natomiast, gdy sprzedaż nie następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej i jest dokonywana przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie, wówczas stanowi źródło przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ww. ustawy; są to przychody z odpłatnego zbycia rzeczy.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż zmarły w styczniu 2013 r. ojciec Wnioskodawcy prowadził działalność gospodarczą jako przedsiębiorca na własne nazwisko. W skład majątku przedsiębiorstwa wchodziły między innymi środki trwałe, wyposażenie oraz towary i materiały (maszyny i urządzenia, samochody, towary i materiały do produkcji). Z tytułu spadkobrania przysługuje Wnioskodawcy udział w tych aktywach.

W celu kontynuowania działalności prowadzonej przez ojca, Wnioskodawca wraz z pozostałymi spadkobiercami w styczniu 2013 r. zawiązali spółkę cywilną. Do spółki cywilnej jako wkład wniósł pieniądze i udział w części towarów i materiałów niezbędnych do produkcji i funkcjonowania spółki cywilnej. Natomiast udział w pozostałym majątku ruchomym nabytym w spadku po ojcu, w tym wchodzącym wcześniej w skład przedsiębiorstwa ojca, pozostaje Jego majątkiem osobistym.

W drugiej połowie roku Wnioskodawca chciałby sprzedać swój udział w części nabytych w drodze spadkobrania ruchomościach. Przedmiotem ewentualnej sprzedaży będzie udział w majątku ruchomym należącym do Jego majątku osobistego, niewniesionym do spółki cywilnej w formie wkładu. Wnioskodawca nie wyklucza, że kupującym będzie ww. spółka cywilna.

Biorąc pod uwagę powyższe zauważyć należy, iż nabycie udziału w składnikach majątku, takich jak: środki trwałe, wyposażenie (ruchomościach), wchodzących w skład przedsiębiorstwa zmarłego ojca przez Wnioskodawcę nastąpiło w drodze spadku. Stosownie bowiem do art. 922 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.), prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób, stosownie do przepisów księgi niniejszej.

W myśl art. 922 § 2 ww. ustawy, nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.

Skoro powyższe miało miejsce przed rozpoczęciem przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej w formie spółki cywilnej i Wnioskodawca udziału w składnikach tego majątku, nie wniósł do spółki cywilnej, jest to Jego majątek osobisty, to zasadnym jest przyjęcie, iż czynność sprzedaży udziału w ww. ruchomościach nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej. Czynność taką należy zakwalifikować, jako sprzedaż innych rzeczy ruchomych, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, w sytuacji, gdy sprzedaż udziału w ruchomościach nabytych w drodze spadku nie nastąpi w wykonywaniu działalności gospodarczej i zostanie dokonana przez Wnioskodawcę po upływie pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło ich nabycie, nie będzie stanowiła źródła przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. uzyskane z tego tytułu środki finansowe nie będą podlegać opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl