IPPP3/443-574/13-3/IG

Pisma urzędowe
Status:  Nieoceniane

Pismo z dnia 17 września 2013 r. Izba Skarbowa w Warszawie IPPP3/443-574/13-3/IG

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21 czerwca 2013 r. (data wpływu 24 czerwca 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania majątku Spółki w postaci środków pieniężnych wspólnikowi w toku likwidacji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 czerwca 2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania majątku Spółki w postaci środków pieniężnych wspólnikowi w toku likwidacji.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W analizowanej sytuacji:

1. Jedynym wspólnikiem spółki J. Sp. z o.o. w likwidacji (dalej: "Spółka") jest C. Luxembourg S.a.r.l. (dalej: "Wspólnik").

2. W wyniku przeprowadzanej likwidacji Wspólnikowi zostanie wydany cały majątek Spółki, na który będą składały się głównie środki pieniężne oraz obligacje wyemitowane przez Wspólnika nabyte przez Spółkę w łatach poprzednich na podstawie umowy z dnia 26 lutego 2003 r. (dalej: "Obligacje"). Obligacje uprawniają do otrzymania kwoty głównej (tekst jedn.: wartości nominalnej) wraz z należnymi odsetkami (naliczonymi zgodnie z warunkami emisji Obligacji).

3. Spółka nabyła Obligacje od Wspólnika za cenę równą ich wartości nominalnej, a cena ta została określona w walucie obcej (Euro).

4. W wyniku przeprowadzenia likwidacji i wydania majątku Spółki Wspólnikowi nie dojdzie w żadnym momencie do zapłaty jakiejkolwiek kwoty związanej z Obligacjami (w szczególności nie dojdzie do przekazania kwoty równej cenie nabycia przez Spółkę Obligacji wyemitowanych przez Wspólnika), ani do żadnego przepływu środków pieniężnych z tego tytułu pomiędzy Spółką a Wspólnikiem.

5. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 UPodVAT (dalej: "VAT"), posiada siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.

6. Wspólnik jest spółką utworzoną według prawa luksemburskiego (forma prawna: "société á responsabilité limitée"), posiada siedzibę na terytorium Luksemburga i jest rezydentem podatkowym Luksemburga w rozumieniu przepisów Polsko-Luksemburskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania ("UPO"), nie posiada w Polsce zakładu w rozumieniu art. 5 UPO, tj. stałej placówki, przez którą całkowicie albo częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa Wspólnika.

7. Ponadto Wspólnik nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów tej ustawy.

8. Na dzień przekazania Obligacji oraz środków pieniężnych w ramach likwidacji Wspólnik będzie posiadał bezpośrednio 100% udziałów w Spółce nieprzerwanie przez okres ponad 2 lat.

9. Przedmiotowe Obligacje podlegają prawu luksemburskiemu.

10. Obligacje stanowią instrumenty finansowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 z późn. zm., dalej: "UOIF").

11. Przekazanie Obligacji w ramach likwidacji nie będzie stanowiło czynności ściągania długów (w szczególności faktoringu), usług doradztwa ani nie będzie usługami w zakresie leasingu.

12. Spółka stosuje podatkową metodę rozpoznania różnic kursowych, tj. metodę o której mowa w art. 15a UpodPraw.

13. Przez sformułowanie "przekazanie Wspólnikowi Obligacji i środków pieniężnych w toku likwidacji Spółki", którym Spółka posługuje się w niniejszym wniosku, należy rozumieć podział między wspólników majątku pozostałego po dokonaniu czynności likwidacyjnych (w szczególności po zakończeniu interesów bieżących Spółki i po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli zgodnie z art. 286 Kodeksu spółek handlowych). Oznacza to, że Obligacje / środki pieniężne zostaną wydane jedynemu udziałowcowi Spółki (Wspólnikowi) na zakończenie postępowania likwidacyjnego, w ramach procedury likwidacyjnej przewidzianej w Kodeksie spółek handlowych, jako jedyny nieupłynniony majątek pozostający po zakończeniu przez Spółkę działalności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy przekazanie Wspólnikowi środków pieniężnych w toku likwidacji Spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce i czy Spółka będzie zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tego tytułu.

Zdaniem Wnioskodawcy,

Zdaniem Spółki, przekazanie Wspólnikowi środków pieniężnych w toku likwidacji Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, i Spółka nie będzie zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tego tytułu.

Zgodnie z ustawą z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o VAT:

1. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1).

2. Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6).

W analizowanej sytuacji, zdaniem Spółki:

1. Przekazanie środków pieniężnych (w tym również w toku likwidacji) nie stanowi czynności, która dla celów UPodVAT mogłaby zostać zaklasyfikowana, jako dostawa towarów bądź świadczenie usług (tekst jedn.: czynność podlegająca opodatkowaniu VAT).

2. Konsekwentnie, takie przekazanie nie będzie stanowiło czynności podlegającej opodatkowaniu VAT.

3. Jednocześnie przekazanie środków pieniężnych w toku likwidacji Spółki nie będzie stanowiło elementu jakiegokolwiek innej usługi świadczonej przez Spółkę na rzecz Wspólnika.

W konsekwencji. zdaniem Spółki, przekazanie Wspólnikowi środków pieniężnych w toku likwidacji Spółki nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce, i Spółka nie będzie zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tego tytułu.

Stanowisko Spółki, zgodnie z którym przekazanie środków pieniężnych nie stanowi czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem VAT, znajduje pełne potwierdzenie w aktualnej praktyce organów podatkowych, w tym m.in.:

1. W interpretacji Dyrektora IS w Warszawie z dnia 31 stycznia 2012 r., znak IPPPI/443-583/11-2/EK, zgodnie z którą "czynność przekazania zarówno Reklamobiorcom jak i Odbiorcom ekwiwalentu pieniężnego za wirtualny prezent nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem w takim przypadku nie mamy do czynienia ze świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ustawy, ani dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ustawy".

2. W interpretacji Dyrektora IS z dnia 26 września 2011 r., znak ILPP2/443-983/11-5/MN, zgodnie z którą: "czynność przekazania małżonce środków pieniężnych nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem w takim przypadku nie mamy do czynienia ze świadczeniem usług w rozumieniu art. 8 ustawy, ani dostawą towarów, o której mowa w art. 7 ustawy".

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od towarów i usług w zakresie przekazania majątku spółki wspólnikowi w postaci środków pieniężnych

W zakresie opodatkowania przekazania majątku spółki wspólnikowi w postaci obligacji w toku likwidacji zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu - do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach - art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Opublikowano: http://sip.mf.gov.pl