IPPP3/443-838/12-2/LK - Określenie stawki podatku dla produktów zakwalifikowanych w grupowaniu PKWiU 10.89.19.0.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 19 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-838/12-2/LK Określenie stawki podatku dla produktów zakwalifikowanych w grupowaniu PKWiU 10.89.19.0.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 16 sierpnia 2012 r. (data wpływu 20 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku dla produktów zakwalifikowanych w grupowaniu PKWiU 10.89.19.0 - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 sierpnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia stawki podatku dla produktów zakwalifikowanych w grupowaniu PKWiU 10.89.19.0

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

T. GmbH (dalej: Wnioskodawca, Spółka) jest podmiotem z siedzibą w Austrii. W Polsce Spółka nie posiada oddziału, przedstawicielstwa ani też stałego miejsca prowadzenia działalności. Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów spożywczych. Spółka planuje wprowadzić na polski rynek nowe produkty spożywcze (dalej: Produkty) - Spółka dokonywać będzie odpłatnej dostawy Produktów, o której mowa w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT. Produkty nie będą produkowane przez Spółkę, ale nabywane od producentów z zagranicy.

Spółka, działając w porozumieniu z producentem zaklasyfikowała Produkty na gruncie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej: PKWiU) z 2008 r. do grupowania o numerze:10.89.19.0: "pozostałe różne artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane".

W celu potwierdzenia ww. klasyfikacji statystycznej Produktów, Spółka wystąpiła do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi (dalej: Urząd Statystyczny) z wnioskiem o wydanie informacji statystycznej na podstawie Ustawy o statystyce publicznej z dnia 29 czerwca 1995 r. (Dz. U.Nr 88 poz. 439 z późn. zm.), rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie PKWiU (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm. dalej: Rozporządzenie) oraz komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11). W dniu 13 sierpnia 2012 r. Spółka otrzymała od Urzędu statystycznego informację, potwierdzającą dokonaną przez nią klasyfikację Produktów w ramach grupowania o numerze: 10.89.19.0: "pozostałe różne artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane".

Produkty zawierają alkohol. Zawartość alkoholu w Produktach jest uzależniona od przyjętej przez producenta receptury. Do składników Produktów należy zarówno alkohol w czystej postaci, jak i składniki zawierające alkohol (np. wino). Całkowita zawartość alkoholu w każdym z Produktów (obejmująca zawartość alkoholu w czystej postaci oraz alkoholu wchodzącego w skład innych składników Produktów) nie przekracza 1,2%. Produkty nie stanowią ekstraktów słodowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

1.

Czy mając na uwadze, że Urząd Statystyczny potwierdził klasyfikację Produktów do grupowania: "pozostałe różne artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane" (PKWiU 10.89.19.0) oraz w związku z tym, zawartość alkoholu w Produktach jest nie wyższa niż 1,2, oraz Produkty nie stanowią ekstraktów słodowych, Produkty mieszczą się w poz. 48 Załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

2.

Czy w przypadku uzyskania pozytywnej odpowiedzi na pytanie oznaczone w pytaniu nr 1, Spółka będzie miała prawo stosować do dostawy Produktów obniżoną stawkę VAT określoną na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz art. 146f ustawy o VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad-1

Spółka stoi na stanowisku, że ze względu na to, że Urząd Statystyczny potwierdził klasyfikację Produktów w ramach grupowania PKWiU 10.89.19.0 oraz że zawartość alkoholu w Produktach nie przekracza 1,2%, Produkty mieszczą się w poz. 48 Załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Ad-2

Spółka stoi na stanowisku, że jeżeli organy podatkowe potwierdzą, że Produkty mieszczą się w poz. 48 Załącznika nr 3 do ustawy o VAT, dostawa Produktów podlegać będzie opodatkowaniu stawką obniżoną określoną na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz art. 146f ustawy o VAT.

UZASADNIENIE stanowiska Wnioskodawcy

Ad-1

Załącznik nr 3 do ustawy o VAT zawiera wykaz towarów i usług, opodatkowanych obniżoną stawką podatku określoną na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz art. 146f ustawy o VAT. Pod pozycją 48 załącznika do ustawy o VAT znajduje się grupa towarów o symbolu PKWiU 2008 ex 10.89.19.0 o nazwie "pozostałe różne artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem ekstraktów słodowych i produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%"

Grupowanie PKWiU 10.89.19.0 obejmuje "pozostałe różne artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane". Zakres towarów objętych pozycją 48 załącznika ustawy o VAT jest zatem węższy niż zakres towarów należących do powyższego grupowania PKWiU. W konsekwencji, dla uznania, iż Produkty mieszczą się w pozycji 48 Załącznika niezbędne jest aby:

a.

Produkty należały na grupowania PKWiU 10.89.19.0 oraz

b.

Produkty nie stanowiły ekstraktów słodowych oraz zawartość alkoholu w Produktach nie przekraczała 1,2%.

Ad-a Klasyfikacja statystyczna

Stosownie do zapisów § 1 Rozporządzenia od dnia 1 stycznia 2011 r. dla celów opodatkowania VAT stosuje się PKWiU z 2008 r. Co do zasady, stosownie do Komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) oraz zasad metodycznych PKWiU obowiązek przypisania właściwego symbolu PKWiU ciąży na producencie. W razie wątpliwości możliwe jest wystąpienie o stosowną opinię statystyczną do Urzędu Statystycznego. Zdaniem Spółki, która działa w porozumieniu z producentem, skład Produktów oraz ich właściwości nakazują ich klasyfikację w ramach grupowania PKWiU 10.89.19.0. W celu potwierdzenia prawidłowej klasyfikacji statystycznej Produktów Spółka wystąpiła z wnioskiem o interpretację do Urzędu Statystycznego. Produkty zostały zaklasyfikowane przez Urząd Statystyczny tak jak przez Spółkę, jako wchodzące w zakres grupowania PKWiU 10.89.19.0: "pozostałe różne artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane".

Ad-b Pozostałe warunki

W przedstawionym stanie faktycznym spełnione są również pozostałe warunki zastosowania preferencyjnej stawki, określone w pozycji 48 załącznika nr 3 do ustawy o VAT:

* Produkty nie stanowią ekstraktów słodowych.

* całkowita zawartość alkoholu w Produktach nie przekracza 1,2%.

Reasumując, Spółka stoi na stanowisku, że ze względu na to, że Urząd Statystyczny potwierdził, że Produkty mieszczą się w grupowaniu PKWiU 10.89.19.0, oraz biorąc pod uwagę, że Produkty nie stanowią ekstraktów słodowych oraz że zawartość alkoholu w Produktach nie przekracza 1,2%, Produkty stanowią towary, o których mowa w poz. 48 Załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

Ad-2

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został określony w artykułach 7 i 8 ustawy o VAT. I tak przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, natomiast, w myśl z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT.

Na mocy obowiązującego od 1 stycznia 2011 r. art. 5a ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5 ustawy o VAT, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze, wydane na jej podstawie, powołują symbole statystyczne. Tym samym, jeżeli dla celów objęcia dostawy określonych towarów obniżoną stawką VAT przepisy ustawy o VAT powołują symbole statystyczne, towary te są identyfikowane na podstawie stosownych klasyfikacji.

Wykaz towarów i usług, opodatkowanych obniżoną stawką podatku, określoną na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz art. 146f ustawy o VAT, zawiera załącznik nr 3 do ustawy o VAT. Pod pozycją 48 załącznika nr 3 do ustawy o VAT znajduje się grupa towarów o symbolu PKWiU 2008 ex 10.89.19.0 o nazwie pozostałe różne artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowano, z wyłączeniem ekstraktów słodowych i produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%.

Tym samym, jeżeli Produkty mieścić się będą w poz. 48 Załącznika nr 3 do ustawy o VAT (vide zapytanie nr 1 niniejszego Wniosku), ich dostawa podlegać będzie opodatkowaniu stawką obniżoną tj. określoną na podstawie art. 41 ust. 2 w związku z art. 146a pkt 2 oraz art. 146f ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez towary - według art. 2 pkt 6 ustawy - rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Na podstawie art. 5a ustawy, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Klasyfikacją statystyczną dotyczącą towarów i usług, która ma zastosowanie dla celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług, od dnia 1 stycznia 2011 r. jest Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) - (Dz. U. Nr 207, poz. 1293 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W myśl natomiast przepisu art. 41 ust. 2 wskazanej ustawy, dla towarów i usług wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Jednocześnie stosownie do art. 146a ww. ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

1.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%,

2.

stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy wynosi 8%.

Pod pozycją 48 ww. załącznika nr 3 znajduje się grupa towarów o symbolu PKWiU 2008 - ex 10.89.19.0 "Pozostałe różne artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane, z wyłączeniem ekstraktów słodowych i produktów o zawartości alkoholu powyżej 1,2%".

Należy też zauważyć, iż użycie w treści załącznika do ustawy znacznika "ex" przy numerze grupowania oznacza, że dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów spożywczych. Spółka planuje wprowadzić na polski rynek nowe produkty spożywcze. Spółka dokonywać będzie odpłatnej dostawy Produktów. Produkty nie będą produkowane przez Spółkę, ale nabywane od producentów z zagranicy. Spółka, działając w porozumieniu z producentem zaklasyfikowała Produkty na gruncie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (dalej: PKWiU) z 2008 r. do grupowania o numerze: 10.89.19.0: "pozostałe różne artykuły spożywcze, gdzie indziej niesklasyfikowane". Klasyfikacja ta została potwierdzona przez Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi. Produkty zawierają alkohol. Zawartość alkoholu w Produktach jest uzależniona od przyjętej przez producenta receptury. Do składników Produktów należy zarówno alkohol w czystej postaci, jak i składniki zawierające alkohol (np. wino). Jednakże całkowita zawartość alkoholu w każdym z Produktów (obejmująca zawartość alkoholu w czystej postaci oraz alkoholu wchodzącego w skład innych składników Produktów) nie przekracza 1,2%. Produkty nie stanowią ekstraktów słodowych.

Wątpliwości Wnioskodawcy budzi kwestia określenia, czy produkt będący przedmiotem wniosku mieści się w poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy o VAT i czy w związku z tym znajdzie zastosowanie stawka preferencyjna 8%.

Biorąc pod uwagę powołane przepisy prawa podatkowego oraz przedstawiony przez Wnioskodawcę opis sprawy, w szczególności wskazaną klasyfikację PKWiU towaru będącego przedmiotem zapytania, stwierdzić należy, że sprzedaż Produktu, który mieści się w grupowaniu PKWiU 10.89.19.0, jako wymienionego pod pozycją 48 załącznika nr 3 do ustawy, w podlega opodatkowaniu obniżoną stawką podatku VAT w wysokości 8%.

Zgodnie, bowiem z opisem towarów sklasyfikowanych pod ww. symbolem PKWiU wykluczeniu z prawa do zastosowania obniżonej stawki podlegają jedynie ekstrakty słodowe i produkty o zawartości alkoholu powyżej 1,2%.

Natomiast Produkty sprzedawane przez Wnioskodawcę nie są ekstraktami słodowymi a zawartość alkoholu w tych Produktach jest mniejsza niż 1,2%. Tym samym Produkty te korzystają ze stawki preferencyjnej 8% w związku z poz. 48 załącznika nr 3 do ustawy o VAT.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Należy zauważyć, iż niniejsza interpretacja nie rozstrzyga kwestii poprawności przedstawionego we wniosku przez Wnioskodawcę zaklasyfikowania przedmiotowych wyrobów (towarów) według PKWiU. Tut. organ nie jest właściwy do weryfikacji poprawności przedstawionego przez Wnioskodawcę zaklasyfikowania, gdyż zgodnie z Komunikatem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS Nr 1, poz. 11) zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje swoje towary i usługi według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług zainteresowany podmiot może zwrócić się o udzielenie informacji w tym zakresie do Urzędu Statystycznego w Łodzi. Tak więc to Wnioskodawcę obciąża obowiązek i ryzyko prawidłowego sklasyfikowania sprzedawanych wyrobów (towarów).

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl