IPPP3/443-58/08-6/RK

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 14 stycznia 2009 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-58/08-6/RK

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770), Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 15 października 2008 r. (data wpływu 20 października 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie:

* zapłaty podatku od planowanej sprzedaży działek,

* zapłaty podatku od planowanej darowizny działek - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 października 2008 r. wpłynął ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 5 grudnia 2008 r. (data wpływu 9 grudnia 2008 r.) i pismem z dnia 20 grudnia 2008 r. (data wpływu 24 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1978 r. Strona otrzymała w darowiźnie od rodziców gospodarstwo rolne - sadownicze w G (2,098 ha ziemi z zabudowaniami) z prawem dożywocia na rzecz rodziców - dożywotnim użytkowaniem 1 ha ziemi i dożywotnim korzystaniem z budynków. Obydwoje rodzice już nie żyją. Ojciec zmarł w 1988 r. a Mama w 2006 r.

Grunt, na którym posadzony był sad, położony jest w centrum miasta. Sąsiaduje z działkami zabudowanymi budynkami mieszkalnymi. Ze względu na sąsiedztwo niemożliwe było dokonywania oprysków środkami chemicznymi, co jest niezbędnym warunkiem użytkowania go w charakterze rolniczym. W związku z powyższym w latach 1998 - 1999 część jego została sprzedana na działki, z których Strona zakupiła spółdzielcze własnościowe mieszkanie.

Od 2008 r. pozostało 1,055 ha w tym działka o powierzchni 600 m podarowana Stroniei około 20 lat temu przez brata. W 2006 r. zmarła mama Strony i przed śmiercią wyraziła wolę, aby z części przekazanych gruntów przez rodziców 0,5 ha przekazała rodzeństwu działki lub ich równowartość.

Wypełniając przedśmiertną wolę matki Strona około 0,5 ha sąsiadujące z nieruchomością brata została podzielona na działki i wydzielona została droga wewnętrzna między nieruchomością Strony i nieruchomością brata. Wypełniając ustną wolę matki - w lipcu 2008 r. Strona przekazałam dwie działki siostrze i bratu.

We wrześniu 2008 r. sprzedała działkę o powierzchni 1032 m2, na którą składała się darowizna od brata oraz części pomiędzy wydzieloną drogą a ww. działką i nieruchomością brata, z której w tym samym akcie notarialnym sprzedał swoją niezabudowaną działkę o powierzchni 475 m2. Grunty te zostały sprzedane w jednym akcie notarialnym pod budowę przez jedno małżeństwo wolnostojącego domu mieszkalnego.

Opierając się na orzeczeniu Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie "Sprzedaży kilku lub więcej działek przeznaczonych w planie zagospodarowania przestrzennego pod budownictwo mieszkaniowe, jeżeli działki te stanowią majątek osobisty podatnika VAT i nie służą prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, nie można uznać za działalność gospodarczą w rozumieniu VI Dyrektywy VAT. Jeżeli podatnik nie nabył działek w celu ich dalszej odsprzedaży, ale nabył je jako osoba fizyczne w drodze darowizny od rodziców i w związku z tym działki te stanowią jego majątek osobisty, ich sprzedaż nie podlega opodatkowaniu VAT", nie zapłaciłam podatku VAT od dokonanej sprzedaży.

Strona nie jest płatnikiem VAT i nie prowadzi działalności gospodarczej. Grunt, o którym mowa stanowi majątek osobisty, który Strona otrzymała jako osoba fizyczna w darowiźnie od rodziców 30 lat temu i od brata około 20 lat temu. Gospodarstwo to nie przynosi już od długiego czasu dochodów i jego dalsze użytkowanie w charakterze gospodarstwa sadowniczego jest niemożliwe ze względu na umiejscowienie go w centrum miasta w sąsiedztwie domków jednorodzinnych.

W 2009 r. Strona planuje darowiznę lub sprzedaż trzech działek o powierzchni łącznej około 2000 m2 i przekazanie pieniędzy za ich sprzedaż rodzeństwu w formie darowizny - zgodnie z wyrażoną przed śmiercią wolą matki - darczyńcy.

W odpowiedzi na wezwanie z dnia 27 listopada 2008 r. Strona wskazała, że od ponad 10 lat nie prowadzi działalności rolniczej (sadowniczej) na działce, którą sprzedała oraz na działkach, które zamierzam sprzedać lub darować. Natomiast w związku z wezwaniem z dnia 10 grudnia 2008 r. Strona podniosła, iż:

* grunt który otrzymała od rodziców i brata w drodze darowizny był gruntem rolnym " stanowiącym majątek osobisty Strony, nie związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, który cały czas traktowała i traktuje jako otrzymany nie w celu odsprzedaży, lecz spożytkowania na potrzeby własne. Są to grunty położone w mieście G.

* jeżeli chodzi o darowiznę od rodziców - to miało to miejsce w roku 1978, darowizna od brata nastąpiła później i miała miejsce w roku 1990. Na podstawie aktu notarialnego otrzymana od brata nieruchomość (w formie nieodpłatnej) weszła w skład gospodarstwa rolnego (uprawa jabłoni), składającego się w części z gruntu otrzymanego od rodziców i w części gruntu otrzymanego od brata. Zgodnie z zaświadczeniem Urzędu Miasta i Gminy w G (przedłożonym do aktu notarialnego) z dnia 24 maja 1990 r., omawiane wyżej grunty przeznaczone były w planach zagospodarowania przestrzennego pod uprawy rolne.

* całość gruntów tworzyła gospodarstwo sadownicze (uprawa jabłoni) wraz z infrastrukturą towarzyszącą (budynki gospodarcze, sprzęt do upraw i zabiegów sadowniczych),

* grunty te położone są na terenie zurbanizowanej części miasta G, która z biegiem upływu czasu coraz bardziej otaczała gospodarstwo,

* grunty otrzymane w drodze darowizny nie były przekwalifikowane,

* zgodnie z planem ogólnym zagospodarowania przestrzennego miasta G zatwierdzonym uchwałą Rady Miejskiej w G omawiane grunty znalazły się na terenie przeznaczonym dla lokalizacji zabudowy mieszkaniowej. Na części gruntu otrzymanego od rodziców i brata na podstawie decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w G z dnia 20 października 1997 r. zatwierdzony został podział nieruchomości, w wyniku którego wydzielone zostały działki pod zabudowę mieszkaniową. W wyniku również tego podziału grunt o pow. 346 m2 został włączony pod poszerzenie istniejącej ulicy Zdrojowej, oraz 2542 m2 pod nowo powstałą ulicę. Grunty wydzielone pod ulicę przeszły na własność Gminy za odszkodowaniem. Pozostała część gruntu użytkowana była jako uprawy sadownicze, ale i tu okazało się to niemożliwe z uwagi na uciążliwość zabiegów chemicznych dla sąsiedniej zabudowy mieszkaniowej, jakie z konieczności stosowane są w uprawach. Aktualnie obowiązująca Ustawa Prawo Ochrony Środowiska wręcz uniemożliwia prowadzenie upraw sadowniczych w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej

* Strona nie podejmowała żadnej inicjatywy, jak również nie dokonywała czynności zmierzających do uatrakcyjnienia gruntu poprzez jego uzbrojenie.

* w 2008 r. sprzedała działkę, która powstała w wyniku podziału pozostałej części gruntu (o którym mowa wyżej) Otoczenie terenu stanowi zabudowa mieszkaniowa w formie jednorodzinnej, wolnostojącej, bliźniaczej, i wielorodzinnej oraz teren.... Sprzedała działkę rolną przeznaczoną pod zabudowę.

* teren nie jest przekwalifikowany, o czym świadczy fakt, iż przed złożeniem wniosku o pozwolenie na budowę nowy nabywca nieruchomości obowiązany jest uzyskać zgodę Starosty na wyłączenie gruntów z produkcji rolnej

* jednocześnie w wyniku wcześniejszego podziału (rok 1997) i późniejszego podziału w roku 2008 - pozostała jeszcze część byłego gospodarstwa sadowniczego nieruchomość, na której znajdują się budynki gospodarcze, sprzęt do upraw i zabiegów sadowniczych, ciągniki itp)

* następne działki, które zamierza darować lub sprzedać znajdują się na tym terenie, o którym mowa wyżej tj. są to działki rolne przeznaczone pod zabudowę (zgodnie z mapą klasyfikacyjną oznaczone lit. "s" - sady).

* działki przekazane siostrze i bratu w 2008 r. zostały przekazane nieodpłatnie w formie aktu notarialnego, są to działki rolne przeznaczone pod zabudowę, (zgodnie z mapą klasyfikacyjną oznaczone lit. "s" - sady).

* w latach 1998 - 1999 sprzedała działki rolne, przeznaczone pod zabudowę, (zgodnie z mapą klasyfikacyjną oznaczone lit. "s" - sady).

* w sumie w wyniku podziału z roku 2008 posiadała 7 działek. W chwili obecnej posiada jeszcze 4 działki,

* oprócz planowanej darowizny lub sprzedaży trzech działek Strona nie zamierza zbywać innych działek lub nieruchomości.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

* Czy opierając się na wyżej podanym orzeczeniu sądu darowizna/sprzedaż pozostałych działek z mojego majątku osobistego z przeznaczaniem na darowiznę nie podlega VAT.

Zdaniem Wnioskodawcy nie powinna zapłacić podatku VAT od sprzedaży działek z majątku osobistego otrzymanego w formie darowizny.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwanym dalej "podatkiem", podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z ww. przepisami, grunt spełnia definicję towaru wynikającą z art. 2 pkt 6 ustawy, a jego sprzedaż jest traktowana jako czynność odpłatnej dostawy towarów na terytorium kraju.

Stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalność gospodarcza - na mocy ust. 2 powołanego artykułu - obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Z przedstawionej sytuacji we wniosku wynika, iż Strona w drodze darowizny otrzymała w 1978 r. od rodziców i w 1990 r. od brata grunt rolny, na którym prowadzone było gospodarstwo sadownicze. Z części tego gruntu na podstawie decyzji Kierownika Urzędu Rejonowego w G z dnia 20 października 1997 r. zostały wydzielone działki przeznaczone pod zabudowę mieszkaniową. W latach 1998 - 1999 Strona sprzedała działki rolne, przeznaczone pod zabudowę Pozostała część gruntu użytkowana była jako uprawy sadownicze, ale i tu okazało się to niemożliwe z uwagi na uciążliwość zabiegów chemicznych dla sąsiedniej zabudowy mieszkaniowej, jakie z konieczności stosowane są w uprawach. Ponadto Strona wskazała, iż ponad 10 lat nie prowadzi działalności rolniczej (sadownicze)j na działce, którą sprzedała w 2008 r. oraz na działkach, które zamierza sprzedać. W wyniku podziału z 2008 r. Strona posiadała 7 działek, a w chwili obecnej posiada jeszcze 4 działki.

W pierwszej kolejności należy wskazać, iż właściciel gospodarstwa rolnego (sadowniczego), dokonujący dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej lub świadczący usługi rolnicze jest w myśl ustawy o podatku od towarów i usług rolnikiem ryczałtowym, posiadającym status podatnika prowadzącego działalność gospodarczą (rolniczą). Na mocy art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy korzysta tylko ze zwolnienia od podatku w zakresie dostaw produktów rolnych pochodzących z własnej działalności rolniczej oraz w zakresie świadczenia usług rolniczych. Jeśli więc osoba taka wykonuje inne czynności mieszczące się w zakresie przedmiotowym opodatkowania podatkiem od towarów i usług, brak jest podstaw do uznania, iż nie podlegają one opodatkowaniu, tym bardziej, że rolnik sprzedający grunt nie zbywa majątku osobistego, ale majątek składający się na przedsiębiorstwo rolne.

Ustawą z dnia 20 lipca 2000 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym i ustawy o opłacie skarbowej (Dz. U. Nr 68, poz. 805) wprowadzono do ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 z późn. zm.) m.in. definicje działalności rolniczej i rolnika ryczałtowego.

Biorąc powyższe pod uwagę fakt, iż Strona przestała wykonywać działalność rolniczą ponad 10 lat temu (czyli przed pojawieniem się w przepisach prawnych dotyczących podatku od towarów i usług ww. definicji), nie można uznać, że przedmiotowe grunty służyły działalności gospodarczej, w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy.

W przedmiotowej sprawie stwierdzić zatem należy, iż Strona dokonując sprzedaży działek przeznaczonych pod zabudowę nie działa w charakterze podatnika, a czynność ta nie nosi znamion działalności gospodarczej w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Ze względu na sposób nabycia nieruchomości-darowizna od rodziców i brata - należy uznać, iż intencją Strony w momencie nabycia gruntów nie był zamiar ich odsprzedaży.

Zatem planowaną sprzedaż trzech działek, należy potraktować jako sprzedaż z majątku prywatnego, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Przez dostawę towarów rozumie się również - w myśl art. 7 ust. 2 pkt 1 i 2 ustawy - przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności: przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z wyżej powołanych przepisów wynika, że każde przekazanie należących do przedsiębiorstwa podatnika towarów bez wynagrodzenia (w szczególności darowizny), niezależnie od tego, czy następują one na cele prowadzonej działalności gospodarczej czy też nie, uznać należy za opodatkowaną dostawę towarów, z wyjątkiem czynności wymienionych w art. 7 ust. 3 ustawy (tj drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości i próbek.) - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Z przedstawionej we wniosku sytuacji wynika, iż Strona zamiast sprzedaży trzech działek może dokonać ich darowizny. Zatem w świetle powołanych wyżej przepisów należy stwierdzić, że przedmiotowa darowizna również nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług: bowiem dokonana zostanie z majątku osobistego, o którym mowa wyżej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - Dz. U. Nr 153, poz. 1270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1 Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl