IPPP3-443-967/09-2/JF - Uproszczone rozliczanie podatku przez kwartalne składanie deklaracji VAT a prawo do odliczenia podatku.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 15 stycznia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3-443-967/09-2/JF Uproszczone rozliczanie podatku przez kwartalne składanie deklaracji VAT a prawo do odliczenia podatku.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 28 października 2009 r. (data wpływu 2 listopada 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 listopada 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka jest jednym z największych w Polsce producentem soków oraz napojów z owoców i warzyw, o ugruntowanej pozycji rynkowej, wynikającej z wysokiej jakości produkowanych wyrobów oraz bardzo silnej rozpoznawalności marki.

Spółka, jako podatnik VAT, dokonuje miesięcznych rozliczeń tego podatku, składając za każdy miesiąc deklarację VAT-7. Jednak korzystając z możliwości przewidzianych w ustawie o VAT w zakresie uproszczonego rozliczania podatku Spółka zamierza składać kwartalne deklaracje VAT, zgodnie z art. 99 ust. 3 ustawy o VAT. Ponadto, Spółka rozważa dokonywanie wpłat zaliczek na podatek zgodnie z art. 103 ust. 2f ustawy o VAT, tj. w wysokości faktycznego rozliczenia VAT za miesiąc, za który wpłacana jest zaliczka.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1)

Czy w przypadku rozpoczęcia składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy o VAT, okresami rozliczeniowymi, o których mowa w art. 86 ust. 10 pkt 1-6 oraz w art. 86 ust. 11 ustawy o VAT będą okresy kwartalne, z zastrzeżeniem opisanym w pytaniu 2.

2)

Czy w przypadku wyboru przez Spółkę składania deklaracji kwartalnych, o których mowa w art. 99 ust. 3 ustawy o VAT, Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT w związku ze zdarzeniami określonym w art. 86 ust. 10 pkt 1-6 ustawy o VAT w rozliczeniu za:

i)

pierwszy kwartał, od którego stosowane jest rozliczenie kwartalne, jeżeli prawo do odliczenia VAT powstało w dwóch miesiącach bezpośrednio poprzedzających ten kwartał, pod warunkiem, iż w miesiącach tych Spółka nie odliczyła VAT,

ii)

drugi kwartał, od którego stosowane jest rozliczenie kwartalne, jeżeli prawo do odliczenia VAT powstało w pierwszym kwartale, od którego stosowane jest kwartalne rozliczenie VAT albo w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym pierwszy kwartał, pod warunkiem, iż w okresach tych Spółka nie odliczyła VAT.

3)

Czy w przypadku, gdy zaliczki na poczet podatku, o których mowa w art. 103 ust. 2 ustawy o VAT, ustalane są na podstawie art. 103 ust. 2f ustawy o VAT (to znaczy w wysokości faktycznego rozliczenia za dany miesiąc), kwota VAT naliczonego podlegająca odliczeniu za dany kwartał może być uwzględniona przy obliczeniu faktycznej kwoty rozliczenia za każdy z miesięcy tego kwartału, tj. pierwszy, drugi albo trzeci miesiąc kwartału będącego okresem rozliczeniowym.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad. 1)

W przypadku rozpoczęcia składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy o VAT, okresami rozliczeniowymi, o których mowa w art. 86 ust. 10 pkt 1-6 oraz w art. 86 ust. 11 ustawy o VAT będą okresy kwartalne, z zastrzeżeniem opisanym w punkcie 2.

Zgodnie z art. 86 ust. 10 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje:

1)

w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, z zastrzeżeniem pkt 2-5 oraz ust. 11, 12, 16 i 18;

2)

w przypadkach, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 4 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym u nabywcy odpowiednio od importu usług lub wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest nabywca;

2a)

w przypadkach, o których mowa w art. 86 ust. 2 pkt 5 - w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a;

2b)

w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym od importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33b;

3)

w przypadku nabycia towarów i usług, o których mowa w art. 19 ust. 13 pkt 1, jeżeli faktura zawiera informację, jakiego okresu dotyczy - w rozliczeniu za okres, w którym przypada termin płatności;

4)

w przypadku dokonania spisu z natury określonego w art. 113 ust. 5 i 7 - nie później niż w rozliczeniu za okres, w którym dokonano tego spisu;

5)

w przypadku stosowania w imporcie towarów procedury uproszczonej, polegającej na wpisie do rejestru zgodnie z przepisami celnymi - za okres rozliczeniowy, w którym podatnik dokonał wpisu do rejestru; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wykazanego w tym rejestrze, z zastrzeżeniem art. 33a;

6)

w przypadku decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz w art. 34 - w rozliczeniu za okres, w którym otrzymał decyzję; obniżenie kwoty podatku należnego następuje pod warunkiem dokonania przez podatnika zapłaty podatku wynikającego z decyzji.

Natomiast jak stanowi art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych.

Należy podkreślić, iż z całokształtu przepisów ustawy o VAT jednoznacznie wynika, iż okresem rozliczeniowym jest okres, za jaki składana jest deklaracja VAT. Wskazują na to m.in. regulacje zawarte w art. 23 ust. 14, art. 29 ust. 4a, art. 33a ust. 6, 41 ust. 6, lub 99 ust. 7a ustawy o VAT, które wprost odwołują się do "deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy" lub do "okresu rozliczeniowego, za który składana jest deklaracja podatkowa".

W związku z powyższym, w ocenie Spółki, w przypadku wyboru przez Spółkę składania deklaracji kwartalnych okresem, o którym mowa w art. 86 ust. 10 pkt 1-6 oraz w art. 86 ust. 11 ustawy o VAT będzie okres kwartalny.

Również w sytuacji, gdy Spółka będzie obliczać zaliczki na poczet zobowiązania podatkowego według wysokości faktycznego rozliczenia za dany miesiąc, dla celów rozliczenia podatku VAT okresem rozliczeniowym, o którym mowa w art. 86 ust. 10 pkt 1-6 oraz 86 ust. 11 ustawy o VAT będzie okres kwartalny.

Ad. 2)

Spółka stoi na stanowisku, iż w przypadku wyboru dokonywania rozliczeń za okresy kwartalne na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy o VAT, Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT w związku ze zdarzeniami określonym w art. 86 ust. 10 pkt 1-6 ustawy o VAT w rozliczeniu za:

i)

pierwszy kwartał, od którego stosowane jest rozliczenie kwartalne, jeżeli prawo do odliczenia VAT powstało w dwóch miesiącach bezpośrednio poprzedzających ten kwartał, pod warunkiem, iż w miesiącach tych Spółka nie odliczyła VAT;

ii)

drugi kwartał, od którego stosowane jest rozliczenie kwartalne, jeżeli prawo do odliczenia VAT powstało w pierwszym kwartale, od którego stosowane jest kwartalne rozliczenie VAT albo w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym pierwszy kwartał, pod warunkiem, iż w okresach tych Spółka nie odliczyła VAT.

Dla zobrazowania powyższego Spółka pragnie przedstawić przykład sposobu ujęcia VAT naliczonego przy obliczaniu zaliczek w wysokości faktycznego rozliczenia za dany miesiąc.

Przykład ten zakłada, iż:

*

Spółka rozpocznie kwartalne rozliczanie VAT począwszy od pierwszego kwartału 2010 r.,

*

Spółka zamierza wpłacać zaliczki w wysokości faktycznego rozliczenia za dany miesiąc począwszy od drugiego kwartału 2010 r.,

*

w miesiącu, za który wyliczana jest kwota zaliczki, powstał obowiązek podatkowy (wykazana została podstawa opodatkowania oraz VAT należny) z tytułu wykonywanych przez Spółkę czynności opodatkowanych VAT,

*

Spółka dokonuje obliczenia zaliczki na podatek za drugi miesiąc drugiego kwartału, od którego rozpoczęła kwartalne rozliczenia VAT, tj. za maj 2010 r.

Obliczając zaliczkę na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia za maj 2010 r., Spółka może uwzględnić podatek naliczony powstały w związku ze zdarzeniami określonymi w art. 86 ust. 10 pkt 1-6 ustawy o VAT zaistniałymi:

*

w maju 2010 r.

*

w kwietniu 2010 r. - jeżeli podatek naliczony nie został uwzględniony przez Spółkę przy obliczeniu zaliczki na podatek za ten kwiecień 2010 r.,

*

w pierwszym kwartale 2010 r. - jeżeli podatek naliczony nie został uwzględniony przez Spółkę w rozliczeniu podatku VAT za pierwszy kwartał 2010 r. ani przy obliczeniu zaliczki za kwiecień 2010 r.,

*

w grudniu 2009 r. - jeżeli podatek naliczony nie został uwzględniony przez Spółkę w rozliczeniu podatku VAT za grudzień 2009 r., pierwszy kwartał 2010 r. ani przy obliczeniu zaliczki za kwiecień 2010 r.

Ad. 3)

W przypadku, gdy zaliczki na poczet podatku, o których mowa w art. 103 ust. 2 ustawy o VAT, ustalane są na podstawie art. 103 ust. 2f ustawy o VAT (to znaczy w wysokości faktycznego rozliczenia za dany miesiąc), kwota VAT naliczonego podlegająca odliczeniu za dany kwartał może być uwzględniona przy obliczeniu faktycznej kwoty rozliczenia za każdy z miesięcy tego kwartału, tj. pierwszy, drugi albo trzeci miesiąc kwartału będącego okresem rozliczeniowym.

Zdaniem Spółki, w przypadku obliczania zaliczek na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia, uwzględnienie podatku naliczonego w rozliczeniu VAT za dany kwartał może nastąpić w miesiącu faktycznego zaistnienia zdarzeń, o których mowa w art. 86 ust. 10 pkt 1-6 ustawy o VAT albo w miesiącach danego kwartału, następujących po miesiącu, w którym miały miejsce ww. zdarzenia.

Dla zobrazowania powyższego, poniżej zaprezentowany został przykład dopuszczalnego, zdaniem Spółki, na gruncie ustawy o VAT, ujęcia VAT naliczonego w obrębie kwartału:

Przykład ten zakłada, iż:

*

Spółka będzie składać kwartalne deklaracje VAT począwszy od pierwszego kwartału 2010 r.,

*

W drugim kwartale 2010 r. Spółka rozpocznie obliczanie zaliczek na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia za dany miesiąc,

*

W kwietniu 2010 r. Spółka otrzyma fakturę VAT z tytułu nabycia towarów wykorzystanych przy wykonywaniu czynności opodatkowanych.

W tak opisanym przykładzie Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT naliczonego z faktury dokumentującej nabycie towarów w jednym z następujących okresów:

*

w rozliczeniu VAT za drugi kwartał 2010 r., poprzez uwzględnienie podatku naliczonego, wynikającego z otrzymanej faktury: w faktycznym rozliczeniu zaliczki za kwiecień 2010 r. albo w faktycznym rozliczeniu zaliczki za maj 2010 r., albo w ostatecznym rozliczeniu drugiego kwartału 2010 r.;

*

w rozliczeniu VAT za trzeci kwartał 2010 r., poprzez uwzględnienie podatku naliczonego, wynikającego z otrzymanej faktury: w faktycznym rozliczeniu zaliczki za lipiec 2010 r. albo w faktycznym rozliczeniu zaliczki za sierpień 2010 r., albo w ostatecznym rozliczeniu trzeciego kwartału 2010 r.;

*

w rozliczeniu VAT za czwarty kwartał 2010 r., poprzez uwzględnienie podatku naliczonego, wynikającego z otrzymanej faktury: w faktycznym rozliczeniu zaliczki za październik 2010 r. albo w faktycznym rozliczeniu zaliczki za listopad 2010 r., albo w ostatecznym rozliczeniu czwartego kwartału 2010 r.

Należy podkreślić, iż w przypadku kwartalnego rozliczania VAT w formie wpłaty zaliczek na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia za pierwsze dwa miesiące kwartału, Spółka może dokonywać odliczenia VAT w obrębie danego kwartału, w dowolnie wybranym miesiącu. Przy czym raz odliczony podatek nie uprawnia do dokonywania odliczeń z tego samego tytułu w następnych okresach.

Podsumowując, w odniesieniu do zadanych przez Spółkę pytań należy uznać, iż:

1)

w przypadku rozpoczęcia składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy o VAT, okresami, o których mowa w art. 86 ust. 10 pkt 1-6 oraz w art. 86 ust. 11 ustawy o VAT będą okresy kwartalne, z zastrzeżeniem wskazanym w pkt 2;

2)

w przypadku wyboru przez Spółkę składania deklaracji kwartalnych, o których mowa w art. 99 ust. 3 ustawy o VAT, Spółce będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT w związku ze zdarzeniami określonym w art. 86 ust. 10 pkt 1-6 ustawy o VAT w rozliczeniu za:

i)

pierwszy kwartał, od którego stosowane jest rozliczenie kwartalne, jeżeli prawo do odliczenia VAT powstało w dwóch miesiącach bezpośrednio poprzedzających ten kwartał, pod warunkiem, iż w miesiącach tych Spółka nie odliczyła VAT,

ii)

drugi kwartał, od którego stosowane jest rozliczenie kwartalne, jeżeli prawo do odliczenia VAT powstało w pierwszym kwartale, od którego stosowane jest kwartalne rozliczenie VAT albo w miesiącu bezpośrednio poprzedzającym pierwszy kwartał, pod warunkiem, iż w okresach tych Spółka nie odliczyła VAT;

3)

w przypadku, gdy zaliczki na poczet podatku, o których mowa w art. 103 ust. 2 ustawy o VAT, ustalane są na podstawie art. 103 ust. 2f ustawy o VAT (tzn. w wysokości faktycznego rozliczenia za dany miesiąc), kwota VAT naliczonego podlegająca odliczeniu za dany kwartał może być uwzględniona przy obliczeniu faktycznej kwoty rozliczenia za każdy z miesięcy tego kwartału, tj. pierwszy, drugi albo trzeci miesiąc kwartału będącego okresem rozliczeniowym, o którym mowa w art. 86 ust. 10 pkt 1-6 oraz w art. 86 ust. 11 ustawy o VAT. Jeżeli natomiast podatek naliczony nie zostanie rozliczony w okresie kwartalnym, w którym Spółka nabyła prawo do jego odliczenia, wówczas, zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy o VAT, będzie ona mogła odliczyć VAT w dowolnie wybranym miesiącu dwóch kwartałów bezpośrednio następujących po kwartale, w którym prawo to nabyła.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Biuro Krajowej Informacji Podatkowej, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl