IPPP3/443-62/09-2/MM - Zwrot akcyzy od napojów alkoholowych sprzedawanych podróżnym.

Pisma urzędowe
Status:  Aktualne

Pismo z dnia 10 marca 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-62/09-2/MM Zwrot akcyzy od napojów alkoholowych sprzedawanych podróżnym.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 22 stycznia 2009 r. (data wpływu 26 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego, w zakresie ustalenia właściwego organu podatkowego do złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 stycznia 2009 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie ustalenia właściwego organu podatkowego do złożenia wniosku o zwrot podatku akcyzowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka akcyjna jest operatorem w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych ustanowionych na terenie portów lotniczych zlokalizowanych na przejściach granicznych i prowadzi sprzedaż detaliczną dla podróżnych. Spółka sprzedaje m.in. napoje alkoholowe zakupione od krajowych producentów, z zapłaconą akcyzą (w cenie towaru). Kwota akcyzy wyodrębniona jest w fakturze (§ 5 ust. 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 listopada 2008 r. Dz. U. Nr 212, poz. 1337). Napoje te nie są oznaczane znakami akcyzy (art. 88 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku akcyzowym z 23 stycznia 2004 r. Dz. U. Nr 29, poz. 257). Siedziby producentów znajdują się na terenie całego kraju.

W przypadku podróżnych udających się do portów lotniczych krajów trzecich na podstawie § 22b rozporządzenia Ministra Finansów z 24 kwietnia 2004 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (tekst jedn. Dz. U. z 2006 r. Nr 72, poz. 500) sprzedaż napojów alkoholowych podróżnym udającym się do krajów trzecich zwolniona jest od podatku akcyzowego. Zwolnienie realizowane jest przez zwrot akcyzy.

Zgodnie z § 13a ust. 2 rozporządzenia ministra finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne (Dz. U. z 2004 r. Nr 94, poz. 902 z późn. zm.) operator dokonuje zgłoszenia do procedury wywozu towarów nabytych w wolnym obszarze celnym przez podróżnych udających się do krajów trzecich. Organem właściwym do zwrotu akcyzy jest stosownie do art. 13 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym z 2004 r. naczelnik urzędu celnego ze względu na siedzibę wnioskodawcy i jego adres (Naczelnik Urzędu Celnego).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy właściwym do zwrotu podatku akcyzowego będzie w świetle art. 14 ust. 4 pkt 1) ustawy o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11) naczelnik urzędu celnego właściwy dla siedziby i adresu spółki też czy naczelnik urzędu celnego o którym mowa w art. 14 ust. 9 w związku z art. 82 ust. 2 powołanej ustawy.

Zdaniem Wnioskodawcy:

W celu ustalenia właściwości organu należy w pierwszej kolejności ustalić czy i na jakich zasadach w świetle nowych przepisów przysługuje spółce prawo do zwrotu akcyzy od napojów alkoholowych sprzedawanych w przedstawionym wyżej stanie faktycznym, a w szczególności czy uprawnienie spółki do zwrotu akcyzy znajduje podstawę w art. 82 ust. 2 ustawy z 6 grudnia 2008 r.

W art. 39 ust. 1 ustawy z 6 grudnia 2008 r. zawarta jest delegacja dla Ministra Finansów do wprowadzenia zwolnienia od akcyzy m.in. gdy wynika to z przepisów prawa Wspólnoty Europejskiej. Minister winien określić szczegółowy zakres oraz warunki i tryb stosowania zwolnienia uwzględniając specyfikę obrotu zwolnionymi wyrobami akcyzowymi oraz konieczność zapewnienia właściwej kontroli.

W projekcie rozporządzenia Ministra Finansów z 12 stycznia 2009 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (znajdującego się na stronie internetowej Ministerstwa) zwolnienie podobne do zawartego w § 22b rozporządzenia z 24 kwietnia 2004 r. wprowadzone jest w § 18 w rozdziale 2 "Zwolnienie od akcyzy wynikające z przepisów prawa Wspólnoty Europejskiej". Treść § 18 aczkolwiek podobna do powołanego § 22b zawiera pewne istotne różnice. Przede wszystkim wyraźnie określono, że zwolnienie następuje juz chwilą sprzedaży.

Ponadto ust. 4-6 zawierają kompleksową regulację trybu zwrotu akcyzy w tym dokumenty jakie obowiązany jest przedstawić wnioskodawca i termin zwrotu akcyzy.

Jak z powyższego wynika zwolnienie o którym mowa w § 18 projektu rozporządzenia jest:

* zwolnieniem opartym na przepisach prawa Wspólnoty Europejskiej

* zwolnienie to przysługuje z chwilą sprzedaży

* tryb i warunki zwrotu są kompleksowo uregulowane

W związku z powyższym zwolnienie powyższe mimo, że realizowane jest przez zwrot akcyzy pozostaje bez związku z uprawnieniem do zwrotu akcyzy, o którym mowa w art. 82 ust. 2 ustawy.

Nie zmienia tego fakt, ze spółka jako operator w wolnym obszarze celnym będzie obowiązana zgłosić sprzedane towary do procedury wywozu.

Podkreślić należy, że nowa ustawa nie zawiera normy analogicznej do art. 23 ust. 1 dotychczasowej ustawy (zwolnienie z akcyzy w przypadku eksportu). W miejsce tego przedmiotowego zwolnienia w art. 82 ust. 2 wprowadzono natomiast uprawnienie do zwrotu akcyzy w przypadku eksportu a w ust. 4 określono dokumenty będące podstawą jej zwrotu.

W związku z powyższym spółka uważa, że:

1.

art. 82 ust. 2 ustawy o podatku akcyzowym z 6 grudnia 2008 r. nie jest podstawą do zwrotu akcyzy w przypadku sprzedaży napojów alkoholowych osobom podróżującym do państw trzecich, w sklepach usytuowanych na terenie wolnych obszarów celnych lub składów wolnocłowych w portach lotniczych; nie ma również zastosowania ust. 4-6 art. 82 oraz przepisy wykonawcze wydane na podstawie ust. 7 tego artykułu a w konsekwencji:

2.

od 1 marca 2009 r. wnioski o zwrot akcyzy winny być składane do naczelnika urzędu celnego, o którym mowa w art. 14 ust. 1 pkt 4 ustawy z 6 grudnia 2008 r.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 39 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku akcyzowym z dnia 6 grudnia 2008 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 3, poz. 11), zwanej dalej "ustawą", Minister właściwy do spraw finansów publicznych może, w drodze rozporządzenia, wprowadzić zwolnienia od akcyzy w przypadku, gdy wynika to z przepisów prawa Wspólnoty Europejskiej określając szczegółowy zakres oraz warunki i tryb ich stosowania, uwzględniając specyfikę obrotu zwolnionymi wyrobami akcyzowymi oraz konieczność zapewnienia właściwej kontroli.

Przepis § 19 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 lutego 2009 r. (Dz. U. z 2009 r. Nr 32, poz. 228) w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego, zwanego dalej "rozporządzeniem", stanowi, iż zwalnia się od akcyzy napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe z chwilą ich sprzedaży, podróżnym podróżującym poza terytorium Wspólnoty Europejskiej, w sklepach usytuowanych na terenie wolnych obszarów celnych lub składów wolnocłowych w portach lotniczych lub portach morskich zlokalizowanych na przejściach granicznych. Ust. 2 § 19 ww. rozporządzenia stanowi, iż zwolnienie, o którym mowa w ust. 1, realizowane jest przez zwrot zapłaconej kwoty akcyzy oraz ma zastosowanie, pod warunkiem że:

1.

wyroby, o których mowa w ust. 1, zostaną sprzedane podróżnym, w odniesieniu do których dokonano sprawdzenia, że ich portem przeznaczenia jest port poza terytorium Wspólnoty Europejskiej;

2.

sprzedawca prowadzi dokumentację handlową pozwalającą na określenie wyrobów akcyzowych sprzedawanych podróżnym podróżującym poza terytorium Wspólnoty Europejskiej;

3.

sprzedawca wyodrębni na terenie sklepu wyroby akcyzowe przeznaczone do sprzedaży podróżnym udającym się poza terytorium Wspólnoty Europejskiej od innych wyrobówakcyzowych.

Przepis art. 14 ust. 4 pkt 1 ustawy stanowi, iż jeżeli czynności podlegające opodatkowaniu akcyzą są wykonywane lub stany faktyczne podlegające opodatkowaniu akcyzą występują na obszarze właściwości miejscowej dwóch lub więcej organów podatkowych, właściwość miejscową, z zastrzeżeniem ust. 5, ustala się dla osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej - ze względu na adres ich siedziby;

Zgodnie z art. 82 ust. 2 ustawy w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju, przysługuje zwrot akcyzy:

1.

podatnikowi, który dokonał eksportu tych wyrobów akcyzowych, albo

2.

podmiotowi, który nabył te wyroby akcyzowe od podatnika i dokonał ich eksportu

* na pisemny wniosek złożony do właściwego naczelnika urzędu celnego w ciągu roku od dnia dokonania eksportu wraz z dokumentami, o których mowa w ust. 4.

Przepis art. 14 ust. 9 ustawy stanowi, iż organami podatkowymi właściwymi w zakresie zwrotu akcyzy, o którym mowa w art. 42 ust. 4 oraz w art. 82 ust. 1 i 2, są naczelnik urzędu celnego i dyrektor izby celnej, u których dokonano rozliczenia i zapłaty akcyzy.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest operatorem w wolnych obszarach celnych i składach wolnocłowych ustanowionych na terenie portów lotniczych zlokalizowanych na różnych przejściach granicznych na terenie kraju i prowadzi działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży napojów alkoholowych zakupionych od krajowych producentów, z zapłaconą akcyzą. Napoje te Wnioskodawca sprzedaje podróżnym udających się do portów lotniczych krajów trzecich. Wątpliwości Wnioskodawcy sprowadzają się do tego, jaki naczelnik urzędu celnego byłby właściwy do zwrotu podatku akcyzowego z tytułu sprzedaży napojów alkoholowych, od których akcyza została zapłacona przez producentów krajowych - czy naczelnik urzędu celnego właściwy dla siedziby i adresu Wnioskodawcy, czy też naczelnik urzędu celnego właściwy ze względu na miejsce, gdzie dokonano rozliczenia i zapłaty akcyzy od sprzedanych napojów alkoholowych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony we wniosku opis zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wyjaśnia, że naczelnikiem urzędu celnego właściwym do zwrotu akcyzy z tytułu sprzedawanych napojów alkoholowych, od których akcyza została już zapłacona przez producentów krajowych jest naczelnik urzędu celnego właściwy ze względu na siedzibę lub adres Wnioskodawcy. Kluczowym przepisem, który pozwala rozwiązać wskazany we wniosku problem jest cyt. przepis § 19 rozporządzenia, z którego wynika, że zwalnia się od akcyzy napoje alkoholowe z chwilą ich sprzedaży. Zwolnienie realizowane jest poprzez zwrot kwoty zapłaconej akcyzy. Z ust. 4 § 19 rozporządzenia wynika, że zwrot zapłaconej kwoty akcyzy, w przypadku o którym mowa w ust. 2, następuje na pisemny wniosek sprzedawcy, złożony do właściwego naczelnika urzędu celnego. Wniosek składany jest za okresy miesięczne do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym sprzedano wyroby, o których mowa w ust. 1. Interpretując ten przepis należy wskazać, że znacząco różni się od cytowanego art. 82 ust. 2 ustawy. W przepisie tym jest mowa o uprawnieniu do zwrotu akcyzy w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych, od których akcyza została zapłacona na terytorium kraju. Zwrot kwoty zapłaconej akcyzy przysługuje podatnikowi, który dokonał eksportu tych wyrobów akcyzowych lub podmiotowi, który nabył je od podatnika i dokonał ich eksportu. Z kolei przepis art. 82 ust. 4 ustawy szczegółowo określa dokumenty jakie należy przedłożyć właściwemu naczelnikowi urzędu celnego, aby być uprawnionym do zwrotu akcyzy z tytułu eksportu wyrobów akcyzowych. Zatem z uwagi na fakt, iż przy zwrocie akcyzy w przypadku eksportu wyrobów akcyzowych wymagany jest inny zestaw dokumentów niż przy zwrocie akcyzy z tytułu sprzedaży napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych osobom podróżujących do państw trzecich, a także z uwagi na inne terminy składania wniosków o zwrot akcyzy tut. organ podatkowy stwierdza, że uprawnienie, o którym mowa w art. 82 ust. 2 pozostaje bez związku z opisanym we wniosku zdarzeniem przyszłym.

Konkludując rozważania stwierdzić należy, że zwolnienie od akcyzy uregulowane w § 19 rozporządzenia, mimo, że realizowane jest przez zwrot akcyzy pozostaje bez związku z uprawnieniem do zwrotu akcyzy, o którym mowa w art. 82 ust. 2 ustawy. W związku z powyższym wnioski o zwrot podatku akcyzowego winny być składane do naczelnika urzędu celnego właściwego ze względu na adres siedziby Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-ego Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl