IPPP3/443-623/11-2/JF

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 czerwca 2011 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-623/11-2/JF

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 26 kwietnia 2011 r. (data wpływu 28 kwietnia 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty wierzytelności nieściągalnych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2011 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty wierzytelności nieściągalnych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca sprzedaje firmie "C. " w G. (dawniej N.) (kontrahent) okucia kaletnicze do galanterii skórzanej i dostarcza za pośrednictwem firm kurierskich. W 2004 r. firma kontrahenta zawarła umowę z firmą kurierską P. Sp. z o.o. z siedzibą we W., ul. W., reprezentowaną przez Damiana G. - Prezesa Zarządu, zlecając dostawy towarów tylko przez tę firmę. Należności za wysłane do firmy kontrahenta przez tę firmę kurierską paczki z towarem (za zaliczeniem) były pobierane przez firmę kurierską i przekazywane na konto bankowe Wnioskodawcy w ciągu 2-3 tygodni.

W drugiej połowie 2004 r., mimo licznych monitów, następowały opóźnienia w przekazywaniu pobieranych od kontrahenta należności. Na początku roku 2005 wstrzymano dostawy za pośrednictwem firmy kurierskiej, gdyż opóźnienia w przekazach przekroczyły 2 miesiące. Za okres od połowy listopada 2004 r. do połowy stycznia 2005 r. należności za wysłane towary wyniosły kwotę 17.513,25 zł (brutto) i mimo licznych monitów nie zostały przez firmę kurierską przekazane na konto Wnioskodawcy.

W marcu 2005 r. zawiadomiono Prokuraturę Rejonową o zagarnięciu mienia przez firmę kurierską. W kwietniu 2005 r. Prokuratura Okręgowa powiadomiła Wnioskodawcę, że akt oskarżenia przeciwko firmie kurierskiej został przekazany do Sądu Rejonowego.

Przeciw oskarżonemu odbyło się szereg rozpraw sądowych, gdyż poszkodowanych zostało wiele firm na szereg milionów złotych. W 2008 r. sprawa została przekazana do Sądu Okręgowego i odbywają się następne rozprawy na skutek licznych odwołań oskarżonego - sprawa może się ciągnąć następnych kilka lat.

Wg wypisu KRS z 2010 r. wynika, że umorzono przeciw podmiotowi egzekucje, gdyż jej koszt przekroczyłby spodziewane wpływy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy na podstawie przytoczonych faktów i przepisów prawa możliwe jest odpisanie zadłużenia oskarżonej firmy i skorygowanie podatku należnego VAT z przedmiotowych faktur dłużnika.

Zdaniem Wnioskodawcy w związku ze stanem spraw i posiadanych dokumentów (zadłużenie firmy sięga wielu milionów złotych) uważam, że wierzytelność jest nieściągalna, niemożliwe jest jej wyegzekwowanie od firmy kurierskiej, gdyż nawet urzędy państwa nie mogą również wyegzekwować swoich należności - zadłużenie jest nieściągalne.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) - zwanej dalej ustawą, podatnik może skorygować podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z zastrzeżeniem ust. 2-5. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna lub której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Na podstawie art. 89a ust. 1a ustawy nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną w przypadku, gdy wierzytelność nie została uregulowana w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

W myśl art. 89a ust. 2 ustawy, przepis ust. 1 stosuje się w przypadku, gdy spełnione są następujące warunki:

1.

dostawa towarów lub świadczenie usług jest dokonywana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1, zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,

2.

wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny,

3.

wierzyciel i dłużnik na dzień dokonania korekty, o której mowa w ust. 1, są podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni,

4.

wierzytelności nie zostały zbyte,

5.

od daty wystawienia faktury dokumentującej wierzytelność nie upłynęły 2 lata, licząc od końca roku, w którym została wystawiona,

6.

wierzyciel zawiadomił dłużnika o zamiarze skorygowania podatku należnego ze względu na wystąpienie okoliczności, o których mowa w ust. 1, a dłużnik w ciągu 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

Powołane wyżej przepisy dopuszczają zatem możliwość dokonania przez podatnika korekty podatku należnego, który powstał w związku z dostawą towarów lub świadczeniem usług na terytorium kraju, w sytuacji gdy nabywca towaru bądź usługi, nie dokonał zapłaty na rzecz dostawcy.

Ustawodawca zawarł swoją własną definicję takich wierzytelności. W myśl art. 89a ust. 1a ustawy, wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, to takie wierzytelności, które nie zostały uregulowane w ciągu 180 dni od upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Z powyższych przepisów wynika, że korekta uprawdopodobnionej wierzytelności nieściągalnej, wykazanej w deklaracji podatkowej jako obrót. Przy czym korekta nie odnosi się do każdego obrotu i podatku należnego, lecz tylko i wyłącznie podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług, o których mowa w art. 89a ust. 2 pkt 2 ustawy, tj. wierzytelności uprzednio wykazanych w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny. Ponadto prawo korekty dotyczy wyłącznie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.

Ogólnym warunkiem skorzystania z ulgi na złe długi (wynikającym z samego jej charakteru) jest to, aby wierzytelności przysługiwały wierzycielowi, który dokonał wcześniej sprzedaży towarów lub usług, z których wierzytelności te wynikły. Zatem, istota korekty z tytułu wierzytelności nieściągalnych sprowadza się do uprawnienia podatnika-sprzedawcy do obniżenia kwoty podatku należnego i obrotu z tytułu sprzedaży o kwotę niedokonanych płatności przez nabywcę.

Analiza przedstawionych przepisów prawa wskazuje, iż prawo do korekty podatku należnego przysługuje podatnikowi w stosunku do istniejącej wierzytelności wynikającej z obrotu gospodarczego wykazanego w deklaracji podatkowej z tytułu dokonanej sprzedaży na rzecz nabywcy, który nie dokonał zapłaty za otrzymany towar lub usługę. W sytuacji, kiedy nabywca wywiązał się z obowiązku zapłaty dokonanej za pośrednictwem kuriera, który to nie dokonał w żaden sposób przekazania otrzymanej kwoty dostawcy korzystającego z usług kuriera, wówczas nie mamy do czynienia z wierzytelnością dostawcy wobec nabywcy, a z wierzytelnością, w której dłużnikiem staje się kurier. W takiej sytuacji zmiana dłużnika powoduje, że wierzytelność dostawcy towaru nie jest wierzytelnością wykazaną w deklaracji podatkowej jako obrót opodatkowany, bowiem ten dotyczył stosunku prawnego istniejącego pomiędzy dostawcą a nabywcą i ta wierzytelność została uregulowana.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca dostarcza okucia kaletnicze kontrahentowi za pośrednictwem firmy kurierskiej, która to firma zawarła umowę z nabywcą towarów Wnioskodawcy na świadczenie usług. Należności za wysłane do firmy kontrahenta paczki z towarem były pobierane przez firmę kurierską, która - mimo licznych monitów i postępowania egzekucyjnego za okres od połowy listopada 2004 r. do połowy stycznia 2005 r. - winna jest Wnioskodawcy należności pobrane od nabywcy towarów na kwotę 17.513,25 zł (brutto). W takiej sytuacji Wnioskodawca uznaje wierzytelność względem firmy kurierskiej za nieściągalną i zastanawia się nad możliwością korekty podatku należnego z tytułu zrealizowanych dostaw na rzecz nabywcy swoich towarów.

Z przedstawionych okoliczności wynika, że Wnioskodawca zamierza dokonać korekty podatku należnego z tytułu dostaw zrealizowanych na rzecz kontrahenta, który uregulował należność z tytułu nabytych towarów i tym samym nieistniejącej już wierzytelności Wnioskodawcy w stosunku do nabywcy towarów. W przedstawionej sytuacji Wnioskodawca jest wierzycielem firmy kurierskiej, która nie dokonała wpłaty na rachunek Wnioskodawcy otrzymanych należności od kontrahenta Wnioskodawcy. Wobec tego wierzytelność, którą Wnioskodawca uznaje za nieściągalną i zamierza dokonać korekty podatku należnego na podstawie art. 89a ustawy, nie jest wierzytelnością określoną w art. 89a ust. 2 pkt 2 ustawy, tj. wykazaną w deklaracji podatkowej jako obrót opodatkowany.

Z uwagi na to, iż korekta podatku należnego z tytułu wierzytelności nieściągalnej, o której mowa w art. 89a ust. 1a ustawy, dotyczy wyłącznie wierzytelności z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na rzecz podatnika, który nie dokonał zapłaty należności względem dostawcy i jednocześnie nie dotyczy sytuacji, kiedy dostawca uregulował należności z tytułu nabytych towarów, natomiast dostawca nie otrzymał należności, wobec tego należy stwierdzić, iż w przedstawionych przez Wnioskodawcę okolicznościach wierzytelność, którą Wnioskodawca uznaje za nieściągalną nie jest wierzytelnością, o której mowa w art. 89a ustawy. Wobec tego Wnioskodawca nie ma prawa dokonania korekty podatku należnego z tytułu dostawy zrealizowanej na rzecz firmy "C. " w G.

Tym samym za nieprawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, iż Wnioskodawca może skorygować wykazany obrót i podatek należny z tytułu dostawy na rzecz nabywcy towarów z uwagi istnienie wierzytelności nieściągalnej w stosunku do dłużnika, jakim jest firma kurierska.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl