IPPP3/443-897/11-2/KT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 21 września 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-897/11-2/KT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2011 r. (data wpływu 24 czerwca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług kompleksowego zarządzania środkami pieniężnymi i płynnością finansową (cash-poolingu) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług kompleksowego zarządzania środkami pieniężnymi i płynnością finansową (cash-poolingu).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółka przystąpiła z dniem 1 stycznia 2011 r. do funkcjonującego w grupie kapitałowej scentralizowanego systemu zarządzania środkami pieniężnymi i płynnością finansową ("cash-pooling"). Ideą tego systemu jest optymalizacja zarządzania środkami pieniężnymi i płynnością finansową każdego z podmiotów w nim uczestniczących, mająca na celu - z jednej strony zagwarantowanie korzystnych odsetek od nadwyżek środków pieniężnych dla podmiotów posiadających takie nadwyżki, zaś z drugiej - zagwarantowanie korzystnego i dostępnego od ręki finansowania działalności dla podmiotów nie posiadających wystarczających wolnych środków pieniężnych, przy jednoczesnym zapewnieniu i utrzymywaniu bieżącej płynności finansowej każdego z podmiotów uczestniczących w systemie na optymalnym poziomie.

Zarządzaniem systemem, w tym transferem środków oraz naliczaniem i wypłacaniem odsetek, zajmuje się całościowo i kompleksowo wytypowany do tego podmiot grupy ("Cash-Pool Lider"), z siedzibą w Niemczech, który w swoim biurze posiada wykwalifikowany zespół osób kompetentnych do wykonywania tego typu czynności.

Na potwierdzenie powyższego Spółka zawarła z Cash-Pool Liderem stosowne porozumienie na piśmie. Zgodnie z porozumieniem zawartym przez Spółkę z Cash-Pool Liderem:

a.

Cash-PooI Lider ma zarządzać (lokować) środkami pieniężnymi Spółki, tak, aby codzienny stan wolnych środków na jej bieżących rachunkach bankowych utrzymywał się poniżej kwoty 100.000 euro,

b.

Cash-Pool Lider udzielił Spółce możliwości zaciągania finansowania do łącznej wysokości 28.000.000 euro (otwarty bezterminowy i wielokrotnie odnawialny limit kredytowy).

Uruchamianiem transferów pieniężnych, wykonywaniem przelewów oraz ustalaniem wysokości transferowanych kwot zajmuje się Cash-Pool Lider. Cash-Pool Lider zajmuje się również transferami zwrotnymi przelanych kwot, w momencie gdy uzna takowe za zasadne - tj. zwrotem ulokowanych kwot lub spłatą kwot otrzymanych. Cash-Pool Lider zarządza przepływami pieniężnymi, mając na celu przede wszystkim optymalizację płynności finansowej Spółki, przy jednoczesnej eliminacji wszelkich dodatkowych procedur formalnych z tym związanych, maksymalizacji korzyści i minimalizacji kosztów.

W celu umożliwienia Cash-Pool Liderowi skutecznego wykonywania umowy, Spółka udostępnia swoje środki pieniężne zgromadzone na bieżących rachunkach bankowych do dyspozycji Cash-Pool Lidera. Cash-Pool Lider posiada też pełną informację o planach finansowych i zamierzeniach gospodarczych Spółki, a także spodziewanych wpływach i wydatkach z jej działalności bieżącej.

Poza czynnościami wspomnianymi powyżej, Cash-Pool Lider zajmuje się również kalkulacją i rozliczaniem odsetek - zarówno od zdjętych z rachunku bieżącego (ulokowanych) nadwyżek finansowych, jak i od kwot przelanych na rachunki bieżące Spółki (transz faktycznie uruchomionego finansowania).

Za usługi opisane powyżej Spółka będzie płacić Cash-Pool Liderowi stosowne wynagrodzenie (cenę), uzgodnione pomiędzy Spółką a Cash-Pool Liderem.

Cash-Pool Lider jest wobec Spółki podmiotem powiązanym w rozumieniu art. 11 ust. 1 i 4 ustawy CIT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie (pytanie nr 1 - w zakresie podatku VAT):

a.

Czy Spółka w opisywanej transakcji występuje jako podmiot świadczący usługę, czy też świadczącym usługę jest wyłącznie Cash-PooI Lider.

b.

Czy Spółka powinna rozpoznawać i rozliczać import usług z tytułu usług świadczonych przez Cash-PooI Lidera.

c.

Co powinno być przyjęte za podstawę opodatkowania importu usług w przypadku omawianej transakcji.

d.

Jaką stawkę VAT powinna w tym przypadku zastosować Spółka.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad - 1.a)

Zdaniem Spółki, w transakcji opisanej w niniejszym wniosku jedynym podmiotem świadczącym usługę jest Cash-PooI Lider, zaś Spółka jest wyłącznie beneficjantem usługi świadczonej na jej rzecz przez Cash-PooI Lidera.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. świadczenie usług. Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy VAT, przez świadczenie usług rozumie się z kolei każde świadczenie na rzecz innych podmiotów, które nie stanowi dostawy towarów.

W omawianym przypadku, ze strony Spółki nie dochodzi do żadnego świadczenia na rzecz Cash-Pool Lidera. Spółka pełni tu rolę pasywną, udostępniając jedynie swoje rachunki bankowe Cash-Pool Liderowi, jak też informując Cash-Pool Lidera o swoich planach finansowych, czyli podejmuje jedynie czynności o charakterze pomocniczym, mające na celu wyłącznie umożliwienie Cash-PooI Liderowi wyświadczenie przez niego usługi objętej umową, a nie mające charakteru świadczenia na rzecz Cash-Pool Lidera w rozumieniu przytoczonych powyżej przepisów ustawy VAT. Rolę aktywną pełni w transakcji jedynie Cash-Pool Lider, zarządzający środkami pieniężnymi i płynnością finansową Spółki, lokujący z jednej strony wygenerowane przez Spółkę nadwyżki finansowe, zaś z drugiej uruchamiający dodatkowe finansowanie niezbędne do realizacji jej planów finansowych.

Oprócz dokonywania samych transferów pieniężnych, jak też ustalania wysokości transferowanych kwot, Cash-Pool Lider zamuje się również cykliczną kalkulacją i rozliczaniem odsetek od tych transferów.

Z uwagi na powyższe, zdaniem Spółki, jedynym świadczeniem w rozumieniu przytoczonych powyżej przepisów ustawy VAT, jakie ma miejsce w omawianej transakcji, jest usługa zarządzania środkami pieniężnymi i płynnością finansową świadczona przez Cash-Pool Lidera na rzecz Spółki, zaś Spółka jest tu wyłącznie beneficjantem usługi świadczonej na jej rzecz przez Cash-Pool Lidera.

Ad - 1.b)

Zdaniem Spółki, usługi świadczone przez Cash-Pool Lidera stanowią dla Spółki import usług w rozumieniu ustawy VAT.

Stosownie do art. 28b ustawy VAT, miejscem świadczenia usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podmiotów będących podatnikami podatku VAT jest miejsce, w którym usługobiorca posiada siedzibę.

Importem usług natomiast, zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy VAT, jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy VAT. Zgodnie zaś z art. 17 ust. 1 pkt 4, podatnikami podatku od towarów i usług są m.in. osoby prawne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności na terytorium kraju.

Z uwagi na powyższe, jako że Cash-Pool Lider ma siedzibę w Niemczech, a na terenie Polski nie ma stałego miejsca prowadzenia działalności (usługa wykonywana jest przez personel Cash-Pool Lidera zatrudniony w jego biurze w Hamburgu), zdaniem Spółki, w omawianym przypadku będzie miał miejsce import usług w rozumieniu przytoczonych powyżej przepisów ustawy VAT, do którego rozliczenia dla celów podatku od towarów i usług jest zobowiązana Spółka jako nabywca przedmiotowej usługi.

Ad - 1.c)

Zdaniem Spółki, podstawę opodatkowania w imporcie usług dla omawianej transakcji stanowi wynagrodzenie (cena) za usługę płacone przez Spółkę na rzecz Cash-Pool Lidera tytułem świadczonej przez niego usługi.

Zgodnie z art. 29 ust. 17 ustawy VAT, podstawą opodatkowania w imporcie usług jest kwota, którą usługobiorca jest obowiązany zapłacić (za wyświadczoną usługę). W związku z tym, zdaniem Spółki, w omawianym przypadku podstawę tę stanowić będzie wynagrodzenie Cash-Pool Lidera płacone przez Spółkę za wyświadczoną na jej rzecz usługę

Ad - 1.d)

Zdaniem Spółki, powinna ona zastosować stawkę "ZW" - zwolnione z podatku.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy VAT, zwolnieniu z podatku od towarów i usług podlegają usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, prowadzenia rachunków pieniężnych, wszelkiego rodzaju transakcji płatniczych, przekazów i transferów pieniężnych, długów, czeków i weksli oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu tych usług. Jednocześnie, zgodnie z art. 43 ust. 15, zwolnienie to nie ma zastosowania jedynie do następujących kategorii usług finansowych: czynności ściągania długów, w tym factoringu; usług doradztwa; usług w zakresie leasingu.

Zdaniem Spółki, opisana w niniejszym wniosku transakcja jest usługą finansową mieszczącą się w katalogu usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy VAT, a jednocześnie nie znalazła się ona wśród wybranych czynności wyłączonych ze zwolnienia z podatku wskazanych w art. 43 ust. 15. W efekcie, zdaniem Spółki, należałoby uznać, że przedmiotowa transakcja podlega zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 40 ustawy VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Ponadto informuje się, że w przedmiocie udzielenia odpowiedzi na pytania Wnioskodawcy dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych oraz podatku od czynności cywilnoprawnych wydane zostały odrębne interpretacje indywidualne.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl