IPPP3/443-62/10-4/LK - Opodatkowanie Vat sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności położonych na tej działce budynków i budowli.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 23 marca 2010 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-62/10-4/LK Opodatkowanie Vat sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności położonych na tej działce budynków i budowli.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 19 stycznia 2010 r. (data wpływu 21 stycznia 2010 r.) uzupełniony pismem z dnia 26 lutego 2010 r. (data wpływu 1 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami i budowlami - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21 stycznia 2010 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT sprzedaży prawa wieczystego użytkowania gruntów wraz z posadowionymi na tym gruncie budynkami i budowlami.

Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 26 lutego 2010 r. (data wpływu 1 marca 2010 r.) będącym odpowiedzią na wezwanie tut. Organu Nr IPPP3/443-62/10-2/LK z dnia 22 lutego 2010 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest przedsiębiorstwem państwowym działającym na polskim rynku od 27 czerwca 1950 r. kompetencje organu założycielskiego wobec przedsiębiorstwa pełni Wojewoda. Decyzją uwłaszczeniową nr ... z dnia ... 12.1992 r. wydana przez Urząd Wojewódzki Wnioskodawca nabył prawo użytkowania wieczystego gruntu zabudowanego stanowiącego własność Skarbu Państwa wraz z nieodpłatnym nabyciem prawa własności budynków i urządzeń znajdujących się na tym gruncie. Wnioskodawca posiada uregulowany stan prawny nieruchomości. Dla tej nieruchomości założona jest księga wieczysta i dokonane wpisy prawa użytkowania wieczystego gruntów (o łącznej powierzchni 38.338 m2) oraz własności budynków. Przedsiębiorstwo jest po podpisaniu umowy przedwstępnej na sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu działki 16/9 o powierzchni 16.255 m2 oraz prawa własności położonych na tej działce budynków i budowli. Okres budowy tych naniesień dotyczy lat 1961-1982. W powyższych obiektach nie były przeprowadzane żadne ulepszenia, lecz tylko niewielkie remonty.

Z uwagi na fakt, iż - w ocenie organu podatkowego - wniosek nie spełniał wymogów formalnych, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie ww. pismem z dnia 22 lutego 2010 r. Nr IPPP3/443-62/10-2/LK wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku o:

*

Czy przedstawiona nieruchomość była wykorzystywana przez Wnioskodawcę do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT, a także czy była przedmiotem najmu, dzierżawy lub umów o podobnym charakterze, (jeśli tak to, przez jaki okres).

*

Czy przeprowadzone remonty przekroczyły wartość, co najmniej 30 % wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości. Jeśli tak, to czy w stosunku do tych wydatków przysługiwało Wnioskodawcy prawo do odliczenia podatku naliczonego, i przez jaki czas po ulepszeniu, nieruchomości były wykorzystywane do czynności opodatkowanych.

Wniosek został uzupełniony w terminie w następującym zakresie:

przedstawiona nieruchomość była i jest wykorzystywana do prowadzenia działalności statutowej przedsiębiorstwa - magazynowanie wyrobów gotowych, podzespołów, materiałów. wg stanu na dzień 26 lutego 2010 r. część powierzchni magazynowych przeznaczona jest na potrzeby Działu Logistyki, Kontroli Jakości, Gospodarki Narzędziowej i Remontów oraz Wydziału Konstrukcyjno - Montażowego. Ww. nieruchomość była i jest przedmiotem najmu. Pierwsza umowa najmu dotycząca obszaru działki 16/9 została zawarta w dniu 1 lipca 1998 r.

Wnioskodawca ponadto informuje, że przeprowadzane remonty nie przekroczyły 30% wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości i nie stanowią ulepszenia w rozumieniu podatku dochodowego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

1.

Czy sprzedaż prawa wieczystego użytkowania gruntu wraz z prawem własności położonych na tej działce budynków i budowli podlega naliczeniu podatku VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy przysługuje Mu prawo do zwolnienia z podatku VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług z 2004 r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), tekst ujednolicony stan prawny na 1 stycznia 2010 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zakres tych czynności został zdefiniowany w art. 7 i art. 8 cyt. ustawy. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ww. ustawy rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Towarami zaś, stosownie do art. 2 pkt 6 ustawy, są rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 stawka podatku wynosi 22 %, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi bądź zwolnienie od podatku.

W myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

a.

dostawa jest wykonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,

b.

pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Przez pierwsze zasiedlenie zgodnie z art. 2 pkt 14 ustawy rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

a.

wybudowaniu lub

b.

ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30 % wartości początkowej.

Z powyższego wynika, iż dostawa budynków, budowli lub ich części jest co do zasady zwolniona od podatku VAT. Wyjątek stanowi dostawa w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim oraz jeżeli pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Kwestię opodatkowania dostawy gruntu, na którym położone są budynki i budowle rozstrzygają przepisy art. 29 ust. 5 cyt. ustawy o VAT. Zgodnie z tym przepisem, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się analogiczną stawkę podatku jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, bądź też opodatkowana jest 22 % stawką podatku, na takich samych zasadach opodatkowana jest dostawa gruntu (w tym również zbycie prawa użytkowania wieczystego gruntu), na którym posadowione są budynki.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca zamierza sprzedać prawo wieczystego użytkowania gruntu działki 16/9 o powierzchni 16.255 m2 oraz prawa własności położonych na tej działce budynków i budowli. Przedstawiona nieruchomość była i jest wykorzystywana do prowadzenia działalności statutowej przedsiębiorstwa - magazynowanie wyrobów gotowych, podzespołów, materiałów. wg stanu na dzień 26 lutego 2010 r. część powierzchni magazynowych przeznaczona jest na potrzeby działu Logistyki, Kontroli Jakości, Gospodarki Narzędziowej i Remontów oraz Wydziału Konstrukcyjno - Montażowego. Ww. nieruchomość była i jest przedmiotem najmu. Pierwsza umowa najmu dotycząca obszaru działki 16/9 została zawarta w dniu 1 lipca 1998 r. przeprowadzane remonty nie przekroczyły 30% wartości początkowej przedmiotowej nieruchomości i nie stanowią ulepszenia w rozumieniu podatku dochodowego.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz ww. przepisy stwierdzić należy, iż zbycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości wraz z dostawą budynków i budowli nie będzie odbywać się w ramach pierwszego zasiedlenia jak również w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia. Tym samym sprzedaż ta objęta będzie zwolnieniem z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl