IPPP3/443-837/10-2/LK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 10 listopada 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-837/10-2/LK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2010 r. (data wpływu 30 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad opodatkowania transakcji nabycia nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zasad opodatkowania transakcji nabycia nieruchomości oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe:

Spółka z siedzibą w...Niemcy prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie wynajmu nieruchomości na rzecz innych podmiotów. Wnioskodawca posiada oddział w Polsce, zarejestrowany w Polsce dla celów podatku od towarów i usług jako podatnik czynny (dalej jako "Nabywca" lub "Wnioskodawca").

Wnioskodawca zamierza nabyć nieruchomość położoną w W. Mianowicie Wnioskodawca zamierza nabyć od spółki R... (dalej Zbywca) prawo wieczystego użytkowania gruntu położonego w Warszawie obejmującego działkę gruntu o numerze 17/2 o powierzchni 3.928 metrów kwadratowych (dalej Nieruchomość) wraz z prawem własności budynku położonego na Nieruchomości (dalej; "Budynek).

Budynek został wzniesiony przez Przedsiębiorstwo Architektoniczne, Budowlane i Projektowe a pozwolenie na użytkowanie Budynku zostało wydane tej Spółce 30 kwietnia 2008 r. Budynek jest przeznaczony na wynajem w związku, z czym pomieszczenia zlokalizowane w budynku zostały przekazane najemcom (na podstawie umów najmu). Zgodnie z protokołami odbioru przekazanie pierwszych pomieszczeń nastąpiło 29 lutego 2008 r.

Zbywca nabył Nieruchomość wraz z Budynkiem od D...Sp. z o.o. na podstawie umowy sprzedaży zawartej w formie aktu notarialnego z dnia 15 grudnia 2009 r. transakcja była opodatkowana VAT, a Zbywca skorzystał z prawa do odliczenia podatku naliczonego na nabyciu Nieruchomości wraz z Budynkiem od kwoty podatku należnego.

Po nabyciu Nieruchomości wraz z Budynkiem Zbywca nie wybudował na Nieruchomości żadnych budynków budowli (lub ich części), ani nie poniósł wydatków na ulepszenie Budynku i budowli położonych na Nieruchomości stanowiących, co najmniej 30% ich wartości początkowej.

Aktualnie pomieszczenia w Budynku są wynajmowane 8 najemcom. Ponadto Zbywca jest stroną kilku umów na mocy, których wynajął lub udostępnił pewne części Nieruchomości na potrzeby umieszczenia sprzętu telekomunikacyjnego.

Przedmiotem sprzedaży będzie prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości oraz prawo odrębnej własności Budynku. Jednocześnie zgodnie z art. 678 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks Cywilny (Dz. U. z dnia 18 maja 1964 Nr 16 poz. 93 z późn. zm. w dalszej części wniosku określanej jako Kodeks Cywilny). Nabywca przejmie prawa i obowiązki wynikające z umów najmu zawartych z poszczególnymi najemcami. Ponadto na Nabywcę przejdą związane z Nieruchomością oraz Budynkiem:

* prawa i obowiązki wynikające z umów dotyczących projektu architektonicznego Budynku

* gwarancje budowlane dotyczące Budynku,

* zabezpieczenia ustanowione przez poszczególnych najemców.

Prawo użytkowania wieczystego Nieruchomości oraz odrębna własność budynku zostaną przeniesione przez Zbywcę na Nabywcę w stanie wolnym od obciążeń, z wyjątkiem służebności i praw użytkowania wpisanych do księgi wieczystej. na nabywcę nie przejdą zobowiązania Zbywcy związane z finansowaniem nabycia Nieruchomości wraz z Budynkiem. Ponadto na Nabywcę nie przejdą m.in.:

* prawa i zobowiązania Zbywcy wynikające z umów dotyczące bieżącej obsługi Budynku w tym umów zawartych z dostawcami mediów,

* środki pieniężne zgromadzone przez Zbywcę w kasie na rachunkach bankowych,

* księgi rachunkowe Zbywcy,

* tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy,

* know-how związany z wyszukiwaniem i utrzymaniem portfolio najemców o zróżnicowanym profilu działalności.

Zbywca nie zatrudnia pracowników jako że wszelkie czynności związane z zarządzaniem i administracja, Budynku wykonywane są na podstawie umów zawartych przez Zbywcę z podmiotami trzecimi. W zależności od różnych czynników, po sprzedaży Nieruchomości może zostać podjęta decyzja o postawieniu Zbywcy w stan likwidacji.

Nieruchomość wraz z budynkiem będąca przedmiotem planowanej transakcji nie stanowi finansowo i organizacyjnie wyodrębnionej części przedsiębiorstwa Zbywcy.

Wnioskodawca po zakupie Nieruchomości wraz z Budynkiem od Zbywcy będzie prowadzić działalność obejmującą wynajem powierzchni w Budynku opodatkowaniu podatkiem VAT. Działania te Wnioskodawca planuje wykonywać jednak przy wykorzystaniu własnych zasobów oraz w oparciu o własny - wypracowany juz w tym zakresie - know-how. Dodatkowo, ponieważ jak to zostało wskazane powyżej na Wnioskodawcę nie przejdą umowy dotyczące obsługi Nieruchomości. Wnioskodawca będzie musiał zawrzeć nowe umowy z podmiotami odpowiedzialnymi za poszczególne czynności (Np. dotyczące dostawy mediów itp.), które to prace będą niezbędne do prawidłowego korzystania z Nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Wnioskodawca prosi o potwierdzenie, czy:

1.

planowane transakcje nabycia Nieruchomości wraz z Budynkami będą podlegały zwolnieniu z opodatkowanie VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przy czym strony będą uprawnione do zrezygnowania z powyższego zwolnienia oraz wyboru opodatkowania przedmiotowych transakcji 22% VAT na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT,

2.

jeżeli strony zdecydują się na skorzystanie z opcji opodatkowania VAT, z zachowaniem warunków określonych w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia należnego VAT o VAT naliczony przy nabyciu Nieruchomości wraz z Budynkami zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, oraz zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym zgodnie z regulacjami art. 87 ustawy o VAT, ponieważ:

a.

przedmiotowe transakcje stanowią dla Zbywcy odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT,

b.

przedmiotowe transakcje nie mieszczą się w katalogu transakcji określonych w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT,

nabywane Nieruchomości wraz z Budynkami będą służyły Wnioskodawcy do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

Ad. 1

Prawo do wyboru opodatkowania VAT transakcji zbycia Nieruchomości wraz z Budynkiem

Zdaniem Wnioskodawcy, planowane transakcje nabycia Nieruchomości wraz z Budynkami będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przy czym strony będą uprawnione do zrezygnowania z powyższego zwolnienia i wyboru opodatkowania przedmiotowych transakcji 22% VAT na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT. W rezultacie, jeżeli strony wybiorą opodatkowanie VAT transakcji, przedmiotowe transakcje będą podlegały opodatkowaniu 22% VAT.

W celu rozstrzygnięcia, czy transakcje nabycia Nieruchomości wraz z Budynkiem mogą podlegać opodatkowaniu VAT konieczne jest w pierwszej kolejności ustalenie, czy przedmiotowe transakcje mieszczą się w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem VAT zawartym w art. 5 ust. 1 ustawy o VAT oraz nie znajdzie do nich zastosowania żadne z wyłączeń wskazanych w art. 6 ustawy o VAT.

W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednocześnie, zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, towarami są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

W świetle powyższej definicji towaru, jak również z uwagi na fakt, iż planowane transakcje będą przeprowadzane za wynagrodzeniem, zdaniem Wnioskodawcy mieszczą się one w katalogu czynności opodatkowanych VAT jako odpłatna dostawa towarów.

Ponadto - zdaniem Wnioskodawcy - transakcje sprzedaży Nieruchomości wraz z Budynkiem nie będą wyłączone z zakresu opodatkowania VAT jako sprzedaż przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Przepisy ustawy o VAT nie definiują pojęcia przedsiębiorstwa dla celów niniejszej ustawy. Ze względu na powyższe oraz uwzględniając definicję przedsiębiorstwa zawartą w innych ustawach podatkowych, w doktrynie prawa podatkowego jest powszechnie akceptowalne, iż - dla celów ustawy o VAT - pojęcie przedsiębiorstwa powinno być rozumiane zgodnie z jego definicją zawartą w art. 55 1 Kodeksu cywilnego. W myśl regulacji zawartej w tym artykule, przedsiębiorstwo jest zorganizowanym zespołem składników niematerialnych i materialnych, przeznaczonym do prowadzenia działalności gospodarczej.

Obejmuje ono w szczególności:

* oznaczenie indywidualizujące przedsiębiorstwo lub jego wyodrębnione części (nazwa przedsiębiorstwa),

* własność nieruchomości lub ruchomości, w tym urządzeń, materiałów, towarów i wyrobów, oraz inne prawe rzeczowe do nieruchomości lub ruchomości,

* prawa wynikające z umów najmu i dzierżawy nieruchomości lub ruchomości oraz prawa do korzystania z nieruchomości lub ruchomości wynikające z innych stosunków prawnych,

* wierzytelności, prawa z papierów wartościowych i środki pieniężne,

* koncesje, licencje i zezwolenia,

* patenty i inne prawa własności przemysłowej,

* majątkowe prawa autorskie i majątkowe prawa pokrewne,

* tajemnice przedsiębiorstwa,

* księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Z kolei przez zorganizowaną część przedsiębiorstwa - w myśl art. 2 pkt 27e ustawy o VAT - rozumie się organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z uwagi na fakt, iż w ramach przedmiotowych transakcji Wnioskodawca nabędzie Nieruchomość i Budynek, oraz z mocy prawa przejmie prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z Nieruchomościami - zdaniem Wnioskodawcy - nie można uznać, iż elementy te stanowią przedsiębiorstwo Zbywcy. Przedmiot planowanych transakcji nie wyczerpuje bowiem przytoczonej powyżej definicji przedsiębiorstwa z art. 55 1 Kodeksu Cywilnego. Wynika to z faktu, iż transakcjom nie będzie towarzyszył transfer innych kluczowych składników, wchodzących w skład normatywnej definicji i determinujących funkcjonowanie przedsiębiorstwa Zbywcy, obejmującego w szczególności należności i zobowiązania związane z funkcjonowaniem przedsiębiorstwa, część umów o świadczenie usług związanych z Nieruchomością i Budynkami (w tym umowy o zarządzanie Nieruchomościami, umowy dotyczące bieżącej obsługi Budynków), know-how, księgi rachunkowe oraz szereg innych dokumentów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej i funkcjonowaniem Zbywcy.

Stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym zbywane składniki majątkowe nie stanowią przedsiębiorstwa jest poparte interpretacją przepisów prawa dokonaną przez Ministra Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską /odpowiedź Ministra Finansów na zapytanie poselskie nr 1778 z dnia 13 czerwca 2003 r. Odpowiedź udzielona przez Ministra Finansów dotyczy treści art. 4a pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Jednakże w przekonaniu Wnioskodawcy konkluzja zawarta w tej odpowiedzi może mieć zastosowanie w rozpatrywanym przypadku/ (która - co należy zaznaczyć - była niejednokrotnie przytaczana przez organy podatkowe w praktyce) /Postanowienie Naczelnika II Mazowieckiego US w Warszawie z 21 marca 2005 r. (1472/ROP1/423-51-33/05/AJ) oraz Postanowienie Naczelnika US Poznań-Winogrady z dnia 24 marca 2005 r. (DG-P/423/1/05)/.

Z interpretacji Ministra Finansów można wywnioskować, iż za sprzedaż przedsiębiorstwa nie można uznać sprzedaży samego budynku, nawet wówczas, kiedy znane jest jego przeznaczenie, np. na wynajem. Przedsiębiorstwo, bowiem, może stanowić budynek wraz ze wszystkimi wierzytelnościami i zobowiązaniami, zawartymi umowami najmu, zarządzania, dostawy mediów i innymi umowami związanymi z tym budynkiem i działalnością polegającą na wynajmie. Tymczasem - jak zaznaczono w stanie faktycznym w analizowanym przypadku przedmiotowej transakcji nie będzie towarzyszył transfer żadnych wierzytelności ani zobowiązań Zbywcy. W konsekwencji, po dacie przedmiotowej transakcji, w aktywach i pasywach Zbywcy pozostaną obecne, odpowiednio, wszelkie należności i zobowiązania bezpośrednio związane z Nieruchomością i Budynkiem, a także inne zobowiązania w postaci kredytów/pożyczek (z wyłączeniem kredytów/pożyczek zabezpieczonych hipoteką na Nieruchomości i Budynkach, które staną się wymagalne z dniem jej sprzedaży przez Zbywcę).

Kolejnego argumentu przemawiającego za tym, iż przedmiotem analizowanej transakcji nie jest przedsiębiorstwo Zbywcy dostarczają orzeczenia sądów (Wyrok NSA z dnia 6 października 1995 r., sygn. akt: S.A./Gd 1959/94), w których wyrażana jest teza o tym, iż zbycie przez podatnika tylko części jego aktywów z definicji nie może być zakwalifikowane jako zbycie przedsiębiorstwa, choćby nawet przedmiotem zbycia była zdecydowana większość składników majątkowych funkcjonującego przedsiębiorstwa. Przedsiębiorstwo jako przedmiot zbycia musi bowiem stanowić całość pod względem organizacyjnym i funkcjonalnym. Tymczasem, transakcjom sprzedaży Nieruchomości wraz z Budynkiem na rzecz Wnioskodawcy nie będzie towarzyszył transfer wszystkich aktywów Zbywcy. A mianowicie, w ramach przedmiotowych transakcji Wnioskodawca nabędzie jedynie środki trwałe w postaci Nieruchomości wraz z Budynkiem, prawo do projektów technicznych opracowanych w związku z budową Budynku jak również wszelkie gwarancje budowlane związane z tą budową. W konsekwencji, po dacie przedmiotowej transakcji - oprócz wspomnianych powyżej wierzytelności - w rękach Zbywcy pozostaną pewne aktywa należące obecnie do ich przedsiębiorstw, tj. wszelkie tajemnice przedsiębiorstwa Zbywcy oraz własny know-how.

Ważne jest również, iż w związku z przedmiotową transakcją nie dojdzie do przejęcia przez Wnioskodawcę ksiąg rachunkowych Zbywcy i innych dokumentów związanych z prowadzaniem działalności gospodarczej, jak również praw i obowiązków wynikających z umów o zarządzanie Budynkiem oraz umów dotyczących bieżącej obsługi Budynku (w tym umów zawartych z dostawcami mediów, usług sprzątania powierzchni, usług ochroniarskich, księgowych itp.). W konsekwencji - po nabyciu Nieruchomości wraz z Budynkiem Zbywcy - Wnioskodawca prowadził będzie działalność obejmującą wynajem powierzchni w Budynku przy wykorzystaniu własnych zasobów. Zdaniem Wnioskodawcy, ten fakt dodatkowo potwierdza tezę, że w wyniku planowanej transakcji nie dojdzie do przeniesienia całości przedsiębiorstwa Zbywcy (Wyrok NSA z dnia 4 marca 1996 r., sygn. akt: SA/Lu 476/95), a jedynie poszczególnych (choć znaczących) składników jego majątku.

Na uwagę zasługuje również podniesiona w ustawowej definicji przedsiębiorstwa niejednokrotnie podkreślana w orzecznictwie sądów kwestia (Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 1997 r., sygn. akt: SA/Sz 2724/95 oraz wyrok NSA z dnia 24 listopada 1999 r. sygn. akt: I SA/Kr 1189/99), iż przedsiębiorstwo nie jest tylko sumą jego składników, lecz ich zorganizowanym zespołem. Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca nabędzie jedynie wybrane składniki majątkowe Zbywcy, obejmujące w szczególności Nieruchomość i Budynek, nie można - zdaniem Wnioskodawcy - uznać, iż (i) jest to zespół elementów, oraz że (ii) elementy te łączy więź o charakterze organizacyjnym.

Z powyższych względów, zdaniem Wnioskodawcy, nie ma podstaw, aby sprzedaż Nieruchomości wraz z Budynkiem zaklasyfikować jako zbycie przedsiębiorstwa. Ponadto, działalność polegająca na wynajmie Budynku nie stanowi też zorganizowanej części przedsiębiorstwa wyodrębnionej w ramach działalności gospodarczej prowadzonej przez Zbywcę. Słuszność powyższej tezy Wnioskodawcy dodatkowo potwierdza fakt, iż wybrane składniki majątkowe będące przedmiotem analizowanych transakcji nie są finansowo i organizacyjnie wyodrębnione w istniejącym przedsiębiorstwie Zbywcy. Dodatkowo, przenoszone w ramach przedmiotowych transakcji składniki majątkowe nie stanowią zespołu składników, który mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo realizujące określone zadania gospodarcze. Tym samym, sprzedawane składniki majątkowe nie będą spełniały definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa określonej w art. 2 pkt 27e ustawy o VAT.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy przedmiotowe transakcje będą stanowiły odpłatną dostawę towarów w rozumieniu przepisów art. 5 ust. 1 ustawy o VAT i nie będą mieściły się w katalogu czynności niepodlegających przepisom ustawy o VAT, określonym w art. 6 ustawy o VAT.

Dodatkowo, należy zweryfikować, czy planowane transakcje sprzedaży Nieruchomości wraz z Budynkiem nie będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania VAT.

Zgodnie z brzmieniem art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dostawa budynków, budowli lub ich części jest zwolniona z podatku VAT z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Jednocześnie, w świetle definicji zawartej w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Zdaniem Wnioskodawcy, mając na uwadze powyższe przepisy, planowane transakcje nabycia Nieruchomości waz z Budynkiem spełnia przesłanki zwolnienia z opodatkowania VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT. Przedmiotem planowanej transakcji będzie dostawa Budynku, przy czym pierwsze zasiedlenie miało w odniesieniu do Budynku miejsce 29 lutego 2008 r. Zgodnie bowiem z protokołami odbioru najmowanej powierzchni podpisanymi przez poszczególnych najemców, Budynek został w tym dniu oddany do dyspozycji (użytkowania) pierwszemu najemcy w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu (tekst jedn. najmu powierzchni podlegającego opodatkowaniu 22% VAT). W analizowanym stanie faktycznym dostawa nie będzie zatem dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a ponadto pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą Budynku upłynęło już ponad dwa lata.

Jednocześnie, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:

1.

są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;

2.

złożą przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zarówno Nabywca, jak i Zbywca są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni. W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, będą oni uprawnieni na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT do wyboru opodatkowania przedmiotowych transakcji VAT, pod warunkiem złożenia, przed dniem dokonania dostawy Nieruchomości wraz z Budynkiem naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla Nabywcy, zgodnego oświadczenia o wyborze opodatkowania VAT analizowanych dostaw.

Jednocześnie, Nabywca pragnie zauważyć, iż w analizowanej sytuacji nie będzie miało zastosowanie obowiązkowe zwolnienie z VAT określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Zgodnie z powołanym przepisem zwalnia się od VAT również dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjęte zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10. Mając na uwadze, iż jak Wnioskodawca wskazał powyżej zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT będzie mogło być zastosowane w analizowanym stanie faktycznym, w konsekwencji nie znajdzie zastosowania zwolnienie określone w ust. 10a powołanego powyżej przepisu ustawy o VAT.

Podsumowując, zdaniem Wnioskodawcy, planowane transakcje nabycia Nieruchomości wraz z Budynkami będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przy czym strony będą uprawnione do zrezygnowania z powyższego zwolnienia i wyboru opodatkowania przedmiotowych transakcji 22% VAT na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT.

Ad. 2.

Prawo do obniżenia należnego VAT o VAT naliczony przy nabyciu Nieruchomości wraz z Budynkami i zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli strony zdecydują się na skorzystanie z opcji opodatkowania VAT, z zachowaniem warunków określonych w art. 43 ust. 10 i 11 ustawy o VAT, po dokonaniu transakcji i otrzymaniu faktur potwierdzających ich dokonanie, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia należnego VAT o VAT naliczony przy nabyciu Nieruchomości wraz z Budynkami zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, oraz zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym zgodnie z regulacjami art. 87 ustawy o VAT, ponieważ:

a.

przedmiotowe transakcje stanowią dla Zbywcy odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT,

b.

przedmiotowe transakcje nie mieszczą się w katalogu transakcji określonych w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT,

c.

nabywana Nieruchomość wraz z Budynkiem będzie służyć Wnioskodawcy do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

Zdaniem Nabywcy, kluczowym dla rozstrzygnięcia o jego prawie do obniżenia VAT należnego o VAT naliczony przy nabyciu Nieruchomości wraz z Budynkami zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT, oraz prawie do zwrotu nadwyżki podatku VAT naliczonego nad podatkiem VAT należnym zgodnie z regulacjami art. 87 ustawy o VAT jest potwierdzenie faktu, iż Nieruchomości wraz z Budynkiem będą przedmiotem planowanej transakcji będą wykorzystywane przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych VAT, a ich nabycie nastąpi w wykonaniu odpłatnej dostawy towarów, podlegającej opodatkowaniu VAT - zasadniczo - według stawki 22%.

Jak wynika z treści art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę VAT naliczonego przy nabyciu towarów lub usług w zakresie, w jakim są one wykorzystywane do wykonywania przez podatnika czynności opodatkowanych VAT. Jeżeli zatem dane towary lub usługi są wykorzystywane tylko do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia całości VAT naliczonego przy ich zakupie o ile nie znajdą zastosowania inne ograniczenia (w szczególności wynikające z art. 88 ustawy o VAT).

Wnioskodawca jest zarejestrowanym w Polsce czynnym podatnikiem VAT i spełnia ustawową definicję podatnika zawartą w art. 15 ustawy o VAT. Po nabyciu przedmiotowych Nieruchomości i Budynków, Wnioskodawca zasadniczo wstąpi we wszelkie prawa i obowiązki wynikające z umów najmu i będzie prowadził działalność polegającą na wynajmie powierzchni w Budynku. Taki typ działalności - jako odpłatne świadczenie usług - podlega opodatkowaniu podatkiem VAT według stawki 22%. W konsekwencji - jak wynika z powyższego - nabyta Nieruchomość wraz z Budynkiem będzie wykorzystywana przez Wnioskodawcę, będącego podatnikiem, wyłącznie do wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu VAT.

W świetle powyższego - zdaniem Wnioskodawcy - po dokonaniu przedmiotowej transakcji i otrzymaniu prawidłowo wystawionej faktury VAT potwierdzającej jej faktyczne dokonanie będzie mu przysługiwało prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o VAT naliczony przy nabyciu Nieruchomości wraz z Budynkiem, gdyż spełniony będzie warunek niezbędny do dokonania takiego obniżenia, określony w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT. W myśl art. 86 ust. 10 pkt 1 i ust. 11 ustawy o VAT, prawo do obniżenia kwoty VAT należnego powstanie w rozliczeniu za okres, w którym Nabywca otrzyma od Zbywcy, fakturę dokumentującą przedmiotową transakcję lub w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych. Nadwyżka VAT naliczonego nad VAT należnym podlegać będzie zwrotowi na zasadach określonych w art. 87 ustawy o VAT.

Jednocześnie - zdaniem Wnioskodawcy - jeżeli strony wybiorą opodatkowanie VAT transakcji, nie zajdą okoliczności, o których mowa w art. 88 ust. 3a pkt 2, zgodnie z którym podatnik nie jest uprawniony do obniżenia kwoty VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona z podatku VAT.

Jak już Nabywca uzasadniał w punkcie 1 powyżej, przedmiotowe transakcje stanowią dla Zbywcy odpłatną dostawę towarów w rozumieniu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT i jednocześnie, nie mieszczą się w katalogu transakcji określonych w art. 6 pkt 1 ustawy o VAT.

Podsumowując, z uwagi na fakt, iż (i) Nieruchomości wraz z Budynkiem będą przedmiotem planowanej transakcji będzie wykorzystywana przez Nabywcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, oraz (ii) jeżeli strony zdecydują się na wybór opodatkowania VAT omawianych transakcji na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, nie zajdą okoliczności wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy o VAT, które pozbawiałyby Wnioskodawcę prawa do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o podatek VAT naliczony - zdaniem Wnioskodawcy - będzie przysługiwało mu prawo do obniżenia kwoty VAT należnego o VAT naliczony związany z nabyciem przedmiotowych Nieruchomości wraz z Budynkiem od Zbywcy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionych zdarzeń przyszłych uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl