IPPP3/443-959/13-2/LK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-959/13-2/LK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 17 października 2013 r. (data wpływu 18 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup biletów, które w ramach działań promocyjnych Spółka przekazuje nieodpłatnie swoim kontrahentom i partnerom biznesowym - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 października 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup biletów, które w ramach działań promocyjnych Spółka przekazuje nieodpłatnie swoim kontrahentom i partnerom biznesowym.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

M. S.A. jest partnerem reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz klubu piłkarskiego X, Piłka nożna jest sportem najbardziej popularnym w Polsce, szeroko dostępnym. Partnerstwo M. S.A. ma na celu upowszechnienie znajomości Spółki wśród odbiorców, dotarcie do grup opiniotwórczych, kształtowanie pozytywnego wizerunku spółki, poszerzenie kręgu odbiorów towarów Spółki. W ramach partnerstwa z reprezentacją oraz klubem, w czasie meczów, wyświetlana jest na banerach reklama M. S.A., na barierkach i na ogrodzeniach umieszczane są materiały reklamowe oraz rozdawane ulotki reklamujące towary Spółki. Spółka ma prawo i wykorzystuje wizerunek gracza reprezentacji na swoich materiałach reklamowych. Na biletach na mecze reprezentacji Polski oraz na stronie internetowej klubu X widnieje logo Spółki.

W ramach działań promocyjnych Spółka nabywa bilety wstępu na mecze, które rozdaje nieodpłatnie swoim kontrahentom oraz partnerom biznesowym. Wydatki na zakup biletów na mecze Spółka traktuje jako koszty reprezentacji i zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o CIT i nie zalicza ich do kosztów uzyskania przychodów. Spółka nie odlicza przy tym podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup tych biletów. Nie jest także naliczany podatek od towarów i usług w związku z nieodpłatnymi przekazaniami biletów. Spółka uznaje te przekazania za związane z działalnością gospodarczą, co zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT oznacza brak opodatkowania.

W związku z powyższym opisem zadano następujące pytanie:

Czy Spółka ma prawo do odliczania podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących zakup biletów, które w ramach działań promocyjnych Spółka przekazuje nieodpłatnie swoim kontrahentom i partnerom biznesowym.

Zdaniem Wnioskodawcy, podejście dotyczące braku odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup biletów jest błędne. Ma ona prawo do odliczania podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup biletów zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a oraz art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nieodpłatne świadczenia przekazywania biletów mają bezpośredni związek z działalnością opodatkowaną prowadzoną przez Spółkę, służą działaniom promocyjnym i reklamowym Spółki, co ma wpływ na całokształt funkcjonowania Spółki oraz odzwierciedla się we wzroście przychodów Spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego jest prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

1.

odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;

2.

eksport towarów;

3.

import towarów;

4.

wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;

5.

wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez towary - według art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Stosownie do art. 8 ust. 2 ustawy, za odpłatne świadczenie usług uznaje się również:

1.

użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych;

2.

nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Z powyższego przepisu wynika, że aby nieodpłatne świadczenie usług podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, muszą być spełnione określone warunki:

1.

w przypadku użycia towarów stanowiących część przedsiębiorstwa - użycie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika oraz istnienie prawa podatnika do odliczenia - w całości lub w części - podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów (warunki te muszą być spełnione łącznie),

2.

w przypadku świadczenia usług - świadczenie ich do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jest partnerem reprezentacji Polski w piłce nożnej oraz klubu piłkarskiego. Partnerstwo Spółki ma na celu upowszechnienie znajomości Spółki wśród odbiorców, dotarcie do grup opiniotwórczych, kształtowanie pozytywnego wizerunku spółki, poszerzenie kręgu odbiorów towarów Spółki. W ramach partnerstwa z reprezentacją oraz klubem, w czasie meczów, wyświetlana jest na banerach reklama Spółki na barierkach i na ogrodzeniach umieszczane są materiały reklamowe oraz rozdawane ulotki reklamujące towary Spółki. Spółka ma prawo i wykorzystuje wizerunek gracza reprezentacji na swoich materiałach reklamowych. Na biletach na mecze reprezentacji Polski oraz na stronie internetowej klubu widnieje logo Spółki. W ramach działań promocyjnych Spółka nabywa bilety wstępu na mecze, które rozdaje nieodpłatnie swoim kontrahentom oraz partnerom biznesowym. Wydatki na zakup biletów na mecze Spółka traktuje, jako koszty reprezentacji. Spółka nie odlicza przy tym podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup tych biletów. Nie jest także naliczany podatek od towarów i usług w związku z nieodpłatnymi przekazaniami biletów. Spółka uznaje te przekazania za związane z działalnością gospodarczą, co zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o VAT oznacza brak opodatkowania.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi możliwość odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup biletów, które w ramach działań promocyjnych Spółka przekazuje nieodpłatnie swoim kontrahentom i partnerom biznesowym.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy. Zgodnie z tym przepisem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest niewątpliwy i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza natomiast możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Biorąc pod uwagę przedstawione we wniosku okoliczności sprawy oraz treść powołanych przepisów stwierdzić należy, iż w analizowanej sytuacji należy się zgodzić ze stanowiskiem Wnioskodawcy, że przysługuje mu prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków ponoszonych przy nabyciu usług (biletów wstępu na mecze) wykorzystywanych do promocji i reklamy Spółki z uwagi na związek zakupów z prowadzeniem przedsiębiorstwa. Oferowane usługi (w tym nieodpłatnie) mają przyczynić się do promowania działalności spółki. Jak wskazuje Wnioskodawca nieodpłatne przekazanie biletów wstępu służący działaniom promocyjnym i reklamowym Spółki, co ma wpływ na całokształt funkcjonowania Spółki oraz odzwierciedla się we wzroście przychodów Spółki. Tym samym Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego przy nabyciu biletów wstępu na mecze, wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych Spółki, które są przekazywane w sposób nieodpłatny kontrahentom i partnerom biznesowym Spółki.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl