IPPP3/443-819/12-4/LK

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 12 listopada 2012 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-819/12-4/LK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2012 r. (data wpływu 13 sierpnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2012 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku dla świadczonych usług.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi kancelarię doradcy podatkowego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Niezależnie od podstawowej działalności gospodarczej, którą jest świadczenie usług doradztwa podatkowego na rzecz podmiotów profesjonalnych, publikuje książki i artykuły o tematyce podatkowej w różnych wydawnictwach i czasopismach profesjonalnych. Przygotowywane przez Wnioskodawcę publikacje to komentarze do przepisów prawa podatkowego, podręczniki, artykuły dotyczące kontrowersyjnych zagadnień z zakresu prawa podatkowego. Czynności te wykonywane są zazwyczaj na podstawie umowy o dzieło. Za przeniesienie autorskich praw majątkowych lub udzielenie licencji do stworzonych przez

Wnioskodawcę publikacji uzyskuje wynagrodzenie od poszczególnych wydawnictw. Jednocześnie Wnioskodawca planuje świadczenie za wynagrodzeniem usług szkoleniowych w postaci szkoleń jednodniowych, kilkudniowych oraz krótkich wykładów dotyczących różnych zagadnień z zakresu prawa podatkowego. Prowadzona przez Wnioskodawcę kancelaria nie posiada akredytacji w rozumieniu przepisów o systemie oświaty. Prowadzone szkolenia nie będą finansowane ani w całości, ani w części ze środków publicznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy uzyskane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie za udzielenie licencji lub przeniesienie praw autorskich do publikacji (książek artykułów) o tematyce podatkowej podlega opodatkowaniu VAT z zastosowaniem stawki 8%.

Zdaniem Wnioskodawcy:

Uzyskane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie za udzielenie licencji lub przeniesienie praw autorskich do publikacji (książek i artykułów) o tematyce podatkowej podlega opodatkowaniu VAT z zastosowaniem stawki 8%.

Zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy o VAT dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%. Natomiast w świetle art. 146a pkt 2 ustawy o VAT w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy, wynosi 8%.

Poz. 181 załącznika nr 3 ustawy o VAT zawiera kategorię obejmującą Usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

W opinii Wnioskodawcy udzielenie licencji lub przeniesienie autorskich do publikacji o tematyce podatkowej zawiera się w powyższej kategorii i jest opodatkowana stawką VAT 8%.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 33 lit. b ustawy o VAT zwolnione od VAT są usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów, to w opinii Wnioskodawcy udzielenie licencji lub przeniesienie autorskich praw majątkowych do publikacji o tematyce podatkowej nie stanowi usługi kulturalnej.

Mimo że pojęcie usług kulturalnych nie zostało zdefiniowane w ustawie o VAT, działalność kulturalna w ustawie o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej jest definiowana szeroko jako tworzenie, organizowanie i ochrona kultury.

W mojej opinii tworzenie publikacji o szeroko pojętej problematyce gospodarczej zawierających wykładnię przepisów podatkowych, nie stanowi usługi kulturalnej.

Dlatego w przypadku udzielenie licencji lub przeniesienie autorskich praw majątkowych do publikacji o tematyce podatkowej wykonywanych przez Wnioskodawcę w ramach prowadzonej działalności gospodarczej opodatkowane będzie stawką VAT 8% zgodnie z poz. 181 załącznika nr 3 ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W świetle art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...).

Stosownie do art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7

Na mocy art. 5a ustawy towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.

Na gruncie ustawy o podatku od towarów i usług czynności, które podlegają opodatkowaniu, tj. dostawa towarów oraz świadczenie usług powinny mieć charakter odpłatny, z tym, że pomiędzy otrzymaną zapłatą a wykonanym świadczeniem powinien istnieć bezpośredni związek o charakterze przyczynowym. Otrzymana zapłata powinna być konsekwencją wykonanego świadczenia, a zatem wynagrodzenie musi być należne za wykonanie tego świadczenia.

Z okoliczności przedstawionych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca prowadzi kancelarię doradcy podatkowego w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Niezależnie od podstawowej działalności gospodarczej, którą jest świadczenie usług doradztwa podatkowego na rzecz podmiotów profesjonalnych, publikuje książki i artykuły o tematyce podatkowej w różnych wydawnictwach i czasopismach profesjonalnych. Przygotowywane przez Wnioskodawcę publikacje to komentarze do przepisów prawa podatkowego, podręczniki, artykuły dotyczące kontrowersyjnych zagadnień z zakresu prawa podatkowego. Czynności te wykonywane są zazwyczaj na podstawie umowy o dzieło. Za przeniesienie autorskich praw majątkowych lub udzielenie licencji do stworzonych przez Wnioskodawcę publikacji uzyskuje wynagrodzenie od poszczególnych wydawnictw.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą tego czy uzyskane przez Wnioskodawcę wynagrodzenie za udzielenie licencji lub przeniesienie praw autorskich do publikacji (książek artykułów) o tematyce podatkowej podlega opodatkowaniu VAT z zastosowaniem stawki 8%.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. W myśl zaś ust. 2 powołanego artykułu, dla towarów i usług, wymienionych w załączniku nr 3 do ustawy, stawka podatku wynosi 7%, z zastrzeżeniem ust. 12 i art. 114 ust. 1.

Przy czym, w myśl art. 146a pkt 1 i 2 ww. ustawy o VAT, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f:

* stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%,

* stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 2, art. 120 ust. 2 i 3 oraz w tytule załącznika nr 3 do ustawy wynosi 8%.

W załączniku nr 3 do ww. ustawy, pod poz. 181 wskazano, iż stawką 8% objęte są, bez względu na symbol PKWiU, usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania.

Ponadto, z objaśnienia "1" do załącznika nr 3 wynika, że wykaz nie ma zastosowania dla zakresu sprzedaży towarów i usług zwolnionych od podatku lub opodatkowanych stawkami niższymi niż stawka, której dotyczy załącznik.

Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone między innymi w art. 43 ustawy.

Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy, obowiązującego od dnia 1 stycznia 2011 r., zwalnia się od podatku usługi kulturalne świadczone przez:

a.

podmioty prawa publicznego lub inne podmioty uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury, prowadzonego przez organizatora będącego podmiotem tworzącym instytucje kultury w rozumieniu przepisów o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej, oraz dostawę towarów ściśle z tymi usługami związaną,

b.

indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.

Analizując przedstawione okoliczności sprawy w kontekście powołanych przepisów prawa podatkowego wskazać należy, iż w związku z tym, że Wnioskodawca dokonuje przeniesienia praw autorskich lub udziela licencji za wynagrodzeniem do publikacji w postaci komentarzy do przepisów prawa podatkowego, podręczników, artykułów dotyczących kontrowersyjnych zagadnień z zakresu prawa podatkowego będące utworem to zastosowanie dla tych usług znajdzie preferencyjna stawka, o której mowa w art. 41 ust. 2 w związku z poz. 181 załącznika nr 3 do ustawy, zawierającego wykaz towarów i usług opodatkowanych stawką podatku VAT w wysokości 8%.

Należy również nadmienić, iż w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowanie zwolnienie o którym mowa art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy gdyż autor utworu nie tworzy bowiem i nie upowszechnia dorobku kulturalnego.

W związku z powyższym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Niniejsza interpretacja indywidualna stanowi odpowiedź w zakresie stawki podatku dla usług polegających na przeniesieniu praw autorskich do publikacji (pyt.1), natomiast w zakresie planowanych świadczeń usług szkoleniowych za wynagrodzeniem (pyt.2) zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl