IPTPB1/415-1/14-4/KC - Określenie momentu powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu świadczonych usług prowadzenia kursu prawa jazdy.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 marca 2014 r. Izba Skarbowa w Łodzi IPTPB1/415-1/14-4/KC Określenie momentu powstania przychodu w ujęciu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu świadczonych usług prowadzenia kursu prawa jazdy.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko #61485; przedstawione we wniosku z dnia 23 grudnia 2013 r. (data wpływu 2 stycznia 2014 r.), uzupełnionym pismem z dnia 3 marca 2014 r. (data wpływu 5 marca 2014 r.), o wydanie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu z tytułu świadczonych usług prowadzenia kursu prawa jazdy #61485; jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu z tytułu świadczonych usług prowadzenia kursu prawa jazdy.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, o których mowa m.in. w art. 14b § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), w związku z czym pismem z dnia 19 lutego 2014 r., Nr IPTPB1/415-1/14-2/k.c. na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h wymienionej ustawy, wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie 7 dni od dnia doręczenia wezwania, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpatrzenia.

Wezwanie skutecznie doręczono w dniu 24 lutego 2014 r., następnie w dniu 5 marca 2014 r. uzupełniono ww. wniosek (data nadania 3 marca 2014 r.).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od 1 marca 2013 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej. Prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów. W dniu 1 maja 2013 r. Wnioskodawca zrezygnował ze zwolnienia z podatku od towarów i usług, w związku z czym stał się czynnym podatnikiem VAT. Przeważająca część działalności jest sklasyfikowana według PKD - 85.53.Z - Pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca wykonuje usługi z zakresu prawa jazdy. Kursanci w różny sposób mogą regulować płatności za kurs, tzn. w całości przed wykonaniem usługi, zaliczkowo przed wykonaniem usługi, częściowo w trakcie trwania kursu, jak również dodatkowo mogą dokonywać płatności związane z jazdami uzupełniającymi przed jazdami. Wnioskodawca nie posiada regulaminu dotyczącego sposobu wnoszenia opłat. Kwestie te ustalane są indywidulanie z kursantem. Ponadto, kurs teoretyczny i praktyczny kończy się obowiązkowym egzaminem wewnętrznym, zgodnie z ustawą - Prawo o ruchu drogowym.

W uzupełnieniu wniosku z dnia 3 marca 2014 r. Wnioskodawca dodał, że użyte słowo"zaliczka" obejmuje wpłaty na poczet jeszcze niewykonanej usługi, które kursanci wpłacają przed rozpoczęciem kursu. Wpłaty takie obejmują określoną część całej płatności za kurs, a przedmiotowa zaliczka ma charakter bezzwrotny. Każdorazowa wpłata od kursantów (osób fizycznych) #61485; w całości przed wykonaniem usługi, zaliczkowo przed wykonaniem usług, częściowo w trakcie trwania kursu, płatności związane z jazdami uzupełniającymi (przed jazdami) #61485; jest ewidencjonowana na kasie rejestrującej.

Od 1 maja 2013 r. na żądanie osoby fizycznej są wystawiane faktury, w tym przypadku paragon jest załączany do kopii faktury. Wpłaty od przedsiębiorstw dokumentowane są fakturami. Ponadto, wszystkie wpłaty dokumentowane w powyższy sposób są księgowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów jako przychód #61485; wartość sprzedawanych towarów i usług.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie.

Czy każda wpłata przez kursanta (w całości przed wykonaniem usługi, zaliczkowo przed wykonywaniem usługi, częściowo w trakcie trwania kursu, dodatkowo przed jazdami uzupełniającymi) powinna być traktowana jako przychód w prowadzonej działalności gospodarczej w momencie otrzymania wpłaty.

Zdaniem Wnioskodawcy, każda wpłata kursanta, w oparciu o art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, powinna być traktowana jako przychód z działalności gospodarczej w momencie wpłaty.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z ogólną regułą zawartą w art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 (pozarolniczej działalności gospodarczej), uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych precyzyjnie określają moment powstania przychodu z ww. źródła przychodów.

Stosownie do art. 14 ust. 1c ww. ustawy, za datę powstania przychodu, o którym mowa w ust. 1, uważa się, z zastrzeżeniem ust. 1e, 1 h i 1i, dzień wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego lub wykonania usługi, albo częściowego wykonania usługi, nie później niż dzień:

1.

wystawienia faktury albo

2.

uregulowania należności.

Przytoczony powyżej przepis należy traktować jako generalną zasadę określającą moment powstania przychodów dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych. Wyjątek od tak skonstruowanej zasady wprowadza art. 14 ust. 1e, 1 h oraz 1i powołanej ustawy, który to przepis nie ma jednak zastosowania na gruncie przedmiotowej sprawy.

Z powołanego przepisu wynika, że jeżeli nawet nie nastąpiło jeszcze wdanie rzeczy, zbycie prawa majątkowego lub wykonanie usługi albo częściowe wykonanie usługi, ale miało miejsce wystawienie faktury, względnie uregulowanie należności - to z tym dniem podatnik obowiązany jest wykazać przychód.

Pierwszeństwo w kształtowaniu daty powstania przychodu, ma dzień dokonania czynności - wydania rzeczy, zbycia prawa majątkowego, wykonania usługi lub jej częściowego wykonania, przy czym dzień wystawienia faktury lub uregulowania należności jest ostatecznie terminem, który stanowi o dacie powstania przychodu. Powstanie przychodu następuje w dniu zaistnienia wskazanych w przepisie zdarzeń, a jeżeli wystąpią one po dniu wystawienia faktury, czy po dniu dokonania zapłaty należności, te dni, a nie fakt zaistnienia konkretnego zdarzenia, decydują o momencie powstania przychodu. Jeżeli jednak strony ustalą, że usługa jest rozliczana w okresach rozliczeniowych, to za datę powstania przychodu uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeniowego określonego w umowie lub na wystawionej fakturze #61485; jednak nie rzadziej niż raz w roku, o czym mówi art. 14 ust. 1e ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym, datę powstania przychodu dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych należy określić zgodnie z cytowanym powyżej art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z treści tego przepisu wynika wprost, że moment powstania przychodu należnego został ściśle związany z wystąpieniem najwcześniejszego ze zdarzeń wskazanych w cytowanym przepisie, w tym m.in. z wydaniem rzeczy, wystawieniem faktury albo otrzymaniem należności, a więc i wpłatą uiszczoną przez kursanta w całości przed wykonaniem usługi, zaliczkowo przed wykonaniem usługi (zaliczka bezzwrotna), częściowo w trakcie trwania kursu, jak również dodatkowo przed jazdami uzupełniającymi.

Z informacji przedstawionych we wniosku, wynika, że od 1 marca 2013 r. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą sklasyfikowaną według PKD - 85.53.Z - Pozaszkolne formy edukacji z zakresu nauki jazdy i pilotażu. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca wykonuje usługi z zakresu prawa jazdy. Kursanci w różny sposób mogą regulować płatności za kurs, tzn. w całości przed wykonaniem usługi, zaliczkowo przed wykonaniem usługi ("zaliczka" obejmuje wpłaty na poczet jeszcze niewykonanej usługi i ma charakter bezzwrotny), częściowo w trakcie trwania kursu, jak również dodatkowo mogą dokonywać płatności związane z jazdami uzupełniającymi przed jazdami. Wnioskodawca nie posiada regulaminu dotyczącego sposobu wnoszenia opłat.

Mając na uwadze informacje przedstawione we wniosku oraz powołane przepisy, uznać należy, że w przedmiotowej sprawie przychód powstaje w momencie otrzymania wpłaty na poczet realizowanej usługi (kurs prawa jazdy).

Końcowo podkreślić należy, że w przedmiotowej sprawie, mając na uwadze treść art. 14b ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749, z późn. zm.), tutejszy Organ wydając interpretację prawa podatkowego dokonał wyłącznie analizy okoliczności podanych we wniosku. Rolą postępowania w sprawie wydania indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych w trybie art. 14b ustawy - Ordynacja podatkowa nie jest ustalanie, czy przedstawiony we wniosku stan faktyczny jest zgodny ze stanem rzeczywistym. Ustalenie stanu rzeczywistego stanowi domenę ewentualnego postępowania podatkowego. To na podatniku ciąży obowiązek udowodnienia w toku tego postępowania dowodowego okoliczności faktycznych, z których wywodzi on dla siebie korzystne skutki prawne.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl