IPPP3/4512-43/16-4/ISK - Ustalenie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionej przez małżonka wnioskodawczyni faktury VAT.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 30 marca 2016 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/4512-43/16-4/ISK Ustalenie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionej przez małżonka wnioskodawczyni faktury VAT.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r. poz. 613 z późn. zm.) oraz § 6 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r. poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2016 r. (data wpływu 20 stycznia 2016 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionej przez małżonka Wnioskodawczyni faktury VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 stycznia 2016 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionej przez małżonka Wnioskodawczyni faktury VAT.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni zamierza rozpocząć działalność gospodarczą i uzyskać status zarejestrowanego, czynnego podatnika VAT. Działalność gospodarcza Wnioskodawczyni będzie obejmować w szczególności zarządzanie prawami do znaków towarowych, a także świadczenie usług udzielania licencji na odpłatne korzystanie z praw do znaków towarowych. Wnioskodawczyni, już jako osoba prowadząca działalność gospodarczą i czynny podatnik podatku od towarów i usług (VAT), otrzyma od swojego małżonka w drodze darowizny dokonanej na podstawie art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego, w formie aktu notarialnego, na terytorium Polski:

* udział w wysokości 1/2 w znaku towarowym A oraz udziały w wysokości 1/2 w prawach ochronnych na znak towarowy A wynikających z rejestracji tego znaku dokonanej w Urzędzie Patentowym RP, a także z rejestracji w procedurze międzynarodowej dokonanej według tzw. systemu madryckiego za pośrednictwem Biura Międzynarodowej Światowej Organizacji Własności intelektualnej WIPO w Genewie, na podstawie postanowień Porozumienia Madryckiego o Międzynarodowej Rejestracji Znaków z dnia 14 kwietnia 1891 r. zrewidowanego w Brukseli dnia 14 grudnia 1900 r., w Waszyngtonie dnia 2 czerwca 1911 r., w Hadze dnia 6 listopada 1925 r. w Londynie dnia 2 czerwca 1934 r., w Nicei dnia 15 czerwca 1957 r. i w Sztokholmie dnia 14 lipca 1967 r. oraz zmienione dnia 2 października 1979 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 116, poz. 514), a także Protokołu do Porozumienia madryckiego o międzynarodowej rejestracji znaków, sporządzonego w Madrycie dnia 27 czerwca 1989 r. (Dz. U. z 2003 r. Nr 13, poz. 129).

* udział w wysokości 1/2 w znaku towarowym B oraz udziały w wysokości 1/2 w prawach ochronnych na znak towarowy B wynikających z rejestracji tego znaku dokonanej w Urzędzie Patentowym RP.

Zgodnie ze stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, wyrażonym w wydanej na wniosek małżonka Wnioskodawczyni interpretacji indywidualnej z dnia 29 grudnia 2015 r. znak IPPP2/4512-1057/15-2/MAO, przekazanie przez małżonka Wnioskodawczyni udziałów w prawach do znaków towarowych A i B i prawach ochronnych na te znaki (prawach z rejestracji) w formie darowizny na rzecz Wnioskodawczyni będzie czynnością opodatkowaną podatkiem od towarów i usług.

W ocenie Organu interpretacyjnego, charakter znaku towarowego i korzyści wynikające z faktu bycia jego właścicielem wykluczają, by mógł być on wykorzystywany na cele osobiste i niemożliwym jest skuteczne realizowanie praw z niego wynikających w sferze "życia prywatnego", w oderwaniu od działalności gospodarczej.

W konsekwencji czynność przekazania przez małżonka Wnioskodawczyni udziałów w znakach towarowych oraz udziałów w prawach ochronnych (prawach z rejestracji) na te znaki nosić będzie znamiona działalności gospodarczej, o której mowa w art. 15 ust. 2 ustawy o VAT, zaś małżonek Wnioskodawczyni w tej czynności występować będzie w charakterze podatnika VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy o VAT. W rezultacie darowiznę udziałów w znakach towarowych A i B oraz udziałów w prawach ochronnych (prawach z rejestracji) na rzecz Wnioskodawczyni dokonana przez jej małżonka uznać należy za odpłatne świadczenie usług, opodatkowane VAT na podstawie art. 8 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT.

Mając na względzie treść wydanej interpretacji indywidualnej znak IPPP2/4512-1057/15-2/MAO małżonek Wnioskodawczyni zamierza przed dokonaniem przedmiotowej darowizny udziałów w prawach do znaków towarowych oraz udziałów w prawach ochronnych na te znaki zarejestrować się w charakterze podatnika VAT, a następnie odprowadzić podatek VAT należny z tytułu darowizny i udokumentować tę transakcję wystawieniem faktury VAT.

W wyniku planowanej darowizny Wnioskodawczyni stanie się współuprawnionym z praw ochronnych (praw z rejestracji) na znaki towarowe A i B (oraz z samych znaków towarowych) i posiadać będzie udziały we wskazanych prawach w wysokości 1/2.

Dzięki rejestracji znaków towarowych Wnioskodawczyni jako współuprawnionemu będą przysługiwać prawa do tych znaków szczegółowo określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2013 r. poz. 1410) (dalej jako: "p.w.p."), w zakresie wynikającym z przepisów o współwłasności zawartych w Księdze II Tytule i Dziale IV Kodeksu cywilnego p.t. "Współwłasność".

Nadto Wnioskodawczyni wraz z drugim współuprawnionym rozważy uzyskanie dla znaku towarowego A (jak również dla znaku towarowego B) wspólnego prawa ochronnego na znak towarowy, o którym mowa w art. 162 ust. 1 (1) p.w.p.

Po otrzymaniu darowizny Wnioskodawczyni zamierza wykorzystywać nabyte prawa w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, mianowicie, zamierza wraz z drugim współuprawnionym oddać przedmiotowe znaki towarowe do korzystania podmiotowi trzeciemu do używania na podstawie umowy licencyjnej o charakterze odpłatnym.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy w świetle zaprezentowanego zdarzenia przyszłego Wnioskodawczyni uprawniona będzie do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionej przez jej małżonka faktury VAT, dokumentującej darowiznę udziałów w znakach towarowych A i B oraz udziałów w prawach ochronnych (prawach z rejestracji).

Zdaniem Wnioskodawczyni, zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, Wnioskodawczyni będzie uprawniona do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z wystawionej przez jej małżonka faktury VAT, dokumentującej darowiznę udziałów w znakach towarowych A i B oraz udziałów w prawach ochronnych (prawach z rejestracji).

Artykuł 86 ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Wskazane w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT wyjątki nie będą miały zastosowania do zdarzenia przyszłego przedstawionego we wniosku.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z faktur otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostają spełnione określone warunki, mianowicie odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem związek nabycia towarów lub usług z wykonanymi przez niego czynnościami opodatkowanymi.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, w związku z czynnością darowizny małżonek Wnioskodawczyni wystawi fakturę VAT.

Wnioskodawczyni w dacie nabycia udziałów w znakach towarowych A i B oraz udziałów w prawach ochronnych (prawach z rejestracji) będzie zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT, prowadzącym działalność gospodarczą polegającą na zarządzaniu prawami do znaków towarowych, a także świadczeniu usług udzielania licencji na odpłatne korzystanie z praw do znaków towarowych.

Nabyte w drodze darowizny udziały w prawach do znaków towarowych i prawach ochronnych (prawach z rejestracji) Wnioskodawczyni ma zamiar wykorzystywać w ramach prowadzonej działalności gospodarczej poprzez oddanie przedmiotowych praw (wraz z drugim współuprawnionym) do odpłatnego korzystania na podstawie umowy licencyjnej.

Tego rodzaju usługi podlegają opodatkowaniu VAT podatkiem wg stawki 23%, zatem Wnioskodawczyni będzie wykazywać VAT należny z tytułu świadczenia przez nią tych usług.

W konsekwencji stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni będzie wykorzystywać nabyte udziały w znakach towarowych A i B oraz udziały w prawach ochronnych do wykonywania czynności opodatkowanych, przez co wypełniona zostanie przesłanka z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. Wnioskodawczyni przysługiwać będzie zatem prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej nabycie przedmiotowych udziałów w prawach do znaków towarowych w drodze darowizny.

Nieodpłatny charakter czynności prawnej jaką jest darowizna pozostaje bez znaczenia dla prawa Wnioskodawczyni od obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, bowiem w obowiązującym stanie prawnym ustawa o VAT nie wyłącza prawa do odliczenia VAT w sytuacji, w której nabycie towarów lub usług następuje w wyniku darowizny lub nieodpłatnego świadczenia usługi.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego jest prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl