IPPP3/443-971/12-2/IG - VAT w zakresie opodatkowania realizowanej transakcji i prawa do odliczenia podatku naliczonego.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 6 grudnia 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-971/12-2/IG VAT w zakresie opodatkowania realizowanej transakcji i prawa do odliczenia podatku naliczonego.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2012 r. (data wpływu 21 września 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania realizowanej transakcji i prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 września 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania realizowanej transakcji i prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

W. mbH z siedzibą w Niemczech (dalej: Wnioskodawca lub Spółka lub Nabywca) zarządza kilkoma otwartymi funduszami inwestycyjnymi utworzonymi na podstawie niemieckiego prawa inwestycyjnego. Wnioskodawca, stosownie do art. 85 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z dnia 2 lipca 2004 r. (tekst jedn.: Dz. U. Nr 220, poz. 1447 z późn. zm.), dla wykonywania działalności gospodarczej na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej zarejestrował oddział pod nazwą W. mbH spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oddział w Polsce (dalej: Oddział). Spółka jest cywilnoprawnym właścicielem nabywanych nieruchomości i udziałów w spółkach celowych.

Obecnie, Wnioskodawca rozważa nabycie składników majątku (dalej: Transakcja) od osoby prawnej prowadzącej działalność gospodarczą w branży hotelarskiej (dalej: Zbywca). Zbywca jest właścicielem budynku hotelu (dalej: Hotel), posiada prawa do gruntów, na których powstał Hotel (prawo użytkowania wieczystego i prawo służebności) oraz prawa do innych składników majątkowych wykorzystywanych przez Zbywcę dla celów działalności hotelarskiej i gastronomicznej.

W ramach Transakcji Zbywca dokona sprzedaży na rzecz Nabywcy następujących składników:

* prawa własności budynku (Hotelu),

* prawa do gruntów, na których Hotel jest posadowiony, tj. prawa użytkowania wieczystego i prawa służebności,

* prawa własności wybranych ruchomości oraz przynależności związanych z Hotelem,

* praw autorskich do projektu Hotelu, czyli dokumentacji sporządzonej w ramach umowy z architektem, która została dołączona do wniosku o wydanie pozwolenia na budowę Hotelu (wraz ze wszelkimi poprawkami i zmianami wprowadzonymi do tej dokumentacji),

(dalej łącznie: Przedmiot Transakcji).

W stosunku do Przedmiotu Transakcji, Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku od towarów i usług (dalej: VAT) związanego z nabyciem, budową lub przebudową tych składników. Ponadto, Zbywca wykorzystywał Hotel do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT, w tym w szczególności poszczególne części Hotelu były wykorzystywane na cele prowadzenia działalności hotelowej i gastronomicznej, pozostałe natomiast stanowiły przedmiot najmu na rzecz osób trzecich.

W związku z dokonaniem Transakcji, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego - ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z późn. zm.; dalej: Kodeks cywilny, z mocy prawa Nabywca wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów najmu poszczególnych lokali zawartych przez Zbywcę. Docelowo jednak Spółka i Zbywca zawrą umowę, na mocy której Zbywca otrzyma prawo do korzystania z powierzchni Hotelu w zamian za czynsz najmu oraz otrzyma prawo do dalszego podnajmu wspominanych lokali Hotelu.

Jednocześnie warto zauważyć, iż w ramach planowanej Transakcji, nie zostaną przeniesione przez Zbywcę na Wnioskodawcę w szczególności następujące składniki majątkowe:

* prawa i obowiązki wynikające z umów pożyczek, których stroną - jako pożyczkobiorca lub pożyczkodawca - jest Zbywca,

* należności i zobowiązania wynikające z zawartych przez Zbywcę umów, niezwiązane z nieruchomością,

* umowy związane z obsługą administracyjną Zbywcy (np. obsługa prawna, podatkowa, itp.)

* prawa i obowiązki z umów o prowadzenie rachunków bankowych Zbywcy,

* prawa i obowiązki wynikające z umów dotyczących dostawy mediów do budynku (Hotelu),

* prawa i obowiązki wynikające z polis ubezpieczeniowych uzyskanych przez Zbywcę, a których przedmiotem jest Hotel należący obecnie do Zbywcy,

* środki pieniężne zgromadzone na rachunkach bankowych Zbywcy,

* księgi rachunkowe Zbywcy,

* prawa i obowiązki związane ze sporami prawnymi, których stroną jest Zbywca.

Na Wnioskodawcę nie przejdzie również zakład pracy Zbywcy.

Intencją Zbywcy jest zbycie na rzecz Nabywcy Przedmiotu Transakcji jako odrębnych składników majątkowych, a nie przedsiębiorstwa Zbywcy w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego. Z punktu widzenia prawa cywilnego Przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego na dzień Transakcji.

W przypadku wynajmowanej części powierzchni Hotelu (dalej: Wynajmowane Lokale) będącego Przedmiotem Transakcji, pomiędzy:

i. dniem oddania ich pierwszemu użytkownikowi do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu VAT po ich wybudowaniu lub kwalifikowanym ulepszeniu (Przez kwalifikowane ulepszenie rozumie się sytuację, w której wydatki poniesione na to ulepszenie, stanowią co najmniej 30% wartości początkowe) a (

ii. dniem planowanej Transakcji upłynie okres co najmniej 2 lat.

W odniesieniu natomiast do pozostałych powierzchni Hotelu będącego Przedmiotem Transakcji (dalej: Część Hotelowa), Zbywca wykorzystuje te powierzchnie dla celów prowadzenia własnej działalności gospodarczej (działalności hotelowej) opodatkowanej VAT dłużej niż 2 lata po wybudowaniu lub kwalifikowanym ulepszeniu Hotelu.

Zarówno Zbywca jak i Nabywca (dalej łącznie: Strony Transakcji) będą na moment Transakcji zarejestrowanymi czynnymi podatnikami VAT. Strony Transakcji podjęły wspólną decyzję o chęci wyboru opodatkowania VAT Transakcji, a także złożą, najpóźniej na dzień poprzedzający dzień dokonania transakcji, wspólne oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT.

Po nabyciu Hotelu wraz z innymi składnikami stanowiącymi Przedmiot Transakcji, Wnioskodawca zamierza zawrzeć odpowiednie umowy na dostawę mediów, zapewnić stosowne środki pieniężne, obsługę administracyjną i wykorzystywać Hotel do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

Wnioskodawca pragnie także zaznaczyć, iż Zbywca rozpoczął przeprowadzenie przekształceń własnościowych, przy czym efektem tych przekształceń nie będzie dokonanie dostawy Przedmiotu Transakcji na inny podmiot. Wszelkie kroki restrukturyzacji, które dotyczyć mogą także Przedmiotu Transakcji, zostaną wykonane w taki sposób, aby zapewnić sukcesję prawno-podatkową w odniesieniu do tych składników.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy Nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na Transakcji w związku z dostawą na jego rzecz Przedmiotu Transakcji, uwzględniając fakt, że:

a.

Przedmiot Transakcji nie będzie stanowił na gruncie ustawy o VAT przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i tym samym Transakcja nie znajdzie się poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT,

b.

ze względu na historię budynku oraz fakt złożenia przez Strony Transakcji wspólnego oświadczenia, o którym mowa w art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, Transakcja będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT,

c.

Wnioskodawca będzie wykorzystywał Przedmiot Transakcji do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

2.

Czy planowana transakcja w części dotyczącej Wynajmowanych Lokali będzie opodatkowana podatkiem VAT (wobec prawa do rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT), w związku z czym Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na Transakcji.

3.

Czy planowana transakcja dostawy Części Hotelowej będzie opodatkowana podatkiem VAT, w związku z czym Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na Transakcji.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Ad 1) Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na Transakcji w związku z dostawą na jego rzecz Przedmiotu Transakcji, ponieważ:

a.

Przedmiot Transakcji nie będzie stanowił na gruncie ustawy o VAT przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT i tym samym Transakcja nie znajdzie się poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT,

b.

w związku z rezygnacją przez strony Transakcji ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, Transakcja będzie w całości opodatkowana podatkiem VAT,

c.

Wnioskodawca będzie wykorzystywał Przedmiot Transakcji do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Ad 2) Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w części związanej z dostawą Wynajmowanych Lokali, jako że transakcja ta będzie opodatkowana podatkiem VAT w związku z rezygnacją przez Strony Transakcji ze zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, a Wnioskodawca będzie wykorzystywał Przedmiot Transakcji do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Ad 3) Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z dostawą Części Hotelowej, jako że transakcja ta będzie opodatkowana podatkiem VAT, a Wnioskodawca będzie wykorzystywał Przedmiot Transakcji do czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Ad. 1

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. W konsekwencji, sprzedaż nieruchomości hotelowych, co do zasady, stanowi dostawę towarów w rozumieniu ustawy o VAT.

Zgodnie z odpowiednimi postanowieniami ustawy o VAT, przepisów tejże nie stosuje się między innymi do transakcji zbycia przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (art. 6 pkt 1 ustawy o VAT). Dlatego też dla prawidłowego wykazania czy przedmiotowa transakcja nabycia Nieruchomości podlega opodatkowaniu VAT, istotne jest potwierdzenie, że nie dochodzi do zbycia przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania (art. 2 pkt 27e ustawy o VAT).

Przepisy ustawy o VAT oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia przedsiębiorstwa. Odniesienie do definicji tego pojęcia w prawie podatkowym można odnaleźć w ustawie z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.). W art. 4a pkt 3 omawianej ustawy wskazano wyraźnie, iż przedsiębiorstwo oznacza przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego. W związku z czym należy odwołać się odpowiednio do przepisów Kodeksu cywilnego i takie stanowisko potwierdza powszechnie praktyka organów podatkowych i sądów administracyjnych.

Zgodnie z art. 551 Kodeksu cywilnego, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej. Obejmuje ono w szczególności:

1.

oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa);

2.

własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawa rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości;

3.

prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych;

4.

wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne;

5.

koncesje, licencje i zezwolenia;

6.

patenty i inne prawa własności przemysłowej;

7.

majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne;

8.

tajemnice przedsiębiorstwa;

9.

księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Zastosowanie w przedmiotowym katalogu wyrażenia "w szczególności" powoduje, iż katalog ten jest katalogiem otwartym i stanowi przykładowe wymienienie elementów wchodzących w skład przedsiębiorstwa w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Należy podkreślić, że nie każde działające w przestrzeni gospodarczej przedsiębiorstwo musi składać się ze wszystkich elementów, które zostały wymienione przez ustawodawcę w katalogu otwartym zawartym w art. 551 Kodeksu cywilnego (część z tych elementów może bowiem nie istnieć). Z drugiej strony, jedynie w sytuacji gdy wszystkie wymienione w art. 551 Kodeksu cywilnego elementy (o ile występują w danym stanie faktycznym), stanowiące zorganizowany zespół składników materialnych i niematerialnych, zostaną przekazane nabywcy w ramach planowanej transakcji, można mówić o zbyciu przedsiębiorstwa.

W analizowanym stanie faktycznym, z punktu widzenia prawa cywilnego, Przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego na dzień Transakcji. W szczególności powoduje to wyłączenie poniższych składników majątkowych z zakresu Transakcji:

a.

praw i obowiązków wynikających z umów pożyczek, których stroną - jako pożyczkobiorca lub pożyczkodawca - jest Zbywca,

b.

wszelkich należności i zobowiązań wynikających z zawartych przez Zbywcę umów niezwiązanych z nieruchomościami,

c.

praw i obowiązków z umów o prowadzenie rachunków bankowych Zbywcy,

d.

praw i obowiązków wynikających z umów dotyczących dostawy mediów do budynku (Hotelu),

e.

praw i obowiązków wynikających z polis ubezpieczeniowych uzyskanych przez Zbywcę, a których przedmiotem jest Hotel należący obecnie do Zbywcy,

f.

środków pieniężnych zgromadzonych na rachunkach bankowych Zbywcy,

g.

ksiąg rachunkowych Zbywcy,

h.

praw i obowiązków związanych ze sporami prawnymi, których stroną jest Zbywca.

Ponadto należy podkreślić, że Przedmiotem Transakcji nie będą niektóre istotne składniki majątkowe i niemajątkowe umożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej, takie jak środki pieniężne niezbędne do prowadzenia działalności polegającej na wynajmie powierzchni Hotelu. Przedmiotem Transakcji nie będą również księgi Zbywcy, ani jego zakład pracy. Wobec tego, w oparciu wyłącznie o nabyty Przedmiot Transakcji, Nabywca nie będzie w stanie samodzielne realizować zadań w formie niezależnego przedsiębiorstwa bez wykonania szeregu dodatkowych czynności, w związku z czym Przedmiot Transakcji nie będzie stanowił przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Jednocześnie, zgodnie z art. 2 pkt 27e ustawy o VAT, zorganizowana część przedsiębiorstwa to organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

W świetle zatem cytowanych przepisów, o zorganizowanej części przedsiębiorstwa można mówić jeśli spełnione są łącznie następujące warunki:

1.

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązań;

2.

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie;

3.

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych;

4.

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące ww. zadania gospodarcze.

Zgodnie natomiast z przedstawionym stanem faktycznym, w ramach Transakcji na Nabywcę nie przejdą zobowiązania Zbywcy - w szczególności na Spółkę nie przejdą kluczowe zobowiązania związane z prowadzoną przez Zbywcę działalnością gospodarczą (w szczególności zobowiązania wynikające z umów pożyczek, umowy o zarządzanie podpisanej z siecią hotelową itp.).

Ponadto, Przedmiotem Transakcji będą wyłącznie niektóre składniki przedsiębiorstwa Zbywcy - w szczególności na Nabywcę nie zostaną przeniesione istotne składniki majątkowe i niemajątkowe umożliwiające prowadzenie działalności gospodarczej. Przedmiotem Transakcji nie będą również księgi Zbywcy. W związku z powyższym, w oparciu wyłącznie o nabyty Przedmiot Transakcji, Wnioskodawca nie będzie w stanie samodzielne realizować zadań w formie niezależnego przedsiębiorstwa. W celu realizacji tych zadań, Spółka będzie musiała wykonać szereg czynności, w tym zapewnić niezbędne środki pieniężne, obsługę administracyjną, zawrzeć dodatkowe umowy z dostawcami zewnętrznymi.

W świetle powyższego, Przedmiot Transakcji nie będzie również stanowił zorganizowanej części przedsiębiorstwa Zbywcy, bowiem nie spełni łącznie przesłanek definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa zawartej w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Przedstawione powyżej stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych wydanych w zbliżonych do analizowanego stanach faktycznych/zdarzeniach przyszłych, w tym m.in.:

1.

w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 18 sierpnia 2011 r., znak IPPP3/443-743/11-3/JK, w której organ, odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny, za prawidłowe uznał stanowisko podatnika, zgodnie z którym:"Niemożliwe jest zdaniem Wnioskodawcy prowadzenie działalności gospodarczej polegającej na wynajmie powierzchni na cele biurowo-handlowo-usługowe bez zapewnienia najemcom dostaw mediów, czy też bez zarządzania budynkiem nieruchomością. Z tego powodu należy uznać, że Wnioskodawca dokonuje nabycia składnika majątkowego w postaci nieruchomości wraz z logo budynku, infrastrukturą techniczną, budowlami, ulicami wewnętrznym wyposażeniem, określonymi prawami, w tym związanymi z budynkiem II, który dopiero po dokonaniu przez Wnioskodawcę określonych działań organizacyjnych takich jak m.in. zawarcie nowych umów z dostawcami mediów, o zarządzanie nieruchomością, mógłby stać się przedsiębiorstwem Wnioskodawcy. Wszelka działalność operacyjna związana z przedmiotową nieruchomością prowadzona jest przez podmioty zewnętrzne, zatem zdaniem Spółki brak cesji odpowiednich umów można porównać do braku transferu pracowników Sprzedawcy. Z tego powodu należy uznać, iż nie zachodzi związek funkcjonalno-organizacyjny konieczny do zakwalifikowania nabycia przedmiotowego zespołu składników majątkowych jako nabycia przedsiębiorstwa". Analogiczne stanowisko potwierdził ten sam organ w interpretacji z dnia 24 lutego 2010 r., znak IPPP2-443-82/10-2/JB;

2.

w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 czerwca 2011 r., znak IPPP2/443-318/11-4/KG, zgodnie z którą; "Brak środków pieniężnych nie pozwala na spełnienie wymogów, zgodnie z którymi nabywający zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest w stanie w oparciu o pozyskane składniki majątku kontynuować prowadzenie działalności gospodarczej";

3.

w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 2 lutego 2011 r., znak IPPP3/443-1107/10-4/IB, zgodnie z którą: "W przedmiotowym przypadku planowana transakcja nie obejmie istotnych składników majątkowych Wnioskodawcy, w tym w szczególności zobowiązania do spłaty kredytu oraz pożyczek czy kluczowych umów dotyczących funkcjonowania Nieruchomości w tym m.in. umowy o zarządzanie Nieruchomością (...). Dodatkowo Wnioskodawca wskazuje, iż Nieruchomość nie jest wyodrębniona organizacyjnie oraz finansowo z przedsiębiorstwa Wnioskodawcy, nie stanowi oddziału, zakładu, oddzielnej jednostki organizacyjnej, działu itp., nie jest dla niej sporządzany bilans odrębny od bilansu całej Spółki. Reasumując, stwierdzić należy że zbycie Nieruchomości wraz z pozostałymi składnikami majątkowymi wskazanymi w zdarzeniu przyszłym nie może być uznane za zbycie przedsiębiorstwa ani jego zorganizowanej części. Zatem zgodzić się należy z Wnioskodawcą, iż przedmiotem planowanej transakcji sprzedaży będą poszczególne składniki majątkowe składające się na Nieruchomość, opodatkowane na zasadach przewidzianych dla dostawy poszczególnych części majątku"

4.

w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 25 stycznia 2011 r., znak IPPP3/443-1087/10-3/KT, w której organ, odstępując od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny, za prawidłowe uznał stanowisko podatnika, zgodnie z którym:"w ramach przedmiotowej transakcji Wnioskodawca nabędzie jedynie środki trwale w postaci Nieruchomości wraz z posadowionym nań Budynkiem, niskocenny środek trwały w postaci centrali telefonicznej stanowiącej wyposażenie budynku, prawo do korzystania ze znaku towarowego "Marynarska Point" oraz ściśle związane z Budynkiem prawa i obowiązki wynikające z umów dotyczących projektu architektonicznego oraz gwarancji budowlanych dotyczących Budynku. W konsekwencji, po dacie przedmiotowej transakcji - oprócz wspomnianych powyżej wierzytelności - w rękach Zbywcy pozostaną pewne aktywa należące obecnie do jego przedsiębiorstwa, w szczególności, środki pieniężne, wszelkie tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy oraz jego własny know-how. Doniosłe znaczenie ma również fakt, iż w związku z przedmiotową transakcją nie dojdzie do przejęcia przez Wnioskodawcę ksiąg rachunkowych Zbywcy oraz innych dokumentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, jak również praw i obowiązków wynikających z kluczowych umów o świadczenie usług serwisowych i innych czynności związanych z bieżącą obsługą Nieruchomości i Budynku (w tym umowy o zarządzanie nieruchomością, ochronę, obsługę techniczną, sprzątanie, wywóz nieczystości, itd.). (...) zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowa transakcja będzie stanowiła odpłatną dostawę towarów w rozumieniu przepisów art. 5 ust. 1 Ustawy o VAT i nie będzie mieściła się w katalogu czynności nie podlegających przepisom ustawy o VAT, określonym w art. 6 ustawy o VA T".

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124 (przytoczone zastrzeżenia nie znajdują zastosowania w opisywanym zdarzeniu przyszłym). Spółka będzie wykorzystywała nabyte składniki majątku do prowadzenia działalności opodatkowanej podatkiem VAT.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, Przedmiot Transakcji nie będzie stanowił na gruncie ustawy o VAT ani przedsiębiorstwa, ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa, o których mowa w art. 6 pkt 1 ustawy i tym samym Transakcja nie znajdzie się poza zakresem opodatkowania podatkiem VAT, a Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z Transakcją.

Ad 2) i 3)

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (art. 7 ust. 1 ustawy o VAT).

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale związanych z gruntem albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu, co powoduje, że dostawa gruntu objęta jest taką samą stawką podatku jak dostawa budynków, budowli lub ich części trwale z tym gruntem związanych. Z tego powodu w celu ustalenia zasady opodatkowania Przedmiotu Transakcji kluczowe jest ustalenie zasady opodatkowania budynków.

Na mocy natomiast odpowiednich przepisów ustawy o VAT (art. 43 ust. 1 pkt 10 w związku z art. 2 pkt 14 ustawy), zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim (przy czym przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich wybudowaniu lub ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej);

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przy czym, na mocy art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować z powyższego zwolnienia od podatku i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części: (1) są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, oraz (2) złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części (oświadczenie musi zawierać imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy, planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części oraz adres budynku, budowli lub ich części - art. 43 ust. 11 ustawy o VAT).

W analizowanej sytuacji, zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym, w przypadku Wynajmowanych Lokali na dzień Transakcji upłynie okres dłuższy niż dwa lata od dnia ich pierwszego zasiedlenia w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, tj. od dnia oddania ich pierwszemu użytkownikowi do użytkowania w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu po ich wybudowaniu lub kwalifikowanym ulepszeniu.

W konsekwencji, jako że dostawa Wynajmowanych Lokali będzie dokonywana po upływie 2 lat od pierwszego zasiedlenia, będzie ona podlegała zwolnieniu z opodatkowania VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Jednakże na mocy wspomnianego art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, Strony Transakcji mogą zrezygnować ze wskazanego zwolnienia, oznacza to, że - pod warunkiem że Strony Transakcji złożą, przed dniem Transakcji, naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla Nabywcy zgodne oświadczenie o wyborze opodatkowania VAT dostawy Wynajmowanych Lokali (spełniające warunki z art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT) - przedmiotowa dostawa w tej części będzie podlegała opodatkowaniu VAT.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, dostawa Przedmiotu Transakcji w zakresie odnoszącym się do Wynajmowanych Lokali będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w związku z rezygnacją przez Strony Transakcji ze zwolnienia dokonaną na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT.

W świetle art. 2 pkt 14 ustawy o VAT, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zgodnie natomiast ze stanowiskiem prezentowanym przez organy podatkowe w interpretacjach wydanych w zbliżonych do analizowanego stanach faktycznych/zdarzeniach przyszłych, za pierwsze zasiedlenie nie można uznać rozpoczęcia wykorzystywania hotelu po jego wybudowaniu przez pierwotnego właściciela (Zbywca) dla celów wykonywania działalności hotelarskiej i/lub gastronomicznej, nawet jeśli działalność tego typu podlega opodatkowaniu VAT.

Tego typu opinię wyrazili między innymi:

1.

Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji z dnia 7 czerwca 2011 r. (sygn. ILPP1/443-395/11-2/BD), stwierdzając iż: "oddanie do użytkowania powinno nastąpić w ramach czynności podlegającej opodatkowaniu, a za taką należy rozumieć nie tylko umowę sprzedaży, ale także umowy najmu i dzierżawy podlegające opodatkowaniu podatkiem VAT Zatem, należy uznać za pierwsze zasiedlenie moment oddania budynku do użytkowania pierwszemu naiemcy (dzierżawcy".

2.

Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z dnia 11 marca 2011 r., (sygn. ITPP1/443-1206/10/MS), zgodnie z którą: Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce, gdy nowo wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub oddany w dzierżawę, czy najem, gdyż nastąpi wówczas wykonanie czynności podlegających opodatkowaniu.";

3.

czy w końcu Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji z dnia 21 kwietnia 2009 r., (sygn. IBPP3/443-731/09/ŁW), stwierdzając: "Zdaniem tut. organu przez "użytkownika" należy zatem rozumieć taki podmiot który będąc w posiadaniu danego dobra, poprzez wykorzystanie tego dobra, do osiągnięcia zysku czy też innych korzyści. (...) W kontekście powyższego w przedmiotowej sprawie to Wnioskodawca jako podmiot władający nieruchomością będzie jej użytkownikiem i to on będzie używał przedmiotowe nieruchomości. Tym samym nie można mówić o pierwszym zasiedleniu w przypadku krótkotrwałego zakwaterowania klienta w pokoju hotelowym."

W świetle powyższego, w stosunku do Części Hotelowej nie można mówić o ich pierwszym zasiedleniu przed dokonaniem Transakcji.

Ponadto, na mocy art. 43 ust. 1 pkt 10a VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą powyższym zwolnieniem fakultatywnym, pod warunkiem że:

a.

w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, i równocześnie

b.

dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów (przy czym tego warunku nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat - art. 43 ust. 7a ustawy o VAT).

W analizowanej sytuacji zatem, zdaniem Wnioskodawcy, z literalnego brzmienia art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a ustawy o VAT jednoznacznie wynika, że objęcie sprzedaży budynków, budowli lub ich części fakultatywnym zwolnieniem z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 tej ustawy, wyklucza możliwość zastosowania do takiej sprzedaży obligatoryjnego zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT. Jedynie w przypadku niespełnienia przesłanek z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zastosowanie może - potencjalnie - znaleźć obligatoryjne zwolnienie z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10a tej ustawy.

W świetle powyższego, jako że dostawa Przedmiotu Transakcji w zakresie odnoszącym się do Części Hotelowej dokonywana będzie przed upływem 2 lat od pierwszego zasiedlenia, w ramach lub przed pierwszym zasiedleniem (w rozumieniu art. 2 pkt 14 ustawy o VAT), nie będzie ona podlegała fakultatywnemu zwolnieniu z opodatkowania VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Jednocześnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT wynika, że warunkiem objęcia dostawy nieruchomości obligatoryjnym zwolnieniem z opodatkowania VAT, o którym mowa w tym przepisie, jest łączne spełnienie dwóch następujących przesłanek:

i. sprzedającemu nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przy nabyciu budynków, budowli lub ich części, oraz

ii. sprzedający nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Natomiast, jako że - zgodnie z przedstawionym stanem faktycznym - Zbywcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w stosunku do Hotelu, w tym także w stosunku do Części Hotelowej (w szczególności podatku VAT naliczonego związanego z pracami budowlanymi dotyczącymi tych obiektów) - nie jest spełniona pierwsza z przesłanek do zastosowania zwolnienia z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, czyli brak prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego. Tym samym, niezależnie od tego czy druga przesłanka również nie jest spełniona (co do facto ma miejsce), dostawa Przedmiotu Transakcji w zakresie odnoszącym się do Części Hotelowej nie będzie podlegała obligatoryjnemu zwolnieniu z opodatkowania VAT, o którym mowa w tym przepisie.

Konkludując, dostawa Części Hotelowej będzie podlegała obligatoryjnemu opodatkowaniu podatkiem VAT, jako dokonana przed upływem 2 lat od pierwszego zasiedlenia, w ramach lub przed pierwszym zasiedleniem.

W konsekwencji, zdaniem Wnioskodawcy, dostawa Przedmiotu Transakcji w zakresie w jakim dotyczy Części Hotelowej, w stosunku do których Zbywca miał prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z ich budową/rozbudową/przebudową będzie podlegała obligatoryjnemu opodatkowaniu VAT.

Stosownie natomiast do art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Prawo to może być - na mocy wspomnianego przepisu ograniczone, jednak przytoczone w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT zastrzeżenia nie znajdują zastosowania w opisywanym zdarzeniu przyszłym.

Z uwagi zatem na fakt, że Nabywca będzie wykorzystywał nabyty Przedmiot Transakcji w całości do prowadzenia działalności opodatkowanej VAT, Nabywcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabyciem Przedmiotu Transakcji.

Zdaniem Wnioskodawcy będzie mu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony w przedmiotowej Transakcji w związku z dostawą na jego rzecz Przedmiotu Transakcji w zakresie odnoszącym się do Wynajmowanych Lokali i rezygnacją przez strony Transakcji ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, a w konsekwencji opodatkowaniem Transakcji podatkiem VAT.

W związku z powyższy, zdaniem Wnioskodawcy, będzie mu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego na Transakcji w związku z dostawą na jego rzecz Przedmiotu Transakcji w zakresie odnoszącym się zarówno do Wynajmowanych Lokali, jak i Części Hotelowej.

Na marginesie Wnioskodawca zauważa, że nawet gdyby uznać, że jednak doszło do pierwszego zasiedlenia Części Hotelowej (poprzez podjęcie działalności hotelowej opodatkowanej VAT przez Zbywcę przy wykorzystaniu tych powierzchni) i w związku z tym możliwe jest zastosowanie zwolnienia, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, to w opisanym zdarzeniu przyszłym Transakcja nie będzie korzystać z tego zwolnienia. Warto bowiem zauważyć, iż Strony Transakcji, złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie Transakcji VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane oddzielne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl