IPPP3/443-785/13-2/KB

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 22 listopada 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-785/13-2/KB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2013 r. (data wpływu 26 sierpnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia energii elektrycznej wyprodukowanej przez Wnioskodawcę i zużywanej na własne potrzeby - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zwolnienia energii elektrycznej wyprodukowanej przez Wnioskodawcę i zużywanej na własne potrzeby.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawcą jest spółka, która zajmuje się usługami w zakresie obróbki i utylizacji odpadów. Spółka posiada zakład utylizacji odpadów komunalnych oraz prowadzi również składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. W wyniku zachodzących przemian biochemicznych w złożu składowiska (fermentacja) powstaje biogaz, kod, który służy do produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. Spółka posiada koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej. W posiadaniu Spółki są dwa generatory służące do produkcji energii elektrycznej z biogazu, o łącznej mocy 0,677 MW. Znaczna część (około 50%) wytworzonej energii elektrycznej zużywana jest na potrzeby technologiczne zakładu utylizacji odpadów komunalnych do mechaniczno-manualnej segregacji oraz procesów kompostowania odpadów. Ewentualna nadwyżka energii elektrycznej odsprzedawana jest przedsiębiorstwu energetycznemu. Spółka kupuje również energię elektryczną od zakładu energetycznego na potrzeby własne. Energia elektryczna kupiona od zakładu energetycznego jest bez akcyzy z uwagi na to, że Spółka posiada koncesję. Spółka od energii elektrycznej zakupionej od zakładu energetycznego deklaruje i opłaca akcyzę.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11 z późn. zm.), przedmiotem opodatkowania jest zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję.

Zgodnie z § 9 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 32, poz. 228) w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatora o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą służących do przesyłania energii elektrycznej pod warunkiem, że od wyrobów energetycznych, wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza.

Zgodnie z § 9 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. (Dz. U. z 2010 r. Nr 159, poz. 1070) w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego oraz § 5 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 212) w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej pod warunkiem, że od wyrobów energetycznych, wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza.

Zatem muszą być spełnione łącznie 3 warunki dla możliwości zastosowania zwolnienia:

1.

łączna moc generatorów nie może przekroczyć 1,0 MW,

2.

produkowana energia elektryczna jest zużywana i nie dostarczana do instalacji połączonych, współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej,

3.

od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Zdaniem Wnioskodawcy, złe zrozumienie przez Spółkę § 9 i § 5 ww. rozporządzeń Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego spowodowało, że od 2009 r. była naliczana i opłacona akcyza od energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i zużytej na potrzeby własne, tj. na potrzeby zasilania maszyn i urządzeń w zakładzie utylizacji odpadów komunalnych. Dla zastosowania zwolnienia Spółka spełniała warunek 1 i 3 wyżej wymienionych warunków, natomiast Spółka uważała, że skoro nadwyżki energii elektrycznej sprzedawane są do sieci przedsiębiorstwa energetycznego, to nie jest spełniony warunek nr 2.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą:

Czy Spółka powinna opłacać akcyzę od energii elektrycznej zużytej na potrzeby własne, wyprodukowanej w generatorach o łącznej mocy nie przekraczającej 1,0 MW.

Stanowisko Wnioskodawcy:

Spółka powinna opłacać akcyzę tylko od energii elektrycznej zakupionej na potrzeby własne od zakładu energetycznego, ponieważ energia ta została zakupiona bez akcyzy.

Spółka nie powinna deklarować podatku akcyzowego od zużytej energii elektrycznej na potrzeby własne, wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nie przekraczającej 1,0 MW, ponieważ energia ta została zużyta na potrzeby utrzymania maszyn i urządzeń zakładu utylizacji odpadów komunalnych, a więc nie została przekazana do instalacji służących do przesyłania energii (nie została wprowadzona do sieci dystrybucyjnej Operatora Systemu Dystrybucyjnego), a ponadto od wyrobów energetycznych, wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości. Zatem Spółka spełnia warunki do zwolnienia na podstawie § 9 i § 5 ww. rozporządzeń Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego. Do produkcji energii elektrycznej został wykorzystany biogaz oznaczony kodem, który zgodnie z art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym jest wyrobem energetycznym, który korzysta z zerowej stawki akcyzy, na podstawie art. 164 ust. 1 ustawy, do dnia 31 października 2013 r.

Reasumując, Spółka powinna dokonać korekt deklaracji podatku akcyzowego za okres od 2009 r. zmniejszając ilość energii elektrycznej deklarowanej do opodatkowania o energię wyprodukowaną z biogazu w generatorach o łącznej mocy, nie przekraczającej 1,0 MW i zużytą na potrzeby własne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 108, poz. 626 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w przypadku energii elektrycznej przedmiotem opodatkowania akcyzą jest:

1.

nabycie wewnątrzwspólnotowe energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

2.

sprzedaż energii elektrycznej nabywcy końcowemu na terytorium kraju, w tym przez podmiot nieposiadający koncesji na wytwarzanie, przesyłanie, dystrybucję lub obrót energią elektryczną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, który wyprodukował tę energię;

3.

zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję, o której mowa w pkt 2;

4.

zużycie energii elektrycznej przez podmiot nieposiadający koncesji, o której mowa w pkt 2, który wyprodukował tę energię;

5.

import energii elektrycznej przez nabywcę końcowego;

6.

zużycie energii elektrycznej przez nabywcę końcowego, jeżeli nie została od niej zapłacona akcyza w należnej wysokości i nie można ustalić podmiotu, który dokonał sprzedaży tej energii elektrycznej nabywcy końcowemu.

Z powyższego wynika, iż zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję na jej wytwarzanie stanowi czynność opodatkowaną akcyzą, o której mowa w art. 9 ust. 1 pkt 3 ustawy.

Stosownie do § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 32, poz. 228 z późn. zm.) obowiązującego w okresie od 1 marca 2009 r. do 31 sierpnia 2010 r., zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatora o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

W okresie od 1 września 2010 r. do 28 lutego 2013 r. obowiązywało rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 sierpnia 2010 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2010 r. Nr 159, poz. 1070 z późn. zm.). W myśl § 9 tego rozporządzenia zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Natomiast, zgodnie z § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 8 lutego 2013 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz. U. z 2013 r. poz. 212) obowiązującym od 1 marca 2013 r. zwalnia się od akcyzy zużycie energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW, niedostarczanej do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej, pod warunkiem że od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Mając na uwadze powyższe, należy zauważyć, że pomimo uchylenia dwóch poprzednio obowiązujących rozporządzeń istota zwolnienia pozostała niezmieniona i aby z niego skorzystać należy spełnić łącznie następujące warunki:

1.

energia elektryczna jest wyprodukowana z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW.

2.

od wyrobów energetycznych wykorzystanych do produkcji tej energii elektrycznej została zapłacona akcyza w należytej wysokości

3.

energia elektryczna nie jest dostarczana do instalacji połączonych i współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej.

Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy wyroby akcyzowe to wyroby energetyczne, energia elektryczna, napoje alkoholowe, wyroby tytoniowe oraz susz tytoniowy, określone w załączniku nr 1 do ustawy.

W poz. 28 niniejszego załącznika do ustawy zawierającego wykaz wyrobów akcyzowych wskazano na oznaczone kodem gaz ziemny (mokry) i pozostałe węglowodory gazowe.

Zgodnie zaś z art. 86 ust. 1 pkt 2 ustawy do wyrobów energetycznych, w rozumieniu ustawy, zalicza się wyroby objęte pozycjami oraz biogaz.

Z kolei w myśl art. 86 ust. 2 ustawy paliwami silnikowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do napędu silników spalinowych.

Natomiast stosownie do art. 86 ust. 3 ustawy paliwami opałowymi w rozumieniu ustawy są wyroby energetyczne przeznaczone do użycia, oferowane na sprzedaż lub używane do celów opałowych, z wyłączeniem wyrobów, o których mowa w ust. 2.

Wobec powyższego, biogaz o kodzie CN 2711, zużywany do spalania w silnikach spalinowych (generatorach) celem wytworzenia energii elektrycznej, jest wyrobem energetycznym i podlega przepisom ustawy o podatku akcyzowym.

W myśl art. 89 ust. 1 pkt 12 lit. a tiret drugie ustawy, stawka akcyzy na wyroby energetyczne dla gazów przeznaczonych do napędu silników spalinowych - gazu ziemnego (mokrego) i pozostałych węglowodorów gazowych objętych pozycją oraz gazowych węglowodorów alifatycznych objętych pozycją w stanie gazowym wynosi 11,04 zł/1 gigadżul (GJ).

Stosownie zaś do art. 89 ust. 1 pkt 13 ustawy, dla gazu ziemnego (mokrego) i pozostałych węglowodorów gazowych objętych pozycją, przeznaczonych do celów opałowych stawka akcyzy wynosi 1,28 zł/1 gigadżul (GJ).

Równocześnie na mocy art. 164 ust. 1 ustawy do dnia 31 października 2013 r. zamiast stawki akcyzy, o której mowa w art. 89 ust. 1 pkt 12 lit. a tiret drugie, do wyrobów akcyzowych określonych w tym przepisie stosuje się zerową stawkę akcyzy.

Wobec powyższego biogaz zużywany do spalania w silnikach spalinowych (generatorach) celem wytworzenia energii elektrycznej, na mocy art. 164 ust. 1 ustawy, do dnia 31 października 2013 r. opodatkowany był stawką akcyzy 0 zł.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zajmuje się usługami w zakresie obróbki i utylizacji odpadów. Spółka posiada zakład utylizacji odpadów komunalnych oraz prowadzi również składowisko odpadów innych niż niebezpieczne i obojętne. W wyniku zachodzących przemian biochemicznych w złożu składowiska (fermentacja) powstaje biogaz, kod, który służy do produkcji energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu. Spółka posiada koncesję na wytwarzanie energii elektrycznej. W posiadaniu spółki są dwa generatory służące do produkcji energii elektrycznej z biogazu, o łącznej mocy 0,677 MW. Znaczna część (około 50%) wytworzonej energii elektrycznej zużywana jest na potrzeby technologiczne zakładu utylizacji odpadów komunalnych do mechaniczno-manualnej segregacji oraz procesów kompostowania odpadów. Ewentualna nadwyżka energii elektrycznej odsprzedawana jest przedsiębiorstwu energetycznemu. Spółka kupuje również energię elektryczną od zakładu energetycznego na potrzeby własne. Energia elektryczna kupiona od zakładu energetycznego jest bez akcyzy z uwagi na to, że nasza spółka posiada koncesję. Spółka od energii elektrycznej zakupionej od zakładu energetycznego deklaruje i opłaca akcyzę. Spółka wskazała, że do stosowania ww. zwolnienia muszą być spełnione łącznie 3 warunki dla możliwości zastosowania zwolnienia:

1.

łączna moc generatorów nie może przekroczyć 1,0 MW,

2.

produkowana energia elektryczna jest zużywana i nie dostarczana do instalacji połączonych, współpracujących ze sobą, służących do przesyłania energii elektrycznej,

3.

od wyrobów energetycznych wykorzystywanych do produkcji tej energii została zapłacona akcyza w należnej wysokości.

Spółka stwierdziła, że złe zrozumienie przez Spółkę § 9 i § 5 ww. rozporządzeń Ministra Finansów w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego spowodowało, że od 2009 r. była naliczana i opłacona akcyza od energii elektrycznej wyprodukowanej z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i zużytej na potrzeby własne, tj. na potrzeby zasilania maszyn i urządzeń w zakładzie utylizacji odpadów komunalnych. Dla zastosowania zwolnienia Spółka spełniała warunek 1 i 3 wyżej wymienionych warunków, natomiast Spółka uważała, że skoro nadwyżki energii elektrycznej sprzedawane są do sieci przedsiębiorstwa energetycznego, to nie jest spełniony warunek nr 2.

W związku z powyższym, do energii wyprodukowanej z biogazu przy użyciu generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i zużytej na potrzeby własne Wnioskodawcy zastosowanie znajdzie zwolnienie z podatku akcyzowego.

Tym samym stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl