IPPP3/443-917/13-4/LK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 stycznia 2014 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-917/13-4/LK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 1 października 2013 r. (data wpływu 4 października 2013 r.) uzupełnionym w dniu 23 grudnia 2013 r. (data wpływu 24 grudnia 2013 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 16 grudnia 2013 r. (skutecznie doręczone w dniu 20 grudnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny towarów na rzecz syna Wnioskodawczyni - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 4 października 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny towarów na rzecz syna Wnioskodawczyni.

Wniosek uzupełniony został pismem złożonym w dniu 23 grudnia 2013 r. (data wpływu 24 grudnia 2013 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 16 grudnia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W styczniu 2013 r. Wnioskodawczyni sprowadziła z Niemiec napój owocowy dla dzieci - 1024 szt. oraz wino grzane bezalkoholowe - 1200 szt. Wnioskodawczyni dokonała sprzedaży 50 szt. napoju i 36 szt. wina. Obecny stan zdrowia Wnioskodawczyni nie pozwala na dalsze prowadzenie działalności i w związku z tym chciałaby przekazać aktem darowizny pozostały towar firmie syna Wnioskodawczyni, który dokona dalszej odsprzedaży przekazanego towaru. Wnioskodawczyni powołując się na artykuł prasowy wskakuje, że po przekazaniu towaru aktem notarialnym nie ma obowiązku zapłacenia podatku VAT. Wnioskodawczyni zasięgnęła informacji Krajowej Informacji podatkowej i wskazano jej, że jako firma jednoosobowa nie musi dokonywać darowizny aktem notarialnym tylko dokumentem wewnętrznym).

W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawczyni wskazała, że przekazała Firmie syna towar wewnętrznym dokumentem darowizny w dniu 01.10.2013 (wartość towaru 8750,46 pln netto). Przedmiot darowizny nie stanowi przedsiębiorstwo ani jego zorganizowaną część, tylko towar, który został przekazany.

Wnioskodawczyni zamierza dokonać likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej (obecnie działalność jest zawieszona), przedmiotem darowizny na rzecz firmy syna jest tylko towar (974 szt. napój owocowy dla dzieci, oraz 1164 szt. wino bezalkoholowe), towar został zakupiony przez nabycie wewnątrzwspólnotowe z Niemiec w związku z tym VAT został naliczony i odliczony.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

W jaki sposób Wnioskodawczyni powinna dokonać darowizny towaru. Czy Wnioskodawczyni ma obowiązek zapłacić VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Na podstawie zgromadzonych informacji Wnioskodawczyni uważa, że nie jest zobowiązana do zapłacenia podatku VAT od przekazanego towaru wewnętrznym dokumentem aktu darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Natomiast jak stanowi art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z przedstawionego we wniosku opisu sprawy wynika, że Wnioskodawczyni przekazała towar Firmie syna, który dokona dalszej odsprzedaży tego towaru. Towar został przekazany wewnętrznym dokumentem darowizny w dniu 01.10.2013 (wartość towaru 8750,46 pln netto),

Przedmiotem darowizny nie jest przedsiębiorstwo ani jego zorganizowana część, tylko towar, który został przekazany. Wnioskodawczyni zamierza dokonać likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej. Towar został zakupiony przez nabycie wewnątrzwspólnotowe z Niemiec w związku z tym VAT został naliczony i odliczony.

W związku z tak przedstawionym opisem sprawy wątpliwości Wnioskodawczyni dotyczą obowiązku zapłaty podatku VAT w związku z darowizną towaru oraz tego, w jaki sposób należy tego dokonać.

Z treści powołanego wyżej przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT jednoznacznie wynika, że dostawa towarów i świadczenie usług, co do zasady podlegają opodatkowaniu VAT jedynie wówczas, gdy czynności te są wykonywane odpłatnie.

Należy w tym miejscu wskazać, iż ustawodawca dla celów podatku od towarów i usług zrównał z odpłatną dostawą towarów niektóre czynności nieodpłatne. I tak, zgodnie z treścią art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2013 r. poz. 35) z dniem 1 kwietnia 2013 r. obowiązuje w brzmieniu:

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Analizując powyższy przepis prawa stwierdzić należy, że co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem przesłanką opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów jest, aby podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów, w całości lub w części. Nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy w związku z nabyciem bądź wytworzeniem towarów będących przedmiotem przekazania podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny należy stwierdzić, że skoro Wnioskodawczyni od nabytych towarów w ramach wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego to nieodpłatne przekazanie (darowiznę) tych towarów, należy uznać za odpłatną dostawę towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2 w związku z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, która będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jak stanowi art. 106 ust. 1 ustawy o VAT podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani wystawić fakturę stwierdzającą w szczególności dokonanie sprzedaży, datę dokonania sprzedaży, cenę jednostkową bez podatku, podstawę opodatkowania, stawkę i kwotę podatku, kwotę należności oraz dane dotyczące podatnika i nabywcy, z zastrzeżeniem ust. 1a, 2, 4 i 5 oraz art. 119 ust. 10 i art. 120 ust. 16.

Zgodnie z art. 106 ust. 7 ustawy o VAT w przypadku czynności wymienionych w art. 7 ust. 2 i art. 8 ust. 2, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, oraz świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, mogą być wystawiane faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Faktury wewnętrzne mogą być również wystawiane dla udokumentowania zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.

Z powyższego wynika, że faktura wewnętrzna może być wystawiona, ale nie ma takiego obowiązku. Czynności wymienione w powołanym przepisie mogą być dokumentowane fakturami wewnętrznymi bądź innymi dowodami, które te czynności będą odzwierciedlać.

Podsumowując należy stwierdzić, że nieodpłatne przekazanie towarów w formie darowizny podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy gdyż jak wskazała Wnioskodawczyni w związku z nabyciem towarów będących przedmiotem darowizny przysługiwało Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego. W związku z faktem, że transakcja nieodpłatnego przekazania towaru podlega opodatkowaniu Wnioskodawczyni winna wystawić dokument potwierdzający tę transakcję. Dokumentem tym nie musi być faktura może to być inny dokument, który będzie potwierdzał dokonanie transakcji darowizny towaru.

Zatem stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za nieprawidłowe.

Z uwagi na to, iż Wnioskodawczyni dokonała opłaty wyższej od należnej nadpłata zostanie zwrócona zgodnie z art. 14f § 2a Ordynacji podatkowej.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl