IPPP3/443-881/10-2/KB - Brak prawa do odliczenia podatku VAT związanego z realizacją przez agencję projektu aktywizacji przedsiębiorców.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 1 grudnia 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-881/10-2/KB Brak prawa do odliczenia podatku VAT związanego z realizacją przez agencję projektu aktywizacji przedsiębiorców.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 31 sierpnia 2010 r. (data wpływu 10 września 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług oraz prawa do odzyskania podatku VAT naliczonego zawartego w dokonywanych zakupach towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 września 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania Wnioskodawcy za podatnika podatku od towarów i usług oraz prawa do odzyskania podatku VAT naliczonego zawartego w dokonywanych zakupach towarów i usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką akcyjną ze 100% udziałem Skarbu Państwa. W dniu 29 lipca 2009 r. Agencja zawarła z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę, na mocy której - jako beneficjent - uzyskała dofinansowanie, na realizację projektu w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 Osi Priorytetowej I: Nowoczesna Gospodarka Działania 1.4 Promocja i Współpraca. Realizacja umowy następuje w oparciu o Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia 2007-2013, Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 oraz w oparciu o procedury wewnętrzne.

Celem tego projektu jest promocja gospodarcza terenów Polski Wschodniej, którą Agencja realizuje m.in. poprzez organizację misji gospodarczych i wynajem stoisk targowych na krajowych i międzynarodowych targach branżowych, wpisujących się w zainteresowania biznesowo-inwestycyjne środowisk tego obszaru geograficznego. W ww. wydarzeniach uczestniczą przedstawiciele przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego (dalej JST) z terenów pięciu województw Polski Wschodniej zakwalifikowani przez Agencję na podstawie ogólnodostępnych procedur konkursowych. Koszt udziału przedsiębiorców i JTS w ww. Wydarzeniach pokrywa Agencja z otrzymanych środków na realizację Projektu. Po ocenie i wyborze uczestników Agencja zawiera z każdym z nich stosowną umowę o udzieleniu pomocy publicznej (de minimis)/udzieleniu wsparcia. Umowy zawierane są w oparciu o Regulamin umieszczany każdorazowo na stronie internetowej projektu.

Do chwili obecnej Agencja zorganizowała w zakresie ww. projektu min. udział w targach i misjach przedsiębiorców i przedstawicieli JST z tego regionu w Indiach, Singapurze, Szanghaju, Cannes, Berlinie. Wszelkie opłaty związane z organizacją wyżej opisanych czynności ponosi Agencja, która ze środków projektu opłaca koszty zakupu powierzchni wystawienniczych na targach, przeloty i transport wewnętrzny oraz zakwaterowanie uczestnikom targów/misji do wysokości kwot wskazanych na fakturach. Po dokonaniu stosownego rozliczenia poniesionych kosztów zgodnie z zawartą wcześniej umową Agencja ze środków projektu Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej udziela pomocy de minimis (przedsiębiorcom) oraz wsparcia (JST), tzn. wydaje tym podmiotom zaświadczenia, na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 1 kwietnia 2009 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na promocję gospodarczą Polski Wschodniej, stworzenie sieci współpracy centrów obsługi inwestora, tworzenie i rozwój klastrów, tworzenie polityki rozwoju regionalnego na obszarze Polski Wschodniej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 (Dz. U. z 2009, Nr 61, poz. 503). o wysokości udzielonej pomocy/wsparcia.

W ramach opisanego projektu Agencja nie wykonuje więc w związku z jego realizacją czynności opodatkowanych np. nie sprzedaje dalej usług tzn. nie wystawia faktur za udział podmiotów w organizowanych przez Agencję targach czy też misjach. Dlatego też podatku VAT od wykonywanych w ramach projektów czynności Agencja nie może odliczyć czyli tym samym nie stosuje art. 86 oraz 87 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r.

Wszystkie faktury opłacane ze środków pochodzących z tego projektu przyporządkowywane są do czynności wyłączonych z podatku VAT zarówno w obrocie krajowym jak i międzynarodowym.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy Agencja realizując opisany powyżej Projekt, podejmując czynności zakupu dostaw i usług na terenie kraju oraz zagranicą działa w "charakterze podatnika VAT". Czy w związku z faktem, iż Agencja nie sprzedaje towarów/usług powiązanych z usługami/towarami nabywanymi ze środków w ramach Projektu może być uznany za działający w charakterze podatnika czynnego VAT, tzn. czy może dokonywać odliczeń naliczonego podatku VAT. Czy w powyższym stanie faktycznym Agencja ma możliwość odliczenia podatku VAT również od faktur wystawianych przez podmioty zagraniczne lub podmioty polskie za towary/usługi świadczone poza granicami Polski.

Zdaniem Wnioskodawcy, realizując przedmiotowy projekt nie działa ona w "charakterze czynnego podatnika VAT", a nabywane towary lub usługi nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Agencja w ramach realizowanego projektu nie wykonuje w związku z jego realizacją czynności opodatkowanych (np. nie sprzedaje dalej usług tzn. nie wystawia faktur za korzystanie z targów i misji). Dlatego też podatku VAT od wykonywanych w ramach projektu czynności nie jest w stanie odliczyć i nie może w związku z tym zastosować art. 86 oraz 87 ustawy z dnia i 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę Opisany stan faktyczny Agencja działa jakby wykonywała wyłącznie czynności zwolnione tj. nie działa w charakterze czynnego podatnika VAT w części działalności dotyczącej projektu lub też dokonuje wydatków, z którymi związany jest zakaz obniżania podatku należnego o podatek VAT naliczony wynikający z faktur zakupu (krajowych jak i zagranicznych) jest kosztem kwalifikowanym w realizowanym przez Agencję projekcie.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. (art. 15 ust. 2 ustawy).

Stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a) ww. ustawy kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza możliwość dokonania odliczenia podatku naliczonego przez podmiot niebędący czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku VAT oraz podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku i niepodlegających temu podatkowi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawcą jest spółka akcyjna ze 100% udziałem Skarbu Państwa. Agencja zawarła z Polską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości umowę, na mocy której - jako beneficjent - uzyskała dofinansowanie tj. środki na realizację projektu "Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej". Realizacja umowy następuje w oparciu o Narodowe Strategiczne Ramy Odniesienia 2007-2013, Wytyczne w zakresie kwalifikowalności wydatków w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 oraz w oparciu o procedury wewnętrzne. Celem tego projektu jest promocja gospodarcza terenów Polski Wschodniej, którą Agencja realizuje m.in. poprzez organizację misji gospodarczych i wynajem stoisk targowych na krajowych i międzynarodowych targach branżowych, wpisujących się w zainteresowania biznesowo-inwestycyjne środowisk tego obszaru geograficznego. W ww. wydarzeniach uczestniczą przedstawiciele przedsiębiorców oraz jednostek samorządu terytorialnego (dalej: JST) z terenów pięciu województw Polski Wschodniej zakwalifikowani przez Agencję na podstawie ogólnodostępnych procedur konkursowych. Koszt udziału przedsiębiorców i JTS w ww. wydarzeniach pokrywa Agencja z otrzymanych środków na realizację Projektu. Po ocenie i wyborze uczestników Agencja zawiera z każdym z nich stosowną umowę o udzieleniu pomocy publicznej (de minimis)/udzieleniu wsparcia. Umowy zawierane są w oparciu o Regulamin umieszczany każdorazowo na stronie internetowej projektu. Do chwili obecnej Agencja zorganizowała w zakresie ww. projektu min. udział w targach i misjach przedsiębiorców i przedstawicieli JST z tego regionu w Indiach, Singapurze, Szanghaju, Cannes, Berlinie. Wszelkie opłaty związane z organizacją wyżej opisanych czynności ponosi Agencja, która ze środków projektu opłaca koszty zakupu powierzchni wystawienniczych na targach, przeloty i transport wewnętrzny oraz zakwaterowanie uczestnikom targów/misji do wysokości kwot wskazanych na fakturach. Po dokonaniu stosownego rozliczenia poniesionych kosztów zgodnie z zawartą wcześniej umową Agencja ze środków projektu Program Promocji Gospodarczej Polski Wschodniej udziela pomocy de minimis (przedsiębiorcom) oraz wsparcia (JST), tzn. wydaje tym podmiotom zaświadczenia, na podstawie Rozporządzenia Ministra Rozwoju Regionalnego z dnia 1 kwietnia 2009 r. w sprawie udzielania przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości pomocy finansowej na promocję gospodarczą Polski Wschodniej, stworzenie sieci współpracy centrów obsługi inwestora, tworzenie i rozwój klastrów, tworzenie polityki rozwoju regionalnego na obszarze Polski Wschodniej w ramach Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007-2013 o wysokości udzielonej pomocy/wsparcia.

Wnioskodawca wskazał, że w ramach opisanego projektu Agencja nie wykonuje w związku z jego realizacją czynności opodatkowanych np. nie sprzedaje dalej usług tzn. nie wystawia faktur za udział podmiotów w organizowanych przez Agencję targach czy też misjach. Dlatego też podatku VAT od wykonywanych w ramach projektów czynności Agencja nie może odliczyć czyli tym samym nie stosuje art. 86 oraz 87 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004 r. Wszystkie faktury opłacane ze środków pochodzących z tego projektu przyporządkowywane są do czynności wyłączonych z podatku VAT zarówno w obrocie krajowym jak i międzynarodowym.

Jak już wskazano powyżej, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Z kolei, warunkiem uznania, że przy realizacji konkretnego projektu dany podmiot działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług jest ustalenie czy w ramach realizacji tego projektu podmiot ten wykonuje czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, iż Agencja realizując przedmiotowy projekt nie działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług oraz nie przysługuje Jej prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług. Wnioskodawca nie wykonuje bowiem czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług w ramach realizowanego projektu.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedmiotowym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl