IPPP3/443-645/09-7/MPe

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 7 października 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-645/09-7/MPe

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 23 lipca 2009 r. (data wpływu 31 lipca 2009 r.) uzupełnionego w dniu 14 września 2009 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 7 września 2009 r. oraz w dniu 24 września 2009 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 17 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 lipca 2009 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony w dniu 14 września 2009 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 7 września 2009 r. oraz w dniu 24 września 2009 r. (data wpływu) na wezwanie z dnia 17 września 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest właścicielem centrum handlowego w którym organizowane są różnego rodzaju imprezy, które w głównej mierze mają za zadanie przyciągnięcie większej ilości klientów odwiedzających centrum. W ramach tych imprez służących promocji centrum handlowego rozdawane są słodycze i gadżety firmowe oraz organizowane są różnego rodzaju konkursy i rozdawane są nagrody ufundowane przez sponsora, którym jest centrum handlowe (czasem wartość nagród przekracza 3500 zł). Spółka dokonuje powyższych zakupów w wybranym przez siebie supermarkecie na podstawie zawartej umowy współpracy oraz otrzymuje od tegoż sklepu faktury.

W uzupełnieniu do przedmiotowego wniosku Spółka wskazała, iż:

1.

Właścicielem centrum handlowego jest Spółka z o.o. z siedzibą w W (zwana dalej l).

2.

Spółka I. jest organizatorem imprez służących promocji swojej działalności.

3.

Spółka I. organizuje różnego rodzaju imprezy o charakterze promocyjnym np. Mistrzostwa Świata Skuterów Wodnych w czasie których rozdawane są słodycze, gadżety oraz losowane są nagrody rzeczowe. Celem tych imprez jest przyciągnięcie większej ilości klientów odwiedzających centrum handlowe i w rezultacie sklepów znajdujących się na terenie centrum (podstawowym źródłem przychodów są przychody z wynajmu).

4.

Przedmiot działalności oznaczony w umowie spółki jest szeroki. Głównym przedmiotem działalności wnioskodawcy jest:

a.

kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek),

b.

wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi),

c.

realizacja projektów budowlanych związanych ze wznoszeniem budynków.

Spółka prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy od faktur dokumentujących nabycie ww. rzeczy można odliczyć podatek VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy, od faktur dokumentujących zakup ww. rzeczy spółka może odliczać VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i ust. 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego, stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 cyt. ustawy, stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika:

a.

z tytułu nabycia towarów i usług,

b.

potwierdzających

* z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści przytoczonego przepisu wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Powyższa zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających temu podatkowi.

Stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy, podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, o której mowa w ust. 2, jeżeli importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jako właściciel centrum handlowego, organizuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej różnego rodzaju imprezy, które mają na celu przyciągnięcie większej ilości klientów odwiedzających centrum handlowe a także promocję własnej działalności. W ramach tych imprez organizowane są różnego rodzaju konkursy i rozdawane są różnego rodzaju nagrody oraz słodycze i gadżety firmowe.

Spółka informuje, iż prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem VAT. Tym samym, przekazywane przedmiotowe towary są związane ze sprzedażą opodatkowaną.

W interpretacji indywidualnej z dnia 7 października 2009 r. znak IPPP3/443-645/09-6/MPe stwierdzono, że w przedstawionym we wniosku opisie stanu faktycznego nieodpłatne przekazanie towarów przez Spółkę w ramach akcji promocyjnych i konkursów stanowi dostawę towarów i podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, z wyjątkiem przekazania towarów wskazanych w art. 7 ust. 3-7 ustawy o VAT, tj. towarów uznanych za prezenty o małej wartości, próbki oraz drukowane materiały reklamowe i informacyjne.

Mając na uwadze treść przytoczonych przepisów oraz okoliczności wskazane w opisie stanu faktycznego należy stwierdzić, że w analizowanej sprawie spełnione zostaną przesłanki wymienione w art. 86 ust. 1 ustawy, ze względu na fakt, iż istnieje związek przedmiotowych towarów ze sprzedażą opodatkowaną (służą czynnościom opodatkowanym). Ponadto, zakupywane w ramach prowadzonej działalności ww. towary są związane z przedsiębiorstwem. Organizowane akcje promocyjne i konkursy niewątpliwie służą zwiększeniu sprzedaży Spółki, a zatem wpływają na zwiększenie obrotów firmy podlegających opodatkowaniu.

Reasumując, Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących poniesione wydatki na nabycie przedmiotowych towarów, z uwagi na fakt, iż poniesione wydatki będą wykazywały związek z wykonywanymi przez Spółkę czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług. Dotyczy to zarówno towarów niepodlegających opodatkowaniu, z uwagi na to, że spełniają definicję prezentu o małej wartości lub próbki, jak i pozostałych towarów, których przekazanie jest opodatkowane podatkiem VAT.

Zatem, stanowisko Wnioskodawcy dotyczące możliwości odliczenia podatku naliczonego od zakupu opisanych we wniosku towarów, tut. Organ uznaje za prawidłowe.

W niniejszej interpretacji indywidualnej rozpatrzono wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego związanego z nabyciem tych towarów. Natomiast wniosek w części dotyczącej stanu faktycznego w podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT czynności nieodpłatnego przekazania tych towarów został załatwiony odrębną interpretacją indywidualną z dnia 7 października 2009 r., znak IPPP3/443-645/09-6/MPe.

W zakresie interpretacji prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl