IPPP3/443-64/08-4/KT

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 16 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-64/08-4/KT

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 10 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 18 grudnia 2008 r. (data wpływu 22 grudnia 2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia z podatku VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do zwolnienia z podatku VAT dla dostawy nieruchomości zabudowanej. Wniosek został uzupełniony pismem z dnia 18 grudnia 2008 r. (data wpływu 22 grudnia 2008 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie tut. organu nr IPPP3/443-64/08-2/KT z dnia 3 grudnia 2008 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W roku 2008 podpisała Pani akt notarialny zakupu nieruchomości od stowarzyszenia, które nie prowadzi działalności gospodarczej, a dokładniej nieruchomość została odkupiona z uwagi na posiadaną przez Panią wierzytelność. Stowarzyszenie nabyło nieruchomość bez VAT i sprzedało bez VAT. Jest to działka zabudowana magazynami wybudowanymi w latach 60-ych ubiegłego stulecia. Nieruchomość tę zamierza Pani sprzedać prawdopodobnie w tym roku.

Ponadto w uzupełnieniu do wniosku oświadcza Pani, że od kwietnia 2006 r. jest podatnikiem podatku VAT z tytułu wynajmu lokalu mieszkalnego na cele biurowe. Natomiast przedmiotową nieruchomość nabyła Pani w celach inwestycyjnych bądź dalszej odsprzedaży i nie była ona wykorzystywana do działalności gospodarczej, w tym najmu.

Na chwilę obecną nie może Pani zadeklarować, czy w przyszłości zamierza dokonać sprzedaży innych nieruchomości, jednak nie wyklucza Pani takiej możliwości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku ze sprzedażą ww. nieruchomości spółce z o.o. Wnioskodawczyni powinna naliczyć podatek VAT.

Zdaniem Pani sprzedaż tej nieruchomości stanowi czynność jednorazową, pomimo, iż w roku 2005 sprzedała Pani lokal mieszkalny. Sprzedawana obecnie działka zabudowana jest budynkami używanymi, a te związane są trwale z gruntem, tym samym przysługuje zwolnienie z VAT.

Ponadto uważa Pani, że skoro nie prowadzi obrotu nieruchomościami ani też żadnej innej działalności gospodarczej i jako osoba fizyczna zakupiła nieruchomość bez VAT, więc w takiej samej formie, bez VAT, może sprzedać.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Na wstępie należy zauważyć, iż w związku z nowelizacją ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) dokonaną ustawą z dnia 7 listopada 2008 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 209, poz. 132), zmianie uległ przepis art. 43 ust. 1 pkt 10 i 43 ust. 2 oraz dodano w art. 43 ust. 10 i 10a, których treść ma istotne znaczenie dla przedstawionego przez Stronę zdarzenia przyszłego.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Na podstawie art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy o VAT podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-22, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Zgodnie z art. 29 ust. 5 ww. ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Pojęcia "podatnik" i "działalność gospodarcza" na potrzeby podatku od towarów i usług zostały określone w art. 15 ust. 1 i 2 ustawy. Podatnikami, w myśl postanowień art. 15 ust. 1 ustawy, są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Natomiast zgodnie z art. 15 ust. 2 ustawy, działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Definicja działalności gospodarczej zawarta w ustawie ma charakter uniwersalny, pozwalający na objęcie pojęciem "podatnika" te wszystkie podmioty, które prowadzą określoną działalność występując w profesjonalnym obrocie gospodarczym. Ponadto podatnikiem staje się również ten, kto wykonał czynność podlegającą opodatkowaniu jednorazowo, ale w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nabyła Pani omawianą nieruchomość w celach inwestycyjnych bądź dalszej odsprzedaży. Oznacza to, że od początku, a więc od momentu nabycia przedmiotowej nieruchomości, przyświecał Pani cel związany z osiągnięciem korzyści finansowych.

Nie bez znaczenia jest także okoliczność, że prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie wynajmu nieruchomości, z tytułu której jest już czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

Okoliczności te świadczą bezsprzecznie o tym, iż nabycie działki nie miało związku z potrzebami osobistymi Pani (np. w celu budowy budynku mieszkalnego), a zatem należy je zakwalifikować do działalności handlowej. Stąd też planowaną sprzedaż należy uznać za czynność objętą zakresem działalności gospodarczej wykonywanej przez Panią jako podatnika podatku VAT. Tym bardziej, że, jak wynika z wniosku, dokonała już Pani wcześniej sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz nie wyklucza Pani sprzedaży innych nieruchomości w przyszłości.

Przepis art. 15 ust. 2 stanowi, że opodatkowaniu podlega wszelka działalność m.in. handlowców. W świetle tej regulacji nie ma znaczenia fakt, że podatnik w podstawowym zakresie swej działalności świadczy jedynie usługi wynajmu nieruchomości i tylko jednorazowo wystąpi jako handlowiec dokonujący zakupu, a następnie dostawy towaru. Tak więc dostawa nieruchomości, zakupionej przez Panią w celu osiągnięcia zysku, podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Co do zasady stawka podatku, zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Jednakże zarówno w treści wskazanej ustawy, jak i przepisów wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi lub zwolnienie z podatku.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Ponadto zgodnie z cytowanym wcześniej art. 29 ust. 5 ustawy w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się stawkę podatku taką, jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że zamierz Pani sprzedać działkę zabudowaną magazynami wybudowanymi w latach 60-ych ubiegłego wieku, a więc dostawa tych budynków nie będzie wykonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a ich dostawą upłynęło więcej niż 2 lata.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy oraz okoliczności przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że do planowanej sprzedaży, w odniesieniu zarówno do budynków, jak i do gruntu, będzie miało zastosowanie zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10.

Reasumując za nieprawidłowe uznać należy stanowisko Wnioskodawcy, iż przedmiotowa sprzedaż będzie czynnością niepodlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług oraz że zastosowanie będzie miało zwolnienie z podatku VAT dotyczące towarów używanych, ponieważ zmianie uległy postanowienia art. 43 na mocy wspomnianej na wstępie nowelizacji ustawy o VAT, zgodnie z którą budynków, budowli lub ich części nie uznaje się już za towary używane.

W przedstawionej sytuacji Wnioskodawcy przysługuje jednak zwolnienie od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, zarówno w odniesieniu do sprzedawanych budynków jak i do gruntu, z którym są trwale związane.

Zatem stanowisko Wnioskodawcy jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację, w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl