IPPP3-443-82/09-6/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 kwietnia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3-443-82/09-6/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2009 r. (data wpływu 2 lutego 2009 r.) uzupełnione pismem z dnia 13 marca 2009 r. (data wpływu 19 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabywania samochodów osobowych po okresie leasingu w sytuacji gdy przedmiotem działalności jest handel samochodami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu nabywania samochodów osobowych po okresie leasingu w sytuacji gdy przedmiotem działalności jest handel samochodami. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 13 marca 2009 r. (data wpływu 19 marca 2009 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia braków formalnych IPPP3-443-82/09-2/JF z dnia 4 marca 2009 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka w ramach prowadzonej działalności gospodarczej zamierza zajmować się między innymi zakupem i sprzedażą samochodów osobowych (w tym poleasingowych) na terenie Polski. Po zakupie samochodu osobowego dokona jego rejestracji, a następnie sprzedaży. Samochód nie będzie wprowadzony do ewidencji środków trwałych, tylko stanowić będzie towar handlowy (kupiony z zamiarem dalszej odsprzedaży). Samochód nie będzie wykorzystywany dla celów prowadzonej działalności gospodarczej.

W odpowiedzi na wezwanie do uzupełnienia braków formalnych Spółka poinformowała, że nabywała i nabywa samochody osobowe, które są wykorzystywane w prowadzonej działalności gospodarczej (o czym pisała we wniosku). Samochody te:

* służą (będą służyły) działalności opodatkowanej,

* dopuszczalna ładowność ww. pojazdów wynosi do 500 kg jak i powyżej 500 kg,

* ww. samochody osobowe posiadają świadectwo homologacji producenta/importera wymagane dla tego rodzaju samochodów.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy samochód osobowy po zakończeniu jego leasingu przez Spółkę może stanowić "towar handlowy", a Spółce przy jego wykupie przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego oraz ma ona obowiązek naliczenia podatku VAT należnego przy sprzedaży tego samochodu w sytuacji, gdy przedmiotem działalności Spółki jest m.in. handel samochodami.

Zdaniem Wnioskodawcy w świetle rozważań zawartych powyżej oraz w związku z faktem, że jednym z przedmiotów działalności Spółki jest handel samochodami ma ona prawo do pełnego odliczenia VAT w związku z nabyciem samochodu osobowego po zakończeniu umowy leasingu jako towar handlowy, a następnie w przypadku sprzedaży tego samochodu jest ona zobowiązania do opodatkowania tej transakcji podatkiem VAT.

Niezależnie od powyższego należy wskazać, że zgodnie z art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a ustawy o VAT, art. 86 ust. 3 (ograniczający prawo odliczenia podatku naliczonego) nie dotyczy przypadków, gdy odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) stanowi przedmiot działalności podatnika. Zatem, niezależnie od oceny skutków wyroku ETS w sprawie Magoora (sygn. akt C-414/07 z dnia 22 grudnia 2008 r. wyrok w sprawie Magoora sp. z o.o. przeciwko Dyrektorowi Izby Skarbowej w Krakowie) samochód osobowy po zakończeniu jego leasingu przez Spółkę może stanowić "towar handlowy", a Spółce przy jego wykupie przysługuje pełne prawo do odliczenia podatku VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) zwana dalej ustawą - w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z kolei w myśl art. 86 ust. 3 ustawy o VAT, w przypadku nabycia samochodów osobowych oraz innych pojazdów samochodowych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku określonej w fakturze lub kwoty podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub kwoty podatku należnego od dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca - nie więcej jednak niż 6.000 zł.

W świetle uregulowań art. 86 ust. 4 ustawy o VAT, przepis ust. 3 nie dotyczy:

1.

pojazdów samochodowych mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van;

2.

pojazdów samochodowych mających więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; dla obliczenia proporcji, o której mowa w zdaniu poprzednim, długość pojazdu stanowi odległość pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a tylną krawędzią podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona w linii poziomej wzdłuż pojazdu pomiędzy dolną krawędzią przedniej szyby pojazdu a punktem wyprowadzonym w pionie od tylnej krawędzi podłogi części pojazdu przeznaczonej do przewozu ładunków;

3.

pojazdów samochodowych, które mają otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków;

4.

pojazdów samochodowych, które posiadają kabinę kierowcy i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

5.

pojazdów samochodowych będących pojazdami specjalnymi w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym o przeznaczeniach wymienionych w załączniku nr 9 do ustawy tj.: agregat elektryczny/spawalniczy, bankowóz, do prac wiertniczych, koparka, koparkospycharka, ładowarka, oczyszczanie dróg, podnośnik do prac konserwacyjno - montażowych, pomoc drogowa, zimowego utrzymania dróg, żuraw samochodowy;

6.

pojazdów samochodowych konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą - jeżeli z dokumentów wydanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym wynika takie przeznaczenie;

7.

przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:

a.

odprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub

b.

oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze, i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.

Z powyższych uregulowań wynika, że generalnie podatnik podatku od towarów i usług posiada prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego tylko w takim zakresie, w jakim nabyte towary i usługi przyczyniają się do generowania podatku należnego. W przypadku podatku naliczonego z tytułu nabycia samochodu osobowego prawo do odliczenia tego podatku zostało jeszcze ograniczone do 60% wartości podatku naliczonego przy zakupie, jednakże w wysokości nieprzekraczającej 6.000 zł.

Na podstawie art. 86 ust. 4 pkt 7 ppkt a ustawy powyższe ograniczenie dotyczące odliczenia podatku naliczonego dotyczącego nabycia samochodu osobowego nie znajduje zastosowania w przypadku, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż samochodów, tzn. kiedy samochody osobowe są nabywane w celu ich dalszej odsprzedaży.

Analiza przepisu art. 86 ust. 4 ustawy jednoznacznie wskazuje, że przepis art. 86 ust. 3 nie dotyczy określonych kategorii pojazdów samochodowych, tj. pojazdów wymienionych w art. 86 ust. 4 pkt 1-6 ustawy oraz w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. a ustawy tj. sytuacji, gdy odprzedaż tych samochodów jest przedmiotem prowadzonej przez podatnika działalności, która ma miejsce w sprawie będącej przedmiotem wniosku. Tym samym ograniczenie odliczania podatku przy zakupie samochodu osobowego po okresie leasingu wynikające z przepisu art. 86 ust. 3 ustawy, nie odnosi się do pojazdów w przypadku, gdy przedmiotem działalności podatnika jest odsprzedaż samochodów, tzn. kiedy samochody osobowe są nabywane w celu ich dalszej odsprzedaży oraz ich sprzedaż podlega opodatkowaniu.

Generalnie odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług - zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. Wyjątki od tej zasady są ściśle określone w ustawie oraz przepisach wykonawczych. I tak, na podstawie art. 43 ust. 2 ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, pod warunkiem że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Przez towary używane, o których mowa w ust. 1 pkt 2, rozumie się ruchomości, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku po nabyciu prawa do rozporządzania tymi towarami jak właściciel (art. 43 ust. 2 ustawy).

Powyższe wskazuje, że zastosowanie zwolnienia od opodatkowania możliwe jest dla dostawy towarów używanych. Należy zauważyć, iż z dniem 1 stycznia 2009 r. towarem używanym może być ruchomość, której okres używania przez podatnika dokonującego jej dostawy wynosi co najmniej pół roku, przy czym w tym czasie podatnik rozporządzał rzeczą jak właściciel. Niewystarczającą przesłanką do uznania towaru za używany jest samo używanie towaru przez pół roku. Zatem, samochód wykupiony po okresie leasingu spełnia definicję towaru używanego po upływie pół roku od nabycia. W tym czasie musi być używany do celów działalności gospodarczej. Podkreślić trzeba, że to podatnik decyduje o przeznaczeniu towaru (towar handlowy czy służący prowadzonej działalności gospodarczej).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż wątpliwości Wnioskodawcy związane są z kwestią prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od nabywanych samochodów osobowych traktowanych przez Spółkę jako towary handlowe, tj. przeznaczone do dalszej odsprzedaży. Przy czym w uzupełnieniu do złożonego wniosku Spółka poinformowała, iż nabywane samochody będą wykorzystywane do prowadzonej działalności gospodarczej oraz będą służyły czynnościom opodatkowanym. Z okoliczności sprawy można wywnioskować o związku sprzedawanych towarów z czynnościami opodatkowanymi. Zatem, nabyte po okresie leasingu samochody nie będą traktowane przez Wnioskodawcę jako towary używane i w związku z tym ich dostawa nie będzie podlegała zwolnieniu od podatku.

Reasumując, z uwagi na fakt, że przedmiotem działalności Spółki jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług sprzedaż samochodów (na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy Spółka posiada obowiązek opodatkowania dostawy samochodów osobowych nabytych po okresie leasingu), a przedmiotowe pojazdy figurują w ewidencji księgowej jako towary handlowe przeznaczone do dalszej odsprzedaży, Wnioskodawcy przysługuje prawo obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących zakup tych samochodów.

W niniejszej interpretacji odpowiedziano na wniosek w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia po zakończeniu leasingu samochodu osobowego oraz naliczenia podatku należnego w sytuacji, gdy przedmiotem działalności Spółki jest handel samochodami. W odrębnych interpretacjach zostało zawarte rozstrzygnięcie dotyczące prawa do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących nabycie samochodów osobowych wykorzystywanych do celów działalności gospodarczej oraz prawo do odliczenia podatku VAT z tytułu nabycia paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu wykorzystywanych do napędu samochodów osobowych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego oraz zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym, a w przypadku interpretacji dotyczącej zdarzenia przyszłego - stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl