IPPP3/443-88/12-2/JK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 13 marca 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-88/12-2/JK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2011 r. (data wpływu 21 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu przyjęcia darowizny - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 grudnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku zapłaty podatku od towarów i usług z tytułu przyjęcia darowizny.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W związku z podjętymi uchwałami przez Radę Gminy i przez Spółkę dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej we wsi W Spółka nie będąca podatnikiem podatku VAT przekaże w formie darowizny na rzecz Gminy W działki 122/4 i 122/7 o łącznej powierzchni 36,4776 ha. Wartość darowizny ustalono na kwotę 7 295 520 zł to jest 20 zł za 1 mkw.

Zgodnie z Uchwałą Rady Gminy z dnia 4 lipca 2008 r. w sprawie zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy, dot. obszaru miejscowości W (Dz. Urz. Woj. z dnia 8 listopada 2008 r. Nr 191 poz. 6938/:

* działka o nr ew. 122/4 położona w miejscowości W przeznaczona jest w części pod tereny usługowo - produkcyjne (symbol planu 3UP), w części pod dwie projektowane lokalne drogi publiczne o szerokości pasa drogi 15 m i 12 m w liniach rozgraniczających (symbol planu 1KDLp i 5KDLp) oraz w części pod istniejący rów melioracyjny. Na działce zlokalizowane jest zabytkowe stanowisko archeologiczne nr 59-60/9 objęte ochroną konserwatorską. Działka położona jest przy dwóch projektowanych lokalnych drogach publicznych o szerokości pasa drogi o szerokości 15 m i 12 m (symbol planu 1KDLp i 5KDLp). Linia zabudowy wynosi 7 m od linii rozgraniczającej drogę;

* działka o nr ew. 122/7 położona w miejscowości W przeznaczona jest w części pod tereny usługowo-produkcyjne (symbol planu 3UP), w części pod projektowaną lokalną drogę publiczną o szerokości pasa drogi 15 m w liniach rozgraniczających (symbol planu 1KDLp) oraz w części pod istniejący rów melioracyjny. Działka zlokalizowana jest przy istniejącej drodze powiatowej o szerokości pasa drogi wg stanu istniejącego (symbol planu 1KDZ) oraz projektowanej lokalnej drodze publicznej o szerokości pasa drogi o szerokości 15 m (symbol planu 1KDLp). Linia zabudowy wynosi 7 m od drogi o symbolu 1KDLp oraz 8 m od drogi o symbolu 1KDz.

Obecnie grunty użytkowane są rolniczo i w ewidencji gruntów sklasyfikowane są jako pastwiska trwałe 35,5728 ha, nieużytki 0,2605 ha, rowy 0,6443 ha.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przy przyjęciu w formie darowizny przez Gminę działki nr 122/4 i 122/7 w miejscowości W od Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej we wsi W, Gmina W będzie zobowiązana do zapłacenia podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Zgodnie z ustawą o podatku VAT obdarowany nie jest zobowiązany do opłacenia podatku VAT. Dlatego, też Wnioskodawca uważa, że po otrzymaniu darowizny od Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej nie będzie zobowiązany do opłacenia podatku VAT.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług podlega m.in. dostawa towarów na terytorium kraju. Z kolei zgodnie z art. 7 ust. 2 przez dostawę towarów rozumie się przekazanie nieodpłatnie przez podatnika, towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności m.in. darowizny wszelkie inne darowizny, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Z powyższych przepisów wynika zatem, że podatkiem VAT objęte są czynności dostawy towarów o charakterze odpłatnym, a spośród czynności nie mających takiego charakteru jedynie przekazania towarów przez osoby mające statut podatnika VAT, o ile towar należy do jednego przedsiębiorstwa, a podatnik miał prawo obniżenia kwoty podatku należnego do kwoty podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

W przedstawionym stanie faktycznym znaczenie ma to, że:

1.

Spółka, która ma zamiar dokonać darowizny na rzecz Gminy W działek nr 122/4 i 127/7 stanowi Spółkę dla Zagospodarowania Zarządu nad Wspólnotą Gruntową, do właściwego zagospodarowania gruntów wchodzących w skład tej wspólnoty - w rozumieniu art. 14 i nast. ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych.

2.

Spółka utworzona dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej nie może być porównywana do spółki kapitałowej posiadającej statut przedsiębiorstwa. Spółka ta nie prowadzi działalności gospodarczej, nie ma też przymiotu podatnika podatku VAT.

3.

Wspólnotą Gruntową objęte są nieruchomości rolne, uzyskane w szczególnym unikatowym trybie (art. 1 ustawy z 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych). Zaliczenie nieruchomości wymienionej w powyższym artykule do wspólnot gruntowych nastąpiło z mocy samego prawa z dniem wejścia w życie ustawy tj. z dniem 5 lipca 1963 r.

Z oczywistych względów nie może tu mieć zastosowania warunek odliczenia przez darczyńcę podatku należnego VAT od podatku naliczonego, ponieważ na chwilę nabycia praw do przedmiotowych nieruchomości nie obowiązywały w Polsce regulacje dotyczące podatku VAT, a także, jak już wyżej opisano darczyńca nie miał i nie ma statusu podatnika podatku VAT.

Reasumując, nie zachodzą warunki, z którymi ustawa o podatku od towarów i usług wnosi obowiązek opodatkowania podatkiem VAT darowizny przedmiotowych działek planowanych do dokonania przekazania przez Spółkę powołaną do Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej na rzecz Gminy W.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Pojęcie towaru ustawodawca zdefiniował w art. 2 pkt 6 ustawy. Zgodnie z zapisem zawartym w tym przepisie, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2011 r., nadanym ustawą z dnia 29 października 2010 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 226, poz. 1476), przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Ponadto stosownie do ust. 2 cytowanego artykułu, w brzmieniu obowiązującym od dnia 1 kwietnia 2011 r., przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1.

przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,

2.

wszelkie inne darowizny

- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

Natomiast zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...).

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Gmina zamierza przyjąć, od Spółki dla Zagospodarowania Wspólnoty Gruntowej we wsi W, w formie darowizny działki nr 122/4 i 122/7. Wątpliwości Gminy budzi, czy z tytułu przyjęcia niniejszej darowizny będzie ona zobowiązana do zapłaty podatku VAT.

Mając na uwadze powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku, stwierdzić należy, iż przyjęcie darowizny nie mieści się w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, wymienionych w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, co oznacza, że przyjęcie darowizny nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Innymi słowy ustawa o podatku od towarów i usług nie nakłada na przyjmującego darowiznę obowiązku opodatkowania podatkiem VAT przyjmowanej darowizny.

Jednocześnie zaznaczyć należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie zagadnienie dotyczące przyjęcia darowizny przez Wnioskodawcę. W takim zakresie bowiem Wnioskodawca przedstawił stan faktyczny, przyporządkował do niego pytanie oraz zaprezentował własne stanowisko do pytania przedstawionego we wniosku.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl